WOŚP i SWPS chcą walczyć z przemocą wśród młodzieży. Ruszyła specjalna aplikacja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
WOŚP i SWPS chcą walczyć z przemocą wśród młodzieży. Ruszyła specjalna aplikacja
WOŚP i SWPS chcą walczyć z przemocą wśród młodzieży. Ruszyła specjalna aplikacja
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
WOŚP i SWPS chcą walczyć z przemocą wśród młodzieży. Ruszyła specjalna aplikacjaMarta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

Przemoc w szkole ma różne oblicza i pozostawia różne blizny. Nie chodzi tylko o te fizyczne, ale też psychiczne i emocjonalne. Zjawisko istnieje, a wycofanie, głęboki smutek, ból czy depresja mogą być jego efektem. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy postanowiła zadziałać, więc kupiła program, który trafi do kilkudziesięciu szkół.

- Wyobraźcie sobie, wasza córka, ta delikatna Kasia, która chodzi do 7. klasy szkoły podstawowej, pokłóciła się z koleżanką. W konsekwencji potoczyły się różne rzeczy. Problem jest w tym, że to się wydarzyło trzy miesiące temu i dzisiaj przemoc relacyjna względem tej Kasi doszła do takiego poziomu, że ona sobie po prostu psychicznie nie radzi - mówi Piotr Ciszek, prezes RESQL. To właśnie z tymi zjawiskami chce teraz walczyć Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wraz z Uniwersytetem SWPS. - To jest tak, jakby dać pieniądze na test. Tak, jakby w medycynie na lekarstwo. To jest lekarstwo - wyjaśnia Jerzy Owsiak.

Zdiagnozowanie tego, że dziecko doświadcza przemocy rówieśniczej, nie zawsze jest takie oczywiste. Objawy - w zależności od wieku ucznia - bywają różne. - Będą na przykład mogły wyglądać jak depresja, czyli będą się mogły objawiać smutkiem, wycofaniem, zaburzeniami snu, kłopotami z apetytem, może się pojawiać niechęć do chodzenia do szkoły, może się pojawiać niechęć przed wychodzeniem z domu - wylicza Danuta Wieczorkiewicz, psycholog z Fundacji "Zobacz... JESTEM". Żeby pomóc uczniom, WOŚP zakupiła specjalny program do walki z agresją w szkołach. - To nie jest tylko i wyłącznie aplikacja. To jest system szkoleń. To są rzeczy, które są związane z tym, w jaki sposób komunikować się z dziećmi, jak to robić, jak interwenci mają nawiązywać współpracę z dziećmi, jak mają z nimi pracować na co dzień - tłumaczy Piotr Ciszek.

Szredzińska: w 2018 roku 41 procent dzieci mówiło, że doznaje przemocy psychicznej bądź fizycznej z rąk swoich najbliższych
Szredzińska: w 2018 roku 41 procent dzieci mówiło, że doznaje przemocy psychicznej bądź fizycznej z rąk swoich najbliższychTVN24

Szansa dla młodzieży

Dzięki programowi RESQL przemoc można zgłosić. Zgłoszenie trafi do osoby, która jest w stanie pomóc. Będzie to nauczyciel lub psycholog ze szkoły. Dzięki pomocy WOŚP program trafi do 50 polskich placówek. - To wraca do nas w postaci spokojnych dzieciaków, spokojnych, rozwiązanych problemów. Społeczeństwo konfliktowe jest społeczeństwem trudnym, społeczeństwem, które z trudem żyje - uważa Jerzy Owsiak. Z programu skorzystają między innymi szkoły na warszawskiej Białołęce. - 99 ze stu naciśnięć tych guzików nie będzie miało swojego finału. Ale jeżeli jeden powstrzyma jakąś przemoc albo uratuje jakieś życie, to warto - twierdzi Tomasz Remiszewski, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 361 w Warszawie.

To, co spotyka polskich uczniów, to nie tylko przemoc fizyczna czy psychiczna. To także cyberprzemoc, przemoc relacyjna czy przemoc seksualna. - 50 procent uczniów doświadcza jednej lub wielu form przemocy - alarmuje Danuta Wieczorkiewicz. Jedna na trzy młode osoby spotyka się też z brakiem akceptacji wśród rówieśników. - Przemoc rówieśnicza, jeżeli jest długoterminowa, może kończyć się w zasadzie tragicznie. To są uszczerbki na zdrowiu psychicznym. Przemoc rówieśnicza prowadzi do zaburzeń depresyjnych, zaburzeń lękowych - wylicza Dominik Kuc, koordynator "Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+", Fundacja "Growspace".

Osoby w kryzysie psychicznym mogą też znaleźć pomoc, dzwoniąc pod numer telefonu zaufania, ale też pod numer alarmowy.

Pod tymi numerami uzyskasz wsparcietvn24.pl

Autorka/Autor:Marta Warchoł

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

20 lat to szmat czasu, a 20 lat Polski w Unii Europejskiej to cała masa zmian i to w wielu dziedzinach. W ochronie zdrowia na przykład te zmiany są widoczne gołym okiem.

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Źródło:
Fakty TVN

"Mam raka, więc mów do mnie tak" - to hasło kampanii społecznej o tym, jak rozmawiać z osobą chorą na raka. W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan oswaja temat raka i przełamuje stereotypy.

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Źródło:
Fakty TVN

Miejsce akcji to Lublin - gniazdo sokołów wędrownych, którym nadano imiona Wrotka i Czart. Wrotka złożyła jaja, po czym poleciała i zniknęła. Czart próbował wysadzić jaja. Pomogli ludzie. Udało się i wtedy wróciła Wrotka. Szczęście sokolej rodziny, niestety, nie trwało długo.

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Źródło:
Fakty TVN

W najbliższą niedzielę w Poznaniu wystartuje bieg Wings for Life. Odbędzie się on także w innych lokalizacjach w Polsce. Od lat biegi pod tą nazwą cieszą się dużą popularnością.

Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji

Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

- Proces rozliczenia i zmiany kadrowej idzie stanowczo zbyt wolno - stwierdził Leszek Miller. Były premier, gość "Faktów po Faktach", taką "generalną uwagę" skierował do gabinetu Donalda Tuska. Według Millera, rząd musi się "nauczyć rządzić bez prezydenta i omijać prezydenta, nawet balansując na granicy prawa". Ocenił także, że reakcje prezydenta Andrzeja Dudy podczas wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego w Sejmie były "głupie i żenujące".

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

Źródło:
TVN24

"Zdrajcy!" - tak swój temat okładkowy tytułuje prestiżowy tygodnik "Der Spiegel". To ustalenia dziennikarzy na temat partii Alternatywa dla Niemiec - w skrócie AfD. "Der Spiegel" podaje wprost, że za strategią ugrupowania stoi Kreml. To kolejne doniesienia o powiązaniach AfD z wrogami Zachodu - nie tylko z Rosją, ale też z Chinami. Problem ukrytych wpływów Kremla na polityków jest nie tylko niemiecki.

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS