Pakt senacki jest, paktu sejmowego nie będzie? "Nie ma potrzeby"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Pakt senacki jest, paktu sejmowego nie będzie? "Nie ma potrzeby"
Pakt senacki jest, paktu sejmowego nie będzie? "Nie ma potrzeby"
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
Pakt senacki jest, paktu sejmowego nie będzie? "Nie ma potrzeby"Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24

Opozycja ogłosiła pakt senacki. Teraz pojawia się pytanie - co z paktem sejmowym? Lewica chce porozumienia w sprawie i stosownych umów. Proponuje, żeby inne partie podpisały formalne zobowiązanie, że po wyborach będą współrządzić i ustalą listę priorytetów, którymi przyszły rząd miałby się zająć.

Pakt senacki ma być tylko wstępem do współpracy opozycji po wyborach. Lewica chce paktu sejmowego, ale odpowiedzi z innych klubów opozycyjnych na razie brak. - Trudno mi powiedzieć dlaczego, ale niezależnie od tego, czy ten pakt sejmowy uda się zawrzeć przed wyborami, czy nie, to tak czy inaczej, kiedy uda nam się wygrać wybory, jest jasne dla wszystkich, że będziemy tworzyć wspólny rząd. Że nie ma innej możliwości. Że ani Koalicja Obywatelska, ani Lewica, ani jakakolwiek inna partia nie może rządzić sama - wskazuje Magdalena Biejat z Razem.

Lewica proponuje, żeby partie demokratycznej opozycji - jak nazywa KO, PSL, Polskę 2050 i siebie - podpisały formalne zobowiązanie, że po wyborach będą współrządzić i wspólnie, spośród postulatów wszystkich tych partii, ustalą listę priorytetów, którymi ewentualny rząd dzisiejszej opozycji miałby się zająć najpilniej. - Ja zawsze boję się takiego manifestowania, jakby coś już się wydarzyło. Wygrajmy te wybory, a potem spokojnie będziemy realizować program, który w wielu miejscach jest wspólny - jest zdania Borys Budka z PO.

W priorytetach każdej partii najczęściej powtarza się odpolitycznienie wymiaru sprawiedliwości, uruchomienie pieniędzy na KPO, walka o prawa kobiet i zmiana prawa aborcyjnego, a przede wszystkim - nieatakowanie się nawzajem w kampanii wyborczej. - Każda inicjatywa, która przybliża nas wszystkich do tego, żeby w Polsce było normalnie, żeby już nie rządził PiS, jest warta uwagi, jest bardzo cenna. Więc jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje - mówi Agnieszka Pomaska z PO.

Tusk w Warszawie, Hołownia w Białymstoku. Opozycja powoli odkrywa wyborcze karty
Tusk w Warszawie, Hołownia w Białymstoku. Opozycja powoli odkrywa wyborcze kartyJacek Tacik/Fakty TVN

Brak porozumienia

Rozmowy miały się zacząć po zarejestrowaniu komitetów wyborczych, ale komitety już są, a rozmów o pakcie sejmowym wciąż nie ma i według nieoficjalnych informacji - raczej nie będzie. - (Pakt sejmowy - przyp. red.) Został rozesłany, został przyjęty do wiadomości, natomiast potrzeby do tego, żeby dzisiaj przyjmować taki pakt, nie ma, bo każda formacja demokratyczna jasno się określiła, z kim chce tworzyć koalicję. Wszyscy chcemy współpracować w ramach partii demokratycznych ze sobą. Partia antydemokratyczna PiS będzie współpracować z partią antydemokratyczną Konfederacją. Ten podział jest jasny i żaden dokument inny tego nie zmieni - tłumaczy Miłosz Motyka, rzecznik prasowy PSL.

Na drugim biegunie jest Polska 2050, która już ma listę wspólnych spraw z PSL w umowie koalicyjnej, ale na podpisanie paktu też liczy. - Powinniśmy już teraz ustalić to, czym trzeba się będzie zając w pierwszych dniach istnienia przyszłego rządu i co trzeba rozłożyć do pracy być może na całą przyszłą kadencję Sejmu - uważa Michał Kobosko z Polski 2050.

Te dyskusje obserwuje PiS, który w pakcie sejmowym dostrzega zagrożenie, ale nie dla siebie, a dla opozycji. - My się niczego nie obawiamy, my rozmawiamy z Polakami - zapewnia Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji z PiS. - Donald Tusk robi wszystko, żeby ściągnąć Lewicę poniżej progu wyborczego. Także przyjęcie Agrounii na listy Platformy Obywatelskiej, niezależnie od wszystkich kontrowersji związanych z tą formacją, na pewno jest też ciosem wymierzonym w PSL i w Trzecią Drogę. Myślę, że tutaj mamy do czynienia z kanibalizacją mniejszych formacji opozycyjnych - uważa Bartłomiej Wróblewski z PiS.

Opozycja już wcześniej podpisywała wspólne pakty w sprawie obrony samorządności czy demokracji. Jednak teraz na podpisanie jakiegokolwiek paktu sejmowego jest coraz mniej czasu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu

Pozostałe wiadomości

Po zwycięstwie kandydata republikanów opozycja w Sejmie entuzjastycznie skandowała "Donald Trump". Politycy koalicji rządzącej byli bardziej wstrzemięźliwi. Marszałek Sejmu i premier pogratulowali Trumpowi zwycięstwa. Minister spraw zagranicznych powiedział, że jest w kontakcie z ludźmi odpowiadającymi za politykę bezpieczeństwa w otoczeniu Donalda Trumpa. Amerykański ambasador nazwał prezydenta elekta "przyjacielem Polski i Polaków".

Co wygrana Trumpa oznacza dla Polski? Radosław Sikorski zapewnia, że jest w kontakcie z jego doradcami

Co wygrana Trumpa oznacza dla Polski? Radosław Sikorski zapewnia, że jest w kontakcie z jego doradcami

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej kandydatów na kandydata na prezydenta jest dwóch: Rafał Trzaskowski i Radosław Sikorski. Żaden tego nie ukrywa, obaj prowadzą wewnątrzpartyjną kampanię. Prawo i Sprawiedliwość wciąż prowadzi jedynie badania, ale do polityków, którzy są w grze, chce dołączyć Beata Szydło.

Kogo wystawi Tusk, a kogo Kaczyński? Droga kandydatów na kandydatów na prezydenta nie jest prosta

Kogo wystawi Tusk, a kogo Kaczyński? Droga kandydatów na kandydatów na prezydenta nie jest prosta

Źródło:
Fakty TVN

Amerykanie w wyborach prezydenckich postawili na Donalda Trumpa. Co ich przekonało? W kampanii akcentowanych było kilka wiodących kwestii, ale to gospodarka okazała się kluczem do sukcesu republikanina. Na Kamalę Harris częściej głosowali ci, dla których ważniejszy był stan demokracji i kwestie praw kobiet.

To sprawy gospodarcze przeważyły o zwycięstwie Trumpa. "Amerykanie uwierzyli, że on poradzi sobie lepiej"

To sprawy gospodarcze przeważyły o zwycięstwie Trumpa. "Amerykanie uwierzyli, że on poradzi sobie lepiej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kto byłby lepszym prezydentem z punktu widzenia polskich interesów? Dyplomatycznie lepiej jest nie stawać po żadnej ze stron, bo najwyższym interesem Polski jest dobra i bliska współpraca ze Stanami Zjednoczonymi, z każdym kolejnym amerykańskim prezydentem - zauważają eksperci. Taki pogląd zdaje się też reprezentować minister spraw zagranicznych i szef rządu. Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość mówi otwarcie, kto jest pewniejszą kandydaturą dla Polski.

Politycy PiS uważają, że Donald Trump byłby lepszy dla Polski od Kamali Harris. Rządzący tego nie przesądzają

Politycy PiS uważają, że Donald Trump byłby lepszy dla Polski od Kamali Harris. Rządzący tego nie przesądzają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Wszyscy mówimy o taktyce, ale po prostu ta kadencja prezydenta Joe Bidena była niedobra. Amerykanie oceniają politykę ostatnich czterech lat jako porażkę - powiedział w TVN24 profesor Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych w latach 2018-2020. Jednocześnie ocenił, że "Kamala Harris dobrze wypadła na to, co mogła zrobić".

Czaputowicz: Kamala Harris nie mogła zrobić z wody wina

Czaputowicz: Kamala Harris nie mogła zrobić z wody wina

Źródło:
TVN24

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Donald Trump wraca do Białego Domu, ale jego administracja będzie nowa. Już w kampanii widać było, że teraz grono współpracowników Trumpa zawęziło się do radykalnych zwolenników ruchu MAGA ("Make America Great Again"). Szarą eminencją po zmianie władzy w Waszyngtonie może stać się Elon Musk.

Elon Musk może wejść w skład nowego amerykańskiego rządu. Kto jeszcze może liczyć na stanowisko?

Elon Musk może wejść w skład nowego amerykańskiego rządu. Kto jeszcze może liczyć na stanowisko?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Amerykańskie media analizują rozkład poparcia i w poszczególnych stanach, i w poszczególnych grupach wyborców. Media zagraniczne skupiają się na tym, co wygrana Donalda Trumpa oznacza dla światowej gospodarki i bezpieczeństwa.

Światowe media reagują na zwycięstwo Donalda Trumpa. "To zwycięstwo sposobu myślenia"

Światowe media reagują na zwycięstwo Donalda Trumpa. "To zwycięstwo sposobu myślenia"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS