Co z listami PiS? "Wszystko na to wskazuje, że Jarosław Kaczyński po prostu stchórzył przed Tuskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Co z listami PiS? "Wszystko na to wskazuje, że Jarosław Kaczyński po prostu stchórzył przed Tuskiem"
Co z listami PiS? "Wszystko na to wskazuje, że Jarosław Kaczyński po prostu stchórzył przed Tuskiem"
Martyna Olkowicz/Fakty po Południu TVN24
Co z listami PiS? "Wszystko na to wskazuje, że Jarosław Kaczyński po prostu stchórzył przed Tuskiem"Martyna Olkowicz/Fakty po Południu TVN24

Do wyborów zostało nieco ponad 7 tygodni. Politycy są w terenie. Opozycja kandydatów już ma. PiS ciągle ich nie ogłosił. Ogłosił za to referendum, które może promować bez limitów finansowych. Przeciwko temu protestuje Trzecia Droga. 

Jazda na rowerach z wyborcami, zbieranie podpisów i prezentacje kolejnych kandydatów. Kampania wyborcza trwa w najlepsze, ale w takiej formie właściwie tylko po stronie opozycyjnej - bo po stronie Prawa i Sprawiedliwości kandydatów nie ma i jeszcze prędko nie będzie. "Gazeta Wyborcza" donosi, że w PiS trwa dyskusja, czy może Jarosław Kaczyński zamiast z Warszawy wystartuje z województwa świętokrzyskiego.

- Na przełomie sierpnia i września zamkniemy układanie list wyborczych i wtedy wszystkie personalia i kto skąd startuje będą znane. Będę kandydatem na Śląsku, w Katowicach. Chcę stamtąd startować - zapowiada Mateusz Morawiecki. Prawo i Sprawiedliwość - tak jak wszystkie komitety - na zgłoszenie kandydatów ma czas do 6 września. - Wszystko na to wskazuje, że Jarosław Kaczyński po prostu stchórzył przed Tuskiem. Zresztą nie pierwszy raz, bo najpierw stchórzył w sprawie debaty, a teraz, jak się okazuje, jest blisko tego, żeby stchórzyć w sprawie kandydowania w Warszawie - mówi Cezary Tomczyk z PO.

Pytania o listy PiS do Sejmu i Senatu
Pytania o listy PiS do Sejmu i SenatuTVN24

Pytania o referendum

Prawo i Sprawiedliwość nadal - obok kampanii wyborczej - prowadzi kampanię referendalną. W czwartek premier i posłowie PiS-u posłużyli się doniesieniami o gwałcie na Polaku w Monachium, żeby straszyć migrantami i przekonywać do wzięcia udziału w referendum. - Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce, aby jak najmniej dochodziło do tego typu przestępstw. Niestety, one się bardzo często wiążą właśnie z nielegalną imigracją i dlatego tak ważne jest, żebyśmy się wypowiedzieli w referendum w tej sprawie - wyjaśnia Morawiecki.

Na razie w tej sprawie wypowiedziały się posłanki PiS-u. - Polki są bezpieczne. Przede wszystkim dlatego, że rządzi Prawo i Sprawiedliwość - podkreślała Agnieszka Górska, posłanka PiS.

Przeciwko łączeniu kampanii wyborczej z referendalną protestuje Trzecia Droga. Polska 2050 złożyła w czwartek wniosek w tej sprawie do PKW. - Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej został przez nas poproszony o wydanie wykładni, która wskaże, że kandydaci w wyborach parlamentarnych nie powinni brać udziału w kampanii referendalnej - mówi Szymon Hołownia.

Kaczyński: referendum dotyczy aspektu bezpieczeństwa
Kaczyński: referendum dotyczy aspektu bezpieczeństwaTVN24

Odkrywanie kart

Trzecia Droga w czwartek w Białymstoku zbierała podpisy. Swoich kandydatów z Warszawy zaprezentowała Lewica. Jak to było juz wcześniej ogłaszane - listę w stolicy otworzy Adrian Zandberg, a dwójką będzie Anna Maria Żukowska. Na kolejnych miejscach znalazła się choćby radna i była dziennikarka Agata Diduszko-Zyglewska, a z ostatniego miejsca wystartuje pisarz Jacek Dehnel. - Są kandydatkami i kandydatami, którzy nie zatną się w windzie, kiedy trzeba będzie podnieść rękę za prawami kobiet - mówi Anna Maria Żukowska, posłanka Nowej Lewicy.

- Wynik tych wyborów będzie zależeć od wyniku dwóch komitetów. Z jednej strony Lewicy właśnie, z drugiej strony Konfederacji - zapowiada Adrian Zandberg z Razem. Konfederacja także przedstawiała swoją listę kandydatów z okręgu białostockiego. - Będę walczył o państwo naszych marzeń. Państwo prostych i niskich podatków. Gdzie rząd nie mówi nam, jak mamy żyć, jak mamy wychowywać nasze dzieci - zapowiedział Karol Kiciński z Konfederacji. - Jako kobieta, żona i matka dla mnie bardzo ważne jest bezpieczeństwo rodzin i naszej ojczyzny - dodał Barbara Majewska z Konfederacji.

O "bezpiecznej Polsce" - czyli o haśle Prawa i Sprawiedliwości - mówił na Warmii i Mazurach szef AgroUnii - na wspólnej z Platformą Obywatelską konferencji o problemach producentów zbóż. - Jak ma czuć się bezpieczny gospodarz, który tutaj stoi, kiedy nie ma komu sprzedać swojego ziarna? Naprawdę tacy ludzie mają czuć się bezpiecznie? Może jeszcze powiedzcie, że mają się czuć wolni? - pyta Michał Kołodziejczak. Koalicja Obywatelska w czwartek zbierała podpisy w Malborku. Na białostockiej liście KO nastąpiły zmiany - wiadomo, że kandydatką nie jest już Jana Shostak - polsko-białoruska aktywistka. Aktywistka straciła miejsce na liście po tym, kiedy ogłosiła, że jest zwolenniczką prawa do aborcji przez cały okres ciąży. Miała być kandydatką Zielonych. teraz miejsce na swojej liście zaproponowała jej Lewica.

Autorka/Autor:Martyna Olkowicz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS