Trwa 15. Kongres Kobiet. "Jako 52 procent społeczeństwa będziemy miały ważny głos w tych wyborach"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Trwa 15. Kongres Kobiet. "Jako 52 procent społeczeństwa będziemy miały ważny głos w tych wyborach"
Trwa 15. Kongres Kobiet. "Jako 52 procent społeczeństwa będziemy miały ważny głos w tych wyborach"
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Trwa 15. Kongres Kobiet. "Jako 52 procent społeczeństwa będziemy miały ważny głos w tych wyborach"Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Różni je wiek, zawód, a nierzadko też poglądy, ale łączy je płeć. Kobiety mają głos, kobiety są połową naszego społeczeństwa. Właśnie dlatego spotykają się na piętnastym Kongresie Kobiet. Tym razem to debaty, wykłady i warsztaty na Międzynarodowych Targach w Poznaniu.

Równość, przyszłość, edukacja - tegoroczne hasło Kongresu Kobiet wybrzmiewa ponad podziałami. Jednoczy ich płeć i chęć wyrównywania szans, a dokładniej pokonywania istniejących nierówności. - Kobiety mają głos, więc tego głosu nie zawahamy się użyć i będziemy dyskutować - zapowiedziała Violetta Ratajczak, pełnomocniczka Kongresu Kobiet w Wielkopolsce.

Kobiety z całego kraju przyjechały do Poznania, by słuchać, rozmawiać i uświadamiać. W tym roku odbył się 15. Kongres Kobiet. To kilkadziesiąt paneli i ponad 400 prelegentek. To też dyskusje o tym, co ważne jest dla Polek. - Kongres jest bardzo mocno o tym, że jesteśmy połową społeczeństwa i oczekujemy połowy miejsca w historii, polityce, gospodarce. Po prostu jesteśmy równe, nie robimy niczego przeciwko mężczyznom, robimy to razem - powiedziała Paulina Stochniałek, uczestniczka Kongresu Kobiet i członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Mimo upływu lat nierówności ze względu na płeć są gigantyczne. Chociażby w polityce. Na 107 prezydenckich miast tylko 7 rządzonych jest przez prezydentki, a w Sejmie kobiety stanowią tylko 28 procent posłów. Kobiety w Polsce nadal zarabiają mniej niż mężczyźni, choć wcale nie są mniej kompetentne. Według wyliczeń stowarzyszenia Kongresu Kobiet luka płacowa skorygowana, gdzie porównujemy wynagrodzenia kobiet w podobnym wieku, z podobnym stażem, do płacy mężczyzn, wynosi od 18 do 20-kilku procent. - Wychodzę z takiego założenia, że mężczyźni, nawet najbardziej równościowi, nie są w stanie wejść w buty kobiety, nie są w stanie wiedzieć, jak to jest być w ciąży, jak to jest karmić dziecko, jak to jest urodzić, wracać na rynek pracy, potem znowu z niego wypadać, potem znowu wracać na ten rynek pracy, z czym mierzą się kobiety - wyjaśniła Dominika Zenka-Podlaszewska, kandydatka KO w wyborach parlamentarnych.

Dziemianowicz-Bąk: przed nami bój, który będą musiały stoczyć przede wszystkim kobiety Zdjęcia organizatora

Stałe postulaty

Postulaty Kongresu Kobiet od kilku edycji pozostają niezmienne: to dostęp do skutecznych metod leczenia niepłodności - jak finansowane przez państwo in vitro - dostęp do aborcji, walka z przemocą domową, aktywizacja zawodowa kobiet czy wspieranie rodziców wychowujących dzieci w pojedynkę.

- Temat naszej seksualności, temat edukacji seksualnej, jest demonizowany i te tematy są wykorzystywane, stały się taką amunicją polityczną - stwierdziła Anja Rubik, modelka, panelistka Kongresu Kobiet. O seksualności podczas Kongresu mówi się dużo - głównie w kontekście nadchodzących wyborów parlamentarnych. - Jako 52 procent społeczeństwa będziemy miały ważny głos w tych wyborach - podkreśliła Violetta Ratajczak. Głos kobietom jednak nierzadko jest odbierany, a rola kobiet w społeczeństwie jest przedmiotowa. - Wszystkie chciałybyśmy mieć takie poczucie, że naprawdę szanuje się naszą wolę, szanuje się nasze decyzje i traktuje się jako pełnoprawne obywatelki - powiedziała Henryka Bochniarz, założycielka Kongresu Kobiet. Dyskusja o przyszłości i roli kobiet w ramach Kongresu potrwa do niedzieli.

Autorka/Autor:Marta Balukiewicz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS