Ponad 110 tysięcy firm zawiesiło działalność w pierwszym półroczu 2023 roku. "Polska gospodarka jest w sytuacji recesyjnej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Ponad 110 tysięcy firm zawiesiło działalność w pierwszym półroczu 2023 roku. "Polska gospodarka jest w sytuacji recesyjnej"
Ponad 110 tysięcy firm zawiesiło działalność w pierwszym półroczu 2023 roku. "Polska gospodarka jest w sytuacji recesyjnej"
Wojciech Sidorowicz/Fakty po Południu TVN24
Ponad 110 tysięcy firm zawiesiło działalność w pierwszym półroczu 2023 roku. "Polska gospodarka jest w sytuacji recesyjnej"Wojciech Sidorowicz/Fakty po Południu TVN24

Przez pół roku w Polsce działalność zawiesiło już ponad 110 tysięcy firm. Najwięcej w branżach budowlanej i handlowej. Kolejne tysiące czekają na rozpatrzenie wniosku o zawieszenie działalności. 

W restaurację pani Dorota włożyła całe swoje serce. Coś, co budowała przez lata, teraz będzie musiała zamknąć. - Jest mi ciężko, ale koszty przede wszystkim i ceny wszystkich produktów - plus prąd, plus koszty pracownicze - spowodowały to, że goście nie są w stanie już do nas przychodzić - tłumaczy Dorota Rydygier, właścicielka restauracji "Voilà Avignon" w Krakowie. Z podobną sytuacją w całej Polsce mierzą się tysiące takich miejsc. - My, podnosząc o 20 procent ceny, już jesteśmy za drodzy dla gościa. Dla nas za mało, a dla gościa za dużo. Takich zamknięć będzie w tej chwili po sezonie tysiące, już nie będziemy w setki liczyć, tylko po prostu w tysiącach - dodaje pani Dorota.

W pierwszym półroczu, czyli do czerwca 2023 roku, w Polsce działalność zawiesiło już ponad 110 tysięcy firm. Najwięcej w branżach budowlanej i handlowej. To kolejno 27 i ponad 18 tysięcy złożonych wniosków o zawieszenie działalności. - Polacy byli w sytuacji zmniejszania realnych dochodów. Jak na to nałożymy oczywiście jeszcze wysokie stopy procentowe, no to wszyscy, którzy mają kredyty, wiedzą, o czym mówię: mniej pieniędzy do dyspozycji i oszczędzamy - komentuje Marek Zuber, ekonomista.

Efekt jest taki, że wiele przedsiębiorstw się likwiduje lub zawiesza działalność czekając na lepsze czasy. Cierpią dosłownie wszystkie gałęzie polskiej gospodarki, która coraz bardziej spowalnia. W dwóch ostatnich kwartałach mieliśmy spadek PKB - w pierwszym kwartale o trzy dziesiąte procenta rok do roku, a w drugim o pół procenta w ujęciu rocznym. Choć są to konkretne informacje, to politycy partii rządzącej problemu nie zauważają. - Na rynku budowlanym dzieje się dobrze. Założenie a priori, że w Polsce firmy upadają, jest założeniem absolutnie nieprawdziwym - przekonuje Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. - Polska nadal na tle Europy ma bardzo dobre wyniki gospodarcze - dodaje Bartłomiej Wróblewski z PiS.

Problemy polskiej gospodarki. Eksperci mówią o recesji konsumenckiej
Problemy polskiej gospodarki. Eksperci mówią o recesji konsumenckiejPaweł Płuska/Fakty TVN

Pudrowanie rzeczywistości?

Eksperci widzą to zupełnie inaczej. - Jak popatrzymy sobie na masę innych danych, od produkcji przemysłowej, przez sprzedaż detaliczną, przez nastroje przedsiębiorców, czyli chociażby wskaźnik PMI, wiele wiele innych rzeczy, to absolutnie możemy powiedzieć, że polska gospodarka jest w sytuacji recesyjnej - alarmuje Marek Zuber. - Mamy ją (sytuację recesyjną - przyp. red.) i w liczbach, i w statystyce, i w naszych portfelach. Niestety jest to recesja i ona najprawdopodobniej będzie nam towarzyszyć - dodaje Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny, Kancelaria "Drawbridge".

Zdaniem opozycji - rząd próbuje tylko pudrować rzeczywistość wmawiając Polakom nieprawdziwe informacje. - PiS nie tylko niszczy polską gospodarkę, ale zabija to, co było w Polakach cechą taką najbardziej charakterystyczną w Unii Europejskiej. Czyli przedsiębiorczość i kreatywność - zaznacza Adam Szłapka z Nowoczesnej.

Rekord w liczbie zawieszonych działalności w Polsce padł w 2022 roku. Wnioski o zawieszenie złożyło wtedy prawie 350 tysięcy przedsiębiorstw. Czy da się coś zrobić, żeby takiej sytuacji uniknąć? Ratunkiem chociaż dla gastronomii mógłby być pięcioprocentowy VAT dla tej branży. - Kupując na zero, a sprzedając na 8 albo 23, musimy w pewnym momencie danego miesiąca zanieść dużo pieniędzy do Urzędu Skarbowego. Nie dajemy rady, naprawdę, mimo szczerych chęci. Mimo tego, że mam ogromną wiedzę, że robię dobre rzeczy, po prostu nie damy rady - przekonuje Dorota Rydygier.

Rząd na te propozycje pozostaje głuchy.

Autorka/Autor:Wojciech Sidorowicz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS