Mówią, że są pełni energii i mają więcej odwagi. Co oferują młodzi kandydaci do Sejmu?

Autor:
Tomasz
Pupiec
Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Mówią, że są pełni energii i mają więcej odwagi. Co oferują młodzi kandydaci do Sejmu?
Mówią, że są pełni energii i mają więcej odwagi. Co oferują młodzi kandydaci do Sejmu?
Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24
Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24Mówią, że są pełni energii i mają więcej odwagi. Co oferują młodzi kandydaci do Sejmu?

Nowe standardy polityki obiecują najmłodsi kandydaci do parlamentu. Twierdzą, że gdy zastąpią tzw. dziadersów, do Sejmu wniosą energię, entuzjazm i świeżość. - Mamy więcej energii. Wierzymy, że jesteśmy w stanie dokonać niemożliwego - mówi Jakub Traczyk, kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Adam Legawski to najmłodszy ze wszystkich kandydatów do Sejmu. Wymagane 21 lat skończy zaledwie trzy dni przed wyborami parlamentarnymi. - Ja się z moją koleżanką, która ma urodziny tydzień po mnie, założyliśmy, kto z nas będzie najmłodszym kandydatem w Polsce - mówi kandydat Lewicy na posła z okręgu gdańskiego.

Legawski deklaruje, że chce zasiąść w sejmowej ławie, żeby walczyć ze zmianami klimatycznymi, o lepszą edukację czy dostęp do mieszkań dla młodych, ale z jego ust pada również postulat, który w debacie publicznej pojawia się są stosunkowo rzadko. - Żeby do każdego powiatu dojeżdżał pociąg, żeby do każdej gminy dojeżdżał autobus. Żeby ludzie w moim wieku nie byli uwięzieni w swoich małych miejscowościach - mówi kandydat Lewicy.

Jeśli wsłuchać się w głosy innych młodych kandydatów, to kwestia publicznego transportu zbiorowego jest jedną z najważniejszych dla młodych wyborców. Potwierdza to między innymi 22-letni kandydat Koalicji Obywatelskiej z okręgu kalisko-leszczyńskiego. - Sam pochodzę z miejscowości, która jest wykluczona komunikacyjnie. Kilkanaście milionów Polaków nie ma dostępu do publicznego transportu zbiorowego - nie mogą dotrzeć do lekarza, do szkoły czy do pracy - wskazuje Jakub Szczygieł.

CZYTAJ TAKŻE: Młodzi debiutanci chcą zostać parlamentarzystami. "Partie polityczne muszą pomagać nowym twarzom"

Wszyscy zgodnie deklarują, że chcą zostać posłankami i posłami, żeby właśnie takie problemy - najważniejsze dla ich rówieśników - w końcu wybrzmiały w Sejmie, w którym w obecnej kadencji 53 procent parlamentarzystów skończyło już 50 lat.

- Z pewnością jest to wyzwanie, ponieważ stale musimy udowadniać, że jesteśmy kompetentni. Udowadniać nasze umiejętności, ale też wiarygodność, która z uwagi na nasz wiek jest stale kwestionowana - zwraca uwagę Olivia Aziz, kandydatka Koalicji Obywatelskiej z okręgu warszawskiego.

Chcą nowych standardów polityki

Młode kandydatki i kandydaci nie znaleźliby się na listach największych partii, gdyby nie pragmatyczne decyzje ich już nie najmłodszych liderów. - Mamy więcej energii. Wierzymy, że jesteśmy w stanie dokonać niemożliwego - mówi Jakub Traczyk, kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Jak tłumaczy profesor Małgorzata Myśliwiec, to również element gry o jak największą liczbę głosów - a tych należących do wyborców między 18. a 30. rokiem życia do zgarnięcia będzie ponad trzy miliony.

- Bardzo prawdopodobne, że oni w polskich realiach, na samym początku, będą głównie szablami do głosownia, ale wcale niewykluczone, że to właśnie w szeregach tych najmłodszych pojawi nam się ktoś, kto za kilka lat będzie miał szansę stać się realnym liderem na polskiej scenie politycznej - sugeruje Myśliwiec.

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba jako przykład wskazuje samego siebie. - Ja również, cztery kadencje temu, jako 20-latek, startowałem do Sejmu - jako radny warszawski, radny Dzielnicy Wola. Miałem wtedy 26. miejsce na liście i nikt nie dawał mi żadnych szans - wspomina Szczerba, który dzisiaj jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i zarazem aktywnych posłów opozycji.

"Czas Decyzji: DEBATA". Wśród tematów emerytury, prawa kobiet i osób LGBT, zabezpieczenie spółek Skarbu Państwa

Eksperci zwracają też uwagę, że młodzi politycy często mocnej angażują się w kampanię, co często przekłada się na większe poparcie dla całej listy wyborczej. - Jako lokalna aktywistka jestem raczej przyzwyczajona do działania niż do pięknych słów. Złożę jedną obietnicę: my jako młodzi ludzie mamy taki cel w polityce, żeby pokazać naszym sąsiadom z Wiejskiej, że politykę da się robić uczciwie - mówi jedna z aktywistek.

Większość młodych kandydatów na razie podchodzi z respektem do polityki określanej mianem "tej dużej", bo to często wręcz ich pierwsze takie publiczne wystąpienia, ale niektórzy już teraz zapewniają, że jeśli odbiorą poselską legitymację, to starsi parlamentarzyści nie mogą liczyć na taryfę ulgową.

- Pan minister Czarnek i jego spółka są do wyrzucenia, do wywalenia. My, młodzi, musimy się pozbyć dziadersów z polityki i musimy wprowadzić nowe standardy polityki - deklaruje Wiktoria Grelewicz, kandydatka Lewicy z okręgu sosnowieckiego.

ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW PO POŁUDNIU": Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić, by wziąć udział w wyborach?

Autor:Tomasz Pupiec

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS