Przeładowana podstawa, wiele wolnych wakatów, niskie pensje. Rzeczywistość polskich szkół tuż przed startem nowego roku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Przeładowana podstawa, wiele wolnych wakatów, niskie pensje. Rzeczywistość polskich szkół tuż przed startem nowego roku
Przeładowana podstawa, wiele wolnych wakatów, niskie pensje. Rzeczywistość polskich szkół tuż przed startem nowego roku
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Przeładowana podstawa, wiele wolnych wakatów, niskie pensje. Rzeczywistość polskich szkół tuż przed startem nowego rokuKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Nowy rok szkolny będzie trudny z wielu powodów. W szkołach jest dużo wakatów i wiele zmian. Jeszcze niedawno brakowało ponad 25 tysięcy nauczycieli. Chociaż brakuje też psychologów szkolnych i logopedów i nauczycieli wspomagających. Polska szkoła wymaga zmiany - mówi opozycja i przedstawia plan na rozwiązanie problemów związanych z edukacją na pierwszych 100 dni po wygranych przez nich wyborach.

W ostatnim dniu wakacji nastroje wśród uczniów i ich opiekunów są całkiem dobre. Z punktu widzenia dyrektorów szkół - rzeczywistość wygląda jednak inaczej. - Trwa poszukiwanie, czasami wręcz wyrywanie sobie nauczycieli różnych specjalności między dyrektorami. To jest także łączenie etatów w kilku szkołach - mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Jeszcze dwa tygodnie temu kuratoria poszukiwały około 26 tysięcy nauczycieli dydaktycznych oraz pedagogów, psychologów, logopedów czy nauczycieli wspomagających. - Wakaty, które rzeczywiście teraz pod koniec wakacji na początku roku szkolnego w liczbach się zmniejszyły, ale to nie znaczy, że ci nauczyciele się nagle cudownie znaleźli. Te godziny po brakujących nauczycielach są porozdzielane pomiędzy pracowników i pracowniczki - wyjaśnia Iga Kazimierczyk, prezeska Fundacji "Przestrzeń dla edukacji". - Nie bez przyczyny parlament zmienił ustawę pozwalającą nauczycielom przydzielać godziny ponadwymiarowe powyżej dotychczasowego limitu półtora etatu. Są dzisiaj nauczyciele, którzy pracują nawet 40 godzin dydaktycznych w tygodniu - dodaje Sławomir Broniarz.

Pytania o problemy polskiej szkoły
Pytania o problemy polskiej szkoły TVN24

Głos ministra

Przemysław Czarnek w mediach społecznościowych zamieścił przemówienie skierowane do uczniów. - To jest nowy rok szkolny, w którym czeka Was druga klasa historii i teraźniejszości, w którym czeka was między innymi biznes i zarządzanie, w którym czekają na was laboratoria przyszłości - mówi na nagraniu minister edukacji i nauki.

Przyszłoroczny maturzysta Jędrzej ze Stowarzyszenia Nowa Generacja o pomysłach na to, co sam mógłby zrobić dla systemu edukacji, mówi tak: - Pierwsze, czym bym się zajął, to właśnie podwyżki dla nauczycieli, żeby ten zawód po prostu opłacał się, żeby ludzie byli zmotywowani do tego, żeby iść w kierunku wychowywania innych.

Obecnie pensja zasadnicza początkującego nauczyciela wynosi 3690 złotych brutto i jest tylko niewiele wyższa od minimalnej krajowej. Trudno więc uznać ją za motywującą. - Badania warszawskie Uniwersytetu Warszawskiego pokazują, że połowa nauczycieli, którzy mają mały staż pracy, myśli o tym, żeby z pracy po prostu odejść - przekazuje Iga Kazimierczyk.

Plany opozycji

Politycy przedstawiają pomysły na rozwiązanie problemów związanych z edukacją na pierwszych 100 dni po wygranych przez nich wyborach. - 20 procent podwyżki natychmiast. To jest punkt pierwszy, ale oczywiście zupełnie niewystarczający. Punkt drugi to jest odchudzenie podstaw programowych - przekonuje Izabela Leszczyna z PO. - Podwyżka dla nauczycieli co najmniej o 20 procent, po drugie angielski od pierwszej klasy, pięć godzin tygodniowo, klasy do 20 osób, ciepły darmowy posiłek i rzecz najważniejsza; szkoła wolna od polityki, szkoła wolna od partyjnych wpływów - dodaje Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL, Trzeciej Drogi.

ZOBACZ TEŻ: Ferie, świąteczne przerwy i egzaminy. Oto kalendarz roku szkolnego 2023/2024

Wszyscy przedstawiciele opozycji demokratycznej podpisali Obywatelski Pakt dla Edukacji. Składają się na niego między innymi takie punkty:

1. Samodzielność szkoły zamiast centralnego sterowania

2. Szkoła dobrze i racjonalnie finansowana

3. Szkoła profesjonalnych i dowartościowanych nauczycielek i nauczycieli

4. Szkoła na miarę XXI, a nie XIX wieku

5. Szkoła kompetencji kluczowych, a nie szczegółowych wiadomości

6. Szkoła równych szans i równego traktowania

7. Szkoła wsparcia i współpracy, a nie rywalizacji

8. Szkoła demokracji i zaangażowania

9. Szkoła społeczności lokalnej, a nie ministerstwa oświaty

10. Szkoła pluralizmu

To najważniejsze propozycje Obywatelskiego Paktu dla Edukacji. Lewica przedstawia też swoje - dodatkowe. - Mówimy o wyprowadzeniu religii ze szkół, to jeden z ważniejszych postulatów Lewicy, dlatego że zamiast dwóch lekcji religii moglibyśmy mieć dzisiaj dwie lekcje języków obcych w polskiej szkole - wyjaśnia Katarzyna Kotula z Nowej Lewicy.

Partyjny kolega ministra Czarnka również mówi o koniecznych zmianach. - To, co jest także jednym z naszych zadań, to podniesienie nie tylko zarobków, ale także prestiżu nauczyciela i wykładowcy akademickiego - uważa Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Od stycznia wynagrodzenie zasadnicze dla początkujących nauczycieli z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym wzrośnie. Po planowanej podwyżce minimalnej krajowej - będzie od niej niższe.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS