Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić, by wziąć udział w wyborach?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić, by wziąć udział w wyborach?
Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić, by wziąć udział w wyborach?
Paweł Laskosz/Fakty po Południu TVN24
Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić, by wziąć udział w wyborach?Paweł Laskosz/Fakty po Południu TVN24

Od 1 września do 12 października wyborcy mogą pobierać zaświadczenie o prawie go głosowania poza miejscem stałego zamieszkania. Urzędnicy zachęcają, by nie czekać z tym do ostatniej chwili.

Nie trzeba u siebie, można w dowolnym lokalu wyborczym w kraju, za granicą, a nawet na polskim statku morskim. Ale aby 15 października móc tam zagłosować - trzeba mieć specjalne zaświadczenie. Urzędy gminy od 1 września do 12 października przyjmują wnioski o ich wydanie. Takie zaświadczenie jest wydawane od ręki, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Już pierwszego dnia z tej możliwości w szczecińskim urzędzie miasta skorzystała pani Anna. - Trwa to maksymalnie dwie minuty. Nie wiem jeszcze konkretnie, w której gminie będę się znajdować w tym czasie i w którym lokalu wyborczym będę chciała głosować, więc to jest najlepszy sposób na to, żeby nie musieć się tym martwić w dniu głosowania - tłumacz pani Anna, mieszkanka Szczecina. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia można złożyć w dowolnym urzędzie gminy. Nie trzeba tego robić osobiście. Zaświadczenie składa się na wniosku z własnym podpisem. Podobnie jak upoważnienie.

Rośnie niepokój wśród Polaków, którzy chcą głosować za granicą
Rośnie niepokój wśród Polaków, którzy chcą głosować za granicąMaciej Woroch/Fakty TVN

Zmiana miejsca głosowania - kto może wnioskować?

O zmianę miejsca głosowania starać się mogą wszyscy wyborcy. Taki dokument upoważnia do głosowania gdziekolwiek, ale jeśli w ostatniej chwili zmienimy zdanie i zdecydujemy, żeby zagłosować w dotychczasowym miejscu głosowania - też to będzie z tym zaświadczeniem możliwe. Nowością jest to, że zaświadczenie może pobrać osoba, która nie jest nigdzie zameldowana i czasowo przebywa na terenie danej gminy. - Sprawdzamy tylko wtedy w Centralnym Rejestrze Wyborców, czy taka osoba posiada prawa wyborcze. Jeśli tak, jest wydawane zaświadczenie, system pokazuje, że wydano zaświadczenie, pomimo tego, że zainteresowany nie był wpisany do obwodu głosowania - wyjaśnia Katarzyna Korowczyk, pełnomocniczka prezydenta Łodzi do spraw wyborów. Na zaświadczeniu znajdują się dane wyborcy. Oznaczone ono jest specjalnym hologramem. Ważne jest, żeby takiego zaświadczenie nie zgubić. Jeśli to zrobimy - to nie ma możliwości otrzymania duplikatu. Pobierając takie zaświadczenie - musimy go pilnować, bo inaczej nie będziemy mogli oddać głosu.

ZOBACZ WIĘCEJ: Pytania o głosowanie za granicą. "Każdy prawidłowo oddany w wyborach głos powinien się liczyć

Ci, którzy wiedzą już, gdzie będą w dniu głosowania, mogą skorzystać też z opcji dopisania do listy wyborców. Mogą to zrobić zarówno w urzędzie gminy, w której chcą głosować, jak i przez internet za pośrednictwem strony gov.pl. - Składamy wniosek i wybieramy sobie komisję, w której chcemy głosować. Usługa jest powiązana z ePUAP-em. Możemy wypełnić wniosek właśnie przez stronę ePUAP-u lub popisem osobistym, dowodem osobistym lub przez mObywatel - informuje Ewa Kacprzyk z Wydziału Spraw Obywatelskich i Komunikacji Urzędu Miasta Łodzi.

Polacy na stałe mieszkający za granicą, ale chcący głosować w ojczyźnie, powinni złożyć odpowiedni wniosek w gminie lub przez internet. Mogą to też zrobić dzięki dokumentowi wystawionemu przez konsula lub gminę. Urzędnicy zachęcają wyborców, aby formalności dopełnili jak najszybciej. Zapewniają zarazem, że będą gotowi na wzmożone zainteresowanie tuż przed upływem terminu składania wniosków.

Autorka/Autor:Paweł Laskosz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS