W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

Czy kolejny kraj naszego regionu odwróci się od Ukrainy i obierze prokremlowski kurs? To okaże się po maratonie wyborczym, który rozpoczyna się w Rumunii. Przez trzy kolejne weekendy Rumuni będą wybierać parlament i prezydenta.

Na Zachodzie być może nie wzbudziłoby to większego zainteresowania, gdyby nie George Simion. Podobnie jak Węgier Viktor Orban czy Słowak Robert Fico ubiera się w szaty pacyfisty, przeciwnika wojny w Ukrainie, kiedy w rzeczywistości jest politykiem prokremlowskim. Obiecuje koniec pomocy wojskowej dla Kijowa. Ma nawet zakaz wjazdu do Ukrainy.

- Jako prezydent nie wmieszam Rumunii w żadną wojnę. Nie jesteśmy na to gotowi. Nie potrzebujemy tego - powiedział w czasie debaty telewizyjnej George Simion, lider Sojuszu na Rzecz Jedności Rumunów, kandydat na prezydenta.

CZYTAJ TAKŻE: Strategia w regionie się nie sprawdziła. To może broń nuklearna?  W sondażach prezydenckich Simon zajmuje drugie miejsce, co oznacza, że najprawdopodobniej wejdzie do drugiej tury wyborów. Drugą siłą w parlamencie będzie też najpewniej jego skrajnie prawicowy Sojusz na Rzecz Jedności Rumunów.

Pierwsze miejsce sondaże dają socjaldemokratom z partii PSD. Ich lider, obecny premier Marcel Ciolacu, jest liderem wyścigu prezydenckiego - i gwarantem prozachodniego kursu kraju.

- Rumunia jest generalnie krajem proamerykańskim, prounijnym, chyba że skuszą ją powiązania z Rosją. Związki z Rosją były w czasie kampanii jednym z tematów tylko w odniesieniu do niektórych kandydatów. Chodziło bardziej o sprawy personalne. Szersze aspekty bezpieczeństwa nie były właściwie tematem debaty publicznej - komentuje Radu Magdin, analityk polityczny ze Smartlink Communications.

Skąd poparcie dla prorosyjskiej skrajnej prawicy?

Rumunia to ważny członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy między innymi z Ukrainą i kolejnym krajem zagrożonym rosyjskim imperializmem - Mołdawią. Między innymi położenie geograficzne Rumunii sprawiło, że do 2030 roku powstanie w niej największa baza Sojuszu Północnoatlantyckiego w Europie. Kolejny powód to, jak dotąd, stały prozachodni kurs głównych sił sceny politycznej.

Jak duże znaczenie ma rosyjski atak nową, eksperymentalną bronią na Dniepr?
Jak duże znaczenie ma rosyjski atak nową, eksperymentalną bronią na Dniepr? Katarzyna Sławińska/Fakty TVN

- Oddanie części terytorium przez Ukrainę nie jest rozwiązaniem, ponieważ Putin zachowuje się jak imperator. Wiemy, gdzie jest centrum jego imperium, ale nie znamy jego granic. Jeśli Ukraina odda terytoria, Putin nie zatrzyma się - ostrzega Elena Lasconi, kandydatka centroprawicy na prezydenta Rumunii.

Prorosyjska skrajna prawica zawdzięcza wzrost notowań nie najlepszej sytuacji gospodarczej kraju, między innymi utrzymującej się od długiego czasu pięcioprocentowej inflacji. George Simion jako wzór wskazuje Prawo i Sprawiedliwość, z którym jego partia zasiada w jednej grupie w Parlamencie Europejskim. Na korzyść skrajnej prawicy gra też rozczarowanie wyborców tradycyjnymi partiami.

Wyborczy maraton - czas start!

- Oczywiście, że zagłosuję. Problem jest taki, że nie wiem, na kogo. Wybiorę kogoś z prawej strony, nie wiem jeszcze kogo, ale kogoś z prawicy - mówi jedna z mieszkanek Bukaresztu.

- Nie idę na wybory, nie ma na kogo głosować. Nie chodzę na wybory od 1992 roku - deklaruje kolejny mieszkaniec Bukaresztu.

- Żaden kandydat nie reprezentuje młodych. Nie ma nikogo, kto promowałby nowe wartości, odmienne od starych. Młodzi mają bardzo ograniczony wybór - ocenia młoda mieszkanka stolicy.

Po dwóch kadencjach u władzy o reelekcję nie może ubiegać się już prezydent Klaus Iohannis. Wyborczy maraton rozpoczyna się 24 listopada pierwszą turą wyborów prezydenckich, tydzień później odbędą się wybory parlamentarne, za dwa tygodnie druga tura wyścigu o fotel prezydenta.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN

Przydrożna kapliczka stoi w Studzionce koło Pszczyny od 200 lat. Ten upływ czasu był już na niej widoczny. Widocznie nie wszystkim się to podobało, bo znalazł się konserwator amator, który zakasał rękawy i kapliczkę odnowił. Teraz komisja konserwatorska oceni, czy to tylko uszkodzenie czy wręcz zniszczenie zabytku.

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

Źródło:
Fakty TVN

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd ogłosił wyroki wobec 29 członków tzw. mafii śmieciowej. Najsurowsza kara to osiem lat pozbawienia wolności. Działali co najmniej od 2017 roku. Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 nielegalnych składowisk, na których znajdowały się między innymi metalowe beczki i plastikowe pojemniki, wypełnione chemikaliami. Łącznie zgromadzili aż 4000 ton toksycznych odpadów. Wyrok jest nieprawomocny.

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS