Trwa 15. Kongres Kobiet. "Jako 52 procent społeczeństwa będziemy miały ważny głos w tych wyborach"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Trwa 15. Kongres Kobiet. "Jako 52 procent społeczeństwa będziemy miały ważny głos w tych wyborach"
Trwa 15. Kongres Kobiet. "Jako 52 procent społeczeństwa będziemy miały ważny głos w tych wyborach"
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Trwa 15. Kongres Kobiet. "Jako 52 procent społeczeństwa będziemy miały ważny głos w tych wyborach"Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Różni je wiek, zawód, a nierzadko też poglądy, ale łączy je płeć. Kobiety mają głos, kobiety są połową naszego społeczeństwa. Właśnie dlatego spotykają się na piętnastym Kongresie Kobiet. Tym razem to debaty, wykłady i warsztaty na Międzynarodowych Targach w Poznaniu.

Równość, przyszłość, edukacja - tegoroczne hasło Kongresu Kobiet wybrzmiewa ponad podziałami. Jednoczy ich płeć i chęć wyrównywania szans, a dokładniej pokonywania istniejących nierówności. - Kobiety mają głos, więc tego głosu nie zawahamy się użyć i będziemy dyskutować - zapowiedziała Violetta Ratajczak, pełnomocniczka Kongresu Kobiet w Wielkopolsce.

Kobiety z całego kraju przyjechały do Poznania, by słuchać, rozmawiać i uświadamiać. W tym roku odbył się 15. Kongres Kobiet. To kilkadziesiąt paneli i ponad 400 prelegentek. To też dyskusje o tym, co ważne jest dla Polek. - Kongres jest bardzo mocno o tym, że jesteśmy połową społeczeństwa i oczekujemy połowy miejsca w historii, polityce, gospodarce. Po prostu jesteśmy równe, nie robimy niczego przeciwko mężczyznom, robimy to razem - powiedziała Paulina Stochniałek, uczestniczka Kongresu Kobiet i członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Mimo upływu lat nierówności ze względu na płeć są gigantyczne. Chociażby w polityce. Na 107 prezydenckich miast tylko 7 rządzonych jest przez prezydentki, a w Sejmie kobiety stanowią tylko 28 procent posłów. Kobiety w Polsce nadal zarabiają mniej niż mężczyźni, choć wcale nie są mniej kompetentne. Według wyliczeń stowarzyszenia Kongresu Kobiet luka płacowa skorygowana, gdzie porównujemy wynagrodzenia kobiet w podobnym wieku, z podobnym stażem, do płacy mężczyzn, wynosi od 18 do 20-kilku procent. - Wychodzę z takiego założenia, że mężczyźni, nawet najbardziej równościowi, nie są w stanie wejść w buty kobiety, nie są w stanie wiedzieć, jak to jest być w ciąży, jak to jest karmić dziecko, jak to jest urodzić, wracać na rynek pracy, potem znowu z niego wypadać, potem znowu wracać na ten rynek pracy, z czym mierzą się kobiety - wyjaśniła Dominika Zenka-Podlaszewska, kandydatka KO w wyborach parlamentarnych.

Dziemianowicz-Bąk: przed nami bój, który będą musiały stoczyć przede wszystkim kobiety Zdjęcia organizatora

Stałe postulaty

Postulaty Kongresu Kobiet od kilku edycji pozostają niezmienne: to dostęp do skutecznych metod leczenia niepłodności - jak finansowane przez państwo in vitro - dostęp do aborcji, walka z przemocą domową, aktywizacja zawodowa kobiet czy wspieranie rodziców wychowujących dzieci w pojedynkę.

- Temat naszej seksualności, temat edukacji seksualnej, jest demonizowany i te tematy są wykorzystywane, stały się taką amunicją polityczną - stwierdziła Anja Rubik, modelka, panelistka Kongresu Kobiet. O seksualności podczas Kongresu mówi się dużo - głównie w kontekście nadchodzących wyborów parlamentarnych. - Jako 52 procent społeczeństwa będziemy miały ważny głos w tych wyborach - podkreśliła Violetta Ratajczak. Głos kobietom jednak nierzadko jest odbierany, a rola kobiet w społeczeństwie jest przedmiotowa. - Wszystkie chciałybyśmy mieć takie poczucie, że naprawdę szanuje się naszą wolę, szanuje się nasze decyzje i traktuje się jako pełnoprawne obywatelki - powiedziała Henryka Bochniarz, założycielka Kongresu Kobiet. Dyskusja o przyszłości i roli kobiet w ramach Kongresu potrwa do niedzieli.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Wracamy do poruszającej historii małej Zuzi. Ośmiomiesięczna dziewczynka od urodzenia przebywała w szpitalu i czekała na rodzinę. Rodzina się znalazła, ale Zuzią zająć się nie mogła, bo nie była rodziną specjalistyczną. Był szok, były łzy. Teraz jest zwrot w akcji, który daje nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS