Fundacja "Po Drugie" świętuje 12. urodziny. Pomogła już wielu młodym osobom w kryzysie bezdomności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Fundacja "Po Drugie" świętuje 12. urodziny. Pomogła już wielu młodym osobom w kryzysie bezdomności
Fundacja "Po Drugie" świętuje 12. urodziny. Pomogła już wielu młodym osobom w kryzysie bezdomności
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Fundacja "Po Drugie" świętuje 12. urodziny. Pomogła już wielu młodym osobom w kryzysie bezdomnościMarta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

Fundacja "Po Drugie" już 12 lat pomaga młodzieży. Wielu z nich - gdyby nie wsparcie ze strony organizacji - mogłoby sobie nie poradzić. Fundacja prowadzi tak zwane mieszkania treningowe, które są ostatnim przystankiem przed usamodzielnieniem się młodzieży w kryzysie. Od roku podopieczni mogą korzystać także z domu, w którym schronienie znalazło już szesnaście osób.

- Kiedy miałem 12 lat, zmarła mi matka. Były epizody, że się ciąłem, chciałem się zabić. Od czternastego roku życia używam substancji różnych i po osiemnastce pojechałem pierwszy raz do ośrodka - opowiada Maksymilian, podopieczny Fundacji "Po Drugie". Historia każdego podopiecznego fundacji jest inna. - Moja mama jest alkoholiczką, moja babcia od strony mamy również jest alkoholiczką, wujek od strony mamy to narkoman, mój tata sam jest narkomanem i również znęcał się nade mną psychicznie i fizycznie oraz nad moją siostrą - mówi Natalia. Łączy ich jedno - kryzys bezdomności. Bywa tak, że w niektórych wypadkach ucieczka z domu to jedyne wyjście. - Rozrabiałem, ponieważ chciałem być jak najdalej od domu. Trafiałem po placówkach, żeby poczuć się bezpieczniej, bo czułem się bezpieczniej w placówkach, ponieważ państwo polskie nie chciało mi pomóc, gdy się działa mi krzywda w domu - wyjaśnia jeden z podopiecznych fundacji.

Bezpieczeństwo w fundacji - która obchodzi 12-lecie działalności - dała im Agnieszka Sikora, prezeska. - Przez tych dwanaście lat przede wszystkim udało nam się stworzyć taki mikrosystem, ciągle jednak jeszcze jest to mikrosystem, wsparcia dla młodych ludzi, którzy doświadczają bezdomności - mówi Agnieszka Sikora. To wsparcie to pomoc psychologa, doradców zawodowych i terapie grupowe. - Dużo poleciało łez i dużo wsparcia było pomiędzy nami, dużo emocji było, i to było naprawdę bardzo super - przyznaje Natalia. Kilkadziesiąt młodych osób w kryzysie bezdomności znalazło tam to, czego najbardziej potrzebowało - dach nad głową. - Mam terapeutów, co dla mnie ma dużą wartość, mam gdzie się po prostu wygadać i czuję się bezpiecznie, mam też ludzi wspierających bardzo mocno w tym - wylicza Maksymilian.

Ogrom wsparcia

Fundacja prowadzi tak zwane mieszkania treningowe, które są ostatnim przystankiem przed usamodzielnieniem się młodzieży w kryzysie. Od roku podopieczni mogą korzystać także z domu, w którym schronienie znalazło już szesnaście osób. - Mogę powiedzieć i to z przerażeniem, i ze smutkiem, każdego roku dociera do nas około 300 młodych ludzi. Tak jest już od kilku lat - dodaje Agnieszka Sikora. Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z 2019 roku w Polsce z kryzysem bezdomności zmaga się ponad trzydzieści tysięcy osób, blisko osiemset z nich to osoby w wieku od osiemnastu do dwudziestu pięciu lat. - Mnie zawsze najbardziej za serce chwyta to, że młodzież jest wyrzucana ze swojego rodzinnego domu - przekonuje Beata Antos, koordynatorka Fundacji "Po Drugie".

Narkotyki, alkohol, przemoc, coraz częściej też problemy psychiczne - z tym najczęściej mają do czynienia osoby, które znalazły się w kryzysie bezdomności. - Ale mamy też młodych ludzi, którzy nie mają tych problemów, ale tego domu nie mają, bo na przykład są osobami LGBT - dodaje Agnieszka Sikora. Ze wsparcia korzystają tam też ci, którzy byli wychowankami domów dziecka, rodzin zastępczych czy placówek resocjalizacyjnych. W chwili ukończenia osiemnastu lat po prostu nie mają gdzie się podziać.

Z okazji dwunastolecia działalności Fundacja "Po Drugie" prowadzi zrzutkę, żeby móc zapewnić kolejnym potrzebującym dom i wsparcie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Rafał Trzaskowski obiecuje kobietom, że on - inaczej niż Karol Nawrocki - podpisze ustawę liberalizującą dostęp do aborcji, jeśli zostanie prezydentem. Karol Nawrocki mówi "nie" nawet powrotowi do tzw. kompromisu aborcyjnego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej twierdzi, że nie skręca ani w prawo, ani w lewo, lecz że dla niego "najważniejszy jest środek i najważniejszy jest zdrowy rozsądek".

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Źródło:
Fakty TVN

Już 26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Znowu będziemy mogli w świątecznej atmosferze, pełnej radości i solidarności, a często i zabawy - co pokażemy w TVN - pomóc dzieciom chorym na raka i na choroby krwi.

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Źródło:
Fakty TVN

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nadal nie wiadomo, co z subwencją dla Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy członkowie PKW pracują nad odpowiedzią dla ministra finansów, który poprosił o interpretację ostatniej uchwały. Już wiadomo, że odpowiedzi będą niejednomyślne.

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Są politycy, są ludzie, którzy wykorzystują podżeganie do nienawiści do zdobywania władzy, a potem utrzymywania jej do podziału Polaków - zauważyła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Magdalena Adamowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej. W programie odniosła się m.in. do rocznicy śmierci swojego męża Pawła Adamowicza, jak i niedawnych gróźb wobec szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka oraz prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS