Samorządowcy czekają na fundusze z KPO. "Brak pieniędzy powoduje, że nie możemy ruszyć z miejsca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Samorządowcy czekają na fundusze z KPO. "Brak pieniędzy powoduje, że nie możemy ruszyć z miejsca"
Samorządowcy czekają na fundusze z KPO. "Brak pieniędzy powoduje, że nie możemy ruszyć z miejsca"
Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24
Samorządowcy czekają na fundusze z KPO. "Brak pieniędzy powoduje, że nie możemy ruszyć z miejsca"Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24

Niewypłacane Polsce miliardy złotych z Krajowego Planu Odbudowy to dla gmin, powiatów i miast wstrzymanie ich rozwoju. Gotowe projekty inwestycji leżą w szufladach, ale do ich realizacji potrzebne są unijne pieniądze

Blokada środków z Krajowego Planu Odbudowy powoduje, że budowa nowoczesnej mediateki i centrum informatycznego w Tarnowie stoi w miejscu. - Brak pieniędzy powoduje, że nie możemy ruszyć z miejsca. Dokumentacja jest przygotowana, miejsce jest gotowe - mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

W Tarnowie chcą też nowej obwodnicy i remontu miejskiego stadionu. Prezydent miasta pokazuje projekty, ale na tym na razie koniec. Nie tylko zresztą w Tarnowie. - Czekamy na pieniądze z KPO, bo inwestycji, które chcemy zrealizować, jest wiele - informuje Marek Charzewski, prezydent Malborka.

Pieniędzy z unijnego popandemicznego funduszu odbudowy na inwestycje w ramach Krajowego Planu Odbudowy, jak nie było, tak nie ma. Część zaplanowanych inwestycji rząd prefinansuje ze środków krajowych, ale to tylko część, bo większość czeka.

- Mamy miejsce, gdzie możemy postawić farmę fotowoltaiczna, tylko nie mamy środków, żeby to zrobić - wskazuje prezydent Malborka. - Został nam duży projekt związany z budową od podstaw oczyszczalni ścieków - informuje Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa. - Kwestia budowy obwodnicy, która dałaby możliwość stworzenia 600 hektarów powierzchni inwestycyjnych - mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. To tylko kilka przykładów z różnych części kraju, ale wszędzie słychać, że to kluczowe inwestycje. - To wszystko bez tych pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy nie będzie możliwe - zaznacza Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Zobacz też: Polska wciąż bez pieniędzy na KPO. Samorządowcy wyliczają długą listę zagrożonych inwestycji

Pieniądze na KPO realnie poprawiłyby gospodarcze wskaźniki, o czym mówił nawet sam rząd. - Przecież było mnóstwo bilbordów. Morawiecki chwalił się, że te pieniądze będą czymś szczególnym dla nas, dla odbudowy Polski, dla budowy polskich inwestycji i nic z tego nie wyszło. Według mnie PiS się wstydzi tego - ocenia Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Lewicy.

Trela: były obietnice, były deklaracje, że będzie złożony wniosek, pieniędzy z KPO nie ma
Trela: były obietnice, były deklaracje, że będzie złożony wniosek, pieniędzy z KPO nie maTVN24

Nowelizacja czeka w Trybunale Konstytucyjnym

Wiceszefowa resortu funduszy, odpowiedzialnego za KPO, pytana o to, na jakim jesteśmy etapie, odpowiada, że ze strony rządu wszytko jest zrobione. - My spełniliśmy wszelkie warunki, jakie stawiała Komisja Europejska, wraz z nowelizacją ustawy (o Sądzie Najwyższym - przy. red.). Zresztą komisarz Jourová potwierdzała w czerwcu, że ta nowelizacja spełnia oczekiwania Komisji - zaznacza Jadwiga Emilewicz.

Czytaj też: Artur Soboń o KPO: nie wiem, czy Trybunał Konstytucyjny ma związane ręce, czy sam je sobie po trochu wiąże

Przez spory w koalicji wszystko się przeciągało, aż w końcu otoczenie Morawieckiego wynegocjowało z Brukselą ustawę o Sądzie Najwyższym. Komisja Europejska potwierdziła, że ustawa o Sądzie Najwyższym zrealizuje najważniejsze kamienie milowe i odblokuje KPO. Jednak kiedy ustawa - dzięki głosom opozycji - trafiła w końcu na biurko prezydenta, Andrzej Duda odesłał ją do Trybunału Konstytucyjnego, gdzie trwa konflikt między zwolennikami i przeciwnikami Julii Przyłębskiej, co w praktyce oznacza paraliż decyzyjny.

- Trybunał Konstytucyjny w Polsce jest niezależnym organem zupełnie, a już zwłaszcza, który nie powinien podlegać swojej bieżącej pracy politykom - podkreśla Marcin Horała wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

PiS mówi o strategii Brukseli

Póki Trybunał nie oceni odesłanej przez prezydenta ustawy, to ona nie obowiązuje, a dla Komisji Europejskiej ona nie istnieje, wiec automatycznie nie spełniamy ustalonych warunków. - Kaczyński jest zakładnikiem mniejszości we własnym klubie parlamentarnym. Kaczyński jest zakładnikiem Ziobry i jego ludzi - ocenia Borys Budka, poseł Platformy Obywatelskiej. - Jarosław Kaczyński upolitycznił Trybunał Konstytucyjny i takie są skutki, że nie jest w stanie przeprowadzić niczego przez ten Trybunał - dodaje Adam Szłapka, poseł Koalicji Obywatelskiej.

PiS utrzymuje, że brak KPO to strategia Brukseli. - Brukseli się wydaje, że jak nam nie dadzą tych środków przed wyborami, to będziemy mieli gorszy wynik - mówi Ryszard Terlecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu.

Spór w Trybunale Konstytucyjnym. Muszyński pisze o sytuacji w Trybunale
Spór w Trybunale Konstytucyjnym. Muszyński pisze o sytuacji w TrybunaleMichał Tracz/Fakty TVN

Komisja Europejska wielokrotnie powtarzała, że ustawa, która leży w Trybunale Konstytucyjnym, pozwoli na uruchomienie wypłat, ale ustawa musi działać, a nie działa. - To są inwestycje wieloletnie, a mamy już co najmniej dwa lata opóźnienia - zwraca uwagę Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia

- Prawdopodobnie nie wszystkie te pieniądze będziemy mogli dzisiaj wykorzystać, bo z częścią tych inwestycji po prostu nie zdążymy - zauważa Joanna Mucha, posłanka Polski 2050.

Wybory parlamentarne są w połowie października. Szans na to, że do tego czasu dostaniemy środki na KPO w praktyce nie ma.

Autorka/Autor:Maria Bilińska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Protestów rolniczych ciąg dalszy. W piątek z utrudnianiami muszą się liczyć między innymi mieszkańcy Łodzi i Zgierza. Zablokowane są ważne ulice i jedno z największych skrzyżowań w regionie. 

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska się wyludnia. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za mniej niż cztery dekady będzie nas niewiele ponad 30 milionów. Jakich możemy spodziewać się konsekwencji depopulacji w tak dużej skali?

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS