Trwa 15. Kongres Kobiet. "Jako 52 procent społeczeństwa będziemy miały ważny głos w tych wyborach"

Autor:
Marta
Balukiewicz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Trwa 15. Kongres Kobiet. "Jako 52 procent społeczeństwa będziemy miały ważny głos w tych wyborach"
Trwa 15. Kongres Kobiet. "Jako 52 procent społeczeństwa będziemy miały ważny głos w tych wyborach"
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24Trwa 15. Kongres Kobiet. "Jako 52 procent społeczeństwa będziemy miały ważny głos w tych wyborach"

Różni je wiek, zawód, a nierzadko też poglądy, ale łączy je płeć. Kobiety mają głos, kobiety są połową naszego społeczeństwa. Właśnie dlatego spotykają się na piętnastym Kongresie Kobiet. Tym razem to debaty, wykłady i warsztaty na Międzynarodowych Targach w Poznaniu.

Równość, przyszłość, edukacja - tegoroczne hasło Kongresu Kobiet wybrzmiewa ponad podziałami. Jednoczy ich płeć i chęć wyrównywania szans, a dokładniej pokonywania istniejących nierówności. - Kobiety mają głos, więc tego głosu nie zawahamy się użyć i będziemy dyskutować - zapowiedziała Violetta Ratajczak, pełnomocniczka Kongresu Kobiet w Wielkopolsce.

Kobiety z całego kraju przyjechały do Poznania, by słuchać, rozmawiać i uświadamiać. W tym roku odbył się 15. Kongres Kobiet. To kilkadziesiąt paneli i ponad 400 prelegentek. To też dyskusje o tym, co ważne jest dla Polek. - Kongres jest bardzo mocno o tym, że jesteśmy połową społeczeństwa i oczekujemy połowy miejsca w historii, polityce, gospodarce. Po prostu jesteśmy równe, nie robimy niczego przeciwko mężczyznom, robimy to razem - powiedziała Paulina Stochniałek, uczestniczka Kongresu Kobiet i członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Mimo upływu lat nierówności ze względu na płeć są gigantyczne. Chociażby w polityce. Na 107 prezydenckich miast tylko 7 rządzonych jest przez prezydentki, a w Sejmie kobiety stanowią tylko 28 procent posłów. Kobiety w Polsce nadal zarabiają mniej niż mężczyźni, choć wcale nie są mniej kompetentne. Według wyliczeń stowarzyszenia Kongresu Kobiet luka płacowa skorygowana, gdzie porównujemy wynagrodzenia kobiet w podobnym wieku, z podobnym stażem, do płacy mężczyzn, wynosi od 18 do 20-kilku procent. - Wychodzę z takiego założenia, że mężczyźni, nawet najbardziej równościowi, nie są w stanie wejść w buty kobiety, nie są w stanie wiedzieć, jak to jest być w ciąży, jak to jest karmić dziecko, jak to jest urodzić, wracać na rynek pracy, potem znowu z niego wypadać, potem znowu wracać na ten rynek pracy, z czym mierzą się kobiety - wyjaśniła Dominika Zenka-Podlaszewska, kandydatka KO w wyborach parlamentarnych.

Dziemianowicz-Bąk: przed nami bój, który będą musiały stoczyć przede wszystkim kobiety Zdjęcia organizatora

Stałe postulaty

Postulaty Kongresu Kobiet od kilku edycji pozostają niezmienne: to dostęp do skutecznych metod leczenia niepłodności - jak finansowane przez państwo in vitro - dostęp do aborcji, walka z przemocą domową, aktywizacja zawodowa kobiet czy wspieranie rodziców wychowujących dzieci w pojedynkę.

- Temat naszej seksualności, temat edukacji seksualnej, jest demonizowany i te tematy są wykorzystywane, stały się taką amunicją polityczną - stwierdziła Anja Rubik, modelka, panelistka Kongresu Kobiet. O seksualności podczas Kongresu mówi się dużo - głównie w kontekście nadchodzących wyborów parlamentarnych. - Jako 52 procent społeczeństwa będziemy miały ważny głos w tych wyborach - podkreśliła Violetta Ratajczak. Głos kobietom jednak nierzadko jest odbierany, a rola kobiet w społeczeństwie jest przedmiotowa. - Wszystkie chciałybyśmy mieć takie poczucie, że naprawdę szanuje się naszą wolę, szanuje się nasze decyzje i traktuje się jako pełnoprawne obywatelki - powiedziała Henryka Bochniarz, założycielka Kongresu Kobiet. Dyskusja o przyszłości i roli kobiet w ramach Kongresu potrwa do niedzieli.

Autor:Marta Balukiewicz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS