Wybory parlamentarne 2023. Znane osoby zachęcają do udziału w głosowaniu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Wybory parlamentarne 2023. Sławne osoby zachęcają do udziału w głosowaniu
Wybory parlamentarne 2023. Sławne osoby zachęcają do udziału w głosowaniu
Michał Gołębiowski/Fakty po Południu TVN24
Wybory parlamentarne 2023. Znane osoby zachęcają do udziału w głosowaniuMichał Gołębiowski/Fakty po Południu TVN24

Dla jednych to obywatelski obowiązek, dla innych - obywatelskie prawo i przywilej. Szansa na wyrażenie swojej oceny, na aktywny udział w życiu społecznym, na decydowanie o przyszłości. Bo decydujesz, kiedy głosujesz - przekonują znani, lubiani i zaangażowani w kampanię profrekwencyjną.

Redakcja TVN24 zapytała młodych i starszych o motywacje, jakie kierują nimi przy udziale w wyborach. Choć motywacji jest tyle, ile odpowiadających, to wspólnym mianownikiem jest chęć współdecydowania. - Jeżeli chcemy coś zmieniać i chcemy aktywnie brać udział w życiu społecznym, głosujmy i wybierzmy się na wybory - apeluje Reni Jusis, piosenkarka. - Będę głosowała, bo potem nie można narzekać niestety, jeżeli się nie pójdzie - dodaje aktorka Matylda Damięcka.

Decyzje podejmowane przez ludzi, którym głosem przy urnie można dać zielone światło lub czerwoną kartkę, będą miały wpływ na losy naszego kraju. - Żyjemy w kryzysowych czasach. W dobie kryzysu klimatycznego, przy wojnie, która trwa za naszą granicą przy inflacji, która w każdego z nas uderza, musimy zdać sobie sprawę, że za tymi wszystkimi problemami stoi polityka, stoją konkretne decyzje - mówi Dominika Lasota, aktywistka klimatyczna. - My, jako młode pokolenie, będziemy tworzyć przyszłość naszego kraju, będziemy dosłownie ją zaludniać i najdłużej odczujemy konsekwencje podejmowanych przez nas decyzji - dodaje Helena Englert, aktorka.

- Wszyscy musimy iść do wyborów. Wszyscy. To powinien być nasz obowiązek. Absolutnie konstytucyjny obowiązek. Możemy nie oddać głosu, ale powinniśmy wszyscy w tym uczestniczyć - podkreśla Jerzy Owsiak, główny dyrygent Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wybory parlamentarne 2023. PKW odpowiada na zarzuty Jacka Czaputowicza
Wybory parlamentarne 2023. PKW odpowiada na zarzuty Jacka CzaputowiczaKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Możliwość wyboru

Niestety - co wybory są osoby, które są przekonane, że wybory nic zmieniają. - Czy wyobrażasz sobie, żeby ktoś za ciebie dokonywał wyborów w sprawie, która dla ciebie jest istotna? Ja sobie takiej sytuacji nie wyobrażam. Zawsze sama chcę decydować, jakiego wyboru dokonuję - wyjaśnia Grażyna Torbicka, dziennikarka. - Jeżeli ktoś nie ma ochoty się wybierać na wybory, to myślę, że odpuszcza sobie tak naprawdę decydowanie o tym, gdzie chce żyć, jak chce żyć. Zachęcam tych, którzy nawet nie chcą iść na wybory, bo może akurat wyjdzie na wasze - przekonuje Magdalena Cielecka, aktorka.

Gdy głosujesz - decydujesz. Tak jak chcesz. - Wszystkich zachęcam. Sam na pewno będę. Bądźcie również z nami - dodaje lider zespołu Lady Pank Janusz Panasewicz.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS