Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Jakie mogą być koszty transformacji energetycznej Polski?

Zbudowanie elektrowni wiatrowej albo atomowej to kosztowna inwestycja. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę koszty operacyjne, to mogą się one okazać tańsze niż elektrownie węglowe. Za węgiel płacimy jak za zboże. To nie tylko koszt surowca, ale także pozwoleń na emisję CO2 i leczenia obywateli, którzy mają problemy zdrowotne z powodu smogu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Co z Polakami po brexicie? Eksperci odpowiadają na pytania widzów

- Wielka Brytania dzisiaj będzie starała się zatrzymać tych ludzi, którzy są, bo oni nie mają zastępstwa na tym rynku, a sprowadzanie ludzi z zewnątrz nie jest pożądane - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Paweł Kowalski, radca prawny z Uniwersytetu SWPS. Razem z drugim gościem programu - Przemysławem Kamilem Rosiakiem, radcą prawnym z KPMG - odpowiadali na pytania widzów dotyczących sytuacji Polaków na Wyspach po brexicie.

Plany Komisji Europejskiej. "To oznacza rewolucję w całym przemyśle"

- Na początek mamy 250 miliardów euro rocznie do 2030 roku na realizację tych pierwszych planów Komisji Europejskiej - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl. - Toczy się gra o to, w jaki sposób kompensować te zmiany, jak wesprzeć je tak, by ta rewolucja zielona w gospodarce nie zmieniła się w rewolucję na ulicach - dodał. Drugi gość programu, Kamil Wyszkowski z Global Compact Network Poland, podkreślił, że "Europejski Zielony Ład" to wdrożenie polityk ONZ uzgodnionych w 2015 podczas szczytu klimatycznego w Paryżu.

Informacja o ćwiczeniach zamiast kalorii? Naukowcy chcą zmian na etykietach

Ile trzeba przebiec lub zrobić brzuszków, żeby spalić jedną pizzę? Brytyjscy naukowcy proponują, aby na opakowaniach żywności i napojów zamiast danych o kaloriach pojawiały się informacje o tym, ile minut spaceru lub biegania zajmie ich spalenie. Jak mówią - kalorie są zbyt abstrakcyjne, a przełożenie jedzenia na wysiłek powinno pomóc ludziom w podejmowaniu lepszych decyzji żywieniowych.

Kampania na ostatniej prostej. "W sprawie brexitu podziały są ogromne"

Stawka jest bardzo duża. I tu nie tylko chodzi o brexit, ale o całą przyszłość służby zdrowia i różnych praw pracowniczych - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan Zielonka profesor Studiów Europejskich na Uniwersytecie w Oksfordzie. Skomentował w ten sposób kampanię przed wyborami do Izby Gmin w Wielkiej Brytanii. Jednocześnie zwrócił uwagę, że przegrana Borisa Johnsona będzie oznaczała wycofanie się przez Partie Konserwatywną z kilku postulatów związanych z brexitem. - Brytyjczycy będą musieli przygotować się na to, że brexit ma swoją cenę - dodał profesor Zielonka.

"Na czas tych ćwiczeń Polska będzie wyglądała bardzo bojowo"

- To co jest bardzo istotne, to jest ten element ćwiczeń, który łączy się z przerzutem wojsk amerykańskich. Na taką skalę, w sytuacji symulującej działania bojowe, tego jeszcze nie realizowaliśmy - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS generał Bogusław Pacek, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego SDirect24. Odniósł się w ten sposób do informacji na temat organizacji ćwiczeń wojsk USA na terenie Polski w ramach DEFENDER-Europe 20. - Na czas tych ćwiczeń Polska będzie wyglądała bardzo bojowo i to jest dobry kierunek - dodał. - Ważniejsza dla Polski, jako członka NATO, jest ta aktywność szkoleniowa, która ma wymiar praktyczny. Tego typu przedsięwzięcia są bardzo ważne dla budowania naszych zdolności - zauważył drugi gość programu generał Mirosław Różański, prezes Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints.

Decyzja WADA w sprawie Rosji. "Kierunek bardzo dobrze obrany"

- To co uczyniła WADA to jest kierunek bardzo dobrze obrany, ale ja bym widział rozszerzenie tych działań o innych sportowców. Uważam, że ci sportowcy, którzy mają przeszłość dopingową, powinni być raz na zawsze wykluczeni z igrzysk - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Szymon Ziółkowski, lekkoatleta, mistrz olimpijski w rzucie młotem z Sydney. Skomentował w ten sposób decyzję Światowej Agencji Antydopingowej dotyczącą wykluczenia Federacji Rosyjskiej na cztery lata z najbardziej prestiżowych imprez sportowych. - Była pewność, że ta kara będzie wyglądała w taki sposób - dodał drugi gość programu Maciej Petruczenko z "Przeglądu Sportowego".

Jej serce nie biło przez sześć godzin, właśnie wyszła ze szpitala. "To, co mnie spotkało, to cud"

34-letnia Audrey Schoeman wyszła z mężem na wycieczkę w Pireneje, gdzie zaskoczyła ich śnieżyca. Z każdą chwilą stan Brytyjki się pogarszał, aż w końcu kobieta zemdlała. Służby dotarły do niej dopiero po dwóch godzinach, od kiedy mężowi udało się wezwać pomoc. Kobieta zapadła na głęboką hipotermię - temperatura jej ciała spadła do 18 stopni Celsjusza, a serce przestało bić. Wznowiło pracę dopiero po sześciu godzinach.

"Był to niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców". Angela Merkel odwiedziła Auschwitz

W piątek Angela Merkel po raz pierwszy jako kanclerz Niemiec odwiedziła były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Kanclerz Niemiec wielokrotnie zwracała się bezpośrednio do byłych więźniów obozu śmierci, którzy również tam byli w piątek. - Był to niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców. Ważne jest dla mnie, aby to podkreślić, ważne, aby jasno wskazać sprawców. Jesteśmy to winni ofiarom i nam samym - powiedziała. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Banan przyklejony taśmą sprzedany za 120 tysięcy dolarów. "Rynek sztuki takimi rzeczami się karmi"

- Artysta chce nam coś powiedzieć. Artysta chce powiedzieć światu: popatrzcie, przykleiłem wam banana do ściany, a cały świat o tym mówi - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan Koszutski, wiceprezes domu aukcyjnego Desa Unicum. Gość programu był pytany o instalację włoskiego artysty Maurizia Cattelana, która została sprzedana za 120 tysięcy dolarów. Instalacja polega na przyklejeniu banana taśmą klejącą do ściany - Rynek sztuki takimi rzeczami się karmi, rynek sztuki takie rzeczy podsyca - dodał.

Polskie służby przejęły dwie tony kokainy. "Mnie zaskoczyło, że to z Kolumbii"

Marcin Wojciechowski, redaktor czasopisma "Liberté!" stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS, że producenci w Ameryce Łacińskiej wytwarzają narkotyki głównie na rynek amerykański. - Zaczęto opracowywać syntetyczne narkotyki i popyt na te eko-narkotyki (naturalne narkotyki - przyp. red.) wyraźnie zmalał (...). W Europie tego przemytu z Ameryki Łacińskiej było z roku na rok coraz mniej - wyjaśnił. - Mnie zaskoczyło, że to z Kolumbii - powiedział o udaremnionym przez polskie służby przemycie dwóch ton kokainy z Kolumbii.

"Macron chce radykalnie uprościć system emerytalny"

- Teraz związki zawodowe, myślę, będą grały na przedłużenie tego strajku tak długo, dopóki nie stanie się jasne, że one są stroną w rozmowie z rządem - ocenił Piotr Moszyński, korespondent "Gazety Wyborczej" we Francji, mówiąc o strajku generalnym we Francji, który wybuchł w proteście przeciwko reformie emerytalnej Emmanuela Macrona. - Macron chce radykalnie uprościć system emerytalny - tłumaczył drugi gość programu, Michel Viatteu, dziennikarz AFP.

"Kobiety zaczęły bardzo intensywnie działać w polityce"

- To jest ciągle za mało, ale musimy spojrzeć na zdjęcia sprzed kilku lat i tam kobiet nie było wcale - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Katarzyna Pawlikowska, kobietolożka. Skomentowała w ten sposób fotografie zrobioną podczas szczytu NATO w Londynie. Jednocześnie zauważyła, że kobiety zaczęły aktywniej uczestniczyć w polityce światowej i działać na rzecz zmian w mentalności społeczeństwa. - To, że kobiety zaczęły się pojawiać, to jest znak czasów - dodała. Natomiast Dominika Grodowska z The Protocol School of Poland podkreśliła, że te siedem kobiet będących na zdjęciu pochodzi z krajów, w których prowadzone są działania na rzecz wyrównywania szans. - To są właśnie kraje, które od dawien dawna są równościowe - dodała.

W Rosji każdy może zostać "zagranicznym agentem". Władimir Putin podpisał nowe prawo

Rosja coraz ostrzej walczy z wolnością słowa. Najnowszą bronią jest prawo uderzające w każdego, kto publikuje informacje. W jakiejkolwiek formie - nawet poprzez wpis w mediach społecznościowych. Wystarczy, że taki autor dostanie jakiekolwiek pieniądze z zagranicy, i już może zostać "zagranicznym agentem" i mieć ogromne kłopoty. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Najważniejsze dla dynastii Windsorów jest to, żeby przetrwać"

Myślę, że tak naprawdę jest to jest duży problem rodzinny, a nie duży problem monarchii - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Maciej Czajkowski, były dziennikarz BBC. Skomentował w ten sposób sprawę księcia Andrzeja, młodszego syna królowej Elżbiety II, który oskarżany jest o wykorzystywanie seksualne. - Na razie trwa śledztwo. W związku z tym on (książę Andrzej - przyp. red) zadeklarował swoją chęć pomocy, i na pewno może być jakimś głównym świadkiem w tej sprawie - dodał Czajkowski. Jednocześnie zauważył, że rodzina królewska zrobi wszystko aby jak najszybciej zamknąć tą sprawę. - Najważniejsze dla dynastii Windsorów jest to, żeby przetrwać - mówił.

Aktywistka Jane Fonda. "Chwała Bogu, że jeszcze są takie postacie"

- To jest fantastyczna ikona, odpowiedzialna kobieta, której się chce w dalszym ciągu mówić głośno o sprawach jej zdaniem istotnych - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marcin Cejrowski, redaktor naczelny portalu plejada.pl. Odniósł się w ten sposób do protestów, w których brała udział amerykańska aktorka Jane Fonda.

Cieślak: najmądrzej jest stosować taktykę "run, hide, fight"

- Z całą pewnością pan Łukasz przejdzie do historii jako pierwsza osoba, która broniła się tak unikalnym narzędziem - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Grzegorz Cieślak z Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi i Gospodarczymi Collegium Civitas. Skomentował tak interwencję Polaka o imieniu Łukasz, który użył kła narwala, by powstrzymać terrorystę, którzy zaatakował w Londynie. Zdaniem Grzegorza Cieślaka stawianie oporu terroryście jest słuszne. - Ja bym śmiało powiedział: uderz terrorystę - dodał. Podkreślił przy tym, że "nie zachęca do celowego wchodzenia w interakcję ze sprawcą".

"Różnych powikłań otyłości jest około 230"

- Nigdy nie spotkałem się z chorym z taką masą ciała - przyznał w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS chirurg i bariatra profesor Mariusz Wyleżoł, mówiąc o Meksykaninie, który waży blisko 600 kilogramów. Zaznaczył, że mężczyzna powinien już dawno być leczony. - Zakładając, że jego wzrost wynosi około 180 centymetrów, to on powinien być kwalifikowany do leczenia chirurgicznego otyłości przy masie ciała 130 kilogramów - podkreślił.

"Europa, żeby przetrwać, musi się umacniać"

Donald Tusk miał bardzo trudne początki, ale prowizoryczny bilans wypada dla niego bardzo korzystnie - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego. Gość programu oceniał 5 lat Donalda Tuska w fotelu szefa Rady Europejskiej oraz mówił o wyzwaniach, jakie stoją przed Unią.

"Bardzo często ofiarami przemocy są osoby słabsze, osoby inne"

- Bardzo często ofiarami przemocy są osoby słabsze, osoby inne - wyjaśniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Tatiana Mindewicz-Puacz, psychoterapeutka, mentorka w programie "Projekt Lady". Odniosła się w ten sposób do nagrania, na którym grupa dzieci znęcała się nad autystycznym chłopcem. Jednocześnie zauważyła, że ogromną rolę pełnią tutaj dzieci, które przyłączają się do prowodyra takiej przemocy. - Pokazujmy naszym dzieciom w domu, że nie muszą się do czegoś takiego przyłączać - wyjaśniła.

"Ciężko jest kupić coś bez opakowania plastikowego"

Musimy korzystać z tego co już mamy, bo każdy z nas ma w domu szufladę pełną reklamówek i tym samym wyrobić sobie nowy nawyk. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było plastikowych siatek i jakoś sobie radziliśmy - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Areta Szpura, aktywistka, autorka książki "Jak uratować świat". Skomentowała w ten sposób najnowsze doniesienia na temat ilości zużywanych torebek plastikowych. - To, że zaczęliśmy używać czegoś co ma trwałość kilkaset lat jednorazowo, zgubiło nas - dodała.

"Jeśli będzie rezolucja w sprawie praw LGBT, pewnie będzie krytyczna" dla Polski

Mam wrażenie, że (debata) prezentowała dwa nie do końca zrównoważone punkty widzenia. Z jednej strony pan Biedroń mówił o dyskryminacji osób LGBT, co w dużym stopniu jest prawdziwe, ale wydaje mi się, że przedstawiał przesadzoną wersję. Z drugiej strony przedstawiciele PiS atakowali go i próbowali udowodnić, że nie ma racji - mówił w "Faktach o świecie" w TVN 24 BiS były premier i eurodeputowany Włodzimierz Cimoszewicz. Odnosił się do debaty, która odbyła się w Parlamencie Europejskim, a - choć miała dotyczyć praw osób LGBT w Unii Europejskiej, w dużym stopniu dotyczyła Polski. Odpowiadając na pytanie o możliwy ciąg dalszy, o głosowanie w sprawie rezolucji, dotyczącej tego tematu, odrzekł: - Oczywiście, bardzo możliwe, że coś takiego się stanie, że taka rezolucja przejdzie. Pewnie będzie krytyczna wobec naszego kraju - dodał. Materiał "Faktów o świecie" TVN24 BiS.

"Myślę, że to kradzież na zlecenie"

- Tego rodzaju charakterystyczne precjoza sprzedaje się na zamówienie kolekcjonerom - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Niemczyk, analityk służb specjalnych i były dyrektor Biura Analiz i Informacji mówiąc o kradzieży ze skarbca Augusta Mocnego w Dreźnie. - Są tacy "kolekcjonerzy", którzy uwielbiają mieć u siebie obraz, który jest słynny na cały świat - potwierdził Maciej Karczyński, były rzecznik ABW i były policjant. - To jest specyficzne środowisko, specyficzna forma kradzieży - dodał.