Polityczna ofensywa trwa. Do wyborów zostało 50 dni

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Polityczna ofensywa trwa. Do wyborów zostało 50 dni
Polityczna ofensywa trwa. Do wyborów zostało 50 dni
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
Polityczna ofensywa trwa. Do wyborów zostało 50 dniKatarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24

PiS przegrało już prawomocnie z Koalicją Obywatelską w pierwszym w tej kampanii procesie w trybie wyborczym. PSL podkreśla swoje znaczenie dla polskiej wsi, a Lewica przedstawia kandydatów z Gdyni. Tak wygląda kampanijna sobota na 50 dni przed wyborami parlamentarnymi.

PiS nie powinno mieć złudzeń, że list od unijnego komisarza ds. rolnictwa tak zostanie wykorzystany w kampanii. - Komisarz Wojciechowski jest po prostu bezradny. Zwrócił się o pomoc. O pomoc do jedynej partii, do szefa jedynej partii, która zna się na polskim rolnictwie. Temu się nie dziwie, że do nas się zwraca, bo nikogo innego w Polsce już nie ma, od kogo mógłby się zwrócić - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, poseł PSL, Trzecia Droga.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kosiniak-Kamysz: Dostałem list od komisarza z PiS. Zwrócił się o pomoc

Unijny polityk PiS miał poprosić, by PSL pomogło przekonać swoich kolegów z frakcji w europarlamencie do przedłużenia zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy. To pomaga liderowi ludowców przekonywać, że tylko PSL może wyprowadzić polską wieś i rolników z kryzysu. - Natychmiast rozpatrzyć ustawę o systemie kaucyjnym, o ochronie polskiego rolnictwa. Druga kwestia: skup interwencyjny zboża na poziomie europejskim i przekazanie do krajów potrzebujących. Żeby Unia naprawdę stała się miejscem interwencji na rynkach wspólnotowych - podkreśla Kosiniak-Kamysz.

Ofensywa Lewicy

Lewica w Gdyni przedstawiła swoje listy wyborcze. Znalazł się na nich między innymi - na ostatnim miejscu - Piotr Ikonowicz. Pierwsze miejsce ma Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, a drugie Marek Rutka, którzy mówili o problemie z dostępem do mieszkań. - Na kredyt hipoteczny stać tylko co dziesiątą polską rodzinę. Cała reszta jest skazana na wynajmowanie mieszkań, za czynsze, które są równe miesięcznej płacy - zauważa Piotr Ikonowicz, Ruch Sprawiedliwości Społecznej.

Lewica chce rozwiązać ten problem. - Budowa 300 tysięcy mieszkań na wynajem do 2029 roku. Te mieszkania to mają być mieszkania dostępne dla ludzi młodych, dostępne cenowo, ale mieszkania w dobrym standardzie. Mieszkania, które pozwolą się usamodzielnić młodym rodzinom - mówi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Premier w trasie

Rada Biskupów Diecezjalnych Episkopatu Polski zaapelowała, by kampania wyborcza była uczciwa i by rzeczywiście pozwoliła na poznanie programów poszczególnych kandydatów i ugrupowań, a politycy, tocząc wyborczą rywalizację w imię odpowiedzialności za los naszej ojczyzny, unikali pokusy demagogii i populizmu, bezwzględnego dyskredytowania oponentów czy nasycania zbędnymi emocjami i tak głębokich już podziałów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rada Biskupów Diecezjalnych apeluje o uczciwą kampanię wyborczą oraz unikanie demagogii i populizmu

To oznacza unikanie takich wypowiedzi jak na przykład Mateusza Morawieckiego. - Zobaczcie na te seanse nienawiści. Co ten Tusk próbuje zrobić? Z czym wam się to kojarzy? Mi się to kojarzy z jednym słowem. Sekta. Sekta nienawiści, sekta hejtu - stwierdził premier. - Premier zajmuje się obrażaniem ludzi i takim trochę czasami trollingiem. Zamiast tym, czym powinien zajmować się premier. Jednak jakąś taką godną reprezentacją polskiego rządu, pracą jakąś. Premier, niestety, stał się takim chyba najprymitywniejszym dzisiaj narzędziem w kampanii i trochę też przykro, że cały czas obraża i dzieli ludzi - uważa Barbara Nowacka z Inicjatywy Polska.

Mateusz Morawiecki na spotkaniu w Kolbuszowej promował idee referendum. - 15 października pogonimy. Wtedy, kiedy pogonimy, mam nadzieję, tego Tuska, szkodnika - zapowiadał i dodał, że Donald Tusk to spinacz między Moskwą i Berlinem, który spina ruskie i niemieckie interesy. Platforma wygrała z PiS-em pierwszy sądowy spór w kampanii, a teraz Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał tę decyzję i oddalił zażalenie Komitetu Wyborczego PiS.

Obietnice Konfederacji

Swoją trasę po Polsce kontynuuje Konfederacja. - To jest mój komunikat do PiS-owców. To jest moja wiadomość do was. Żadnej koalicji z PiS-em - zapowiedział Sławomir Mentzen. Sławomir Mentzen i Krzysztof Bosak - krytykując Platformę i PiS - mają nadzieję, że uda im się powtórzyć sukces tych ugrupowań. - Z 9,5 PiS-owi skoczyło na 27 procent, a Platformie z 12 na 24 (procent - przyp. red.) w cztery lata. Dlatego jak mi ktoś mówi, że z tych naszych obecnych kilkunastu procent nigdy nie będziemy rządzić, to się pytam, a kto wróżył rządzenie Tuskowi czy Kaczyńskiemu w 2001 roku? Mało kto, a dali radę - przekonuje Mentzen.

Do wyborów pozostało 50 dni.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/Zdjęcie Organizatora

Pozostałe wiadomości

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Joe Biden przeciął tę fatalną dyskusję, dotyczącą jego rezygnacji, ten stan, który trwał, uniemożliwiał prowadzenie kampanii wyborczej - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i w Niemczech. Komentował ogłoszoną w niedzielę rezygnację Bidena z kandydowania w wyborach prezydenckich.

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

Źródło:
TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS