W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich
W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskichJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

Czy kolejny kraj naszego regionu odwróci się od Ukrainy i obierze prokremlowski kurs? To okaże się po maratonie wyborczym, który rozpoczyna się w Rumunii. Przez trzy kolejne weekendy Rumuni będą wybierać parlament i prezydenta.

Na Zachodzie być może nie wzbudziłoby to większego zainteresowania, gdyby nie George Simion. Podobnie jak Węgier Viktor Orban czy Słowak Robert Fico ubiera się w szaty pacyfisty, przeciwnika wojny w Ukrainie, kiedy w rzeczywistości jest politykiem prokremlowskim. Obiecuje koniec pomocy wojskowej dla Kijowa. Ma nawet zakaz wjazdu do Ukrainy.

- Jako prezydent nie wmieszam Rumunii w żadną wojnę. Nie jesteśmy na to gotowi. Nie potrzebujemy tego - powiedział w czasie debaty telewizyjnej George Simion, lider Sojuszu na Rzecz Jedności Rumunów, kandydat na prezydenta.

CZYTAJ TAKŻE: Strategia w regionie się nie sprawdziła. To może broń nuklearna?  W sondażach prezydenckich Simon zajmuje drugie miejsce, co oznacza, że najprawdopodobniej wejdzie do drugiej tury wyborów. Drugą siłą w parlamencie będzie też najpewniej jego skrajnie prawicowy Sojusz na Rzecz Jedności Rumunów.

Pierwsze miejsce sondaże dają socjaldemokratom z partii PSD. Ich lider, obecny premier Marcel Ciolacu, jest liderem wyścigu prezydenckiego - i gwarantem prozachodniego kursu kraju.

- Rumunia jest generalnie krajem proamerykańskim, prounijnym, chyba że skuszą ją powiązania z Rosją. Związki z Rosją były w czasie kampanii jednym z tematów tylko w odniesieniu do niektórych kandydatów. Chodziło bardziej o sprawy personalne. Szersze aspekty bezpieczeństwa nie były właściwie tematem debaty publicznej - komentuje Radu Magdin, analityk polityczny ze Smartlink Communications.

Skąd poparcie dla prorosyjskiej skrajnej prawicy?

Rumunia to ważny członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy między innymi z Ukrainą i kolejnym krajem zagrożonym rosyjskim imperializmem - Mołdawią. Między innymi położenie geograficzne Rumunii sprawiło, że do 2030 roku powstanie w niej największa baza Sojuszu Północnoatlantyckiego w Europie. Kolejny powód to, jak dotąd, stały prozachodni kurs głównych sił sceny politycznej.

Jak duże znaczenie ma rosyjski atak nową, eksperymentalną bronią na Dniepr?
Jak duże znaczenie ma rosyjski atak nową, eksperymentalną bronią na Dniepr? Katarzyna Sławińska/Fakty TVN

- Oddanie części terytorium przez Ukrainę nie jest rozwiązaniem, ponieważ Putin zachowuje się jak imperator. Wiemy, gdzie jest centrum jego imperium, ale nie znamy jego granic. Jeśli Ukraina odda terytoria, Putin nie zatrzyma się - ostrzega Elena Lasconi, kandydatka centroprawicy na prezydenta Rumunii.

Prorosyjska skrajna prawica zawdzięcza wzrost notowań nie najlepszej sytuacji gospodarczej kraju, między innymi utrzymującej się od długiego czasu pięcioprocentowej inflacji. George Simion jako wzór wskazuje Prawo i Sprawiedliwość, z którym jego partia zasiada w jednej grupie w Parlamencie Europejskim. Na korzyść skrajnej prawicy gra też rozczarowanie wyborców tradycyjnymi partiami.

Wyborczy maraton - czas start!

- Oczywiście, że zagłosuję. Problem jest taki, że nie wiem, na kogo. Wybiorę kogoś z prawej strony, nie wiem jeszcze kogo, ale kogoś z prawicy - mówi jedna z mieszkanek Bukaresztu.

- Nie idę na wybory, nie ma na kogo głosować. Nie chodzę na wybory od 1992 roku - deklaruje kolejny mieszkaniec Bukaresztu.

- Żaden kandydat nie reprezentuje młodych. Nie ma nikogo, kto promowałby nowe wartości, odmienne od starych. Młodzi mają bardzo ograniczony wybór - ocenia młoda mieszkanka stolicy.

Po dwóch kadencjach u władzy o reelekcję nie może ubiegać się już prezydent Klaus Iohannis. Wyborczy maraton rozpoczyna się 24 listopada pierwszą turą wyborów prezydenckich, tydzień później odbędą się wybory parlamentarne, za dwa tygodnie druga tura wyścigu o fotel prezydenta.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN