Wiata przystankowa ogrodzona płotem. Powodem kłótnia o zbyt wysoki krawężnik

Dość niespotykany widok można zobaczyć we wsi Wieszczyna pod Prudnikiem. Tam właśnie jedna z wiat autobusowych została ogrodzona… płotem. Poczekalnia powstała na prywatnym terenie 40 lat temu. W zamian za użyczenie gruntu właścicielowi prywatnej posesji władze zrobiły wjazd na posesję obok przystanku. W ubiegłym roku powiatowa droga była modernizowana i wtedy też na wysokość 10 cm podniesiony został krawężnik przy wjeździe. Właściciel gruntu w odpowiedzi ogrodził płotem przystanek. Wicestarosta prudnicki tłumaczy, że wjazd na posesję przez wybudowaną przy drodze zatokę przystankową jest niezgodny z przepisami. Burmistrz gminy próbuje negocjować z właścicielem gruntu, ale obawia się, że jedynym rozwiązaniem jest przeniesienie wiaty.

Hamburg: wielka bitwa w ośrodku dla uchodźców. W kolejce do toalety

W ruch poszły pręty, noże, a nawet pistolet. Podczas bójki na terenie obozu dla uchodźców w Hamburgu kilkadziesiąt osób z Afganistanu i Pakistanu wszczęło taką burdę w kolejce do toalety, że na miejscu potrzebnych było aż 30 policyjnych radiowozów. Tym razem sytuacja wymknęła się spod kontroli, a Niemcy przyznają, że zbliżają się do granic swoich możliwości.

Operacja oka w 3D. Pierwsza taka w Polsce

Okuliści w specjalnych okularach, a oko jak na dłoni. Takie rzeczy tylko w Łodzi i to pierwszy raz w Polsce. Zaćma zniknęła w 20 minut, a pacjentka i lekarze są zachwyceni. Supernowoczesny sprzęt zobaczyć z bliska chcą w całej Europie, więc w Łodzi jest tylko przez tydzień.

Na Polanie Jakuszyckiej powstanie boisko piłkarskie? Justyna Kowalczyk: Ręce mi opadły

Dość niecodzienną koncepcję zagospodarowania Polany Jakuszyckiej zaproponował Urząd Marszałkowski we Wrocławiu. Najsłynniejszy ośrodek narciarstwa biegowego w Polsce ma być zmodernizowany. Chociaż wszyscy liczyli na nowe trasy, to niedługo narciarze będą mogli zamienić biegówki na korki do gry w piłkę nożną. W dyskusji o przyszłości słynnej polany zabrała nawet polska mistrzyni olimpijska Justyna Kowalczyk.

Wrocław: sprzątają wraki aut. Będzie czyściej i bezpieczniej

Brudne, z rozbitymi szybami, bez tablic rejestracyjnych i bez właścicieli – z takimi samochodami zalegającymi na parkingach walczą mieszkańcy jednego z wrocławskich osiedli. Chodzi nie tylko o to, że wraki fatalnie wyglądają, ale też o to, że mogą być niebezpieczne. Do akcji „Zbieramy Wraki” włączyła się straż miejska, która obiecuje, że będzie działać aż do skutku.

Francja: w Paryżu będą kary za rzucanie niedopałków papierosów na ulicy

Uwaga palacze: koniec ze śmieceniem niedopałkami papierosów na ulicach Paryża. Teraz będzie za to groziła kara finansowa w wysokości 68 euro, czyli blisko 300 zł. Do tej pory palacz mógł za to być tylko pouczony. Każdego roku na ulicach Paryża, na chodnikach i trawnikach ląduje około 350 ton niedopałków. Przed zaostrzeniem kar w mieście pojawiło się 30 tysięcy nowych popielniczek.

Łódź: MPK chwali się bohaterskimi kierowcami, którzy potrafią uratować życie

To nie są zwykli kierowcy miejskich autobusów, to prawdziwi bohaterowie – tak łódzkie MPK chwali swoich pracowników. Nic dziwnego – kierowcy z Łodzi fantastycznie reagują w trudnych sytuacjach, a kiedy potrzebna jest pomoc, reanimują tak, że ratują życie. Wszystko było widać na licznych filmach, które prezentowały media. Dzisiaj sami kierowcy opowiadają, jak uczą się pierwszej pomocy i dają fantastyczny przykład.

Jest wyrok ws. śmierci córki polskiego sztangisty i olimpijczyka Bartłomieja Bonka

Po roku od rozpoczęcia procesu sąd warunkowo umorzył sprawę przeciwko lekarce, która odbierała poród u żony sportowca Bartłomieja Bonka. Rodzice mieli pretensje o to, że lekarka, mimo że były wskazania do wykonania u pacjentki cesarskiego cięcia, zdecydowała, że będzie to poród siłami natury. Zdaniem państwa Bonków właśnie przez tę decyzję jedna z bliźniaczek urodziła się z niedotlenieniem mózgu i 15 miesięcy później zmarła.

Inteligentny wał przeciwpowodziowy, czyli laboratorium pod chmurką

Czernichów pod Krakowem – tu powstał jeden z najnowocześniejszych na świecie eksperymentalnych wałów przeciwpowodziowych. Jest on dosłownie nasączony elektroniką. Ponad 1000 specjalistycznych czujników oraz światłowody pozwolą symulować warunki powodziowe i opracować nowe, lepsze technologie budowy zabezpieczeń powodziowych.

Żołnierze szukają min, a nie „złotego pociągu”

Wykrywacze min, georadary – sprzęt używany między innymi w Afganistanie. Wszystko to pracuje na sześćdziesiątym piątym kilometrze trasy kolejowej Wrocław-Wałbrzych, gdzie saperzy przeczesują teren. Ale, jak mówią, nie szukają samego „złotego pociągu”, tylko ewentualnych min lub niewypałów, na które mogą się natknąć poszukiwacze skarbów.

Zdjęcia z georadaru potwierdzają istnienie podziemnego miasta?

Kolejne niesamowite odkrycie historyczne na Dolnym Śląsku – tym razem wśród wojennych tajemnic kompleksu „Riese”. To kilometry tuneli, wybetonowanych i bardzo regularnych. Podziemny skarb znajduje się na terenie gmin Walim i Głuszyca. Jest georadarowe zdjęcie, mają być obrazy z kamer. O szczegółach Mateusz Kudła.

Częstochowa: oblegany sklep z dopalaczami. Wśród klientów dzieci razem z… rodzicami

Film z nagrania z monitoringu miejskiego zszokował nawet policjantów. Na nagraniu widać prężnie działający sklep z dopalaczami i kolejkę klientów. Było ich tylu, że drzwi się praktycznie nie zamykały, i byli tak młodzi, że funkcjonariusze przecierali oczy ze zdumienia. Trucizny kupowały nawet dzieci i często truły się nimi już za rogiem, na ulicy w centrum Częstochowy. Po policyjnym nalocie na komendzie wylądowało kilkadziesiąt działek.

Łodzianka nie dostała kredytu na własny biznes, bo miała dług w wysokości 25 groszy?

Wiele osób myśli o założeniu własnego biznesu. Część z nich w tym celu musi posiłkować się kredytem. Podobny plan na własną przyszłość miała Aleksandra Wasiak, która planowała uruchomić gospodarstwo agroturystyczne na Pomorzu. Kiedy jednak złożyła dokumenty kredytowe, dowiedziała się, że nie może liczyć na pomoc banku. Powód? Miała zadłużenie o wysokości… 25 groszy. Tak twierdzi sama zainteresowana, bank z kolei odpowiada, że to niemożliwe, ponieważ kwota jest zbyt mała, żeby obniżyć zdolność kredytową. Kto ma rację w tym sporze? To mają wyjaśnić niezależne instytucje. Mimo to na razie mieszkanka Łodzi musi marzenia o stworzeniu swojego gospodarstwa agroturystycznego odłożyć na półkę.

Nowa metoda działania złodziei. Teraz kradną… „na piersi”

Złodzieje specjalizujący się w okradaniu starszych osób nieustannie udoskonalają i modyfikują swoje przestępcze metody. Obecnie – jak informują policjanci – złodzieje okradają „na piersi”. Taki przypadek odnotowała między innymi policja z Biłgoraja, gdzie do mieszkania 76-latka weszły dwie młode kobiety. Jedna pokazała mężczyźnie biust, druga, w tym czasie, ukradła 17 tysięcy złotych.

Nastolatki podpaliły swój dom, bo nie chciały mieszkać na wsi

Starsze małżeństwo i ich dziewięcioletni wnuk w pożarze domu stracili dosłownie wszystko. Czego nie strawił ogień – zniszczyła woda. Do swojego domu na razie nie mogą wrócić. Pożar nie był przypadkiem, tylko umyślnym podpaleniem, a podpalaczami były dwie 15-latki, sąsiadki rodziny. Chciały wynieść się ze wsi i zamieszkać w mieście. Uznały, że podpalenie dwurodzinnego domu im w tym pomoże.

Koniec z reklamowym chaosem na polskich ulicach

W życie wchodzi właśnie nowa ustawa, która ma zakończyć reklamową samowolkę. Samorządy będą musiały teraz napisać kodeksy, w których określą, na jakie reklamy się zgadzają, a na jakie nie. Jak będzie wyglądać ta zmiana i kiedy będzie ją widać?

Nietoperze już szykują się do snu. Będzie sroga zima?

Szczecińskie nietoperze miesiąc wcześniej niż zwykle poszły spać. Znawcy tych zwierząt ostrzegają – to może oznaczać, że w tym roku czeka nas sroga zima. W podziemiach Centrum Informacji Turystycznej „Szmaragdowe-Zdroje” zimowego snu szuka już wyjątkowo dużo nietoperzy. Pojawiły się także gatunki, które nie były spotykane w tym miejscu od 20 lat.

Wałbrzych: wojsko przygotowuje się do poszukiwań złotego pociągu

Żołnierze z oddziałów saperskich i chemicznych wykonali w okolicach Wałbrzycha wstępny rekonesans miejsca, gdzie mógł zostać ukryty tzw. złoty pociąg z czasów II wojny światowej. Tymczasem w internecie pojawiło się rzekome zdjęcie z georadaru, które ma potwierdzać owiane już międzynarodową sławą odkrycie.

Polak przepłynął Amazonkę canoe. W ten sposób zbiera pieniądze dla dzieci z hospicjum

Polski podróżnik Marcin Gienieczko przepłynął na canoe najdłuższą rzekę świata – od Pacyfiku po Atlantyk. Ekstremalna wyprawa, o której na bieżąco informowaliśmy w porannym programie Wstajesz i Wiesz, trwała 94 dni. Gienieczko pokonał blisko 6 tysięcy kilometrów, ale to tylko część dłuższej wyprawy. 37-letni Polak podczas swojej ekspedycji zbiera pieniądze dla dzieci z Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci.

„Złoty pociąg”, którego nikt jeszcze nie widział, już jest gwiazdą. I to światową

Wałbrzyski tajemniczy i nadal mityczny pociąg rozpalił wyobraźnię. Marzą o nim poszukiwacze skarbów, a mieszkańcy Wałbrzycha nieustannie rozmawiają, powstają o nim nawet piosenki i wiersze. „Złoty pociąg” postawił też służby na równe nogi – minister obrony do akcji wysyła wojsko, bo skoro prezydent Wałbrzycha prosi, to żołnierze zbadają teren. Jest także zakaz wstępu do lasu i zakaz mówienia o szczegółach. I choć nikt pociągu jeszcze nie widział, to już stał się gwiazdą: Dolnego Śląska i Kuli Ziemskiej.

Limanowa: policyjny owczarek uciekł z posterunku i pogryzł kobietę, która broniła swojego psa przed atakiem

Pani Ewa spacerowała ze swoim psem, kiedy nagle Reksia zaatakował błąkający się po Limanowej owczarek niemiecki. „Nie myślałam o sobie, tylko myślałam o swoim psie, bo tak go kocham, że walczyłam, rzuciłam się na psa i walczyłam” – wspomina właścicielka kundelka. Kobieta, która próbowała rozdzielić zwierzęta, również została pogryziona. Z ranami i siniakami trafiła do szpitala. Po pewnym czasie okazało się, że owczarek należy do policji. Sprawą zajęła się prokuratura. Jednocześnie policja wyjaśnia, kto ponosi odpowiedzialność za niedopilnowanie owczarka.

Liroy „jedynką” Kukiza w Kielcach. „Chcę walczyć z patologią”

Trwa ustalanie list wyborczych i pojawiają się nazwiska osób, które będą chciały walczyć o głosy Polaków. Jednym z ciekawszych politycznych starć może być to, które zapowiada się w Kielcach. Tam właśnie startować będzie z pierwszego miejsca na listach PO Grzegorz Schetyna, jego konkurentem może być Zbigniew Ziobro, a także Piotr „Liroy” Marzec, który poinformował, że będzie reprezentował ruch Kukiz’15. Raper długo się zastanawiał, czy przyjąć propozycję Pawła Kukiza. „Podjąłem decyzję, że to jest ten moment, w którym mogę przyjąć na siebie odpowiedzialność i wystąpić do ludzi. Nie jestem zwolennikiem walki. Nie idę, żeby walczyć. Ja chcę pomóc pewnym ludziom rozwiązać ich problemy dnia codziennego” – mówił muzyk w rozmowie z Piotrem Marciniakiem. Muzyk na polskiej scenie jest obecny od ponad 20 lat. „Coś wiem na temat polityki, ale przede wszystkim poznałem problemy społeczne. Chcę walczyć z patologią, którą obserwuję w wielu dziedzinach życia” – mówił Liroy. Co konkretnie zamierza zrobić? Zobaczcie całą rozmowę z Liroyem, a więcej informacji i opinie na temat kieleckich list będziecie mogli zobaczyć i usłyszeć o 19:00 w Faktach na antenie TVN.

Polski fotograf zrobił niezwykłe zdjęcia Fukushimy z drona

Pierwszy raz pokazujemy zdjęcia, które zrobił Arkadiusz Podniesiński. Fotograf właśnie wrócił z Japonii, gdzie dokumentował miasta-widma. Pozostawione przez ewakuowanych mieszkańców domy dosłownie zatrzymały się w czasie, ale we wrześniu – po kosztownym odkażaniu radioaktywnej strefy – do swoich domów wrócą pierwsi mieszkańcy ewakuowanych terenów. Z fotografem rozmawiał Mateusz Kudła

Zoo we Wrześni straciło kolejnego wielbłąda. Ktoś truje zwierzęta?

Tragiczna śmierć wielbłąda w mini-zoo we Wrześni. Padła wielbłądzica Balbina, bo prawdopodobnie ktoś ją otruł. Może nieświadomie. Co gorsze, to już czwarta taka śmierć w tym miejscu. Za każdym razem zwierzęta zjadały coś, co w ogóle nie powinno się pojawić w ich zagrodzie. O szczegółach Przemysław Kaleta.