Bruksela wciąż czeka na ustawę o SN. "To jest dobry projekt". Tymczasem TK nie może się nią zająć

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Trybunał Konstytucyjny w kryzysie. Co dalej z KPO?
Trybunał Konstytucyjny w kryzysie. Co dalej z KPO?
Martyna Olkowicz/Fakty po Południu TVN24
Trybunał Konstytucyjny w kryzysie. Co dalej z KPO?Martyna Olkowicz/Fakty po Południu TVN24

Ustawa o Sądzie Najwyższym jest w Trybunale Konstytucyjnym i wygląda na to, że tam utknęła, bo po raz kolejny Trybunał się nią nie zajmie. Rozprawa była przesuwana - teraz zniknęła z wokandy. To wynika z konfliktu wewnętrznego. Na ustawę o SN czeka także Komisja Europejska, żeby odblokować środki na polski Krajowy Plan Odbudowy.

Rozprawa w Trybunale Konstytucyjnym w sprawie Sądu Najwyższego nie odbyła się już kolejny raz. Najpierw dwa razy była przesuwana, a teraz w ogóle zniknęła z wokandy. Trybunał miał zdecydować o ustawie, która ma odblokować miliardy z unijnej kasy. - Kilku sędziów stosuje taki mechanizm obstrukcji, strajku włoskiego. Nie wiem, jak to nazwać - stwierdził Mateusz Morawiecki. Sędziowie wybrani przez Zjednoczoną Prawicę blokują prace innych sędziów wybranych przez Zjednoczoną Prawicę.

Prawo i Sprawiedliwość już miało pomysł, jak zmusić sędziów do orzekania i stworzyło projekt ustawy zmniejszającej pełen skład z 11 do 9 sędziów. Czyli tylu, ilu jest chętnych do orzekania i wiernych Julii Przyłębskiej. Projekt utknął w Sejmie, bo wyraźnie nie ma poparcia koalicjanta. Stąd pomysł premiera, żeby to sam Trybunał orzekł, jaki skład to pełny skład. - Spróbować zaproponować rozwiązanie, które może pozwolić Trybunałowi podejmować decyzje - wyjaśnia premier.

Rozprawa została zaplanowana na 13 lipca. Wtedy Trybunał - orzekający w pięcioosobowym składzie - ma zdecydować, czy w ogóle regulowanie ustawowe "ilu sędziów to pełen skład" jest zgodne z konstytucją. - Żeby prezes mógł sobie decydować, kiedy i z ilu osób składa się pełny skład. To jest w ogóle pomysł szalony - alarmuje profesor Stanisław Biernat, sędzia TK w stanie spoczynku. We wniosku premiera czytamy, że pełen skład to po prostu sędziowie, którzy mogą orzekać i którzy przyszli na rozprawę. - Są takie żarty, że właściwie pełnym składem mogłaby być sama pani Julia Przyłębska. No, to jest dowcip, ale właściwie to, co żąda od Trybunału Prezes Rady Ministrów, w tym kierunku zmierza - dodaje profesor Biernat.

Rząd chce, żeby Trybunał Konstytucyjny orzekał w swojej własnej sprawie
Rząd chce, żeby Trybunał Konstytucyjny orzekał w swojej własnej sprawieArleta Zalewska/Fakty TVN

Głos z Europy

- Ja rozumiem, że idealnym pełnym składem dla Kaczyńskiego, Morawieckiego i tej całej spółki ze Zjednoczonej Prawicy pełen skład to jest "trzy razy P - Przyłębska, Piotrowicz i Pawłowicz" - mówi Krzysztof Śmieszek, poseł Nowej Lewicy. Konstytucjonaliści twierdzą, że to próba zmiany prawa bez udziału parlamentu. - Wniosek premiera jest zamachem na prawa ustawodawcy, bo to ustawodawca ma zdecydować o tym, czy ta większość konstytuująca skład Trybunału, pełny skład Trybunału, będzie taka czy inna - tłumaczy profesor Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista, Uniwersytet Warszawski.

Sejm zawiesił prace nad projektem o składzie Trybunału do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał Konstytucyjny. - To jest najgorszy przykład tego, jak kończą instytucje obsadzane przez PiS-owskich nominatów - uważa poseł PO Borys Budka. - To widocznie zbyt wiele dla skłóconych sędziów, aby zebrać się, bo przecież to tylko pieniądze dla Polaków - mówi Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z PSL. Ustawa o Sądzie Najwyższym ma spełnić ten najważniejszy kamień milowy - dotyczący praworządności - i pozwolić odblokować środki na KPO. Ta ustawa leży w Trybunale od czterech miesięcy. - Teraz nie mamy innego wyjścia, niż czekać na decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał, wobec którego również wyrażaliśmy wątpliwości w ramach artykułu 7 - stwierdziła Vera Jourova, wiceszefowa Komisji Europejskiej.

- To jest dobry projekt. Bo przez miesiące dyskutowaliśmy o nim z polskimi władzami, zanim projekt trafił do polskiego Sejmu - przekazał Didier Reynders, unijny komisarz do spraw sprawiedliwości. Jeśli ustawa wyjdzie z Trybunału i wejdzie w życie, wtedy polski rząd będzie mógł składać wniosek o pieniądze na KPO. Wówczas Komisja będzie miała dwa miesiące na ocenę wniosku. Pieniądze trafiłyby do Polski po kolejnych kilku tygodniach od ewentualnej pozytywnej oceny. Polska jest w gronie sześciu państw Unii, które z funduszu odbudowy nie dostały jeszcze ani jednego euro.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

To opowieść o najstarszej pracującej osobie w Polsce, i to z najdłuższym, bo 84-letnim stażem. Pan Wacław ma 98 lat. To były mistrz Polski w wyścigach motocyklowych, który prowadzi warsztat mechaniczny w Poznaniu. Jego największym marzeniem jest pracować dalej, ile tylko sił wystarczy, co najmniej do setki. Historia samego warsztatu sięga 1945 roku.

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Źródło:
Fakty TVN

Odra nie tylko wróciła, ale rozlewa się szeroką falą. Najwięcej dzieci choruje w Warszawie i we Wrocławiu, ale wszędzie grupa ryzyka jest taka sama - to osoby niezaszczepione.

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Szmydt jest podejrzany o szpiegostwo, grozi mu nawet dożywocie. Były już sędzia jest na Białorusi, gdzie poprosił o azyl. Jego zatrzymanie i przekazanie Polsce wydaje się zatem dość mało prawdopodobne. Dlaczego polski kontrwywiad nie wykrył działalności Szmydta? - Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry i człowieka Piebiaka, czyli element układu politycznego - uważa Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej.

"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"

"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi i lekarz, który przyjmował kroplówkę w czasie pracy. Jest zwrot w sprawie bulwersującej sytuacji na SOR-ze w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie. Lekarz złożył wypowiedzenie i nie pracuje już w placówce. Sprawą zajmuje się prokuratura. Były już przeszukania w szpitalu i w mieszkaniu "osoby, która występuje w tej sprawie". Zabezpieczono dokumentację, wzywani są świadkowie. 

Lekarz ze Szpitala Żeromskiego w Krakowie, który mógł przyjmować fentanyl, złożył wypowiedzenie

Lekarz ze Szpitala Żeromskiego w Krakowie, który mógł przyjmować fentanyl, złożył wypowiedzenie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Najbardziej zawinili politycy, którzy zaniedbali priorytet wschodni w służbach specjalnych, w kontrwywiadzie wojskowym i cywilnym. Dla nich priorytetem była opozycja demokratyczna - mówił w "Faktach po Faktach" o sprawie Tomasza Szmydta generał Krzysztof Bondaryk, dyrektor biura szefa MSWiA, były szef ABW.

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

Źródło:
TVN24

Mur przy granicy z Białorusią ma zostać, ale zakładamy też, że każdy mur bywa nieszczelny - mówiła w "Faktach po Faktach" Anna Maria Żukowska o słowach premiera Donalda Tuska, że istnieje "potrzeba wzmocnienia granicy". Michał Kobosko stwierdził, że "bezpieczeństwo granic nie może wykluczać człowieczeństwa".

"Podstawą absolutną funkcjonowania każdego państwa jest zapewnienie bezpiecznych granic"

"Podstawą absolutną funkcjonowania każdego państwa jest zapewnienie bezpiecznych granic"

Źródło:
TVN24

Amerykański Departament Stanu zna sprawę polskiego sędziego, który uciekł na Białoruś - mówi w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Mark Toner z Departamentu Stanu USA. Toner dodaje, że Stany Zjednoczone są świadome wyzwań wschodniej flanki NATO, które stwarza agresywna postawa Rosji i wojna w Ukrainie oraz robią wszystko, by wspierać w nich Polskę i innych sojuszników. Był też pytany o sprawę polskiego sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś. Przekazał, że Departament Stanu zdaje sobie sprawę z tego, co się wydarzyło. - Ale jest to wewnętrzna kwestia rządu polskiego - dodał.

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wywołała trzęsienie ziemi w Seattle, a teraz zatrzęsie fanami w Europie. Taylor Swift rozpoczęła trasę koncertową, w której zawita także w Polsce. Co ciekawe, za artystką podążają nie tylko miliony jej fanów, ale też charakterystyczny dla gwiazd tego kalibru efekty. Tam, gdzie się pojawia Swift - ceny wynajmu krótkoterminowego gwałtownie rosną o kilkaset procent, co ma wyraźny wpływ na inflację.

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę, której filarami nadal są surowce? Na ten temat Jan Niedziałek rozmawiał z Amitem Joshim, szwajcarskim naukowcem i ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS