Wybory parlamentarne 2023. Znane osoby zachęcają do udziału w głosowaniu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Wybory parlamentarne 2023. Sławne osoby zachęcają do udziału w głosowaniu
Wybory parlamentarne 2023. Sławne osoby zachęcają do udziału w głosowaniu
Michał Gołębiowski/Fakty po Południu TVN24
Wybory parlamentarne 2023. Znane osoby zachęcają do udziału w głosowaniuMichał Gołębiowski/Fakty po Południu TVN24

Dla jednych to obywatelski obowiązek, dla innych - obywatelskie prawo i przywilej. Szansa na wyrażenie swojej oceny, na aktywny udział w życiu społecznym, na decydowanie o przyszłości. Bo decydujesz, kiedy głosujesz - przekonują znani, lubiani i zaangażowani w kampanię profrekwencyjną.

Redakcja TVN24 zapytała młodych i starszych o motywacje, jakie kierują nimi przy udziale w wyborach. Choć motywacji jest tyle, ile odpowiadających, to wspólnym mianownikiem jest chęć współdecydowania. - Jeżeli chcemy coś zmieniać i chcemy aktywnie brać udział w życiu społecznym, głosujmy i wybierzmy się na wybory - apeluje Reni Jusis, piosenkarka. - Będę głosowała, bo potem nie można narzekać niestety, jeżeli się nie pójdzie - dodaje aktorka Matylda Damięcka.

Decyzje podejmowane przez ludzi, którym głosem przy urnie można dać zielone światło lub czerwoną kartkę, będą miały wpływ na losy naszego kraju. - Żyjemy w kryzysowych czasach. W dobie kryzysu klimatycznego, przy wojnie, która trwa za naszą granicą przy inflacji, która w każdego z nas uderza, musimy zdać sobie sprawę, że za tymi wszystkimi problemami stoi polityka, stoją konkretne decyzje - mówi Dominika Lasota, aktywistka klimatyczna. - My, jako młode pokolenie, będziemy tworzyć przyszłość naszego kraju, będziemy dosłownie ją zaludniać i najdłużej odczujemy konsekwencje podejmowanych przez nas decyzji - dodaje Helena Englert, aktorka.

- Wszyscy musimy iść do wyborów. Wszyscy. To powinien być nasz obowiązek. Absolutnie konstytucyjny obowiązek. Możemy nie oddać głosu, ale powinniśmy wszyscy w tym uczestniczyć - podkreśla Jerzy Owsiak, główny dyrygent Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wybory parlamentarne 2023. PKW odpowiada na zarzuty Jacka Czaputowicza
Wybory parlamentarne 2023. PKW odpowiada na zarzuty Jacka CzaputowiczaKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Możliwość wyboru

Niestety - co wybory są osoby, które są przekonane, że wybory nic zmieniają. - Czy wyobrażasz sobie, żeby ktoś za ciebie dokonywał wyborów w sprawie, która dla ciebie jest istotna? Ja sobie takiej sytuacji nie wyobrażam. Zawsze sama chcę decydować, jakiego wyboru dokonuję - wyjaśnia Grażyna Torbicka, dziennikarka. - Jeżeli ktoś nie ma ochoty się wybierać na wybory, to myślę, że odpuszcza sobie tak naprawdę decydowanie o tym, gdzie chce żyć, jak chce żyć. Zachęcam tych, którzy nawet nie chcą iść na wybory, bo może akurat wyjdzie na wasze - przekonuje Magdalena Cielecka, aktorka.

Gdy głosujesz - decydujesz. Tak jak chcesz. - Wszystkich zachęcam. Sam na pewno będę. Bądźcie również z nami - dodaje lider zespołu Lady Pank Janusz Panasewicz.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Warto odnotować dane, które jasno pokazują, że o problemach psychicznych młodych ludzi trzeba mówić. Kolejny rok spadła liczba samobójstw wśród młodzieży. To cieszy ekspertów, bo oznacza, że rośnie świadomość społeczna problemu. Jednak - jak mówią - jeszcze jest wiele do zrobienia.

Dane, które są światełkiem nadziei. "To znaczy, że młodzi ludzie uzyskują pomoc"

Dane, które są światełkiem nadziei. "To znaczy, że młodzi ludzie uzyskują pomoc"

Źródło:
Fakty TVN

To miał być zwykły kurs na lotnisko w Phoenix w Arizonie. Mike Johns był na dobrej drodze do czasu, kiedy autonomiczna taksówka zawiesiła się. Samochód bez celu krążył po parkingu.

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

Źródło:
Fakty TVN

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w niedzielę 26 stycznia. Zebrane pieniądze wesprą dziecięcą onkologię i hematologię. Liczy się każdy grosz, a razem możemy więcej. Sześcioletnia Pola i jej historia udowadniają, że wspierając Orkiestrę - wspieramy chore dzieci.

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co decyzje Donalda Trumpa mogą oznaczać dla Polski? Ważne są kwestie imigrantów, handlu, bezpieczeństwa. Premier Donald Tusk poruszył kwestię ewentualnej deportacji nielegalnie przebywających w USA Polaków. Eksperci wskazują na kwestie taryf i bezpieczeństwa. Mariusz Błaszczak cieszy się przede wszystkim z deklaracji Trumpa, że są tylko dwie płci.

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dla mnie najbardziej interesujące jest to, czego nie usłyszeliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Szklarski. Amamerykanista i politolog komentował w programie wydarzenia wokół inauguracji Donalda Trumpa. Jak zauważył, "nie usłyszeliśmy ostrych deklaracji antychińskich" z ust Trumpa.

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

Źródło:
TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth - to oni przez najbliższe cztery lata będą firmować amerykańską politykę zagraniczną. We wtorek na sekretarza stanu zaprzysiężony został senator Marco Rubio, który ma wyważone stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy, choć nie ukrywa, że z punktu widzenia amerykańskich interesów dla Waszyngtonu ważniejszy jest Pekin. Sekretarzem obrony ma zostać Pete Hegseth, były wojskowy i prezenter telewizyjny, a doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa - Michael Waltz.

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Bicie monety do tej pory zarezerwowane było dla koronowanych głów, ale Donald Trump na trzy dni przed inauguracją wypuścił swoją własną kryptomonetę. Tylko w ciągu 24 godzin od debiutu Trump teoretycznie zarobił kilkadziesiąt miliardów dolarów i dołączył do grona najbogatszych ludzi na świecie.

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS