Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN
Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?
Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?Arleta Zalewska/Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Jeszcze rano 22 listopada Przemysław Czarnek przekonywał, że jego kandydatura nie przepadła i że nazwisko Czarnek wciąż jest brane pod uwagę. - Czekamy na rozstrzygniecie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, na ogłoszenie kandydata w niedzielę - poinformował poseł Prawa i Sprawiedliwości. Według niego rozstrzygnięcia jeszcze nie ma, a on sam pozostaje "w grze".

Według nieoficjalnych informacji faworytem do bycia kandydatem PiS-u na prezydenta jest Karol Nawrocki, czyli nie polityk i nie były minister w rządzie Prawa i Sprawiedliwości - co przy decyzji miało mieć kluczowe znaczenie - ale człowiek spoza partii.

- To rzeczywiście kandydat, który ma ogromne szanse na to, żeby dostać nominację - przyznał Przemysław Czarnek.

Fakty są takie, że od 21 listopada trwa organizacja wydarzenia, które odbędzie się w niedzielę, 24 listopada. Posłowie otrzymywali wiadomości z zaproszeniem do Krakowa. Działacze i sympatycy partyjni byli informowani o możliwości udziału w konwencji.

CZYTAJ TAKŻE: Kandydaci koalicji kontra kandydaci PiS. Warianty na drugą turę Rzecznik partii potwierdził, że 24 listopada odbędzie się to "obywatelskie spotkanie", w trakcie którego zostanie ogłoszona decyzja dotycząca bezpartyjnego kandydata na prezydenta.

- Bezpartyjny kandydat uzyska poparcie Prawa i Sprawiedliwości, ale kto to będzie, poinformujemy już za dwa dni - przekazał Radosław Fogiel, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Wydarzenie organizuje PiS i weźmie w nim udział prezes PiS.

- Taka osoba trochę z drugiego rzędu, nieuczestnicząca na co dzień w tym takim frontowym sporze politycznym i tego też przecież przynajmniej część wyborców oczekuje od prezydenta, żeby on właśnie nie był takim pierwszoliniowym politykiem, tylko kimś trochę obok, kimś trochę ponad. To myślę, że byłby odrobinę lepszy - ocenił poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Horała.

Problemy Czarnka, głosy sprzeciwu wobec kandydatury Nawrockiego

Z naszych nieoficjalnych rozmów z politykami PiS-u wynika, że decydujące przeciwko kandydaturze Przemysława Czarnka były wysoki elektorat negatywny oraz sytuacja wewnętrzna w partii. Część liderów PiS-u obawiała się wzmocnienia politycznej pozycji Czarnka oraz wzrostu jego popularności po wielu miesiącach kampanii.

Karol Nawrocki to opcja dla Kaczyńskiego bezpieczna, bo niezależnie od wyniku wyborów nie wzmocni to żadnej z frakcji i nie pogłębi podziałów w partii.

Dwóch, trzech czy czterech? Sprzeczne informacje w sprawie kandydatów na kandydata PiS
Dwóch, trzech czy czterech? Sprzeczne informacje w sprawie kandydatów na kandydata PiSJakub Sobieniowski/Fakty TVN

Wśród niektórych posłów Prawa i Sprawiedliwości słychać było też głosy, że Karol Nawrocki nie ma doświadczenia w prowadzeniu kampanii, że będzie mniej skuteczny w mobilizowaniu elektoratu PiS-u oraz że taka decyzja to wotum nieufności wobec niektórych liderów PiS-u.

Karol Nawrocki sam odpowiedzi na pytania o konkretne poglądy - na przykład w sprawie ustawy o związkach partnerskich - dotąd unikał.

- Polacy nie oczekują od prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, co myśli o aborcji, związkach partnerskich czy bezpieczeństwie energetycznym - uznał Karol Nawrocki.

Nawrocki twierdzi, że jak zostanie oficjalnie kandydatem, zaprezentuje swoje opinie na wszystkie te tematy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Gzell/PAP

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS