Nie żyje mały ryś. Policja szuka sprawcy

Policja szuka sprawcy, który zastrzelił w małego rysia w województwie zachodniopomorskim. Czteromiesięczny drapieżnik urodził się na wolności, był dzieckiem pochodzącej z programu reintrodukcji gatunku samicy o imieniu Cleo II. Na świat przyszły trzy kociaki. Przyrodnicy podejrzewają, że cały miot rysi nie żyje.

Wielki sukces balu charytatywnego Fundacji TVN. Zebrane środki zostaną przekazane na Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży

Bal Nocy Letniej wrócił po trzech latach. To jedno z największych i najbardziej prestiżowych wydarzeń charytatywnych w Polsce, organizowane przez Fundację TVN. Zebrane w sobotę pieniądze zostaną przeznaczone na budowę pierwszego w Polsce Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży. Podczas gali wylicytowano wyjątkowe przedmioty, między innymi rakietę Igi Świątek z ostatniego finału US Open.

Prezydent wyznaczył sędziów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN

Prezydent Andrzej Duda wyznaczył 11 sędziów do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Większość składu stanowią sędziowie wybrani przez neo-KRS, której działalność podważają europejskie trybunały. Dlatego znowu pojawiają się wątpliwości i pytania o środki na Krajowy Plan Odbudowy.

"Ławeczki patriotyczne" mają niebawem zniknąć

Ławki w konturach Polski zwane "patriotycznymi" już niedługo znikną ze scenerii miast. Każda kosztowała 100 tysięcy złotych, a jest ich w sumie 16. Ławki sfinansował należący do Skarbu Państwa Bank Gospodarstwa Krajowego. Miały promować polskie inwestycje, ale zaszkodził im deszcz.

Zakupy tańsze nawet o połowę. Otwarto pierwszy w Polsce sklep społeczny

W Tychach został otwarty pierwszy w Polsce sklep społeczny. Zakupy mogą w nim robić już nie tylko podopieczni ośrodków pomocy społecznej, ale też osoby powyżej 60. roku życia, a w sobotę wszyscy mieszkańcy. To pomysł Fundacji Wolne Miejsce, która od dwóch lat na Śląsku otwiera sklepy socjalne. Ideą sklepów socjalnych i społecznych jest sprzedaż produktów, których ceny nie przekraczają 50 procent ceny rynkowej. W dobie rosnącej inflacji, wyższych rachunków za prąd i ogrzewanie, to ogromna pomoc dla wielu rodzin.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną otwarty. W uroczystości uczestniczył prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda w sobotę oficjalnie otworzył kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Mówił o wielkiej inwestycji, zwycięstwie Polski i patriotów. Pierwszy etap inwestycji kosztował blisko dwa miliardy złotych, ale to jeszcze nie koniec - kanał zatrzymuje się kilometr przed portem. Według rządu, z chwilą uruchomienia kanału, Polska zerwie z dominacją Rosji w regionie.

Nawet 15 punktów karnych za wykroczenie. W życie wchodzi nowy taryfikator

Drogowy błąd na drodze będzie kosztował teraz kierowcę więcej. W życie wchodzi nowy taryfikator punktów karych, który jest bezlitosny dla recydywistów i surowy dla tych, którzy przekraczają prędkość, wyprzedzają na przejściu, czy korzystają z telefonu w czasie jazdy. Naprawienie błędu też będzie trudniejsze, bo zniesiono szkolenia, po odbyciu których liczba punktów ulegała zmniejszeniu.

Polacy szukają sposobów na oszczędności

Rosnąca inflacja, wyższe rachunki za prąd i gaz i coraz wyższe ceny węgla i innych surowców zmuszają do oszczędzania. Samorządy, przedsiębiorcy, ale też polskie rodziny zastanawiają się, gdzie i na czym można jeszcze zaoszczędzić. W Kołbaskowie w nocy nie palą się już latarnie, w Suwałkach zamknięto pływalnie.

Antoni Macierewicz zmienił zdanie w sprawie materiałów podkomisji smoleńskiej

Możemy opublikować wszystkie materiały i ekspertyzy utworzone na potrzeby raportu, dotyczącego ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej - zapowiedział Antoni Macierewicz, ale - jak zastrzegł - obejmują one dziesiątki tysięcy stron. Wcześniej przewodniczący Podkomisji Smoleńskiej utrzymywał, że wszystkie dostępne i zamówione przez komisję analizy i badania zostały przedstawione.

Inflacja w szkołach. Rodzice muszą płacić więcej za obiady dla dzieci

Inflacja wkroczyła do szkolnych stołówek. Rodzice muszą zapłacić więcej za obiady dla dzieci. Cena jednego posiłku wzrosła średnio o 2 złote, ale w skali miesiąca jest to więcej o kilkadziesiąt złotych, a w skali roku o kilkaset złotych. Dyrektorzy szkół i przedszkoli tłumaczą, że przy wyższych opłatach za prąd i gaz, ale przede wszystkim przy coraz droższej żywności, nie mają innego wyjścia.

Mnożą się pytania o raport podkomisji smoleńskiej. Macierewicz: opublikowane zostało to, co powinno być

Antoni Macierewicz wciąż utrzymuje, że wyniki raportu amerykańskich naukowców w sprawie katastrofy smoleńskiej, które powinny zostać opublikowane, zostały opublikowane. Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówi, że zostanie przedstawione coś jeszcze z badań instytutu NIAR. Podobnie dwa dni temu mówił premier Mateusz Morawiecki. Z dokumentów i analiz, do których dotarł dziennikarz TVN24, wynika, że Antoni Macierewicz ukrył wnioski z amerykańskiego raportu, które nie pasowały do tezy o bombie i zamachu.

Inflacja najwyższa od 25 lat. GUS podał finalne dane za sierpień

Inflacja w Polsce w sierpniu wyniosła 16,1 procent, licząc rok do roku. To najwyższy wynik od 1997 roku. Jak wynika z ostatecznych danych GUS, najbardziej podrożał opał, za który musimy zapłacić 157 procent więcej niż rok temu. W górę poszły także ceny energii i żywności. Rząd zapowiada podwyżki płacy minimalnej, dopłaty do ogrzewania i interwencję w sprawie cen energii, co może - jak podkreślają ekonomiści - doprowadzić do jeszcze wyższego poziomu inflacji.

Premier zapewnia, że węgla starczy dla wszystkich. Skupy jednak świecą pustkami

Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że "węgiel kupi każdy, kto będzie go potrzebował" i tłumaczy, że surowca na razie nie ma, bo wszyscy postanowili go kupić w tym samym czasie. Problem w tym, że węgla z polskich kopalni na potrzeby gospodarstw domowych wciąż brakuje, a jakość tego z importu nie jest najlepsza. Do tego dochodzi jeszcze cena, która dla większości Polaków jest za wysoka.

Ursula von der Leyen wygłosiła orędzie o stanie UE. Mówiąc o nauczce, przyznała rację Polsce

Przewodnicząca KE Ursula von der Layen podczas swojego orędzia o stanie UE odniosła się do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przyznała, że "trzeba było wsłuchać się w głosy wewnątrz Unii Europejskiej, w Polsce, krajach bałtyckich, w całej Europie Środkowo-Wschodniej" dotyczące Władimira Putina. Szefowa KE część orędzia poświęciła także kwestii praworządności i niezależności sądownictwa.

Dwie podwyżki płacy minimalnej w 2023 roku. Ekonomiści: to ryzyko wyższej inflacji

Rząd zdecydował, że płaca minimalna w przyszłym roku wzrośnie dwukrotnie - najpierw o prawie 16 procent, a następnie o niemal 20 procent. To więcej niż pierwotnie planowano. Ekonomiści twierdzą, że skala podwyżek stanowi ryzyko wyższej inflacji. Z kolei przedsiębiorcy obawiają się, że w warunkach tak wysokich podwyżek, galopującej inflacji i wysokich cen energii nie będą w stanie dalej prowadzić swoich firm.

Echa reportażu o podkomisji smoleńskiej. W Sejmie doszło do awantury między posłami

Reportaż dziennikarza TVN24 Piotra Świerczka "Siła Kłamstwa" ukazał, jak Antoni Macierewicz ukrywał dokumenty i dowody zaprzeczające teorii zamachu w Smoleńsku. Posłanka Barbara Nowacka, której matka zginęła w katastrofie prezydenckiego samolotu, zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego, by ten natychmiast rozwiązał podkomisję smoleńską i ukarał Macierewicza za "fałszerstwa dokumentów". Z mównicy przemawiał też Jarosław Kaczyński, który stwierdził, że nie wiedział, jak liczna jest "agentura Putina" w Sejmie.