Polityczna ofensywa trwa. Do wyborów zostało 50 dni

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Polityczna ofensywa trwa. Do wyborów zostało 50 dni
Polityczna ofensywa trwa. Do wyborów zostało 50 dni
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
Polityczna ofensywa trwa. Do wyborów zostało 50 dniKatarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24

PiS przegrało już prawomocnie z Koalicją Obywatelską w pierwszym w tej kampanii procesie w trybie wyborczym. PSL podkreśla swoje znaczenie dla polskiej wsi, a Lewica przedstawia kandydatów z Gdyni. Tak wygląda kampanijna sobota na 50 dni przed wyborami parlamentarnymi.

PiS nie powinno mieć złudzeń, że list od unijnego komisarza ds. rolnictwa tak zostanie wykorzystany w kampanii. - Komisarz Wojciechowski jest po prostu bezradny. Zwrócił się o pomoc. O pomoc do jedynej partii, do szefa jedynej partii, która zna się na polskim rolnictwie. Temu się nie dziwie, że do nas się zwraca, bo nikogo innego w Polsce już nie ma, od kogo mógł by się zwrócić - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, poseł PSL, Trzecia Droga.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kosiniak-Kamysz: Dostałem list od komisarza z PiS. Zwrócił się o pomoc

Unijny polityk PiS miał poprosić, by PSL pomogło przekonać swoich kolegów z frakcji w europarlamencie do przedłużenia zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy. To pomaga liderowi ludowców przekonywać, że tylko PSL może wyprowadzić polską wieś i rolników z kryzysu. - Natychmiast rozpatrzyć ustawę o systemie kaucyjnym, o ochronie polskiego rolnictwa. Druga kwestia: skup interwencyjny zboża na poziomie europejskim i przekazanie do krajów potrzebujących. Żeby Unia naprawdę stała się miejscem interwencji na rynkach wspólnotowych - podkreśla Kosiniak-Kamysz.

Ofensywa Lewicy

Lewica w Gdyni przedstawiła swoje listy wyborcze. Znalazł się na nich między innymi - na ostatnim miejscu - Piotr Ikonowicz. Pierwsze miejsce ma Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, a drugie Marek Rutka, którzy mówili o problemie z dostępem do mieszkań. - Na kredyt hipoteczny stać tylko co dziesiątą polską rodzinę. Cała reszta jest skazana na wynajmowanie mieszkań, za czynsze, które są równe miesięcznej płacy - zauważa Piotr Ikonowicz, Ruch Sprawiedliwości Społecznej.

Lewica chce rozwiązać ten problem. - Budowa 300 tysięcy mieszkań na wynajem do 2029 roku. Te mieszkania to mają być mieszkania dostępne dla ludzi młodych, dostępne cenowo, ale mieszkania w dobrym standardzie. Mieszkania, które pozwolą się usamodzielnić młodym rodzinom - mówi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Premier w trasie

Rada Biskupów Diecezjalnych Episkopatu Polski zaapelowała, by kampania wyborcza była uczciwa i by rzeczywiście pozwoliła na poznanie programów poszczególnych kandydatów i ugrupowań, a politycy, tocząc wyborczą rywalizację w imię odpowiedzialności za los naszej ojczyzny, unikali pokusy demagogii i populizmu, bezwzględnego dyskredytowania oponentów czy nasycania zbędnymi emocjami i tak głębokich już podziałów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rada Biskupów Diecezjalnych apeluje o uczciwą kampanię wyborczą oraz unikanie demagogii i populizmu

To oznacza unikanie takich wypowiedzi jak na przykład Mateusza Morawieckiego. - Zobaczcie na te seanse nienawiści. Co ten Tusk próbuje zrobić? Z czym wam się to kojarzy? Mi się to kojarzy z jednym słowem. Sekta. Sekta nienawiści, sekta hejtu - stwierdził premier. - Premier zajmuje się obrażaniem ludzi i takim trochę czasami trollingiem. Zamiast tym, czym powinien zajmować się premier. Jednak jakąś taką godną reprezentacją polskiego rządu, pracą jakąś. Premier, niestety, stał się takim chyba najprymitywniejszym dzisiaj narzędziem w kampanii i trochę też przykro, że cały czas obraża i dzieli ludzi - uważa Barbara Nowacka z Inicjatywy Polska.

Mateusz Morawiecki na spotkaniu w Kolbuszowej promował idee referendum. - 15 października pogonimy. Wtedy, kiedy pogonimy, mam nadzieję, tego Tuska, szkodnika - zapowiadał i dodał, że Donald Tusk to spinacz między Moskwą i Berlinem, który spina ruskie i niemieckie interesy. Platforma wygrała z PiS-em pierwszy sądowy spór w kampanii, a teraz Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał tę decyzję i oddalił zażalenie Komitetu Wyborczego PiS.

Obietnice Konfederacji

Swoją trasę po Polsce kontynuuje Konfederacja. - To jest mój komunikat do PiS-owców. To jest moja wiadomość do was. Żadnej koalicji z PiS-em - zapowiedział Sławomir Mentzen. Sławomir Mentzen i Krzysztof Bosak - krytykując Platformę i PiS - mają nadzieję, że uda im się powtórzyć sukces tych ugrupowań. - Z 9,5 PiS-owi skoczyło na 27 procent, a Platformie z 12 na 24 (procent - przyp. red.) w cztery lata. Dlatego jak mi ktoś mówi, że z tych naszych obecnych kilkunastu procent nigdy nie będziemy rządzić, to się pytam, a kto wróżył rządzenie Tuskowi czy Kaczyńskiemu w 2001 roku? Mało kto, a dali radę - przekonuje Mentzen.

Do wyborów pozostało 50 dni.

Autorka/Autor:Katarzyna Skalska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/Zdjęcie Organizatora

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS