Mówią, że są pełni energii i mają więcej odwagi. Co oferują młodzi kandydaci do Sejmu?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Mówią, że są pełni energii i mają więcej odwagi. Co oferują młodzi kandydaci do Sejmu?
Mówią, że są pełni energii i mają więcej odwagi. Co oferują młodzi kandydaci do Sejmu?
Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24
Mówią, że są pełni energii i mają więcej odwagi. Co oferują młodzi kandydaci do Sejmu? Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

Nowe standardy polityki obiecują najmłodsi kandydaci do parlamentu. Twierdzą, że gdy zastąpią tzw. dziadersów, do Sejmu wniosą energię, entuzjazm i świeżość. - Mamy więcej energii. Wierzymy, że jesteśmy w stanie dokonać niemożliwego - mówi Jakub Traczyk, kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Adam Legawski to najmłodszy ze wszystkich kandydatów do Sejmu. Wymagane 21 lat skończy zaledwie trzy dni przed wyborami parlamentarnymi. - Ja się z moją koleżanką, która ma urodziny tydzień po mnie, założyliśmy, kto z nas będzie najmłodszym kandydatem w Polsce - mówi kandydat Lewicy na posła z okręgu gdańskiego.

Legawski deklaruje, że chce zasiąść w sejmowej ławie, żeby walczyć ze zmianami klimatycznymi, o lepszą edukację czy dostęp do mieszkań dla młodych, ale z jego ust pada również postulat, który w debacie publicznej pojawia się są stosunkowo rzadko. - Żeby do każdego powiatu dojeżdżał pociąg, żeby do każdej gminy dojeżdżał autobus. Żeby ludzie w moim wieku nie byli uwięzieni w swoich małych miejscowościach - mówi kandydat Lewicy.

Jeśli wsłuchać się w głosy innych młodych kandydatów, to kwestia publicznego transportu zbiorowego jest jedną z najważniejszych dla młodych wyborców. Potwierdza to między innymi 22-letni kandydat Koalicji Obywatelskiej z okręgu kalisko-leszczyńskiego. - Sam pochodzę z miejscowości, która jest wykluczona komunikacyjnie. Kilkanaście milionów Polaków nie ma dostępu do publicznego transportu zbiorowego - nie mogą dotrzeć do lekarza, do szkoły czy do pracy - wskazuje Jakub Szczygieł.

CZYTAJ TAKŻE: Młodzi debiutanci chcą zostać parlamentarzystami. "Partie polityczne muszą pomagać nowym twarzom"

Wszyscy zgodnie deklarują, że chcą zostać posłankami i posłami, żeby właśnie takie problemy - najważniejsze dla ich rówieśników - w końcu wybrzmiały w Sejmie, w którym w obecnej kadencji 53 procent parlamentarzystów skończyło już 50 lat.

- Z pewnością jest to wyzwanie, ponieważ stale musimy udowadniać, że jesteśmy kompetentni. Udowadniać nasze umiejętności, ale też wiarygodność, która z uwagi na nasz wiek jest stale kwestionowana - zwraca uwagę Olivia Aziz, kandydatka Koalicji Obywatelskiej z okręgu warszawskiego.

Chcą nowych standardów polityki

Młode kandydatki i kandydaci nie znaleźliby się na listach największych partii, gdyby nie pragmatyczne decyzje ich już nie najmłodszych liderów. - Mamy więcej energii. Wierzymy, że jesteśmy w stanie dokonać niemożliwego - mówi Jakub Traczyk, kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Jak tłumaczy profesor Małgorzata Myśliwiec, to również element gry o jak największą liczbę głosów - a tych należących do wyborców między 18. a 30. rokiem życia do zgarnięcia będzie ponad trzy miliony.

- Bardzo prawdopodobne, że oni w polskich realiach, na samym początku, będą głównie szablami do głosownia, ale wcale niewykluczone, że to właśnie w szeregach tych najmłodszych pojawi nam się ktoś, kto za kilka lat będzie miał szansę stać się realnym liderem na polskiej scenie politycznej - sugeruje Myśliwiec.

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba jako przykład wskazuje samego siebie. - Ja również, cztery kadencje temu, jako 20-latek, startowałem do Sejmu - jako radny warszawski, radny Dzielnicy Wola. Miałem wtedy 26. miejsce na liście i nikt nie dawał mi żadnych szans - wspomina Szczerba, który dzisiaj jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i zarazem aktywnych posłów opozycji.

"Czas Decyzji: DEBATA". Wśród tematów emerytury, prawa kobiet i osób LGBT, zabezpieczenie spółek Skarbu Państwa

Eksperci zwracają też uwagę, że młodzi politycy często mocnej angażują się w kampanię, co często przekłada się na większe poparcie dla całej listy wyborczej. - Jako lokalna aktywistka jestem raczej przyzwyczajona do działania niż do pięknych słów. Złożę jedną obietnicę: my jako młodzi ludzie mamy taki cel w polityce, żeby pokazać naszym sąsiadom z Wiejskiej, że politykę da się robić uczciwie - mówi jedna z aktywistek.

Większość młodych kandydatów na razie podchodzi z respektem do polityki określanej mianem "tej dużej", bo to często wręcz ich pierwsze takie publiczne wystąpienia, ale niektórzy już teraz zapewniają, że jeśli odbiorą poselską legitymację, to starsi parlamentarzyści nie mogą liczyć na taryfę ulgową.

- Pan minister Czarnek i jego spółka są do wyrzucenia, do wywalenia. My, młodzi, musimy się pozbyć dziadersów z polityki i musimy wprowadzić nowe standardy polityki - deklaruje Wiktoria Grelewicz, kandydatka Lewicy z okręgu sosnowieckiego.

ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW PO POŁUDNIU": Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić, by wziąć udział w wyborach?

Autorka/Autor:Tomasz Pupiec

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda nie wyklucza, że był inwigilowany Pegasusem, ale jednocześnie przyznaje, że nie zastanawiał się nad tym. Z kolei sędzia Igor Tuleya nie wyklucza, że dał zgodę na użycie Pegasusa, nie wiedząc, że to Pegasus, bo służby prosiły sądy o zgody na działania operacyjne, nie informując, co potrafi to oprogramowanie. Pegasus to narzędzie, które może przejąć kontrolę nad całym urządzeniem i zdobyć wszystkie dane.

Andrzej Duda nie wie, czy był inwigilowany Pegasusem, ale też nie "szukał odpowiedzi"

Andrzej Duda nie wie, czy był inwigilowany Pegasusem, ale też nie "szukał odpowiedzi"

Źródło:
Fakty TVN

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z rokiem 2021.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Rosja rzeczywiście jest bardziej autorytarna niż za schyłkowego Związku Radzieckiego - ocenił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN. - Z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju, ale stworzyli sobie system, w którym nie mogą polityki swojego kraju zmienić - powiedział.

Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju

Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją - chorobą, która staje się największym problemem zdrowotnym na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję cierpi ponad 1,5 miliona osób, a nieleczona może doprowadzić do tragicznych skutków. O swoich trudnych doświadczeniach i o tym, jak wygląda życie z depresją, opowiedziały bohaterki materiału "Faktów po Południu" TVN24.

Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Każda ze stron musi dbać o swoją opinię publiczną i o swoich obywateli, tak że nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Truszczyński, dyplomata i były wiceszef MSZ, komentując wizytę ukraińskiego premiera na granicy i brak spotkania z przedstawicielami strony polskiej. - Nie myślę, żeby Ukraińcy liczyli tutaj na taką szybką i taką "w biegu" odpowiedź strony polskiej. Strona polska prawidłowo odpowiedziała - stwierdził profesor Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych, wykładowca SGH.

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

Źródło:
TVN24

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS