Pakt senacki jest, paktu sejmowego nie będzie? "Nie ma potrzeby"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Pakt senacki jest, paktu sejmowego nie będzie? "Nie ma potrzeby"
Pakt senacki jest, paktu sejmowego nie będzie? "Nie ma potrzeby"
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
Pakt senacki jest, paktu sejmowego nie będzie? "Nie ma potrzeby"Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24

Opozycja ogłosiła pakt senacki. Teraz pojawia się pytanie - co z paktem sejmowym? Lewica chce porozumienia w sprawie i stosownych umów. Proponuje, żeby inne partie podpisały formalne zobowiązanie, że po wyborach będą współrządzić i ustalą listę priorytetów, którymi przyszły rząd miałby się zająć.

Pakt senacki ma być tylko wstępem do współpracy opozycji po wyborach. Lewica chce paktu sejmowego, ale odpowiedzi z innych klubów opozycyjnych na razie brak. - Trudno mi powiedzieć dlaczego, ale niezależnie od tego, czy ten pakt sejmowy uda się zawrzeć przed wyborami, czy nie, to tak czy inaczej, kiedy uda nam się wygrać wybory, jest jasne dla wszystkich, że będziemy tworzyć wspólny rząd. Że nie ma innej możliwości. Że ani Koalicja Obywatelska, ani Lewica, ani jakakolwiek inna partia nie może rządzić sama - wskazuje Magdalena Biejat z Razem.

Lewica proponuje, żeby partie demokratycznej opozycji - jak nazywa KO, PSL, Polskę 2050 i siebie - podpisały formalne zobowiązanie, że po wyborach będą współrządzić i wspólnie, spośród postulatów wszystkich tych partii, ustalą listę priorytetów, którymi ewentualny rząd dzisiejszej opozycji miałby się zająć najpilniej. - Ja zawsze boję się takiego manifestowania, jakby coś już się wydarzyło. Wygrajmy te wybory, a potem spokojnie będziemy realizować program, który w wielu miejscach jest wspólny - jest zdania Borys Budka z PO.

W priorytetach każdej partii najczęściej powtarza się odpolitycznienie wymiaru sprawiedliwości, uruchomienie pieniędzy na KPO, walka o prawa kobiet i zmiana prawa aborcyjnego, a przede wszystkim - nieatakowanie się nawzajem w kampanii wyborczej. - Każda inicjatywa, która przybliża nas wszystkich do tego, żeby w Polsce było normalnie, żeby już nie rządził PiS, jest warta uwagi, jest bardzo cenna. Więc jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje - mówi Agnieszka Pomaska z PO.

Tusk w Warszawie, Hołownia w Białymstoku. Opozycja powoli odkrywa wyborcze karty
Tusk w Warszawie, Hołownia w Białymstoku. Opozycja powoli odkrywa wyborcze kartyJacek Tacik/Fakty TVN

Brak porozumienia

Rozmowy miały się zacząć po zarejestrowaniu komitetów wyborczych, ale komitety już są, a rozmów o pakcie sejmowym wciąż nie ma i według nieoficjalnych informacji - raczej nie będzie. - (Pakt sejmowy - przyp. red.) Został rozesłany, został przyjęty do wiadomości, natomiast potrzeby do tego, żeby dzisiaj przyjmować taki pakt, nie ma, bo każda formacja demokratyczna jasno się określiła, z kim chce tworzyć koalicję. Wszyscy chcemy współpracować w ramach partii demokratycznych ze sobą. Partia antydemokratyczna PiS będzie współpracować z partią antydemokratyczną Konfederacją. Ten podział jest jasny i żaden dokument inny tego nie zmieni - tłumaczy Miłosz Motyka, rzecznik prasowy PSL.

Na drugim biegunie jest Polska 2050, która już ma listę wspólnych spraw z PSL w umowie koalicyjnej, ale na podpisanie paktu też liczy. - Powinniśmy już teraz ustalić to, czym trzeba się będzie zając w pierwszych dniach istnienia przyszłego rządu i co trzeba rozłożyć do pracy być może na całą przyszłą kadencję Sejmu - uważa Michał Kobosko z Polski 2050.

Te dyskusje obserwuje PiS, który w pakcie sejmowym dostrzega zagrożenie, ale nie dla siebie, a dla opozycji. - My się niczego nie obawiamy, my rozmawiamy z Polakami - zapewnia Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji z PiS. - Donald Tusk robi wszystko, żeby ściągnąć Lewicę poniżej progu wyborczego. Także przyjęcie Agrounii na listy Platformy Obywatelskiej, niezależnie od wszystkich kontrowersji związanych z tą formacją, na pewno jest też ciosem wymierzonym w PSL i w Trzecią Drogę. Myślę, że tutaj mamy do czynienia z kanibalizacją mniejszych formacji opozycyjnych - uważa Bartłomiej Wróblewski z PiS.

Opozycja już wcześniej podpisywała wspólne pakty w sprawie obrony samorządności czy demokracji. Jednak teraz na podpisanie jakiegokolwiek paktu sejmowego jest coraz mniej czasu.

Autorka/Autor:Katarzyna Skalska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet, jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS