Samorządowcy czekają na fundusze z KPO. "Brak pieniędzy powoduje, że nie możemy ruszyć z miejsca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Samorządowcy czekają na fundusze z KPO. "Brak pieniędzy powoduje, że nie możemy ruszyć z miejsca"
Samorządowcy czekają na fundusze z KPO. "Brak pieniędzy powoduje, że nie możemy ruszyć z miejsca"
Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24
Samorządowcy czekają na fundusze z KPO. "Brak pieniędzy powoduje, że nie możemy ruszyć z miejsca"Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24

Niewypłacane Polsce miliardy złotych z Krajowego Planu Odbudowy to dla gmin, powiatów i miast wstrzymanie ich rozwoju. Gotowe projekty inwestycji leżą w szufladach, ale do ich realizacji potrzebne są unijne pieniądze

Blokada środków z Krajowego Planu Odbudowy powoduje, że budowa nowoczesnej mediateki i centrum informatycznego w Tarnowie stoi w miejscu. - Brak pieniędzy powoduje, że nie możemy ruszyć z miejsca. Dokumentacja jest przygotowana, miejsce jest gotowe - mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

W Tarnowie chcą też nowej obwodnicy i remontu miejskiego stadionu. Prezydent miasta pokazuje projekty, ale na tym na razie koniec. Nie tylko zresztą w Tarnowie. - Czekamy na pieniądze z KPO, bo inwestycji, które chcemy zrealizować, jest wiele - informuje Marek Charzewski, prezydent Malborka.

Pieniędzy z unijnego popandemicznego funduszu odbudowy na inwestycje w ramach Krajowego Planu Odbudowy, jak nie było, tak nie ma. Część zaplanowanych inwestycji rząd prefinansuje ze środków krajowych, ale to tylko część, bo większość czeka.

- Mamy miejsce, gdzie możemy postawić farmę fotowoltaiczna, tylko nie mamy środków, żeby to zrobić - wskazuje prezydent Malborka. - Został nam duży projekt związany z budową od podstaw oczyszczalni ścieków - informuje Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa. - Kwestia budowy obwodnicy, która dałaby możliwość stworzenia 600 hektarów powierzchni inwestycyjnych - mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. To tylko kilka przykładów z różnych części kraju, ale wszędzie słychać, że to kluczowe inwestycje. - To wszystko bez tych pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy nie będzie możliwe - zaznacza Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Zobacz też: Polska wciąż bez pieniędzy na KPO. Samorządowcy wyliczają długą listę zagrożonych inwestycji

Pieniądze na KPO realnie poprawiłyby gospodarcze wskaźniki, o czym mówił nawet sam rząd. - Przecież było mnóstwo bilbordów. Morawiecki chwalił się, że te pieniądze będą czymś szczególnym dla nas, dla odbudowy Polski, dla budowy polskich inwestycji i nic z tego nie wyszło. Według mnie PiS się wstydzi tego - ocenia Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Lewicy.

Trela: były obietnice, były deklaracje, że będzie złożony wniosek, pieniędzy z KPO nie ma
Trela: były obietnice, były deklaracje, że będzie złożony wniosek, pieniędzy z KPO nie maTVN24

Nowelizacja czeka w Trybunale Konstytucyjnym

Wiceszefowa resortu funduszy, odpowiedzialnego za KPO, pytana o to, na jakim jesteśmy etapie, odpowiada, że ze strony rządu wszytko jest zrobione. - My spełniliśmy wszelkie warunki, jakie stawiała Komisja Europejska, wraz z nowelizacją ustawy (o Sądzie Najwyższym - przy. red.). Zresztą komisarz Jourová potwierdzała w czerwcu, że ta nowelizacja spełnia oczekiwania Komisji - zaznacza Jadwiga Emilewicz.

Czytaj też: Artur Soboń o KPO: nie wiem, czy Trybunał Konstytucyjny ma związane ręce, czy sam je sobie po trochu wiąże

Przez spory w koalicji wszystko się przeciągało, aż w końcu otoczenie Morawieckiego wynegocjowało z Brukselą ustawę o Sądzie Najwyższym. Komisja Europejska potwierdziła, że ustawa o Sądzie Najwyższym zrealizuje najważniejsze kamienie milowe i odblokuje KPO. Jednak kiedy ustawa - dzięki głosom opozycji - trafiła w końcu na biurko prezydenta, Andrzej Duda odesłał ją do Trybunału Konstytucyjnego, gdzie trwa konflikt między zwolennikami i przeciwnikami Julii Przyłębskiej, co w praktyce oznacza paraliż decyzyjny.

- Trybunał Konstytucyjny w Polsce jest niezależnym organem zupełnie, a już zwłaszcza, który nie powinien podlegać swojej bieżącej pracy politykom - podkreśla Marcin Horała wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

PiS mówi o strategii Brukseli

Póki Trybunał nie oceni odesłanej przez prezydenta ustawy, to ona nie obowiązuje, a dla Komisji Europejskiej ona nie istnieje, wiec automatycznie nie spełniamy ustalonych warunków. - Kaczyński jest zakładnikiem mniejszości we własnym klubie parlamentarnym. Kaczyński jest zakładnikiem Ziobry i jego ludzi - ocenia Borys Budka, poseł Platformy Obywatelskiej. - Jarosław Kaczyński upolitycznił Trybunał Konstytucyjny i takie są skutki, że nie jest w stanie przeprowadzić niczego przez ten Trybunał - dodaje Adam Szłapka, poseł Koalicji Obywatelskiej.

PiS utrzymuje, że brak KPO to strategia Brukseli. - Brukseli się wydaje, że jak nam nie dadzą tych środków przed wyborami, to będziemy mieli gorszy wynik - mówi Ryszard Terlecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu.

Spór w Trybunale Konstytucyjnym. Muszyński pisze o sytuacji w Trybunale
Spór w Trybunale Konstytucyjnym. Muszyński pisze o sytuacji w TrybunaleMichał Tracz/Fakty TVN

Komisja Europejska wielokrotnie powtarzała, że ustawa, która leży w Trybunale Konstytucyjnym, pozwoli na uruchomienie wypłat, ale ustawa musi działać, a nie działa. - To są inwestycje wieloletnie, a mamy już co najmniej dwa lata opóźnienia - zwraca uwagę Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia

- Prawdopodobnie nie wszystkie te pieniądze będziemy mogli dzisiaj wykorzystać, bo z częścią tych inwestycji po prostu nie zdążymy - zauważa Joanna Mucha, posłanka Polski 2050.

Wybory parlamentarne są w połowie października. Szans na to, że do tego czasu dostaniemy środki na KPO w praktyce nie ma.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN