Znowu podejrzany obiekt nad lotniskiem. Dron latał w Łodzi?

Piloci podnieśli alarm, bo nad łódzkim lotniskiem w powietrzu było coś, co wyglądało jak dron. Z takimi zabawami nie ma żartów, więc znów na równe nogi stanęły wszystkie służby. Po wyczynach dronów w Warszawie i w Krakowie, policja, prokuratura i ABW mają co robić.

Głogów: zarzuty i areszt dla podejrzanej o zepchnięcie ciężarnej kobiety z mostu

W minioną niedzielę pod jednym z mostów kolejowych znaleziono ciało ciężarnej 38-latki. Kobieta wyszła na spacer z dwiema koleżankami, spadła z mostu kolejowego i zginęła na miejscu. Prokuratura podejrzewa, że została zepchnięta przez jedną z koleżanek. Renata N. usłyszała zarzut zabójstwa, a najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie. Wszystkie kobiety były pijane.

Nowa Syrenka przechodzi testy na torze wyścigowym

Nowa wersja legendarnego polskiego samochodu marki Syrena już jest i przechodzi właśnie testy na torze wyścigowym. Dziennikarze TVN Turbo mieli okazję, by zasiąść za jej kierownicą i sprawdzić, jak przebiega wskrzeszanie legendy.

Budują dom ze słomy, gliny i… twarogu. „Przyjemnie się w nim mieszka”

Studenci w Potoczku w województwie dolnośląskim budują nowoczesny dom. Chcą udowodnić, że nie trzeba wielkich kredytów, by mieć własne cztery kąty. Dom studentów ma być tani i ekologiczny. Dlatego zbudowany budują go ze słomy, gliny i... twarogu. Choć młodzi wykorzystują tylko naturalne surowce, w ich konstrukcji będzie można mieszkać komfortowo cały rok.

25 lat temu wysłano pierwszego e-maila do Polski. „Miło mi powitać z Kopenhagi”

Dziś to podstawa komunikacji w internecie, ale 25 lat temu nikt w Polsce nie wiedział, czym jest e-mail. Aby do Polski wysłać po raz pierwszy wiadomość elektroniczną, Tadeusz Węgrzynowski musiał z modemem pojechać do Kopenhagi. Wiadomość odczytano w Centrum Informatycznym Uniwersytetu Warszawskiego. To było jedno zdanie: „PANIE ANDRZEJU MIŁO MI POWITAĆ PANA Z KOPENHAGI, POZDROWIENIA DLA WSZYSTKICH W CIUW”.

Prawie 5 tysięcy kierowców straciło prawo jazdy po zaostrzeniu przepisów

„Od 18 maja do 12 lipca, na podstawie nowych przepisów, policjanci zatrzymali w całym kraju 4 tys. 885 praw jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym” – poinformował zespół prasowy Komendy Głównej Policji. Najwięcej odebranych uprawnień jest w Warszawie i jej okolicy. „To dosyć duża liczba, ale z drugiej strony jest mniej wypadków drogowych, a także mniejsza liczba ofiar śmiertelnych. To świadczy o tym, że to ma sens” – mówi kom. Andrzej Browarek z Komendy Głównej Policji.

Klinika Budzik świętuje drugie urodziny i chce budzić także dorosłych

Dwa lata temu do kliniki założonej przez Ewę Błaszczyk przyjęto pierwszych pacjentów po ciężkich urazach mózgu. W tym czasie wybudzono 18 dzieci. Błaszczyk powiedziała, że na dobrej drodze do wybudzenia jest kolejna dwójka, prawdopodobnie uda się to do końca wakacji. „19. i 20. dziecko podążają do naszego świata” – powiedziała. Klinika Budzik to pierwszy w Polsce ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci w śpiączce. Nadal nie ma podobnych miejsc dla dorosłych. To jednak niedługo może się zmienić. Program Budzika dla dorosłych trafił do Ministerstwa Zdrowia – takie centrum już powstaje w Olsztynie.

NIK: polityka prorodzinna w Polsce praktycznie nie istnieje

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport na temat stanu polityki prorodzinnej w naszym kraju. „Działania prorodzinne są chaotyczne i przypadkowe” – twierdzi NIK. Według Izby państwo polskie nie wypracowało całościowej i długofalowej polityki rodzinnej, koncentrując działania na doraźnie wprowadzanych rozwiązaniach, bez zapewnienia koordynacji. „To publicystyka, szkodliwa, bo nie oparta na faktach” – odpowiada minister pracy i polityki społecznej. Jak jest w rzeczywistości? Czy i jak nasze państwo zachęca do posiadania dzieci, a czego oczekiwaliby obywatele? Materiał Przemysława Kalety z programu Fakty po Południu. Od poniedziałku do piątku od godziny 16:00 na antenie TVN24.

Wójt znalazł sposób na zmniejszenie liczby ofiar wypadków na nieoświetlonych drogach

Lokalne drogi rzadko kiedy mają oświetlenie, przez co często dochodzi na nich do wypadków. Nader często kierowcy potrącają zwierzęta, które potem umierają w męczarniach. Na takich drogach nietrudno również o potrącenie niewidocznego pieszego, który idzie poboczem. To się może jednak wkrótce zmienić – a wszystko za sprawą innowacyjnego wójta Tarnowa Opolskiego, który znalazł sposób na ostrzeganie kierowców przed niespodziewanym intruzem. Dzięki współpracy z naukowcami wójt przygotował specjalne słupki, którymi już teraz zainteresowane są GDDKiA oraz PZU. Materiał Katarzyny Sosulskiej z programu Fakty po Południu.

Poznań: supersamochody i wielkie pieniądze, czyli Gran Turismo Polonia

Ryk silników, superszybkie auta i wielkie pieniądze – tak można opisać imprezę Gran Turismo Polonia 2015, która rozpoczęła się na Torze Poznań w stolicy Wielkopolski. Na razie trwa impreza dla bogatych kierowców. Publiczność będzie mogła podziwiać drogie auta w sobotę – podczas dnia otwartego.

Emeryt buduje samolot. Jest samoukiem

Pasjonat lotnictwa na emeryturze. Jest samoukiem i we własnym domu w Ślesinie buduje samolot. Aby jednak dotknąć chmur swoją własnoręcznie zrobioną maszyną, pan Jerzy musi jeszcze uzyskać akceptację Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

USA: drugi zbieg z więzienia ujęty. Postrzelony, jest w krytycznym stanie

Po miesiącu intensywnych poszukiwań w ręce policji wpadł drugi zbieg, który razem ze swoim kolegą uciekł z jednego z najbardziej strzeżonych zakładów karnych w stanie Nowy Jork. Został zatrzymany w pobliżu kanadyjskiej granicy. Mężczyzna był uzbrojony. Policjant oddał do niego kilka strzałów i poważnie go ranił. Jego stan jest krytyczny.

Legnica: zdawał egzamin na prawo jazdy i cudem uniknął śmierci

Zdający motocyklem egzamin na prawo jazdy o mało nie zginął pod kołami ciężarówki. W idealnym momencie i skutecznie zareagował – dzięki temu w ostatniej chwili się zatrzymał przed autem. Wszystko przez to, że kierowca ciężarówki nie zatrzymał się na skrzyżowaniu, chociaż miał znak „STOP”. Taką sytuację zarejestrowała kamera w samochodzie instruktora jadącego za zdającym egzamin motocyklistą.

Nowy Sącz: młody mężczyzna udawał ginekologa i badał pacjentki

27-latek wszedł na oddział ginekologiczny w szpitalu w Nowym Sączu, założył białą poszwę i przystąpił do „badania” pacjentek. Jedna z kobiet zauważyła, że w wyglądzie mężczyzny „coś jest nie tak” i wszczęła alarm. Ten, widząc jej reakcję, uciekł ze szpitala, ale na szczęście już udało się go zatrzymać. Mężczyzna został aresztowany i usłyszał już zarzut dwukrotnego dopuszczenia się innej czynności seksualnej. Grozi mu od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia. Materiał Mateusza Kudły.

TK: maturzyści, którym unieważniono maturę za ściąganie, nie mają prawa zaskarżyć tej decyzji

Zawód maturzystów po decyzji Trybunału Konstytucyjnego – uczniowie z Ostrowca Świętokrzyskiego przegrali. Trybunał uznał, że brak możliwości zaskarżenia unieważnienia matury do sądu administracyjnego jest zgodny z konstytucją. Licealistom z Ostrowca Świętokrzyskiego cztery lata temu unieważniono pisemny egzamin maturalny z chemii na poziomie rozszerzonym, bo ich prace uznane zostały za napisane niesamodzielnie. Maturzyści wystąpili m.in. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi i następnie Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Warszawa: ponad 70 lat w podłodze kamienicy przetrwała konspiracyjna skrytka

Zwykły remont jednej z warszawskich kamienic przyniósł zaskakujące – i niezwykle ważne historycznie – znalezisko. W podłodze lokalu ponad 70 lat tkwiła konspiracyjna skrytka z czasów drugiej wojny światowej. Ujawniono ją przy okazji wymiany podłogi. Mechanizm otwierający skrytkę trafił do Muzeum Powstania Warszawskiego. Ustalono, że korzystał z niej słynny płk Jan Rzepecki.

Minister zdrowia chce reaktywować tzw. podatek Religi. Wzrosną składki na OC?

Czy część składki OC powinna iść na pokrycie leczenie ofiar wypadków? Taki pomysł zaproponował we wtorek rzucił wczoraj nowy minister zdrowia. Prof. Marian Zembala nie powiedział, o jak duży procent mu chodzi. Kiedyś było to 12 proc. – był to tzw. podatek Religi, szybko przez Platformę Obywatelską zniesiony. Czy tak duży fragment składki OC będzie konieczny? Według wyliczeń wynika, że poprzednio zebrane sumy wielokrotnie przekroczyły potrzeby.

Zabytkowym traktorem przejedzie 700 kilometrów z Podbeskidzia nad Bałtyk

Pozytywnie zakręcony człowiek na traktorze jedzie nad morze. Trasa wyjątkowo długa – aż 700 kilometrów z Podbeskidzia nad Bałtyk. Maszyna zaś wielce zabytkowa – 60-letni „Ursus” rozwijający maksymalną prędkość 40 km/h. Podróż na zlot starych ciągników w Łazach potrwa około trzech dni, a nieco szalonej ekspedycji podjął się miłośnik i kolekcjoner traktorów z Bielska-Białej.

Nowy Batmobil oficjalnie zaprezentowany

Bardziej przypomina czołg niż samochód i wszyscy chłopcy – mali i duzi – marzą o tym, by go poprowadzić. Chodzi oczywiście o Batmobil, czyli pojazd, którym porusza się w filmach Batman. Najnowsza wersja tego auta, która wystąpi w kolejnej części filmu o Człowieku-Nietoperzu – „Batman versus Superman: Świt Sprawiedliwości”, została właśnie zaprezentowana w Las Vegas.

Faith No More w Krakowie. Dlaczego fani musieli czekać 18 lat na nowy album?

Charyzmatyczny Mike Patton i jego koledzy z zespołu Faith No More zaczarowali fanów, którzy przybyli do Areny Kraków. To był już szósty występ amerykańskiej grupy w Polsce. Tym razem kalifornijski zespół przyjechał promować swój najnowszy, wydany w maju, album, na który fani musieli czekać aż 18 lat. Dlaczego tak długo? Odpowiedzi udzielił basista zespołu Billy Gould.

Szczecin idzie na wojnę z piratami drogowymi

Szczecińska drogówka rozpoczyna obławę na kierowców, którzy przekraczają prędkość. Funkcjonariuszom mają w tym pomóc wideorejestratory i policyjny monitoring. Kierowcy powinni jednak zdjąć nogę z gazu w całym kraju, bo po wejściu w życie nowych przepisów, policjanci na prędkość są szczególnie wyczuleni.

Po śmierci 25-latka, który utonął w Krakowie. Jak udzielać pomocy nad wodą?

Ludzie chodzili, przepływali koło niego, ale nikt nie zareagował. 25-latek utonął na krakowskich Bagrach. Jak tylko plażę opuścili policjanci i prokurator, do wody znów zaczęli wchodzić pierwsi plażowicze. Kąpiel tam nie jest zakazana, ale w razie kłopotów nie ma co liczyć na ratowników, bo to miejsce nie jest strzeżone. Warto zatem wiedzieć, jak reagować w podobnych sytuacjach i na co zwracać uwagę.

Kraków: badacze odkryli zapomniane katakumby pod… „oknem papieskim”

Zaskakujące odkrycie w centrum Krakowa. Badacze ze Stowarzyszenia Eksploracyjnego Na Rzecz Ratowania Zabytków „Sakwa” przewiercili się do nieznanych wcześniej krypt pod kościołem oo. Franciszkanów w Krakowie. Wszystko wskazuje na to, że sieć podziemnych grobowców może mieć drugą, jeszcze niższą kondygnację. Na nagraniach z endoskopu widać około dwudziestu, dobrze zachowanych trumien. Część z nich może należeć do Arcybractwa Męki Pańskiej, zwanego również Arcybractwem Dobrej Śmierci, czyli świeckiego zrzeszenia religijnego, które działa przy kościele oo. Franciszkanów. Przy serii odkryć był reporter Faktów – Mateusz Kudła.

Robert Biedroń kontra Andrzej Duda. Mocna riposta prezydenta Słupska

– Jeżeli Andrzej Duda ma taki stereotyp geja, to proszę sobie wyobrazić, co on myśli o Żydach, Romach, Niemcach czy Rosjanach – powiedział Robert Biedroń w TVN24, punktując prasowy wywiad Andrzeja Dudy. Prezydent elekt w rozmowie z „Rzeczpospolitą” zapowiedział, że usiądzie z gejami przy jednym stole i zapewnił, że nie ma nic przeciwko pracy homoseksualistów w jego kancelarii. Jest jednak jedno „ale” – szczegóły w materiale Mateusza Kudły.