Samorządy z kłopotami finansowymi. Suwałki muszą wziąć kredyt na "działalność bieżącą"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Prawo i Sprawiedliwość ukradło polskim samorządom około 20 miliardów złotych"
"Prawo i Sprawiedliwość ukradło polskim samorządom około 20 miliardów złotych"
Jan Piotrowski/Fakty po Południu TVN24
Samorządy z kłopotami finansowymi. Suwałki muszą wziąć kredyt na "działalność bieżącą"Jan Piotrowski/Fakty po Południu TVN24

Samorządy muszą pożyczać pieniądze na bieżące wydatki. To perspektywa 99 procent miast zrzeszonych w Związku Miast Polskich. Samorządowcy mówią o złej polityce finansowej rządu. Tylko częściowym pocieszeniem jest gest rządu, który w najnowszej nowelizacji budżetu państwa dodatkowe pieniądze dla samorządów jednak znalazł.  

Dotąd Suwałki - jak setki innych miast w Polsce - brały kredyty na inwestycje. Teraz jednak potrzebują ich na tak zwaną "działalność bieżącą" - chodzi o 48 milionów złotych. - Czyli oświetlenie, czyli prąd, czyli pensje naszych pracowników. Więc to są te wydatki, które są wydatkami bieżącymi, które po prostu musimy ponosić z racji wykonywanych czynności - wyjaśnia Kamil Sznel, rzecznik Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

- Każdy samorządowiec, bez względu na to, czy jest z PiS-u, czy z PSL-u czy z niezależnych komitetów, mówi: "takie środki finansowe, jakie trafiły do samorządów na infrastrukturę drogową, na poprawę ośrodków zdrowia, szkół i tak dalej, z takimi wcześniej środkami nie mieli do czynienia" - przekonuje jednak Marcin Przydacz, minister w Kancelarii Prezydenta RP.

- Zadania, które są zlecone przez rząd - nie idzie tu w parze finansowanie. Więc tych problemów jest mnóstwo. I niestety ta dziura, jeśli chodzi o finanse miasta, jest bardzo duża - podkreśla Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi z Nowej Lewicy.

Drożyzna daje się we znaki samorządom
Drożyzna daje się we znaki samorządomTVN24

Sztuczna łaskawość?

351 z 354 polskich miast będzie miało dziurę w tegorocznym budżecie. To ponad 99 procent miast zrzeszonych w Związku Miast Polskich. W budżecie państwa, znienacka znowelizowanym przez rząd w połowie czerwcowego długiego weekendu, nagle jakimś cudem odnalazły się pieniądze dla samorządów. Premier Morawiecki podkreślał, że te pieniądze są przeznaczone głównie na wydatki bieżące. - Polski nieład, zwany Polskim Ładem, spowodował, że Prawo i Sprawiedliwość ukradło polskim samorządom około 20 miliardów złotych. I nagle teraz okazuje się, że w wielkiej łaskawości chcą samorządom dać 14 miliardów - odpowiada poseł PSL Paweł Bejda.

Problem nie tylko w tym, że wielka reforma podatkowa PiS-u wcześniej zabrała więcej, niż teraz premier chce samorządom dać. Bo też w tym, że dla wszystkich może nie starczyć. - Słyszymy, że algorytm w stosunku do innych miast i przydział tych środków nie będzie adekwatny do naszych potrzeb - mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Subwencja ma faworyzować mniejsze i biedniejsze jednostki samorządu, by wyrównywać szanse. Opozycja boi się, że ta szlachetna idea w praktyce będzie realizowana w dobrze znany już sposób. - Dzisiaj samorządy są zmuszane przez polityków partii władzy do tego, żeby zameldować się u danego ministra, polityka PiS-u. Poprosić o pieniądze, później zrobić sobie zdjęcie z tabliczką z dyktą i na końcu podziękować wielkiemu panu ministrowi - mówi Miłosz Motyka, rzecznik prasowy PSL.

Samorządom brakuje pieniędzy. "Ja to nazywam budżetem przetrwania"
Samorządom brakuje pieniędzy. "Ja to nazywam budżetem przetrwania"Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Alarm opozycji

"To nowy system feudalny" - grzmią niektórzy przy Wiejskiej i dodają, że w samorządowych kasach jeszcze czegoś brakuje. Chodzi o ponad 30 miliardów euro z KPO. - Chociażby kwestia rekultywacji terenów, które są zniszczone poprzemysłowo. To wszystko to są pieniądze, na które czekają samorządy. I tak długo, jak długo nie ma pieniędzy z KPO, tak długo samorządy nie mogą podjąć tych inwestycji - przekonuje posłanka Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Co robić w takiej sytuacji? Pozostaje jedno wyjście: kredyt. Suwałki chcą zaciągnąć pożyczkę do 2041 roku. Jest więc szansa, że miasto skończy spłacać pożyczkę, kiedy na rynek pracy będą wchodzić jego mieszkańcy, którzy jeszcze się nie urodzili.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

To opowieść o najstarszej pracującej osobie w Polsce, i to z najdłuższym, bo 84-letnim stażem. Pan Wacław ma 98 lat. To były mistrz Polski w wyścigach motocyklowych, który prowadzi warsztat mechaniczny w Poznaniu. Jego największym marzeniem jest pracować dalej, ile tylko sił wystarczy, co najmniej do setki. Historia samego warsztatu sięga 1945 roku.

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Źródło:
Fakty TVN

Odra nie tylko wróciła, ale rozlewa się szeroką falą. Najwięcej dzieci choruje w Warszawie i we Wrocławiu, ale wszędzie grupa ryzyka jest taka sama - to osoby niezaszczepione.

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Szmydt jest podejrzany o szpiegostwo, grozi mu nawet dożywocie. Były już sędzia jest na Białorusi, gdzie poprosił o azyl. Jego zatrzymanie i przekazanie Polsce wydaje się zatem dość mało prawdopodobne. Dlaczego polski kontrwywiad nie wykrył działalności Szmydta? - Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry i człowieka Piebiaka, czyli element układu politycznego - uważa Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej.

"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"

"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi i lekarz, który przyjmował kroplówkę w czasie pracy. Jest zwrot w sprawie bulwersującej sytuacji na SOR-ze w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie. Lekarz złożył wypowiedzenie i nie pracuje już w placówce. Sprawą zajmuje się prokuratura. Były już przeszukania w szpitalu i w mieszkaniu "osoby, która występuje w tej sprawie". Zabezpieczono dokumentację, wzywani są świadkowie. 

Lekarz ze Szpitala Żeromskiego w Krakowie, który mógł przyjmować fentanyl, złożył wypowiedzenie

Lekarz ze Szpitala Żeromskiego w Krakowie, który mógł przyjmować fentanyl, złożył wypowiedzenie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Najbardziej zawinili politycy, którzy zaniedbali priorytet wschodni w służbach specjalnych, w kontrwywiadzie wojskowym i cywilnym. Dla nich priorytetem była opozycja demokratyczna - mówił w "Faktach po Faktach" o sprawie Tomasza Szmydta generał Krzysztof Bondaryk, dyrektor biura szefa MSWiA, były szef ABW.

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

Źródło:
TVN24

Mur przy granicy z Białorusią ma zostać, ale zakładamy też, że każdy mur bywa nieszczelny - mówiła w "Faktach po Faktach" Anna Maria Żukowska o słowach premiera Donalda Tuska, że istnieje "potrzeba wzmocnienia granicy". Michał Kobosko stwierdził, że "bezpieczeństwo granic nie może wykluczać człowieczeństwa".

"Podstawą absolutną funkcjonowania każdego państwa jest zapewnienie bezpiecznych granic"

"Podstawą absolutną funkcjonowania każdego państwa jest zapewnienie bezpiecznych granic"

Źródło:
TVN24

Amerykański Departament Stanu zna sprawę polskiego sędziego, który uciekł na Białoruś - mówi w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Mark Toner z Departamentu Stanu USA. Toner dodaje, że Stany Zjednoczone są świadome wyzwań wschodniej flanki NATO, które stwarza agresywna postawa Rosji i wojna w Ukrainie oraz robią wszystko, by wspierać w nich Polskę i innych sojuszników. Był też pytany o sprawę polskiego sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś. Przekazał, że Departament Stanu zdaje sobie sprawę z tego, co się wydarzyło. - Ale jest to wewnętrzna kwestia rządu polskiego - dodał.

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wywołała trzęsienie ziemi w Seattle, a teraz zatrzęsie fanami w Europie. Taylor Swift rozpoczęła trasę koncertową, w której zawita także w Polsce. Co ciekawe, za artystką podążają nie tylko miliony jej fanów, ale też charakterystyczny dla gwiazd tego kalibru efekty. Tam, gdzie się pojawia Swift - ceny wynajmu krótkoterminowego gwałtownie rosną o kilkaset procent, co ma wyraźny wpływ na inflację.

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę, której filarami nadal są surowce? Na ten temat Jan Niedziałek rozmawiał z Amitem Joshim, szwajcarskim naukowcem i ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS