Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić, by wziąć udział w wyborach?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić, by wziąć udział w wyborach?
Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić, by wziąć udział w wyborach?
Paweł Laskosz/Fakty po Południu TVN24
Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić, by wziąć udział w wyborach?Paweł Laskosz/Fakty po Południu TVN24

Od 1 września do 12 października wyborcy mogą pobierać zaświadczenie o prawie go głosowania poza miejscem stałego zamieszkania. Urzędnicy zachęcają, by nie czekać z tym do ostatniej chwili.

Nie trzeba u siebie, można w dowolnym lokalu wyborczym w kraju, za granicą, a nawet na polskim statku morskim. Ale aby 15 października móc tam zagłosować - trzeba mieć specjalne zaświadczenie. Urzędy gminy od 1 września do 12 października przyjmują wnioski o ich wydanie. Takie zaświadczenie jest wydawane od ręki, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Już pierwszego dnia z tej możliwości w szczecińskim urzędzie miasta skorzystała pani Anna. - Trwa to maksymalnie dwie minuty. Nie wiem jeszcze konkretnie, w której gminie będę się znajdować w tym czasie i w którym lokalu wyborczym będę chciała głosować, więc to jest najlepszy sposób na to, żeby nie musieć się tym martwić w dniu głosowania - tłumacz pani Anna, mieszkanka Szczecina. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia można złożyć w dowolnym urzędzie gminy. Nie trzeba tego robić osobiście. Zaświadczenie składa się na wniosku z własnym podpisem. Podobnie jak upoważnienie.

Rośnie niepokój wśród Polaków, którzy chcą głosować za granicą
Rośnie niepokój wśród Polaków, którzy chcą głosować za granicąMaciej Woroch/Fakty TVN

Zmiana miejsca głosowania - kto może wnioskować?

O zmianę miejsca głosowania starać się mogą wszyscy wyborcy. Taki dokument upoważnia do głosowania gdziekolwiek, ale jeśli w ostatniej chwili zmienimy zdanie i zdecydujemy, żeby zagłosować w dotychczasowym miejscu głosowania - też to będzie z tym zaświadczeniem możliwe. Nowością jest to, że zaświadczenie może pobrać osoba, która nie jest nigdzie zameldowana i czasowo przebywa na terenie danej gminy. - Sprawdzamy tylko wtedy w Centralnym Rejestrze Wyborców, czy taka osoba posiada prawa wyborcze. Jeśli tak, jest wydawane zaświadczenie, system pokazuje, że wydano zaświadczenie, pomimo tego, że zainteresowany nie był wpisany do obwodu głosowania - wyjaśnia Katarzyna Korowczyk, pełnomocniczka prezydenta Łodzi do spraw wyborów. Na zaświadczeniu znajdują się dane wyborcy. Oznaczone ono jest specjalnym hologramem. Ważne jest, żeby takiego zaświadczenie nie zgubić. Jeśli to zrobimy - to nie ma możliwości otrzymania duplikatu. Pobierając takie zaświadczenie - musimy go pilnować, bo inaczej nie będziemy mogli oddać głosu.

ZOBACZ WIĘCEJ: Pytania o głosowanie za granicą. "Każdy prawidłowo oddany w wyborach głos powinien się liczyć

Ci, którzy wiedzą już, gdzie będą w dniu głosowania, mogą skorzystać też z opcji dopisania do listy wyborców. Mogą to zrobić zarówno w urzędzie gminy, w której chcą głosować, jak i przez internet za pośrednictwem strony gov.pl. - Składamy wniosek i wybieramy sobie komisję, w której chcemy głosować. Usługa jest powiązana z ePUAP-em. Możemy wypełnić wniosek właśnie przez stronę ePUAP-u lub popisem osobistym, dowodem osobistym lub przez mObywatel - informuje Ewa Kacprzyk z Wydziału Spraw Obywatelskich i Komunikacji Urzędu Miasta Łodzi.

Polacy na stałe mieszkający za granicą, ale chcący głosować w ojczyźnie, powinni złożyć odpowiedni wniosek w gminie lub przez internet. Mogą to też zrobić dzięki dokumentowi wystawionemu przez konsula lub gminę. Urzędnicy zachęcają wyborców, aby formalności dopełnili jak najszybciej. Zapewniają zarazem, że będą gotowi na wzmożone zainteresowanie tuż przed upływem terminu składania wniosków.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS