Samorządy z kłopotami finansowymi. Suwałki muszą wziąć kredyt na "działalność bieżącą"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Prawo i Sprawiedliwość ukradło polskim samorządom około 20 miliardów złotych"
"Prawo i Sprawiedliwość ukradło polskim samorządom około 20 miliardów złotych"
Jan Piotrowski/Fakty po Południu TVN24
Samorządy z kłopotami finansowymi. Suwałki muszą wziąć kredyt na "działalność bieżącą"Jan Piotrowski/Fakty po Południu TVN24

Samorządy muszą pożyczać pieniądze na bieżące wydatki. To perspektywa 99 procent miast zrzeszonych w Związku Miast Polskich. Samorządowcy mówią o złej polityce finansowej rządu. Tylko częściowym pocieszeniem jest gest rządu, który w najnowszej nowelizacji budżetu państwa dodatkowe pieniądze dla samorządów jednak znalazł.  

Dotąd Suwałki - jak setki innych miast w Polsce - brały kredyty na inwestycje. Teraz jednak potrzebują ich na tak zwaną "działalność bieżącą" - chodzi o 48 milionów złotych. - Czyli oświetlenie, czyli prąd, czyli pensje naszych pracowników. Więc to są te wydatki, które są wydatkami bieżącymi, które po prostu musimy ponosić z racji wykonywanych czynności - wyjaśnia Kamil Sznel, rzecznik Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

- Każdy samorządowiec, bez względu na to, czy jest z PiS-u, czy z PSL-u czy z niezależnych komitetów, mówi: "takie środki finansowe, jakie trafiły do samorządów na infrastrukturę drogową, na poprawę ośrodków zdrowia, szkół i tak dalej, z takimi wcześniej środkami nie mieli do czynienia" - przekonuje jednak Marcin Przydacz, minister w Kancelarii Prezydenta RP.

- Zadania, które są zlecone przez rząd - nie idzie tu w parze finansowanie. Więc tych problemów jest mnóstwo. I niestety ta dziura, jeśli chodzi o finanse miasta, jest bardzo duża - podkreśla Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi z Nowej Lewicy.

Drożyzna daje się we znaki samorządom
Drożyzna daje się we znaki samorządomTVN24

Sztuczna łaskawość?

351 z 354 polskich miast będzie miało dziurę w tegorocznym budżecie. To ponad 99 procent miast zrzeszonych w Związku Miast Polskich. W budżecie państwa, znienacka znowelizowanym przez rząd w połowie czerwcowego długiego weekendu, nagle jakimś cudem odnalazły się pieniądze dla samorządów. Premier Morawiecki podkreślał, że te pieniądze są przeznaczone głównie na wydatki bieżące. - Polski nieład, zwany Polskim Ładem, spowodował, że Prawo i Sprawiedliwość ukradło polskim samorządom około 20 miliardów złotych. I nagle teraz okazuje się, że w wielkiej łaskawości chcą samorządom dać 14 miliardów - odpowiada poseł PSL Paweł Bejda.

Problem nie tylko w tym, że wielka reforma podatkowa PiS-u wcześniej zabrała więcej, niż teraz premier chce samorządom dać. Bo też w tym, że dla wszystkich może nie starczyć. - Słyszymy, że algorytm w stosunku do innych miast i przydział tych środków nie będzie adekwatny do naszych potrzeb - mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Subwencja ma faworyzować mniejsze i biedniejsze jednostki samorządu, by wyrównywać szanse. Opozycja boi się, że ta szlachetna idea w praktyce będzie realizowana w dobrze znany już sposób. - Dzisiaj samorządy są zmuszane przez polityków partii władzy do tego, żeby zameldować się u danego ministra, polityka PiS-u. Poprosić o pieniądze, później zrobić sobie zdjęcie z tabliczką z dyktą i na końcu podziękować wielkiemu panu ministrowi - mówi Miłosz Motyka, rzecznik prasowy PSL.

Samorządom brakuje pieniędzy. "Ja to nazywam budżetem przetrwania"
Samorządom brakuje pieniędzy. "Ja to nazywam budżetem przetrwania"Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Alarm opozycji

"To nowy system feudalny" - grzmią niektórzy przy Wiejskiej i dodają, że w samorządowych kasach jeszcze czegoś brakuje. Chodzi o ponad 30 miliardów euro z KPO. - Chociażby kwestia rekultywacji terenów, które są zniszczone poprzemysłowo. To wszystko to są pieniądze, na które czekają samorządy. I tak długo, jak długo nie ma pieniędzy z KPO, tak długo samorządy nie mogą podjąć tych inwestycji - przekonuje posłanka Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Co robić w takiej sytuacji? Pozostaje jedno wyjście: kredyt. Suwałki chcą zaciągnąć pożyczkę do 2041 roku. Jest więc szansa, że miasto skończy spłacać pożyczkę, kiedy na rynek pracy będą wchodzić jego mieszkańcy, którzy jeszcze się nie urodzili.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Rafał Trzaskowski obiecuje kobietom, że on - inaczej niż Karol Nawrocki - podpisze ustawę liberalizującą dostęp do aborcji, jeśli zostanie prezydentem. Karol Nawrocki mówi "nie" nawet powrotowi do tzw. kompromisu aborcyjnego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej twierdzi, że nie skręca ani w prawo, ani w lewo, lecz że dla niego "najważniejszy jest środek i najważniejszy jest zdrowy rozsądek".

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Źródło:
Fakty TVN

Już 26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Znowu będziemy mogli w świątecznej atmosferze, pełnej radości i solidarności, a często i zabawy - co pokażemy w TVN - pomóc dzieciom chorym na raka i na choroby krwi.

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Źródło:
Fakty TVN

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nadal nie wiadomo, co z subwencją dla Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy członkowie PKW pracują nad odpowiedzią dla ministra finansów, który poprosił o interpretację ostatniej uchwały. Już wiadomo, że odpowiedzi będą niejednomyślne.

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Są politycy, są ludzie, którzy wykorzystują podżeganie do nienawiści do zdobywania władzy, a potem utrzymywania jej do podziału Polaków - zauważyła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Magdalena Adamowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej. W programie odniosła się m.in. do rocznicy śmierci swojego męża Pawła Adamowicza, jak i niedawnych gróźb wobec szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka oraz prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS