Zbigniew Ziobro zwołał posiedzenie KRS w sprawie "upartyjnienia sędziów". "Krajowa Rada Sądownictwa składa hołd poddańczy ministrowi"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Zbigniew Ziobro zwołał posiedzenie KRS w sprawie "upartyjnienia sędziów". "Krajowa Rada Sądownictwa składa hołd poddańczy ministrowi"
Zbigniew Ziobro zwołał posiedzenie KRS w sprawie "upartyjnienia sędziów". "Krajowa Rada Sądownictwa składa hołd poddańczy ministrowi"
Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24
Zbigniew Ziobro zwołał posiedzenie KRS w sprawie "upartyjnienia sędziów". "Krajowa Rada Sądownictwa składa hołd poddańczy ministrowi"Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówi o "narastającym upartyjnieniu" części sędziów. Nie miał na myśli tych, którzy go słuchali - członków neo-KRS wybranych przez polityków. Na posiedzeniu, które odbyło się z jego inicjatywy, uderzał w sędziów między innymi ze Stowarzyszenia Iustitia.

Nagrania z posiedzeń nowej Krajowej Rady Sądownictwa nie są najlepszej jakości, ale można te obrady śledzić. Tego konkretnego posiedzenia chciał sam minister Ziobro. Przekonywał, że sądy różnie oceniają podobne sprawy w zależności od tego, kto jest oskarżonym. - Narastające upolitycznienie, a można by nawet rzec upartyjnienie w działalności części sędziów - ocenia Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

Nowa KRS błyskawicznie się w tej sprawie zebrała. I chociaż szefowa Rady, szkolna koleżanka Zbigniewa Ziobry, zapewnia, że trzyma się z dala od polityki, to sędziowie mówią, że mamy do czynienia z ręcznym sterowaniem wymiaru sprawiedliwości. - Krajowa Rada Sądownictwa, która ma obowiązek stania na straży sędziowskiej niezależności, niezawisłości sędziów, składa hołd poddańczy ministrowi sprawiedliwości, włącza się w ogóle w kampanię wyborczą - przekonuje profesor Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. - To nie jest tylko tak, że minister to dostrzega, że to jest kampania wyborcza, więc warto to nagłaśniać. Jest problem - odpowiada Ewa Łosińska, rzeczniczka prasowa KRS.

Większość członków nowej KRS - powołanych już po zmianach PiS-u - zgodziła się z opinią ministra i powstała ponad trzystronicowa uchwała "w sprawie standardów bezstronności i niezawisłości sędziowskiej". W uchwale pojawiły się zarzuty wobec sędziowskich stowarzyszeń. - Niepokój Krajowej Rady Sądownictwa budzi działalność publiczna niektórych sędziów - mówi Stanisław Zdun, członek KRS. - Stowarzyszenie Iustitia, Stowarzyszenie Themis - to tam są te złowieszcze łapy, które dybią na niezależność sędziowską. Czy sobie ironizuję? Ironizuję - ocenia Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny, członek KRS. W uchwale pada na przykład zarzut o promowaniu ideologii gender. - Teraz konstytucyjny organ, Krajowa Rada Sądownictwa, będzie walczyć z ideologią gender. Ja wiem, że brzmi to humorystycznie - dodaje Kwiatkowski.

Posiedzenie KRS. Ziobro o "narastającym upartyjnieniu" części sędziów
Posiedzenie KRS. Ziobro o "narastającym upartyjnieniu" części sędziówTVN24

Źródło problemu

- Ta cała uchwała jest emanacją osobowości członków tego nielegalnego organu, jakim jest neo-KRS. Po części to są jakieś dziwne obsesje. Po części to jest groch z kapustą - ocenia Maciej Czajka, Stowarzyszenie Sędziów Themis.

W pracach nad uchwałą pełnej zgody w KRS nie było. - Uchwała po prostu nie jest na temat. Jest zbyt mało konkretna i nosi cechy nie uchwały konstytucyjnego organu, ale nosi cechy publicystyki - mówi Paweł Styrna, członek KRS. Ten raczej publicystyczny charakter dokumentu wytyka KRS-owi też opozycja. - Ja od KRS-u, jednak bardzo ważnego organu w Polsce, w polskim porządku, nie oczekuje publicystyki politycznej, tylko załatwiania realnych problemów. Realnym problemem jest dzisiaj to, jak długo trwają postępowania sądowe - mówi Szymon Hołownia.

Postępowania sądowe trwają w tej chwili dłużej, niż kiedy PiS zaczynał rządzić. - Za te osiem lat minister Zbigniew Ziobro i Krajowa Rada Sądownictwa biorą pełną odpowiedzialność - ocenia profesor Krystian Markiewicz.

Dzisiaj nie to jest dla KRS problemem. Problemem jest, że sędziowie "wbrew zasadzie bezstronności angażują się w działalność polityczną". - Pomylono skutki z przyczynami. Obecna aktywność pewnej grupy sędziów poza sądem wynika przede wszystkim z tego, że politycy dobrali się do wymiaru sprawiedliwości, druzgocą go na wszystkie możliwe sposoby - wyjaśnia Bogdan Zdrojewski, senator KO. Bodgan Zdrojewski jest w KRS z ramienia Senatu. Jego zdaniem posiedzenie Rady to był sąd nad sędziami. Tłumaczy, że gdyby nie PiS-owskie zmiany w sądownictwie, sędziowie mogliby się skupić na orzekaniu.

- Mnie i moich kolegów, koleżanki polityka w ogóle nie obchodzi. My żądamy tylko tego, żeby w Polsce przestrzegana była konstytucja, żeby było przestrzegane prawo. Politycy są od polityki, my jesteśmy od wymierzania sprawiedliwości. Jeżeli politycy zaczynają wymierzać sprawiedliwość, ingerować w wymierzanie sprawiedliwości, próbować zawłaszczyć to, do czego my mamy prawo, to wtedy musimy stawiać jasny i prosty opór - mówi Maciej Czajka.

Ziobro: hiszpańska KRS to kopiuj - wklej polskiej To nieprawda
Ziobro: hiszpańska KRS to kopiuj - wklej polskiej To nieprawdatvn24

Kolejne zmiany

KRS podjęła jeszcze jedną ważną decyzję. - Rada zarządziła lustrację niektórych spraw, takich losowo wybranych, żeby poznać skalę problemu - poinformowała Dagmara Pawełczyk-Woicka, przewodnicząca KRS.

Chodzi o to, czy sędziowie przestrzegają zasady bezstronności. Ta kontrola ma być przeprowadzona między innymi w poznańskim sądzie, który skazał 21-letnią Marikę, w której obronie stanął niedawno Zbigniew Ziobro. - Dzisiaj minister sprawiedliwości ma być tym, który ma oceniać, czy sędzia wydał dobry, czy zły wyrok - dodaje Krzysztof Kwiatkowski.

PiS zaczął zmiany w sądownictwie zaraz po dojściu do władzy. To przez to mamy spór z Unią Europejską, który kosztuje nas bardzo realne kwoty. - Walczy się z sędziami za to, że mówią rzeczy dla wszystkich oczywiste, zamiast zająć się uzdrawianiem wymiaru sprawiedliwości - ocenia Tomasz Siemoniak.

W weekend prezes PiS zapowiadał, że jeśli Zjednoczona Prawica wygra wybory, będą dalsze zmiany. - My to zmienimy, tym razem nikt nas nie zatrzyma - zadeklarował Jarosław Kaczyński. Chodzi o totalną reorganizację. - Oni wprost mówią, że chcą mieć sędziów, którzy będą dyspozycyjni w stosunku do władzy - uważa Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. Przy tak głębokich zmianach, o jakich mówiła Zjednoczona Prawica, sędziowie mieliby być ponownie powoływani i jest ryzyko, że niektórzy zostaliby powołani, a niektórzy - niekoniecznie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS