Zoo we Wrześni straciło kolejnego wielbłąda. Ktoś truje zwierzęta?

Tragiczna śmierć wielbłąda w mini-zoo we Wrześni. Padła wielbłądzica Balbina, bo prawdopodobnie ktoś ją otruł. Może nieświadomie. Co gorsze, to już czwarta taka śmierć w tym miejscu. Za każdym razem zwierzęta zjadały coś, co w ogóle nie powinno się pojawić w ich zagrodzie. O szczegółach Przemysław Kaleta.

We Wrocławiu działa Wyższa Szkoła Rowerowej Jazdy

Jak nie bać się trąbiących samochodów, jak włączać się do ruchu i co to jest śluza rowerowa – tego wszystkiego można nauczyć się w Wyższej Szkole Rowerowej Jazdy we Wrocławiu. Działa ona w ramach kampanii „Kocham Wrocław. Wybieram Rower”. Zajęcia są całkowicie za darmo, a wiedza, która poprawi bezpieczeństwo rowerzystów – bezcenna.

Najgłębsze miejsce w Polsce ma głębokość 1300 metrów!

Kilka miesięcy temu przed drzwiami Jastrzębskiej Spółki Węglowej związkowcy walczyli z policją. Dziś spółka walczy o przetrwanie. Ceny węgla lecą na łeb na szyję, ale nowe inwestycje dodają skrzydeł. Jednym z miejsc, gdzie górnicy pracują w pocie czoła, jest Kopalnia Węgla Kamiennego „Budryk”, w której znajduje się najgłębsze miejsce w Polsce. Robert Jałocha odwiedził szyb 6, który kończy się na głębokości 1300 metrów pod powierzchnią ziemi.

Wokaliści, którzy nie słyszą muzyki, ale ją czują

Podopieczni wrocławskiego ośrodka dla osób niesłyszących i niedosłyszących postanowili uwodnić innym, że śpiewać każdy może. Nagrali płytę pod tytułem „Bajka bez barier” i teledysk, który nawet największą barierę mógłby zburzyć.

Estoński Tallin pierwszy na mapie podróży Andrzeja Dudy

Stolica Estonii to zagraniczny numer jeden Andrzeja Dudy. Najważniejszymi tematami podczas wizyty w Tallinie mają być przestrzeganie prawa międzynarodowego i solidarność krajów bałtyckich. Do Estonii prezydent Duda jedzie w niedzielę.

Jak w czasie suszy wygląda Wisła u źródła?

Chociaż długotrwałe upały sprawiły, że poziom Wisły znacząco się obniżył, w Beskidzie Śląskim nieprzerwanie biją źródła najdłuższej rzeki w Polsce. Jak w czasie suszy wygląda Wisła, kiedy jest jeszcze Wisełką – sprawdzał Mateusz Kudła.

Prawnicy: parawaning nielegalny. Co można robić na plaży, a czego nie?

To nie jest najlepsza wiadomość dla niektórych wczasowiczów. Tak zwany parawaning, czyli rezerwowanie miejsca na plaży i wytyczanie granic przez turystów parawanami, jest – zdaniem prawników – nielegalny. – W miejscach publicznych nie ma stref prywatnych – mówi adwokat Piotr Kaszewiak. Jeśli więc rano przychodzimy na plażę i widzimy rozstawiony „bezpański” parawan, możemy bez problemu potraktować go jak rzecz znalezioną i zdemontować.

Kto spełni kampanijne obietnice prezydenta Dudy?

Kto zrealizuje obietnice wyborcze Andrzeja Dudy? Prezydent i rząd spierają się o to coraz goręcej. W jednych sprawach nowy prezydent szykuje własne projekty ustaw, w innych nie, bo oczekuje, że zrobi to za niego rząd. Rząd jednak wszystkie te obietnice traktuje po pierwsze jako cudze, nie własne, więc nie ma zamiaru ich spełniać, a po drugie – jako szkodliwe dla polskiej gospodarki.

100 złotych za jazdę 60 km autostradą pod prąd. Pytania o mandat

W środę informowaliśmy o groźnej jeździe autostradą pod prąd. 78-letnia Niemka zgubiła się w drodze do domu. Przejechała A2 prawie 60 kilometrów pod prąd, narażając na śmiertelne niebezpieczeństwo siebie i innych ludzi. Policja ukarała ją mandatem w wysokości stu złotych. Teraz sami policjanci mają w tej sprawie wątpliwości – tym bardziej, że takie zagrożenia zdarzają się coraz częściej.

Zakaz kąpieli na plażach Zatoki Gdańskiej. Zakwitły sinice

Plaga sinic i pozamykane plaże w Trójmieście. Nie można się kąpać od Rewy aż po gdańskie Brzeźno. Od kilku dni jest bardzo upalnie, woda w Bałtyku bardzo się ociepliła, a do tego nie ma wiatru ani fal. To idealne warunki do namnażania się sinic, które dla człowieka są niebezpieczne. Sanepid apeluje, by respektować zakaz i nie wchodzić do wody.

Jedna kobieta urodziła dziecko, druga przyszła je odebrać ze szpitala. To próba nielegalnej adopcji?

Tylko dzięki czujności personelu szpitala we Wrocławiu, udało się prawdopodobnie zapobiec próbie nielegalnej adopcji. Sytuacja była z pozoru niewinna. Kobieta przyszła odebrać dopiero co narodzone dziecko. Personel zauważył jednak, że urodziła je inna kobieta, która wcześniej zniknęła ze szpitala. Nieprawdziwa matka przekonywała usilnie, że to jednak ona jest biologicznym rodzicem. Dopiero po interwencji policji prawda wyszła na jaw. Prawdziwa – 18-letnia – matka przyznała, że oddała dziecko, ale zapewniała także, że nie za pieniądze.

65-letni turysta zasłabł na górskim szlaku, zmarł mimo reanimacji. Piekielny upał może być bardzo groźny

Piękna i słoneczna pogoda zachęca turystów do górskich wycieczek. Ratownicy ostrzegają, że – wbrew pozorom – to złudne i bardzo złowieszcze warunki pogodowe. Upał jest wielkim niebezpieczeństwem dla wszystkich, którzy wybierają się na szlaki. W poniedziałek między Sokolicą a Kępą w Beskidzie Żywieckim 65-letni mężczyzna stracił przytomność. Mimo natychmiastowej pomocy ratowników, mężczyzna zmarł. „Przestrzegam ludzi, którzy mają jakiekolwiek dolegliwości kardiologiczne, ponieważ to jest duży wysiłek dla organizmu. To jest duże obciążenie” – przestrzega Andrzej Maciata, ratownik TOPR.

Brzeg Dolny: mężczyzna zatruł się rtęcią w pracy i wygrał walkę o życie. Teraz zaczyna walkę z pracodawcą

W ciele pana Krzysztofa rtęci było sto razy więcej niż być powinno. Oznacza to paraliż, zakażenie i zanik mięśni. Śledczy wznawiają śledztwo, a reporterka programu Blisko Ludzi telewizji TTV dociera do innych zatrutych pracowników tych samych zakładów chemicznych i do nagrania, które pokazuje, w jakich warunkach się tam pracuje. O szczegółach Przemysław Kaleta.

Lublin: rozpędzony tir przewrócił się i uderzył w samochód osobowy. Nikt nie zginął

Rozpędzony tir uderza w jedno auto i przewraca się o włos od drugiego na jednym ze skrzyżowań w Lublinie. Mało brakowało, a przygniótłby pełnego ludzi poloneza. Kierowca ciężarówki chciał uniknąć zderzenia, pasażerowie aut cudem uniknęli śmierci. Siedem osób jest rannych, ale szczęśliwych, że żyją. Wszystko zarejestrowała samochodowa kamera. Materiał przygotował Mateusz Kudła.

Polski pilot wyczynia cuda za sterami MiG-a

Na jednym z największych pokazów lotniczych wielkie wrażenie na zebranych zrobił polski pilot w rosyjskiej maszynie. Za sterami samolotu MiG-29 siedział kapitan pilot Adrian Rojek z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Swoimi umiejętnościami zrobił furorę na dorocznym pokazie Royal International Air Tattoo w bazie RAF-u na południu Anglii. Nagranie z jego przelotu trafiło również do internetu i zachwyciło ludzi z całego świata.

Bezczelna kradzież psa. Messi, zabrany z ulicy i wyleczony, został porwany po raz kolejny

Nagranie z monitoringu ujawniło zaskakującą i niezwykle smutną dla właścicieli sytuację. Mężczyzna wskakuje na teren posesji i przerzuca psa przez ogrodzenie. Labrador Messi został już kolejny raz porwany. Rodzina liczy, że może tym razem w jego odnalezieniu też pomogą internauci. Policja już przegląda nagrania i przypomina: sprawca może trafić nawet na 5 lat do więzienia. Materiał Przemysława Kalety.

Znowu podejrzany obiekt nad lotniskiem. Dron latał w Łodzi?

Piloci podnieśli alarm, bo nad łódzkim lotniskiem w powietrzu było coś, co wyglądało jak dron. Z takimi zabawami nie ma żartów, więc znów na równe nogi stanęły wszystkie służby. Po wyczynach dronów w Warszawie i w Krakowie, policja, prokuratura i ABW mają co robić.

Głogów: zarzuty i areszt dla podejrzanej o zepchnięcie ciężarnej kobiety z mostu

W minioną niedzielę pod jednym z mostów kolejowych znaleziono ciało ciężarnej 38-latki. Kobieta wyszła na spacer z dwiema koleżankami, spadła z mostu kolejowego i zginęła na miejscu. Prokuratura podejrzewa, że została zepchnięta przez jedną z koleżanek. Renata N. usłyszała zarzut zabójstwa, a najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie. Wszystkie kobiety były pijane.

Nowa Syrenka przechodzi testy na torze wyścigowym

Nowa wersja legendarnego polskiego samochodu marki Syrena już jest i przechodzi właśnie testy na torze wyścigowym. Dziennikarze TVN Turbo mieli okazję, by zasiąść za jej kierownicą i sprawdzić, jak przebiega wskrzeszanie legendy.

Budują dom ze słomy, gliny i… twarogu. „Przyjemnie się w nim mieszka”

Studenci w Potoczku w województwie dolnośląskim budują nowoczesny dom. Chcą udowodnić, że nie trzeba wielkich kredytów, by mieć własne cztery kąty. Dom studentów ma być tani i ekologiczny. Dlatego zbudowany budują go ze słomy, gliny i... twarogu. Choć młodzi wykorzystują tylko naturalne surowce, w ich konstrukcji będzie można mieszkać komfortowo cały rok.

25 lat temu wysłano pierwszego e-maila do Polski. „Miło mi powitać z Kopenhagi”

Dziś to podstawa komunikacji w internecie, ale 25 lat temu nikt w Polsce nie wiedział, czym jest e-mail. Aby do Polski wysłać po raz pierwszy wiadomość elektroniczną, Tadeusz Węgrzynowski musiał z modemem pojechać do Kopenhagi. Wiadomość odczytano w Centrum Informatycznym Uniwersytetu Warszawskiego. To było jedno zdanie: „PANIE ANDRZEJU MIŁO MI POWITAĆ PANA Z KOPENHAGI, POZDROWIENIA DLA WSZYSTKICH W CIUW”.

Prawie 5 tysięcy kierowców straciło prawo jazdy po zaostrzeniu przepisów

„Od 18 maja do 12 lipca, na podstawie nowych przepisów, policjanci zatrzymali w całym kraju 4 tys. 885 praw jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym” – poinformował zespół prasowy Komendy Głównej Policji. Najwięcej odebranych uprawnień jest w Warszawie i jej okolicy. „To dosyć duża liczba, ale z drugiej strony jest mniej wypadków drogowych, a także mniejsza liczba ofiar śmiertelnych. To świadczy o tym, że to ma sens” – mówi kom. Andrzej Browarek z Komendy Głównej Policji.

Klinika Budzik świętuje drugie urodziny i chce budzić także dorosłych

Dwa lata temu do kliniki założonej przez Ewę Błaszczyk przyjęto pierwszych pacjentów po ciężkich urazach mózgu. W tym czasie wybudzono 18 dzieci. Błaszczyk powiedziała, że na dobrej drodze do wybudzenia jest kolejna dwójka, prawdopodobnie uda się to do końca wakacji. „19. i 20. dziecko podążają do naszego świata” – powiedziała. Klinika Budzik to pierwszy w Polsce ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci w śpiączce. Nadal nie ma podobnych miejsc dla dorosłych. To jednak niedługo może się zmienić. Program Budzika dla dorosłych trafił do Ministerstwa Zdrowia – takie centrum już powstaje w Olsztynie.

NIK: polityka prorodzinna w Polsce praktycznie nie istnieje

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport na temat stanu polityki prorodzinnej w naszym kraju. „Działania prorodzinne są chaotyczne i przypadkowe” – twierdzi NIK. Według Izby państwo polskie nie wypracowało całościowej i długofalowej polityki rodzinnej, koncentrując działania na doraźnie wprowadzanych rozwiązaniach, bez zapewnienia koordynacji. „To publicystyka, szkodliwa, bo nie oparta na faktach” – odpowiada minister pracy i polityki społecznej. Jak jest w rzeczywistości? Czy i jak nasze państwo zachęca do posiadania dzieci, a czego oczekiwaliby obywatele? Materiał Przemysława Kalety z programu Fakty po Południu. Od poniedziałku do piątku od godziny 16:00 na antenie TVN24.

Wójt znalazł sposób na zmniejszenie liczby ofiar wypadków na nieoświetlonych drogach

Lokalne drogi rzadko kiedy mają oświetlenie, przez co często dochodzi na nich do wypadków. Nader często kierowcy potrącają zwierzęta, które potem umierają w męczarniach. Na takich drogach nietrudno również o potrącenie niewidocznego pieszego, który idzie poboczem. To się może jednak wkrótce zmienić – a wszystko za sprawą innowacyjnego wójta Tarnowa Opolskiego, który znalazł sposób na ostrzeganie kierowców przed niespodziewanym intruzem. Dzięki współpracy z naukowcami wójt przygotował specjalne słupki, którymi już teraz zainteresowane są GDDKiA oraz PZU. Materiał Katarzyny Sosulskiej z programu Fakty po Południu.

Poznań: supersamochody i wielkie pieniądze, czyli Gran Turismo Polonia

Ryk silników, superszybkie auta i wielkie pieniądze – tak można opisać imprezę Gran Turismo Polonia 2015, która rozpoczęła się na Torze Poznań w stolicy Wielkopolski. Na razie trwa impreza dla bogatych kierowców. Publiczność będzie mogła podziwiać drogie auta w sobotę – podczas dnia otwartego.

Emeryt buduje samolot. Jest samoukiem

Pasjonat lotnictwa na emeryturze. Jest samoukiem i we własnym domu w Ślesinie buduje samolot. Aby jednak dotknąć chmur swoją własnoręcznie zrobioną maszyną, pan Jerzy musi jeszcze uzyskać akceptację Urzędu Lotnictwa Cywilnego.