Samorządowcy czekają na fundusze z KPO. "Brak pieniędzy powoduje, że nie możemy ruszyć z miejsca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Samorządowcy czekają na fundusze z KPO. "Brak pieniędzy powoduje, że nie możemy ruszyć z miejsca"
Samorządowcy czekają na fundusze z KPO. "Brak pieniędzy powoduje, że nie możemy ruszyć z miejsca"
Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24
Samorządowcy czekają na fundusze z KPO. "Brak pieniędzy powoduje, że nie możemy ruszyć z miejsca"Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24

Niewypłacane Polsce miliardy złotych z Krajowego Planu Odbudowy to dla gmin, powiatów i miast wstrzymanie ich rozwoju. Gotowe projekty inwestycji leżą w szufladach, ale do ich realizacji potrzebne są unijne pieniądze

Blokada środków z Krajowego Planu Odbudowy powoduje, że budowa nowoczesnej mediateki i centrum informatycznego w Tarnowie stoi w miejscu. - Brak pieniędzy powoduje, że nie możemy ruszyć z miejsca. Dokumentacja jest przygotowana, miejsce jest gotowe - mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

W Tarnowie chcą też nowej obwodnicy i remontu miejskiego stadionu. Prezydent miasta pokazuje projekty, ale na tym na razie koniec. Nie tylko zresztą w Tarnowie. - Czekamy na pieniądze z KPO, bo inwestycji, które chcemy zrealizować, jest wiele - informuje Marek Charzewski, prezydent Malborka.

Pieniędzy z unijnego popandemicznego funduszu odbudowy na inwestycje w ramach Krajowego Planu Odbudowy, jak nie było, tak nie ma. Część zaplanowanych inwestycji rząd prefinansuje ze środków krajowych, ale to tylko część, bo większość czeka.

- Mamy miejsce, gdzie możemy postawić farmę fotowoltaiczna, tylko nie mamy środków, żeby to zrobić - wskazuje prezydent Malborka. - Został nam duży projekt związany z budową od podstaw oczyszczalni ścieków - informuje Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa. - Kwestia budowy obwodnicy, która dałaby możliwość stworzenia 600 hektarów powierzchni inwestycyjnych - mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. To tylko kilka przykładów z różnych części kraju, ale wszędzie słychać, że to kluczowe inwestycje. - To wszystko bez tych pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy nie będzie możliwe - zaznacza Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Zobacz też: Polska wciąż bez pieniędzy na KPO. Samorządowcy wyliczają długą listę zagrożonych inwestycji

Pieniądze na KPO realnie poprawiłyby gospodarcze wskaźniki, o czym mówił nawet sam rząd. - Przecież było mnóstwo bilbordów. Morawiecki chwalił się, że te pieniądze będą czymś szczególnym dla nas, dla odbudowy Polski, dla budowy polskich inwestycji i nic z tego nie wyszło. Według mnie PiS się wstydzi tego - ocenia Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Lewicy.

Trela: były obietnice, były deklaracje, że będzie złożony wniosek, pieniędzy z KPO nie ma
Trela: były obietnice, były deklaracje, że będzie złożony wniosek, pieniędzy z KPO nie maTVN24

Nowelizacja czeka w Trybunale Konstytucyjnym

Wiceszefowa resortu funduszy, odpowiedzialnego za KPO, pytana o to, na jakim jesteśmy etapie, odpowiada, że ze strony rządu wszytko jest zrobione. - My spełniliśmy wszelkie warunki, jakie stawiała Komisja Europejska, wraz z nowelizacją ustawy (o Sądzie Najwyższym - przy. red.). Zresztą komisarz Jourová potwierdzała w czerwcu, że ta nowelizacja spełnia oczekiwania Komisji - zaznacza Jadwiga Emilewicz.

Czytaj też: Artur Soboń o KPO: nie wiem, czy Trybunał Konstytucyjny ma związane ręce, czy sam je sobie po trochu wiąże

Przez spory w koalicji wszystko się przeciągało, aż w końcu otoczenie Morawieckiego wynegocjowało z Brukselą ustawę o Sądzie Najwyższym. Komisja Europejska potwierdziła, że ustawa o Sądzie Najwyższym zrealizuje najważniejsze kamienie milowe i odblokuje KPO. Jednak kiedy ustawa - dzięki głosom opozycji - trafiła w końcu na biurko prezydenta, Andrzej Duda odesłał ją do Trybunału Konstytucyjnego, gdzie trwa konflikt między zwolennikami i przeciwnikami Julii Przyłębskiej, co w praktyce oznacza paraliż decyzyjny.

- Trybunał Konstytucyjny w Polsce jest niezależnym organem zupełnie, a już zwłaszcza, który nie powinien podlegać swojej bieżącej pracy politykom - podkreśla Marcin Horała wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

PiS mówi o strategii Brukseli

Póki Trybunał nie oceni odesłanej przez prezydenta ustawy, to ona nie obowiązuje, a dla Komisji Europejskiej ona nie istnieje, wiec automatycznie nie spełniamy ustalonych warunków. - Kaczyński jest zakładnikiem mniejszości we własnym klubie parlamentarnym. Kaczyński jest zakładnikiem Ziobry i jego ludzi - ocenia Borys Budka, poseł Platformy Obywatelskiej. - Jarosław Kaczyński upolitycznił Trybunał Konstytucyjny i takie są skutki, że nie jest w stanie przeprowadzić niczego przez ten Trybunał - dodaje Adam Szłapka, poseł Koalicji Obywatelskiej.

PiS utrzymuje, że brak KPO to strategia Brukseli. - Brukseli się wydaje, że jak nam nie dadzą tych środków przed wyborami, to będziemy mieli gorszy wynik - mówi Ryszard Terlecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu.

Spór w Trybunale Konstytucyjnym. Muszyński pisze o sytuacji w Trybunale
Spór w Trybunale Konstytucyjnym. Muszyński pisze o sytuacji w TrybunaleMichał Tracz/Fakty TVN

Komisja Europejska wielokrotnie powtarzała, że ustawa, która leży w Trybunale Konstytucyjnym, pozwoli na uruchomienie wypłat, ale ustawa musi działać, a nie działa. - To są inwestycje wieloletnie, a mamy już co najmniej dwa lata opóźnienia - zwraca uwagę Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia

- Prawdopodobnie nie wszystkie te pieniądze będziemy mogli dzisiaj wykorzystać, bo z częścią tych inwestycji po prostu nie zdążymy - zauważa Joanna Mucha, posłanka Polski 2050.

Wybory parlamentarne są w połowie października. Szans na to, że do tego czasu dostaniemy środki na KPO w praktyce nie ma.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Słowo "bezpieczeństwo" odmieniali w czwartek przez wszystkie przypadki wszyscy prowadzący kampanię wyborczą. W drugim zdaniu dodając, że trzeba tonować emocje i unikać agresywnego języka. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska opublikowały internetowe spoty podgrzewając nastroje.

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Źródło:
Fakty TVN

Władimir Putin jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne. W Chinach podejmowany jest jednak jak światowy przywódca i słyszy, że oba państwa to "dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy". Na froncie w Ukrainie Rosjanie atakują. Ukraińcy są w defensywie.

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nim są jeszcze tysiące kilometrów przez całą Europę. Z namiotem, na pożyczonym rowerze, jedzie do Lizbony. Cel to zebranie pieniędzy - 330 tysięcy złotych - na operację starszego brata.

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Było kilka minut przed 15, gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zamachu na szefa słowackiego rządu. - Premier upadł obok barierek. To koszmar. To niemożliwe, że doszło do tego na Słowacji - powiedziała dziennikarzom świadek zdarzenia. - Wydarzyło się coś, z czego nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Fizyczny atak na premiera jest także atakiem na demokrację - mówi prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i apeluje o powstrzymanie nienawistnej retoryki.

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS