Wybory parlamentarne 2023. Znane osoby zachęcają do udziału w głosowaniu

Autor:
Michał
Gołębiowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Wybory parlamentarne 2023. Sławne osoby zachęcają do udziału w głosowaniu
Wybory parlamentarne 2023. Sławne osoby zachęcają do udziału w głosowaniu
Michał Gołębiowski/Fakty po Południu TVN24
Michał Gołębiowski/Fakty po Południu TVN24Wybory parlamentarne 2023. Znane osoby zachęcają do udziału w głosowaniu

Dla jednych to obywatelski obowiązek, dla innych - obywatelskie prawo i przywilej. Szansa na wyrażenie swojej oceny, na aktywny udział w życiu społecznym, na decydowanie o przyszłości. Bo decydujesz, kiedy głosujesz - przekonują znani, lubiani i zaangażowani w kampanię profrekwencyjną.

Redakcja TVN24 zapytała młodych i starszych o motywacje, jakie kierują nimi przy udziale w wyborach. Choć motywacji jest tyle, ile odpowiadających, to wspólnym mianownikiem jest chęć współdecydowania. - Jeżeli chcemy coś zmieniać i chcemy aktywnie brać udział w życiu społecznym, głosujmy i wybierzmy się na wybory - apeluje Reni Jusis, piosenkarka. - Będę głosowała, bo potem nie można narzekać niestety, jeżeli się nie pójdzie - dodaje aktorka Matylda Damięcka.

Decyzje podejmowane przez ludzi, którym głosem przy urnie można dać zielone światło lub czerwoną kartkę, będą miały wpływ na losy naszego kraju. - Żyjemy w kryzysowych czasach. W dobie kryzysu klimatycznego, przy wojnie, która trwa za naszą granicą przy inflacji, która w każdego z nas uderza, musimy zdać sobie sprawę, że za tymi wszystkimi problemami stoi polityka, stoją konkretne decyzje - mówi Dominika Lasota, aktywistka klimatyczna. - My, jako młode pokolenie, będziemy tworzyć przyszłość naszego kraju, będziemy dosłownie ją zaludniać i najdłużej odczujemy konsekwencje podejmowanych przez nas decyzji - dodaje Helena Englert, aktorka.

- Wszyscy musimy iść do wyborów. Wszyscy. To powinien być nasz obowiązek. Absolutnie konstytucyjny obowiązek. Możemy nie oddać głosu, ale powinniśmy wszyscy w tym uczestniczyć - podkreśla Jerzy Owsiak, główny dyrygent Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wybory parlamentarne 2023. PKW odpowiada na zarzuty Jacka Czaputowicza
Wybory parlamentarne 2023. PKW odpowiada na zarzuty Jacka CzaputowiczaKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Możliwość wyboru

Niestety - co wybory są osoby, które są przekonane, że wybory nic zmieniają. - Czy wyobrażasz sobie, żeby ktoś za ciebie dokonywał wyborów w sprawie, która dla ciebie jest istotna? Ja sobie takiej sytuacji nie wyobrażam. Zawsze sama chcę decydować, jakiego wyboru dokonuję - wyjaśnia Grażyna Torbicka, dziennikarka. - Jeżeli ktoś nie ma ochoty się wybierać na wybory, to myślę że odpuszcza sobie tak naprawdę decydowanie o tym, gdzie chce żyć, jak chce żyć. Zachęcam tych, którzy nawet nie chcą iść na wybory, bo może akurat wyjdzie na wasze - przekonuje Magdalena Cielecka, aktorka.

Gdy głosujesz - decydujesz. Tak jak chcesz. - Wszystkich zachęcam. Sam na pewno będę. Bądźcie również z nami - dodaje lider zespołu Lady Pank Janusz Panasewicz.

Autor:Michał Gołębiowski

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Wyniki badań medycznych kilkudziesięciu tysięcy Polaków trafiły do internetu. To skutek ataku hakerów na serwery spółki ALAB, zajmującej się badaniami laboratoryjnymi. Spółka oficjalnie zgłosiła służbom przestępstwo, ale nie wiemy, czy kolejne dane nie trafią do sieci.

Wyciekły dane medyczne tysięcy pacjentów. Spółka ALAB miała dostawać wcześniej groźby

Wyciekły dane medyczne tysięcy pacjentów. Spółka ALAB miała dostawać wcześniej groźby

Źródło:
Fakty TVN

Brytyjski Boeing 787 do Nowego Jorku wystartował we wtorek z londyńskiego lotniska Heathrow. Maszyna napędzana jest zużytym olejem i odpadami z produkcji kukurydzy. Linie lotnicze wróżą przełom, a ekolodzy kręcą nosem na emisję dwutlenku węgla.

Dreamliner Virgin Atlantic wystartował z Londynu. Jest napędzany wyłącznie odnawialnym paliwem

Dreamliner Virgin Atlantic wystartował z Londynu. Jest napędzany wyłącznie odnawialnym paliwem

Źródło:
Fakty TVN

We wtorek Sejm ma zająć się powołaniem pierwszych komisji śledczych. Mają prześwietlić wybory kopertowe, aferę wizową oraz inwigilację programem szpiegowskim Pegasus. Dotychczasowa opozycja mówi, że spełni żądanie wyborców i rozliczy odchodzącą władzę, dlatego w planie są też kolejne komisje.

Sejmowa większość planuje kolejne komisje śledcze. "Tych kwestii jest bardzo dużo"

Sejmowa większość planuje kolejne komisje śledcze. "Tych kwestii jest bardzo dużo"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trwa miesiąc świadomości męskich nowotworów. Badać się, oczywiście, warto przez cały rok, bo, jak podkreślają specjaliści, wcześnie wykryte choroby, również te nowotworowe, są zazwyczaj możliwe do wyleczenia. Niektórym to nie wystarcza i potrzebują innej zachęty.

Nagrali piosenkę, aby zachęcić panów do badań profilaktycznych. "Apelujemy razem z medykami"

Nagrali piosenkę, aby zachęcić panów do badań profilaktycznych. "Apelujemy razem z medykami"

Autor:
Katarzyna
Czupryńska-Chabros
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widzimy rząd desperatów. To jest serial, który będzie trwał dwa tygodnie - oceniła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy, komentując zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego, który - jak wszystko na to wskazuje - nie ma sejmowej większości. Senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski mówił o "dwóch tygodniach obciachu", który "całkiem drogo kosztuje". Jak mówił, "ta zabawa" będzie kosztowała "ponad milion złotych".

"Drogie dwa tygodnie obciachu"

"Drogie dwa tygodnie obciachu"

Autor:
mjz/kg
Źródło:
TVN24

Będziemy mogli dojść do tego, kto za tym stał. Kto podejmował decyzje polityczne, żeby tego typu systemu inwigilacji totalnej używać w walce wyborczej oraz polityczne - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Bosacki (Koalicja Obywatelska) na temat powołania sejmowej komisji śledczej do spraw Pegasusa. - W Sejmie powinniśmy mieć dostęp do tego, by w sposób ludzki, kiedy mówimy ludzkim językiem, a nie tylko cytujemy paragrafy i przepisy, wytłumaczyć, jaki proces się odbywał - stwierdziła profesor Monika Płatek, kierowniczka Zakładu Kryminologii w Instytucie Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego.

"Będziemy mogli dojść do tego, kto za tym stał. Kto podejmował decyzje polityczne"

"Będziemy mogli dojść do tego, kto za tym stał. Kto podejmował decyzje polityczne"

Autor:
ks
/ prpb
Źródło:
TVN24

Zagranicznym mediom trudno jest zrozumieć polityczny scenariusz, realizowany przez Mateusza Morawieckiego. Dlatego w tytułach artykułów opisujących sytuację polityczną w Polsce coraz częściej pojawiają się słowa "farsa" lub "kabaret". Tak nazywany jest manewr mający opóźnić zmianę władzy w Polsce.

"Zaopatrzcie się w popcorn. Polska ma teraz dwa rządy". Europejskie media przyglądają się sytuacji na polskiej scenie politycznej

"Zaopatrzcie się w popcorn. Polska ma teraz dwa rządy". Europejskie media przyglądają się sytuacji na polskiej scenie politycznej

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa Organizacja Zdrowia monitoruje sytuację zdrowotną w Chinach. Liczba zachorowań dzieci na infekcję, której objawy przypominają zapalenie płuc, gwałtownie wzrosła. Izby przyjęć w szpitalach są przepełnione, ludzie czekają w kolejkach do lekarzy wiele godzin. Chińskie służby twierdzą, że nie ma mowy o żadnym nowym nieznanym wirusie, który mógłby doprowadzić do pandemii.

Nagły wzrost liczby przypadków chorób płuc, tysiące pacjentów czekających w szpitalach. "Władze twierdzą, że winne są znane patogeny"

Nagły wzrost liczby przypadków chorób płuc, tysiące pacjentów czekających w szpitalach. "Władze twierdzą, że winne są znane patogeny"

Autor:
Justyna
Kazimierczak
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS