Brakuje chętnych do zostania rodziną zastępczą. Problem pogłębia brak wystarczającego wsparcia państwa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Brakuje chętnych do zostania rodziną zastępczą. Problem pogłębia brak wystarczającego wsparcia państwa
Brakuje chętnych do zostania rodziną zastępczą. Problem pogłębia brak wystarczającego wsparcia państwa
Sylwia Rosiewicz/Fakty po Południu TVN24
Brakuje chętnych do zostania rodziną zastępczą. Państwo nie ułatwia podjęcia decyzjiSylwia Rosiewicz/Fakty po Południu TVN24

W Krakowie sto, w Białej Podlaskiej dwadzieścia pięć - tyle dzieci wciąż czeka na swój upragniony dom. Inflacja i niewystarczające wsparcie państwa to główne powody tego, że wciąż brakuje chętnych, by zostać rodzicem zastępczym.

Trafiły do nich z dnia na dzień. Zaniedbane i przemarznięte. - W najgorszym stanie tak naprawdę to był średni chłopczyk, ponieważ jego wiek wskazywał na to, że powinien przynajmniej już stać albo nawet chodzić. Później, oczywiście, były konsultacje neurologiczne i okazało się, że nóżki miał po prostu odmrożone - mówi Krystyna Polkowska, która wraz z mężem adoptowała chłopców. Dziś dzieci są otoczone opieką i miłością. Trzyletni Paweł, dwuletni Michał i czteroletni Fabian są z rodziną już prawie trzy lata. - Wiedzieliśmy, jaka jest wielka potrzeba miłości, zainteresowania, opieki, że dzieci tego potrzebują - mówi Paweł Polkowski.

Rodzin zastępczych, które te potrzeby mogłyby zaspokoić, jest wciąż o wiele za mało. To problem w całej Polsce - o czym alarmują samorządy. - Na umieszczenie w takiej rodzinie zastępczej oczekuje dokładnie prawie setka dzieci - wyjaśnia Dariusz Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Krakowa.

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. "Chcemy pokazać im, jak funkcjonuje normalny dom"
Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. "Chcemy pokazać im, jak funkcjonuje normalny dom"Marta Warchoł | Fakty po południu

Akcje promocyjne

- W szczecińskich szpitalach mamy tam cały czas kilka noworodków, które powinny trafić do pieczy zastępczej - tłumaczy Maciej Homis z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie. Problemów jest jednak więcej. - 25 dzieci jest umieszczonych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Dla tych dzieci nie znaleźliśmy miejsca w rodzinach zastępczych - wyjaśnia Ewa Borkowska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej.

Samorządy w kampaniach społecznych zachęcają do rodzicielstwa zastępczego. W Białej Podlaskiej akcja prowadzona jest pod hasłem "Poszukiwana, poszukiwany". W ramach kampanii można oglądać sesję zdjęciową rodzin zastępczych, przeczytać ulotki informujące o tym, jak zostać takim rodzicem czy też wziąć udział w specjalnych spotkaniach. Pani Kamila i jej mąż Marcin mają sześcioro dzieci. Czworo biologicznych i dwoje w pieczy zastępczej. - Ogromna satysfakcja, jest ogromne poczucie miłości. Od tego dziecka też. Ono też na swój sposób okazuje - zapewnia Kamila Talaczyńska.

Niezwykła darowizna dla Domu Dziecka w Długiem
Niezwykła darowizna dla Domu Dziecka w DługiemTVN24

"Pomoc" państwa

To, co łączy rodziców zastępczych, to fakt, że wszyscy oni przyznają, iż wydają na dziecko więcej, niż dostają od państwa. - Jeżeli jest potrzeba pojechania z dzieckiem do psychiatry, prywatnie, nagle do neurologa, do psychologa, do okulisty i naprawienia mu zębów, które przychodzi z połamanymi zębami stałymi, no to to jest koszt natychmiastowy 2000 złotych - mówi pani Kamila.

Także raport NIK potwierdza niewystarczające wsparcie państwa dla rodzin zastępczych. Można w nim przeczytać między innymi o niefinansowaniu lokalnych programów wsparcia rodziny czy o zaniedbaniach ministra rodziny i polityki społecznej. Dokładnie tego dnia, gdy na stronie NIK ukazał się raport, ministerstwo ogłosiło konkurs na realizację kampanii społecznej promującej rodzicielstwo zastępcze.

Autorka/Autor:Sylwia Rosiewicz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS