Zbigniew Ziobro zwołał posiedzenie KRS w sprawie "upartyjnienia sędziów". "Krajowa Rada Sądownictwa składa hołd poddańczy ministrowi"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Zbigniew Ziobro zwołał posiedzenie KRS w sprawie "upartyjnienia sędziów". "Krajowa Rada Sądownictwa składa hołd poddańczy ministrowi"
Zbigniew Ziobro zwołał posiedzenie KRS w sprawie "upartyjnienia sędziów". "Krajowa Rada Sądownictwa składa hołd poddańczy ministrowi"
Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24
Zbigniew Ziobro zwołał posiedzenie KRS w sprawie "upartyjnienia sędziów". "Krajowa Rada Sądownictwa składa hołd poddańczy ministrowi"Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówi o "narastającym upartyjnieniu" części sędziów. Nie miał na myśli tych, którzy go słuchali - członków neo-KRS wybranych przez polityków. Na posiedzeniu, które odbyło się z jego inicjatywy, uderzał w sędziów między innymi ze Stowarzyszenia Iustitia.

Nagrania z posiedzeń nowej Krajowej Rady Sądownictwa nie są najlepszej jakości, ale można te obrady śledzić. Tego konkretnego posiedzenia chciał sam minister Ziobro. Przekonywał, że sądy różnie oceniają podobne sprawy w zależności od tego, kto jest oskarżonym. - Narastające upolitycznienie, a można by nawet rzec upartyjnienie w działalności części sędziów - ocenia Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

Nowa KRS błyskawicznie się w tej sprawie zebrała. I chociaż szefowa Rady, szkolna koleżanka Zbigniewa Ziobry, zapewnia, że trzyma się z dala od polityki, to sędziowie mówią, że mamy do czynienia z ręcznym sterowaniem wymiaru sprawiedliwości. - Krajowa Rada Sądownictwa, która ma obowiązek stania na straży sędziowskiej niezależności, niezawisłości sędziów, składa hołd poddańczy ministrowi sprawiedliwości, włącza się w ogóle w kampanię wyborczą - przekonuje profesor Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. - To nie jest tylko tak, że minister to dostrzega, że to jest kampania wyborcza, więc warto to nagłaśniać. Jest problem - odpowiada Ewa Łosińska, rzeczniczka prasowa KRS.

Większość członków nowej KRS - powołanych już po zmianach PiS-u - zgodziła się z opinią ministra i powstała ponad trzystronicowa uchwała "w sprawie standardów bezstronności i niezawisłości sędziowskiej". W uchwale pojawiły się zarzuty wobec sędziowskich stowarzyszeń. - Niepokój Krajowej Rady Sądownictwa budzi działalność publiczna niektórych sędziów - mówi Stanisław Zdun, członek KRS. - Stowarzyszenie Iustitia, Stowarzyszenie Themis - to tam są te złowieszcze łapy, które dybią na niezależność sędziowską. Czy sobie ironizuję? Ironizuję - ocenia Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny, członek KRS. W uchwale pada na przykład zarzut o promowaniu ideologii gender. - Teraz konstytucyjny organ, Krajowa Rada Sądownictwa, będzie walczyć z ideologią gender. Ja wiem, że brzmi to humorystycznie - dodaje Kwiatkowski.

Posiedzenie KRS. Ziobro o "narastającym upartyjnieniu" części sędziów
Posiedzenie KRS. Ziobro o "narastającym upartyjnieniu" części sędziówTVN24

Źródło problemu

- Ta cała uchwała jest emanacją osobowości członków tego nielegalnego organu, jakim jest neo-KRS. Po części to są jakieś dziwne obsesje. Po części to jest groch z kapustą - ocenia Maciej Czajka, Stowarzyszenie Sędziów Themis.

W pracach nad uchwałą pełnej zgody w KRS nie było. - Uchwała po prostu nie jest na temat. Jest zbyt mało konkretna i nosi cechy nie uchwały konstytucyjnego organu, ale nosi cechy publicystyki - mówi Paweł Styrna, członek KRS. Ten raczej publicystyczny charakter dokumentu wytyka KRS-owi też opozycja. - Ja od KRS-u, jednak bardzo ważnego organu w Polsce, w polskim porządku, nie oczekuje publicystyki politycznej, tylko załatwiania realnych problemów. Realnym problemem jest dzisiaj to, jak długo trwają postępowania sądowe - mówi Szymon Hołownia.

Postępowania sądowe trwają w tej chwili dłużej, niż kiedy PiS zaczynał rządzić. - Za te osiem lat minister Zbigniew Ziobro i Krajowa Rada Sądownictwa biorą pełną odpowiedzialność - ocenia profesor Krystian Markiewicz.

Dzisiaj nie to jest dla KRS problemem. Problemem jest, że sędziowie "wbrew zasadzie bezstronności angażują się w działalność polityczną". - Pomylono skutki z przyczynami. Obecna aktywność pewnej grupy sędziów poza sądem wynika przede wszystkim z tego, że politycy dobrali się do wymiaru sprawiedliwości, druzgocą go na wszystkie możliwe sposoby - wyjaśnia Bogdan Zdrojewski, senator KO. Bodgan Zdrojewski jest w KRS z ramienia Senatu. Jego zdaniem posiedzenie Rady to był sąd nad sędziami. Tłumaczy, że gdyby nie PiS-owskie zmiany w sądownictwie, sędziowie mogliby się skupić na orzekaniu.

- Mnie i moich kolegów, koleżanki polityka w ogóle nie obchodzi. My żądamy tylko tego, żeby w Polsce przestrzegana była konstytucja, żeby było przestrzegane prawo. Politycy są od polityki, my jesteśmy od wymierzania sprawiedliwości. Jeżeli politycy zaczynają wymierzać sprawiedliwość, ingerować w wymierzanie sprawiedliwości, próbować zawłaszczyć to, do czego my mamy prawo, to wtedy musimy stawiać jasny i prosty opór - mówi Maciej Czajka.

Ziobro: hiszpańska KRS to kopiuj - wklej polskiej To nieprawda
Ziobro: hiszpańska KRS to kopiuj - wklej polskiej To nieprawdatvn24

Kolejne zmiany

KRS podjęła jeszcze jedną ważną decyzję. - Rada zarządziła lustrację niektórych spraw, takich losowo wybranych, żeby poznać skalę problemu - poinformowała Dagmara Pawełczyk-Woicka, przewodnicząca KRS.

Chodzi o to, czy sędziowie przestrzegają zasady bezstronności. Ta kontrola ma być przeprowadzona między innymi w poznańskim sądzie, który skazał 21-letnią Marikę, w której obronie stanął niedawno Zbigniew Ziobro. - Dzisiaj minister sprawiedliwości ma być tym, który ma oceniać, czy sędzia wydał dobry, czy zły wyrok - dodaje Krzysztof Kwiatkowski.

PiS zaczął zmiany w sądownictwie zaraz po dojściu do władzy. To przez to mamy spór z Unią Europejską, który kosztuje nas bardzo realne kwoty. - Walczy się z sędziami za to, że mówią rzeczy dla wszystkich oczywiste, zamiast zająć się uzdrawianiem wymiaru sprawiedliwości - ocenia Tomasz Siemoniak.

W weekend prezes PiS zapowiadał, że jeśli Zjednoczona Prawica wygra wybory, będą dalsze zmiany. - My to zmienimy, tym razem nikt nas nie zatrzyma - zadeklarował Jarosław Kaczyński. Chodzi o totalną reorganizację. - Oni wprost mówią, że chcą mieć sędziów, którzy będą dyspozycyjni w stosunku do władzy - uważa Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. Przy tak głębokich zmianach, o jakich mówiła Zjednoczona Prawica, sędziowie mieliby być ponownie powoływani i jest ryzyko, że niektórzy zostaliby powołani, a niektórzy - niekoniecznie.

Autorka/Autor:Maria Bilińska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS