Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić, by wziąć udział w wyborach?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić, by wziąć udział w wyborach?
Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić, by wziąć udział w wyborach?
Paweł Laskosz/Fakty po Południu TVN24
Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić, by wziąć udział w wyborach?Paweł Laskosz/Fakty po Południu TVN24

Od 1 września do 12 października wyborcy mogą pobierać zaświadczenie o prawie go głosowania poza miejscem stałego zamieszkania. Urzędnicy zachęcają, by nie czekać z tym do ostatniej chwili.

Nie trzeba u siebie, można w dowolnym lokalu wyborczym w kraju, za granicą, a nawet na polskim statku morskim. Ale aby 15 października móc tam zagłosować - trzeba mieć specjalne zaświadczenie. Urzędy gminy od 1 września do 12 października przyjmują wnioski o ich wydanie. Takie zaświadczenie jest wydawane od ręki, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Już pierwszego dnia z tej możliwości w szczecińskim urzędzie miasta skorzystała pani Anna. - Trwa to maksymalnie dwie minuty. Nie wiem jeszcze konkretnie, w której gminie będę się znajdować w tym czasie i w którym lokalu wyborczym będę chciała głosować, więc to jest najlepszy sposób na to, żeby nie musieć się tym martwić w dniu głosowania - tłumacz pani Anna, mieszkanka Szczecina. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia można złożyć w dowolnym urzędzie gminy. Nie trzeba tego robić osobiście. Zaświadczenie składa się na wniosku z własnym podpisem. Podobnie jak upoważnienie.

Rośnie niepokój wśród Polaków, którzy chcą głosować za granicą
Rośnie niepokój wśród Polaków, którzy chcą głosować za granicąMaciej Woroch/Fakty TVN

Zmiana miejsca głosowania - kto może wnioskować?

O zmianę miejsca głosowania starać się mogą wszyscy wyborcy. Taki dokument upoważnia do głosowania gdziekolwiek, ale jeśli w ostatniej chwili zmienimy zdanie i zdecydujemy, żeby zagłosować w dotychczasowym miejscu głosowania - też to będzie z tym zaświadczeniem możliwe. Nowością jest to, że zaświadczenie może pobrać osoba, która nie jest nigdzie zameldowana i czasowo przebywa na terenie danej gminy. - Sprawdzamy tylko wtedy w Centralnym Rejestrze Wyborców, czy taka osoba posiada prawa wyborcze. Jeśli tak, jest wydawane zaświadczenie, system pokazuje, że wydano zaświadczenie, pomimo tego, że zainteresowany nie był wpisany do obwodu głosowania - wyjaśnia Katarzyna Korowczyk, pełnomocniczka prezydenta Łodzi do spraw wyborów. Na zaświadczeniu znajdują się dane wyborcy. Oznaczone ono jest specjalnym hologramem. Ważne jest, żeby takiego zaświadczenie nie zgubić. Jeśli to zrobimy - to nie ma możliwości otrzymania duplikatu. Pobierając takie zaświadczenie - musimy go pilnować, bo inaczej nie będziemy mogli oddać głosu.

ZOBACZ WIĘCEJ: Pytania o głosowanie za granicą. "Każdy prawidłowo oddany w wyborach głos powinien się liczyć

Ci, którzy wiedzą już, gdzie będą w dniu głosowania, mogą skorzystać też z opcji dopisania do listy wyborców. Mogą to zrobić zarówno w urzędzie gminy, w której chcą głosować, jak i przez internet za pośrednictwem strony gov.pl. - Składamy wniosek i wybieramy sobie komisję, w której chcemy głosować. Usługa jest powiązana z ePUAP-em. Możemy wypełnić wniosek właśnie przez stronę ePUAP-u lub popisem osobistym, dowodem osobistym lub przez mObywatel - informuje Ewa Kacprzyk z Wydziału Spraw Obywatelskich i Komunikacji Urzędu Miasta Łodzi.

Polacy na stałe mieszkający za granicą, ale chcący głosować w ojczyźnie, powinni złożyć odpowiedni wniosek w gminie lub przez internet. Mogą to też zrobić dzięki dokumentowi wystawionemu przez konsula lub gminę. Urzędnicy zachęcają wyborców, aby formalności dopełnili jak najszybciej. Zapewniają zarazem, że będą gotowi na wzmożone zainteresowanie tuż przed upływem terminu składania wniosków.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu

Pozostałe wiadomości

Była spektakularna porażka Koalicji 15 października w Sejmie, były konsekwencje personalne, ale to nie koniec sprawy dekryminalizacji aborcji. Będą kolejne próby - Lewica złoży projekt w Sejmie raz jeszcze. Tylko kolejne głosowania, bez gwarancji przyjęcia projektu, są politycznie bardzo ryzykowne.

Jeszcze raz zostanie złożony projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji. Lewica straszy rozpadem koalicji

Jeszcze raz zostanie złożony projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji. Lewica straszy rozpadem koalicji

Źródło:
Fakty TVN

Sprawa wydaje się tak oczywista, że aż dziwne, że dotąd takich przepisów resort pracy nie przygotował. Chodzi o to, w jakiej temperaturze można pracować, a powyżej ilu stopni już nie, i na co może liczyć pracownik oprócz wody - chodzi o przerwę i odpoczynek w chłodnym miejscu.

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Źródło:
Fakty TVN

Żeby pięknie mogło być przed Bożym Narodzeniem, teraz musi być intensywnie i bez wakacyjnej laby. Wolontariusze Szlachetnej Paczki są pilnie poszukiwani. Potrzeba dziesięciu tysięcy par rąk.

Ruszyła rekrutacja wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Dlaczego warto zaangażować się w pomoc?

Ruszyła rekrutacja wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Dlaczego warto zaangażować się w pomoc?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska wysycha - alarmują hydrolodzy. Ulewne deszcze i burze, które w ostatnich tygodniach przechodziły nad Polską, nie poprawią sytuacji.

Hydrolodzy nie mają złudzeń - w Polsce trwa susza hydrologiczna. Gminy apelują o to, by oszczędzać wodę

Hydrolodzy nie mają złudzeń - w Polsce trwa susza hydrologiczna. Gminy apelują o to, by oszczędzać wodę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych - mówił w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO), komentując niedzielne wystąpienie redemptorysty na Jasnej Górze dotyczące posła klubu PiS Marcina Romanowskiego. - Należy się modlić za każdego. Na pewno za pana Romanowskiego, któremu w tej chwili stawiane są bardzo poważne zarzuty - stwierdził Władysław Teofil Bartoszewski (PSL).

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

Źródło:
TVN24

Czy taka kłamliwa, propagandowa deklaracja może być skuteczna? Niestety, bywa - przyznał w "Faktach po Faktach" były prezydent Bronisław Komorowski, komentując oświadczenie Kremla po zamachu na Donalda Trumpa. Moskwa usiłowała przekonać w nim, że "potępia" przemoc "w ramach walki politycznej". - Wszyscy w jakiejś mierze się z tego wewnętrznie śmiejemy - ddodał Komorowski, podkreślając, że "na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat".

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Źródło:
TVN24, PAP

Już 16 lipca nowi posłowie do Parlamentu Europejskiego wybiorą swoją przewodniczącą. Faworytką jest Roberta Metsola, popierana przez największą frakcję - Europejską Partię Ludową. Dla Maltanki byłaby to druga kadencja. Natomiast 18 lipca swój sprawdzian przejdzie Ursula von der Leyen, która postara się o uzyskanie wotum zaufania. 

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ponad 40 lat temu postrzelony został prezydent Ronald Reagan. Zamachów na prezydentów w historii USA nie brakuje.

Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wieku

Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wieku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS