Szwajcarki protestują. "W rzeczywistości nie dzieje się nic, żeby polepszyć sytuację kobiet"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obywatelki Szwajcarii organizują protesty, domagając się pełnego równouprawnienia. W tym roku ich demonstracje miały też dodatkowy aspekt - solidarność z polskimi kobietami.

Szwajcaria jest znana ze swoich banków i z geopolitycznej neutralności. Z ekskluzywnych zegarków i z czekolady. Jednak nie jest znana z równego traktowania kobiet. To jeden z najbezpieczniejszych i najbogatszych krajów świata. Pod względem kwoty PKB na mieszkańca zajmuje obecnie czwarte miejsce. A jednak właśnie tam kobiety głośno krzyczą, że czas nierówności minął. - Krzyczałyśmy z całej siły, z głębi brzucha. Krzyczałyśmy tak głośno, że aż zaczęłyśmy się trząść. Nasz krzyk połączył się w jeden głos. To było niesamowite uczucie jedności i wspólnoty - mówi Morgan Aeschlimann z Genewy.

Protesty przeciwko dyskryminacji kobiet odbyły się w kilkudziesięciu miastach jak zwykle 14 czerwca, w rocznicę wpisania równości płci do szwajcarskiej konstytucji. To nie jest krzyk rozpaczy, a raczej gniewu i buntu. Choć trudno w to uwierzyć, Szwajcarki zarabiają o około jedną piątą mniej od Szwajcarów. W Unii Europejskiej ta średnia różnica w płacach między mężczyznami a kobietami wynosi niecałe 13 procent, a w Polsce tylko 4,5 procent. Dlatego symbolicznie uczestniczki protestów uznają, że w Szwajcarii od godziny 15:24 kobiety pracują za darmo. Co więcej, zdecydowana większość kobiet pracuje tam tylko na część etatu, choć deklarują, że wolałyby pełnowymiarową pracę. Nic zatem dziwnego, że w 2023 roku demonstracje odbywały się pod hasłem "Płaca, czas, szacunek". - Równe prawa zostały przegłosowane kilka dekad temu, ale wciąż nie zostały wprowadzone w życie. Mówią nam, że nie mamy na co narzekać, bo dostałyśmy to, czego chciałyśmy, ale w rzeczywistości nie dzieje się nic, żeby polepszyć sytuację kobiet - ocenia Francoise Nyffeler, współorganizatorka protestu.

"Kobiety cierpią najbardziej, od paru lat"
"Kobiety cierpią najbardziej, od paru lat"TVN24

Walka o równość

Szwajcaria była jednym z ostatnich rozwiniętych państw, które przyznały kobietom prawa wyborcze - częściowo w 1971 roku i pełne po wyroku Sądu Najwyższego dopiero w 1990 roku. Przypomnijmy, że Polkom prawo do głosowania przyznał Józef Piłsudski tuż po I wojnie światowej. - To skandal, że wciąż w pracy i w miejscach publicznych jesteśmy ofiarami dyskryminacji i molestowania. Nikt nas nie chroni. Nikt nas nie słucha - alarmuje Karine. W protestach nie chodzi tylko o pieniądze. Szwajcarki przypominają o ofiarach przemocy domowej, głośno krzyczą o dyskryminacji mniejszości seksualnych. W 2023 roku Szwajcarki pamiętały także o dramacie Polek. - Solidaryzujemy się z kobietami w Polsce, którym odebrane zostały prawa decydowania o swojej podmiotowości, o swojej integralności cielesnej, o swoim ciele. Więc próbujemy połączyć te dwa wydarzenia - wyjaśnia Agnieszka Kamińska, dziennikarka, autorka bloga "I'm not Swiss".

Szwajcarki tłumaczą, że muszą wychodzić na ulice, bo przyznane im prawa nie są egzekwowane i w jednej chwili, jedną ustawą, mogą zostać im one odebrane.

Autorka/Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS