Co z listami PiS? "Wszystko na to wskazuje, że Jarosław Kaczyński po prostu stchórzył przed Tuskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Co z listami PiS? "Wszystko na to wskazuje, że Jarosław Kaczyński po prostu stchórzył przed Tuskiem"
Co z listami PiS? "Wszystko na to wskazuje, że Jarosław Kaczyński po prostu stchórzył przed Tuskiem"
Martyna Olkowicz/Fakty po Południu TVN24
Co z listami PiS? "Wszystko na to wskazuje, że Jarosław Kaczyński po prostu stchórzył przed Tuskiem"Martyna Olkowicz/Fakty po Południu TVN24

Do wyborów zostało nieco ponad 7 tygodni. Politycy są w terenie. Opozycja kandydatów już ma. PiS ciągle ich nie ogłosił. Ogłosił za to referendum, które może promować bez limitów finansowych. Przeciwko temu protestuje Trzecia Droga. 

Jazda na rowerach z wyborcami, zbieranie podpisów i prezentacje kolejnych kandydatów. Kampania wyborcza trwa w najlepsze, ale w takiej formie właściwie tylko po stronie opozycyjnej - bo po stronie Prawa i Sprawiedliwości kandydatów nie ma i jeszcze prędko nie będzie. "Gazeta Wyborcza" donosi, że w PiS trwa dyskusja, czy może Jarosław Kaczyński zamiast z Warszawy wystartuje z województwa świętokrzyskiego.

- Na przełomie sierpnia i września zamkniemy układanie list wyborczych i wtedy wszystkie personalia i kto skąd startuje będą znane. Będę kandydatem na Śląsku, w Katowicach. Chcę stamtąd startować - zapowiada Mateusz Morawiecki. Prawo i Sprawiedliwość - tak jak wszystkie komitety - na zgłoszenie kandydatów ma czas do 6 września. - Wszystko na to wskazuje, że Jarosław Kaczyński po prostu stchórzył przed Tuskiem. Zresztą nie pierwszy raz, bo najpierw stchórzył w sprawie debaty, a teraz, jak się okazuje, jest blisko tego, żeby stchórzyć w sprawie kandydowania w Warszawie - mówi Cezary Tomczyk z PO.

Pytania o listy PiS do Sejmu i Senatu
Pytania o listy PiS do Sejmu i SenatuTVN24

Pytania o referendum

Prawo i Sprawiedliwość nadal - obok kampanii wyborczej - prowadzi kampanię referendalną. W czwartek premier i posłowie PiS-u posłużyli się doniesieniami o gwałcie na Polaku w Monachium, żeby straszyć migrantami i przekonywać do wzięcia udziału w referendum. - Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce, aby jak najmniej dochodziło do tego typu przestępstw. Niestety, one się bardzo często wiążą właśnie z nielegalną imigracją i dlatego tak ważne jest, żebyśmy się wypowiedzieli w referendum w tej sprawie - wyjaśnia Morawiecki.

Na razie w tej sprawie wypowiedziały się posłanki PiS-u. - Polki są bezpieczne. Przede wszystkim dlatego, że rządzi Prawo i Sprawiedliwość - podkreślała Agnieszka Górska, posłanka PiS.

Przeciwko łączeniu kampanii wyborczej z referendalną protestuje Trzecia Droga. Polska 2050 złożyła w czwartek wniosek w tej sprawie do PKW. - Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej został przez nas poproszony o wydanie wykładni, która wskaże, że kandydaci w wyborach parlamentarnych nie powinni brać udziału w kampanii referendalnej - mówi Szymon Hołownia.

Kaczyński: referendum dotyczy aspektu bezpieczeństwa
Kaczyński: referendum dotyczy aspektu bezpieczeństwaTVN24

Odkrywanie kart

Trzecia Droga w czwartek w Białymstoku zbierała podpisy. Swoich kandydatów z Warszawy zaprezentowała Lewica. Jak to było juz wcześniej ogłaszane - listę w stolicy otworzy Adrian Zandberg, a dwójką będzie Anna Maria Żukowska. Na kolejnych miejscach znalazła się choćby radna i była dziennikarka Agata Diduszko-Zyglewska, a z ostatniego miejsca wystartuje pisarz Jacek Dehnel. - Są kandydatkami i kandydatami, którzy nie zatną się w windzie, kiedy trzeba będzie podnieść rękę za prawami kobiet - mówi Anna Maria Żukowska, posłanka Nowej Lewicy.

- Wynik tych wyborów będzie zależeć od wyniku dwóch komitetów. Z jednej strony Lewicy właśnie, z drugiej strony Konfederacji - zapowiada Adrian Zandberg z Razem. Konfederacja także przedstawiała swoją listę kandydatów z okręgu białostockiego. - Będę walczył o państwo naszych marzeń. Państwo prostych i niskich podatków. Gdzie rząd nie mówi nam, jak mamy żyć, jak mamy wychowywać nasze dzieci - zapowiedział Karol Kiciński z Konfederacji. - Jako kobieta, żona i matka dla mnie bardzo ważne jest bezpieczeństwo rodzin i naszej ojczyzny - dodał Barbara Majewska z Konfederacji.

O "bezpiecznej Polsce" - czyli o haśle Prawa i Sprawiedliwości - mówił na Warmii i Mazurach szef AgroUnii - na wspólnej z Platformą Obywatelską konferencji o problemach producentów zbóż. - Jak ma czuć się bezpieczny gospodarz, który tutaj stoi, kiedy nie ma komu sprzedać swojego ziarna? Naprawdę tacy ludzie mają czuć się bezpiecznie? Może jeszcze powiedzcie, że mają się czuć wolni? - pyta Michał Kołodziejczak. Koalicja Obywatelska w czwartek zbierała podpisy w Malborku. Na białostockiej liście KO nastąpiły zmiany - wiadomo, że kandydatką nie jest już Jana Shostak - polsko-białoruska aktywistka. Aktywistka straciła miejsce na liście po tym, kiedy ogłosiła, że jest zwolenniczką prawa do aborcji przez cały okres ciąży. Miała być kandydatką Zielonych. teraz miejsce na swojej liście zaproponowała jej Lewica.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne zjawiska pogodowe są symptomem kryzysu klimatycznego. Piątkowa ulewa trwała 20 minut, ale była tak mocna, że mały strumyk siał spustoszenie. To nie była zwykła burza. Mieszkańcy w podkarpackim Pawłosiowie dalej sprzątają i liczą straty. Obfite opady deszczu spowodowały, że wylał tam niewielki potok.

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

89 procent ludzi na świecie popiera troskę o klimat, o środowisko, powietrze, którym oddychamy, nasze lasy, rzeki i zwierzęta. To ogromna, choć w ostatnim czasie milcząca większość. W Międzynarodowy Dzień Ziemi oddajemy głos tym, którzy nie tyle mówią, ale robią coś, by to środowisko chronić.

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS