WOŚP i SWPS chcą walczyć z przemocą wśród młodzieży. Ruszyła specjalna aplikacja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
WOŚP i SWPS chcą walczyć z przemocą wśród młodzieży. Ruszyła specjalna aplikacja
WOŚP i SWPS chcą walczyć z przemocą wśród młodzieży. Ruszyła specjalna aplikacja
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
WOŚP i SWPS chcą walczyć z przemocą wśród młodzieży. Ruszyła specjalna aplikacjaMarta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

Przemoc w szkole ma różne oblicza i pozostawia różne blizny. Nie chodzi tylko o te fizyczne, ale też psychiczne i emocjonalne. Zjawisko istnieje, a wycofanie, głęboki smutek, ból czy depresja mogą być jego efektem. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy postanowiła zadziałać, więc kupiła program, który trafi do kilkudziesięciu szkół.

- Wyobraźcie sobie, wasza córka, ta delikatna Kasia, która chodzi do 7. klasy szkoły podstawowej, pokłóciła się z koleżanką. W konsekwencji potoczyły się różne rzeczy. Problem jest w tym, że to się wydarzyło trzy miesiące temu i dzisiaj przemoc relacyjna względem tej Kasi doszła do takiego poziomu, że ona sobie po prostu psychicznie nie radzi - mówi Piotr Ciszek, prezes RESQL. To właśnie z tymi zjawiskami chce teraz walczyć Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wraz z Uniwersytetem SWPS. - To jest tak, jakby dać pieniądze na test. Tak, jakby w medycynie na lekarstwo. To jest lekarstwo - wyjaśnia Jerzy Owsiak.

Zdiagnozowanie tego, że dziecko doświadcza przemocy rówieśniczej, nie zawsze jest takie oczywiste. Objawy - w zależności od wieku ucznia - bywają różne. - Będą na przykład mogły wyglądać jak depresja, czyli będą się mogły objawiać smutkiem, wycofaniem, zaburzeniami snu, kłopotami z apetytem, może się pojawiać niechęć do chodzenia do szkoły, może się pojawiać niechęć przed wychodzeniem z domu - wylicza Danuta Wieczorkiewicz, psycholog z Fundacji "Zobacz... JESTEM". Żeby pomóc uczniom, WOŚP zakupiła specjalny program do walki z agresją w szkołach. - To nie jest tylko i wyłącznie aplikacja. To jest system szkoleń. To są rzeczy, które są związane z tym, w jaki sposób komunikować się z dziećmi, jak to robić, jak interwenci mają nawiązywać współpracę z dziećmi, jak mają z nimi pracować na co dzień - tłumaczy Piotr Ciszek.

Szredzińska: w 2018 roku 41 procent dzieci mówiło, że doznaje przemocy psychicznej bądź fizycznej z rąk swoich najbliższych
Szredzińska: w 2018 roku 41 procent dzieci mówiło, że doznaje przemocy psychicznej bądź fizycznej z rąk swoich najbliższychTVN24

Szansa dla młodzieży

Dzięki programowi RESQL przemoc można zgłosić. Zgłoszenie trafi do osoby, która jest w stanie pomóc. Będzie to nauczyciel lub psycholog ze szkoły. Dzięki pomocy WOŚP program trafi do 50 polskich placówek. - To wraca do nas w postaci spokojnych dzieciaków, spokojnych, rozwiązanych problemów. Społeczeństwo konfliktowe jest społeczeństwem trudnym, społeczeństwem, które z trudem żyje - uważa Jerzy Owsiak. Z programu skorzystają między innymi szkoły na warszawskiej Białołęce. - 99 ze stu naciśnięć tych guzików nie będzie miało swojego finału. Ale jeżeli jeden powstrzyma jakąś przemoc albo uratuje jakieś życie, to warto - twierdzi Tomasz Remiszewski, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 361 w Warszawie.

To, co spotyka polskich uczniów, to nie tylko przemoc fizyczna czy psychiczna. To także cyberprzemoc, przemoc relacyjna czy przemoc seksualna. - 50 procent uczniów doświadcza jednej lub wielu form przemocy - alarmuje Danuta Wieczorkiewicz. Jedna na trzy młode osoby spotyka się też z brakiem akceptacji wśród rówieśników. - Przemoc rówieśnicza, jeżeli jest długoterminowa, może kończyć się w zasadzie tragicznie. To są uszczerbki na zdrowiu psychicznym. Przemoc rówieśnicza prowadzi do zaburzeń depresyjnych, zaburzeń lękowych - wylicza Dominik Kuc, koordynator "Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+", Fundacja "Growspace".

Osoby w kryzysie psychicznym mogą też znaleźć pomoc, dzwoniąc pod numer telefonu zaufania, ale też pod numer alarmowy.

Pod tymi numerami uzyskasz wsparcietvn24.pl

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN