W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

Czy kolejny kraj naszego regionu odwróci się od Ukrainy i obierze prokremlowski kurs? To okaże się po maratonie wyborczym, który rozpoczyna się w Rumunii. Przez trzy kolejne weekendy Rumuni będą wybierać parlament i prezydenta.

Na Zachodzie być może nie wzbudziłoby to większego zainteresowania, gdyby nie George Simion. Podobnie jak Węgier Viktor Orban czy Słowak Robert Fico ubiera się w szaty pacyfisty, przeciwnika wojny w Ukrainie, kiedy w rzeczywistości jest politykiem prokremlowskim. Obiecuje koniec pomocy wojskowej dla Kijowa. Ma nawet zakaz wjazdu do Ukrainy.

- Jako prezydent nie wmieszam Rumunii w żadną wojnę. Nie jesteśmy na to gotowi. Nie potrzebujemy tego - powiedział w czasie debaty telewizyjnej George Simion, lider Sojuszu na Rzecz Jedności Rumunów, kandydat na prezydenta.

CZYTAJ TAKŻE: Strategia w regionie się nie sprawdziła. To może broń nuklearna?  W sondażach prezydenckich Simon zajmuje drugie miejsce, co oznacza, że najprawdopodobniej wejdzie do drugiej tury wyborów. Drugą siłą w parlamencie będzie też najpewniej jego skrajnie prawicowy Sojusz na Rzecz Jedności Rumunów.

Pierwsze miejsce sondaże dają socjaldemokratom z partii PSD. Ich lider, obecny premier Marcel Ciolacu, jest liderem wyścigu prezydenckiego - i gwarantem prozachodniego kursu kraju.

- Rumunia jest generalnie krajem proamerykańskim, prounijnym, chyba że skuszą ją powiązania z Rosją. Związki z Rosją były w czasie kampanii jednym z tematów tylko w odniesieniu do niektórych kandydatów. Chodziło bardziej o sprawy personalne. Szersze aspekty bezpieczeństwa nie były właściwie tematem debaty publicznej - komentuje Radu Magdin, analityk polityczny ze Smartlink Communications.

Skąd poparcie dla prorosyjskiej skrajnej prawicy?

Rumunia to ważny członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy między innymi z Ukrainą i kolejnym krajem zagrożonym rosyjskim imperializmem - Mołdawią. Między innymi położenie geograficzne Rumunii sprawiło, że do 2030 roku powstanie w niej największa baza Sojuszu Północnoatlantyckiego w Europie. Kolejny powód to, jak dotąd, stały prozachodni kurs głównych sił sceny politycznej.

Jak duże znaczenie ma rosyjski atak nową, eksperymentalną bronią na Dniepr?
Jak duże znaczenie ma rosyjski atak nową, eksperymentalną bronią na Dniepr? Katarzyna Sławińska/Fakty TVN

- Oddanie części terytorium przez Ukrainę nie jest rozwiązaniem, ponieważ Putin zachowuje się jak imperator. Wiemy, gdzie jest centrum jego imperium, ale nie znamy jego granic. Jeśli Ukraina odda terytoria, Putin nie zatrzyma się - ostrzega Elena Lasconi, kandydatka centroprawicy na prezydenta Rumunii.

Prorosyjska skrajna prawica zawdzięcza wzrost notowań nie najlepszej sytuacji gospodarczej kraju, między innymi utrzymującej się od długiego czasu pięcioprocentowej inflacji. George Simion jako wzór wskazuje Prawo i Sprawiedliwość, z którym jego partia zasiada w jednej grupie w Parlamencie Europejskim. Na korzyść skrajnej prawicy gra też rozczarowanie wyborców tradycyjnymi partiami.

Wyborczy maraton - czas start!

- Oczywiście, że zagłosuję. Problem jest taki, że nie wiem, na kogo. Wybiorę kogoś z prawej strony, nie wiem jeszcze kogo, ale kogoś z prawicy - mówi jedna z mieszkanek Bukaresztu.

- Nie idę na wybory, nie ma na kogo głosować. Nie chodzę na wybory od 1992 roku - deklaruje kolejny mieszkaniec Bukaresztu.

- Żaden kandydat nie reprezentuje młodych. Nie ma nikogo, kto promowałby nowe wartości, odmienne od starych. Młodzi mają bardzo ograniczony wybór - ocenia młoda mieszkanka stolicy.

Po dwóch kadencjach u władzy o reelekcję nie może ubiegać się już prezydent Klaus Iohannis. Wyborczy maraton rozpoczyna się 24 listopada pierwszą turą wyborów prezydenckich, tydzień później odbędą się wybory parlamentarne, za dwa tygodnie druga tura wyścigu o fotel prezydenta.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

To nie powinno było przydarzyć się małej dziewczynce, bo udary mózgu dotykają dorosłych - w takim przekonaniu żyje wielu z nas. Zuzia miała tylko 8 lat, kiedy doznała udaru i - jak się okazuje - po pandemii nie jest wyjątkiem. Teraz jednak dziewczynka potrzebuje wsparcia, by wrócić do dawnego życia.

Zuzia w wieku 8 lat doznała udaru mózgu. "Niedowład lewej części ciała był całkowity". Lekarze winią COVID-19

Zuzia w wieku 8 lat doznała udaru mózgu. "Niedowład lewej części ciała był całkowity". Lekarze winią COVID-19

Źródło:
Fakty TVN

Jest inna atmosfera w szkołach, nie ma już nacisków ministra Przemysława Czarnka, nauczyciele zarabiają zdecydowanie lepiej, podstawy programowe są odchudzone, nie ma prac domowych - tyle się zmieniło przez rok i tym chwali się ministra edukacji. Barbara Nowacka zapewnia, że pracuje nad kolejnymi zmianami, bo oczekiwania są wciąż wielkie.

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Źródło:
Fakty TVN

"Podaruj dziecku rower" - to akcja charytatywna, którą zorganizował jeden ze szczecińskich serwisów rowerowych. Małe i duże jednoślady oddane przez darczyńców zostaną naprawione i trafią do domów dziecka w Zachodniopomorskiem. Jednak to nie jedyna inicjatywa miłośników rowerów, dlatego zanim wyrzucimy na śmieci stary, zepsuty rower, warto dowiedzieć się, czy w naszej okolicy nie jest prowadzona zbiórka.

Zbierają rowery, odnawiają je, a potem przekazują do domów dziecka. "Na pewno będzie to dla nich duża radość"

Zbierają rowery, odnawiają je, a potem przekazują do domów dziecka. "Na pewno będzie to dla nich duża radość"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Politycy PiS od lipca zapewniali, że Marcin Romanowski nie ma nic do ukrycia i chętnie odpowie w prokuraturze na wszystkie zarzuty, a już na pewno sam nie będzie się ukrywał. Tymczasem, gdy poseł stracił immunitety i sąd zdecydował o jego areszcie, Romanowski zapadł się pod ziemię, a partyjni koledzy zmienili śpiewkę: mówią, że to obywatelskie nieposłuszeństwo.

Politycy PiS zapewniali, że Marcin Romanowski nie ma nic do ukrycia, że stawi się przed prokuratorem. I co?

Politycy PiS zapewniali, że Marcin Romanowski nie ma nic do ukrycia, że stawi się przed prokuratorem. I co?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Wiem, że zatrzymanie Marcina Romanowskiego dla wielu środowisk jest priorytetem, ale w samej komendzie stołecznej mamy 4000 listów gończych - powiedział w TVN24 szef Zarządu Głównego NSZZ Policjantów komisarz Rafał Jankowski. Zaznaczył, że funkcjonariusze "nie odłożą wszystkich innych spraw i nie zaczną szukać nagle posła". Adwokat Radosław Baszuk ocenił, że zatrzymanie Romanowskiego "jest kwestią czasu". Wyjaśniał, że aby móc się skutecznie ukrywać, "trzeba mieć bardzo określonego rodzaju umiejętności". - Nie sądzę, żeby Romanowski tego rodzaju umiejętności posiadał - dodał.

"Poseł Romanowski nie jest priorytetem dla polskiej policji"

"Poseł Romanowski nie jest priorytetem dla polskiej policji"

Źródło:
TVN24

- To jest pierwszy przypadek w historii, że za parlamentarzystą, ale przede wszystkim byłym wiceministrem sprawiedliwości, wystawia się list gończy - mówiła w "Faktach po Faktach" o decyzji prokuratury w sprawie Marcina Romanowskiego ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Do sprawy odnosił się również w "Kropce nad i" sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Źródło:
TVN24

Karawana imigrantów liczy, że dotrze do USA przed zmianami w Białym Domu. Tymczasem trwa podsumowanie kadencji Joe Bidena i jego polityki migracyjnej. Według najnowszych danych ostatnie lata były czasem największego boomu migracyjnego w Stanach Zjednoczonych. W ciągu czterech lat do Ameryki przybyło ponad 8 milionów ludzi, ponad połowa nielegalnie.

"Proszę prezydenta Trumpa, by kierował się sercem". Migranci zmierzają do USA, niektórzy zostają w Meksyku

"Proszę prezydenta Trumpa, by kierował się sercem". Migranci zmierzają do USA, niektórzy zostają w Meksyku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Emmanuel Macron w końcu zdecydował - nowym premierem Francji został jego wieloletni sojusznik, polityk centrum, François Bayrou. To już trzecia zmiana szefa francuskiego rządu w tym roku. - Myślę, że wszyscy rozumieją jak trudne stoi przede mną zadanie - powiedział François Bayrou.

François Bayrou to czwarty premier Francji w tym roku. Przyznaje, że czeka go trudne zadanie

François Bayrou to czwarty premier Francji w tym roku. Przyznaje, że czeka go trudne zadanie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS