Szwajcarki protestują. "W rzeczywistości nie dzieje się nic, żeby polepszyć sytuację kobiet"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obywatelki Szwajcarii organizują protesty, domagając się pełnego równouprawnienia. W tym roku ich demonstracje miały też dodatkowy aspekt - solidarność z polskimi kobietami.

Szwajcaria jest znana ze swoich banków i z geopolitycznej neutralności. Z ekskluzywnych zegarków i z czekolady. Jednak nie jest znana z równego traktowania kobiet. To jeden z najbezpieczniejszych i najbogatszych krajów świata. Pod względem kwoty PKB na mieszkańca zajmuje obecnie czwarte miejsce. A jednak właśnie tam kobiety głośno krzyczą, że czas nierówności minął. - Krzyczałyśmy z całej siły, z głębi brzucha. Krzyczałyśmy tak głośno, że aż zaczęłyśmy się trząść. Nasz krzyk połączył się w jeden głos. To było niesamowite uczucie jedności i wspólnoty - mówi Morgan Aeschlimann z Genewy.

Protesty przeciwko dyskryminacji kobiet odbyły się w kilkudziesięciu miastach jak zwykle 14 czerwca, w rocznicę wpisania równości płci do szwajcarskiej konstytucji. To nie jest krzyk rozpaczy, a raczej gniewu i buntu. Choć trudno w to uwierzyć, Szwajcarki zarabiają o około jedną piątą mniej od Szwajcarów. W Unii Europejskiej ta średnia różnica w płacach między mężczyznami a kobietami wynosi niecałe 13 procent, a w Polsce tylko 4,5 procent. Dlatego symbolicznie uczestniczki protestów uznają, że w Szwajcarii od godziny 15:24 kobiety pracują za darmo. Co więcej, zdecydowana większość kobiet pracuje tam tylko na część etatu, choć deklarują, że wolałyby pełnowymiarową pracę. Nic zatem dziwnego, że w 2023 roku demonstracje odbywały się pod hasłem "Płaca, czas, szacunek". - Równe prawa zostały przegłosowane kilka dekad temu, ale wciąż nie zostały wprowadzone w życie. Mówią nam, że nie mamy na co narzekać, bo dostałyśmy to, czego chciałyśmy, ale w rzeczywistości nie dzieje się nic, żeby polepszyć sytuację kobiet - ocenia Francoise Nyffeler, współorganizatorka protestu.

"Kobiety cierpią najbardziej, od paru lat"
"Kobiety cierpią najbardziej, od paru lat"TVN24

Walka o równość

Szwajcaria była jednym z ostatnich rozwiniętych państw, które przyznały kobietom prawa wyborcze - częściowo w 1971 roku i pełne po wyroku Sądu Najwyższego dopiero w 1990 roku. Przypomnijmy, że Polkom prawo do głosowania przyznał Józef Piłsudski tuż po I wojnie światowej. - To skandal, że wciąż w pracy i w miejscach publicznych jesteśmy ofiarami dyskryminacji i molestowania. Nikt nas nie chroni. Nikt nas nie słucha - alarmuje Karine. W protestach nie chodzi tylko o pieniądze. Szwajcarki przypominają o ofiarach przemocy domowej, głośno krzyczą o dyskryminacji mniejszości seksualnych. W 2023 roku Szwajcarki pamiętały także o dramacie Polek. - Solidaryzujemy się z kobietami w Polsce, którym odebrane zostały prawa decydowania o swojej podmiotowości, o swojej integralności cielesnej, o swoim ciele. Więc próbujemy połączyć te dwa wydarzenia - wyjaśnia Agnieszka Kamińska, dziennikarka, autorka bloga "I'm not Swiss".

Szwajcarki tłumaczą, że muszą wychodzić na ulice, bo przyznane im prawa nie są egzekwowane i w jednej chwili, jedną ustawą, mogą zostać im one odebrane.

Autorka/Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS