WOŚP i SWPS chcą walczyć z przemocą wśród młodzieży. Ruszyła specjalna aplikacja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
WOŚP i SWPS chcą walczyć z przemocą wśród młodzieży. Ruszyła specjalna aplikacja
WOŚP i SWPS chcą walczyć z przemocą wśród młodzieży. Ruszyła specjalna aplikacja
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
WOŚP i SWPS chcą walczyć z przemocą wśród młodzieży. Ruszyła specjalna aplikacjaMarta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

Przemoc w szkole ma różne oblicza i pozostawia różne blizny. Nie chodzi tylko o te fizyczne, ale też psychiczne i emocjonalne. Zjawisko istnieje, a wycofanie, głęboki smutek, ból czy depresja mogą być jego efektem. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy postanowiła zadziałać, więc kupiła program, który trafi do kilkudziesięciu szkół.

- Wyobraźcie sobie, wasza córka, ta delikatna Kasia, która chodzi do 7. klasy szkoły podstawowej, pokłóciła się z koleżanką. W konsekwencji potoczyły się różne rzeczy. Problem jest w tym, że to się wydarzyło trzy miesiące temu i dzisiaj przemoc relacyjna względem tej Kasi doszła do takiego poziomu, że ona sobie po prostu psychicznie nie radzi - mówi Piotr Ciszek, prezes RESQL. To właśnie z tymi zjawiskami chce teraz walczyć Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wraz z Uniwersytetem SWPS. - To jest tak, jakby dać pieniądze na test. Tak, jakby w medycynie na lekarstwo. To jest lekarstwo - wyjaśnia Jerzy Owsiak.

Zdiagnozowanie tego, że dziecko doświadcza przemocy rówieśniczej, nie zawsze jest takie oczywiste. Objawy - w zależności od wieku ucznia - bywają różne. - Będą na przykład mogły wyglądać jak depresja, czyli będą się mogły objawiać smutkiem, wycofaniem, zaburzeniami snu, kłopotami z apetytem, może się pojawiać niechęć do chodzenia do szkoły, może się pojawiać niechęć przed wychodzeniem z domu - wylicza Danuta Wieczorkiewicz, psycholog z Fundacji "Zobacz... JESTEM". Żeby pomóc uczniom, WOŚP zakupiła specjalny program do walki z agresją w szkołach. - To nie jest tylko i wyłącznie aplikacja. To jest system szkoleń. To są rzeczy, które są związane z tym, w jaki sposób komunikować się z dziećmi, jak to robić, jak interwenci mają nawiązywać współpracę z dziećmi, jak mają z nimi pracować na co dzień - tłumaczy Piotr Ciszek.

Szredzińska: w 2018 roku 41 procent dzieci mówiło, że doznaje przemocy psychicznej bądź fizycznej z rąk swoich najbliższych
Szredzińska: w 2018 roku 41 procent dzieci mówiło, że doznaje przemocy psychicznej bądź fizycznej z rąk swoich najbliższychTVN24

Szansa dla młodzieży

Dzięki programowi RESQL przemoc można zgłosić. Zgłoszenie trafi do osoby, która jest w stanie pomóc. Będzie to nauczyciel lub psycholog ze szkoły. Dzięki pomocy WOŚP program trafi do 50 polskich placówek. - To wraca do nas w postaci spokojnych dzieciaków, spokojnych, rozwiązanych problemów. Społeczeństwo konfliktowe jest społeczeństwem trudnym, społeczeństwem, które z trudem żyje - uważa Jerzy Owsiak. Z programu skorzystają między innymi szkoły na warszawskiej Białołęce. - 99 ze stu naciśnięć tych guzików nie będzie miało swojego finału. Ale jeżeli jeden powstrzyma jakąś przemoc albo uratuje jakieś życie, to warto - twierdzi Tomasz Remiszewski, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 361 w Warszawie.

To, co spotyka polskich uczniów, to nie tylko przemoc fizyczna czy psychiczna. To także cyberprzemoc, przemoc relacyjna czy przemoc seksualna. - 50 procent uczniów doświadcza jednej lub wielu form przemocy - alarmuje Danuta Wieczorkiewicz. Jedna na trzy młode osoby spotyka się też z brakiem akceptacji wśród rówieśników. - Przemoc rówieśnicza, jeżeli jest długoterminowa, może kończyć się w zasadzie tragicznie. To są uszczerbki na zdrowiu psychicznym. Przemoc rówieśnicza prowadzi do zaburzeń depresyjnych, zaburzeń lękowych - wylicza Dominik Kuc, koordynator "Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+", Fundacja "Growspace".

Osoby w kryzysie psychicznym mogą też znaleźć pomoc, dzwoniąc pod numer telefonu zaufania, ale też pod numer alarmowy.

Pod tymi numerami uzyskasz wsparcietvn24.pl

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS