Minister Czarnek chce ograniczyć środki dla Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. "Cały czas myśli, że wydaje swoje pieniądze"

Minister edukacji Przemysław Czarnek wprost zapowiada, że przykręci finansowy kurek Instytutowi Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. To reakcja na wypowiedź prof. Barbary Engelking, dyrektorki Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. To oburzyło naukowców i polityków opozycji. - Minister Czarnek cały czas myśli, że wydaje swoje pieniądze, że to nie są pieniądze publiczne - komentuje posłanka KO Katarzyna Lubnauer.

Sprawa śmierci ojca Zbigniewa Ziobry i kulisy skargi do ETPCz. "Trudno o bardziej jaskrawy przykład nadużycia władzy"

Marta Gordziewicz z "Czarno na białym" w reportażu "Państwo Ziobry" pokazała działania śledczych w sprawie śmierci ojca ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Sprawa była dwa razy umarzana przez niezależną od Zbigniewa Ziobry prokuraturę, ale gdy PiS przejęło władzę, zaangażowały się w nią prokuratura i Ministerstwo Sprawiedliwości. Trudno o bardziej jaskrawy przykład nadużycia władzy - oceniają prawnicy.

Motocyklista uciekał przed policją. Zdobył 205 punktów karnych

Ponad 20 drogowych wykroczeń, 205 punktów karnych, 27 tysięcy złotych mandatu. Aby uzbierać ten niechlubny wynik, pewnemu motocykliście wystarczyło kilkanaście minut. Uciekał przed policją i spowodował ogromne niebezpieczeństwo. Prawa jazdy już nie ma. Ciąg dalszy tej historii będzie przed sądem.

Rolniczych problemów ciąg dalszy. AgroUnia rozpoczyna protest tysiąca traktorów

AgroUnia rozpoczyna protest tysiąca traktorów. Rolnicy chcą zwrócić uwagę, że problemy z żywnością z Ukrainy nie dotyczą tylko zboża. Nowy minister rolnictwa zapewnia, że stara się otworzyć w tej sprawie oczy Unii Europejskiej, ale porozumienia wciąż nie ma. Komisarzem ds. rolnictwa jest Janusz Wojciechowski polski polityk związany z PiS.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie Donalda Tuska. Chodzi o rosyjski węgiel

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie próby powstrzymania przez premiera Donalda Tuska importu rosyjskiego węgla. Działa ona na podstawie zawiadomienia Marka Falenty, którego spółka sprowadzała ten węgiel i który stoi za aferą podsłuchową. Ta afera zaszkodziła Platformie i pomogła PiS-owi wygrać wybory w 2015 roku. Falenta potem mówił i pisał, że działał w porozumieniu z agentami CBA i politykami PiS. Za rządów PiS import rosyjskiego węgla znacznie wzrósł, aż zatrzymała go inwazja Rosji na Ukrainę.

"Miasto płonie. Cały czas unosi się tu zapach spalenizny"

Ukraińska kontrofensywa może być największą bitwą w historii współczesnej Ukrainy i zmienić losy wojny - to słychać w Kijowie, a na froncie w Donbasie cały czas słychać rosyjskie bombardowania. Ukraińskim dziennikarzom udało się wjechać do Bachmutu. Wbrew deklaracjom Rosjan - miasto wciąż się broni. Prezydent Zełenski mowi: nie możemy oddać Bachmutu.

Tak od 2015 roku PiS zmienia ustrój w Polsce

W 2015 roku PiS zaczął zmianę ustroju Polski - przyznaje Jarosław Kaczyński. Prezes PiS dodaje również, że to zmiana na lepsze. Opozycja jednak widzi coś innego - zmiana ustroju nastąpiła, ale w kierunku jednowładztwa.

Polacy obawiają się o wolność mediów

Większość Polaków obawia się o wolność polskich mediów. To dużo więcej niż w Czechach, Słowacji czy na Węgrzech. Jako główne zagrożenie dla wolnych mediów Polacy wskazują rząd.

Afera respiratorowa? Cieszyński: nie ma powodu, żeby przepraszać

Janusz Cieszyński mówi, że nie ma za co przepraszać. Nie ma sobie nic do zarzucenia w sprawie tak zwanej afery respiratorowej. Jako wiceminister zdrowia był odpowiedzialny za kupno respiratorów, które nie nadawały się do użycia, a kosztowały 200 milionów złotych. NIK zgłosił sprawę prokuraturze. Cieszyński został ministrem cyfryzacji.

Dopiero 9 maja Sejm zajmie się problemami rolnictwa

9 maja Sejm zajmie się problemami rolnictwa. Wcześniej nie, bo marszałek Sejmu wyjaśnia, że czeka na rządowe projekty ustaw. W piątek wznowiono tranzyt przez Polskę ukraińskiego zboża. Rząd kolejny raz zapewnia, że tym razem to będzie prawdziwy tranzyt, a nie fikcyjny. Gwarancją mają być konwoje.

Iga Świątek triumfowała w Stuttgardzie

Iga Świątek wygrała turniej tenisowy w Stuttgardzie i odjechała otrzymanym w nagrodę luksusowym samochodem. Świątek wróciła po dłuższej przerwie, spowodowanej przez kontuzję. Pokazała, że znowu jest w świetnej formie.

Po trzech latach wraca Ministerstwo Cyfryzacji

Nie ma żadnych zadań okołowyborczych - zapewnia Janusz Cieszyński, minister znany z afery respiratorowej, który został ministrem cyfryzacji, odpowiedzialnym m.in. za Centralny Rejestr Wyborców. Ministerstwo Cyfryzacji powróciło po prawie trzech latach niebytu.

"Żadna partia nie finansuje takich samochodów"

Posłowie PiS wspierają Ochotniczą Straż Pożarną. Inicjatywa cenna, choć w tym przypadku należy zapytać za czyje pieniądze i czy z potrzeby serca, czy jednak z potrzeby politycznej. Przekazywane strażakom ochotnikom wozy kosztują niemało, bo ponad milion złotych.

W Polsce zakwitły "żonkilowe parady". Trwa akcja "Pola Nadziei"

Niosą nadzieję w tym najtrudniejszym czasie i są podziękowaniem dla ofiarodawców za przekazane datki. Żonkile są symbolem akcji pod nazwą "Pola Nadziei", która ma na celu zwrócenie uwagi na sytuację podopiecznych hospicjów. W całym kraju, podobnie jak w Pucku, zakwitły "żonkilowe parady".

PKOl ma nowego prezesa

Polski Komitet Olimpijski ma nowego prezesa i tym samym wkracza w nowy rozdział. Pojawiają się jednak pytania, czy prezes jest "polityczny", bo nazwisko Radosława Piesiewicza nie raz już padło obok nazwiska Jacka Sasina.

Rządzący przyznają, że nie poradzili sobie z inflacją

Duda, Kaczyński i Morawicki - cała trójka polityków zabrała głos w sprawie inflacji. Po tym, jak prezydent stwierdził szczerze, że spowodował ją rząd, prezes PiS przyznał, że władza sobie z drożyną nie poradziła. Szef rządu pozostaje jednak optymistą.

Rolnicy protestują, rząd zapewnia, że działa

Nie widać końca rolniczego kryzysu. Wprawdzie - zgodnie z zapewnieniami rządu - zboże z Ukrainy tylko przez Polskę przejeżdża, ale w magazynach i silosach polskich rolników wciąż zalega ich własne. Mija tydzień odkąd rząd wprowadził zakaz wjazdu do Polski ukraińskiego zboża i jednocześnie trzeci dzień, odkąd zakaz zniósł ten sam rząd.

Ukraina szykuje się do kontrofensywy. "To jest nasz główny cel"

Na froncie zaciętość Rosjan nie maleje. W Ramstein sojusznicy Ukrainy zadeklarowali przyspieszenie obiecanej pomocy militarnej. Ukraiński minister obrony w trakcie narady z zachodnimi partnerami omawiał między innymi plany Kijowa związane z wiosenną kontrofensywą. Do Ukrainy płyną już hiszpańskie Leopardy, amerykańskie Abramsy mają być szybciej przekazane, a teraz priorytetem jest obrona powietrzna.

Spotkanie, wiecie, obietnice. Liderzy partyjni zabiegają o głosy

Prezes PiS pojawił się na Lubelszczyźnie, gdzie w ostatnich dniach była Koalicja Obywatelska. W sobotę aktywna była też Lewica organizująca swoją rolniczą konwencję, a także Polskie Stronnictwo Ludowe. Od Polski 2050 pojawia się propozycja głosu wyborczego już dla szesnastolatków.