Wybory parlamentarne 2023. Znane osoby zachęcają do udziału w głosowaniu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Wybory parlamentarne 2023. Sławne osoby zachęcają do udziału w głosowaniu
Wybory parlamentarne 2023. Sławne osoby zachęcają do udziału w głosowaniu
Michał Gołębiowski/Fakty po Południu TVN24
Wybory parlamentarne 2023. Znane osoby zachęcają do udziału w głosowaniuMichał Gołębiowski/Fakty po Południu TVN24

Dla jednych to obywatelski obowiązek, dla innych - obywatelskie prawo i przywilej. Szansa na wyrażenie swojej oceny, na aktywny udział w życiu społecznym, na decydowanie o przyszłości. Bo decydujesz, kiedy głosujesz - przekonują znani, lubiani i zaangażowani w kampanię profrekwencyjną.

Redakcja TVN24 zapytała młodych i starszych o motywacje, jakie kierują nimi przy udziale w wyborach. Choć motywacji jest tyle, ile odpowiadających, to wspólnym mianownikiem jest chęć współdecydowania. - Jeżeli chcemy coś zmieniać i chcemy aktywnie brać udział w życiu społecznym, głosujmy i wybierzmy się na wybory - apeluje Reni Jusis, piosenkarka. - Będę głosowała, bo potem nie można narzekać niestety, jeżeli się nie pójdzie - dodaje aktorka Matylda Damięcka.

Decyzje podejmowane przez ludzi, którym głosem przy urnie można dać zielone światło lub czerwoną kartkę, będą miały wpływ na losy naszego kraju. - Żyjemy w kryzysowych czasach. W dobie kryzysu klimatycznego, przy wojnie, która trwa za naszą granicą przy inflacji, która w każdego z nas uderza, musimy zdać sobie sprawę, że za tymi wszystkimi problemami stoi polityka, stoją konkretne decyzje - mówi Dominika Lasota, aktywistka klimatyczna. - My, jako młode pokolenie, będziemy tworzyć przyszłość naszego kraju, będziemy dosłownie ją zaludniać i najdłużej odczujemy konsekwencje podejmowanych przez nas decyzji - dodaje Helena Englert, aktorka.

- Wszyscy musimy iść do wyborów. Wszyscy. To powinien być nasz obowiązek. Absolutnie konstytucyjny obowiązek. Możemy nie oddać głosu, ale powinniśmy wszyscy w tym uczestniczyć - podkreśla Jerzy Owsiak, główny dyrygent Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wybory parlamentarne 2023. PKW odpowiada na zarzuty Jacka Czaputowicza
Wybory parlamentarne 2023. PKW odpowiada na zarzuty Jacka CzaputowiczaKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Możliwość wyboru

Niestety - co wybory są osoby, które są przekonane, że wybory nic zmieniają. - Czy wyobrażasz sobie, żeby ktoś za ciebie dokonywał wyborów w sprawie, która dla ciebie jest istotna? Ja sobie takiej sytuacji nie wyobrażam. Zawsze sama chcę decydować, jakiego wyboru dokonuję - wyjaśnia Grażyna Torbicka, dziennikarka. - Jeżeli ktoś nie ma ochoty się wybierać na wybory, to myślę, że odpuszcza sobie tak naprawdę decydowanie o tym, gdzie chce żyć, jak chce żyć. Zachęcam tych, którzy nawet nie chcą iść na wybory, bo może akurat wyjdzie na wasze - przekonuje Magdalena Cielecka, aktorka.

Gdy głosujesz - decydujesz. Tak jak chcesz. - Wszystkich zachęcam. Sam na pewno będę. Bądźcie również z nami - dodaje lider zespołu Lady Pank Janusz Panasewicz.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS