Zwolennicy Trumpa wciąż stoją za nim murem. "Nie obchodzi nas nawet, czy trafi do więzienia"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak wynika z dwóch nowych sondaży, 80 procent wyborców Partii Republikańskiej uważa, że mimo zarzutów Donald Trump powinien móc zawalczyć o Biały Dom. Tyle samo ocenia, że sprawa jest polityczna. Co więcej, wśród zwolenników tej partii to właśnie Donald Trump cieszy się największym poparciem jako potencjalny kandydat na prezydenta z ramienia tego ugrupowania.

We wtorek były prezydent USA Donald Trump usłyszał 37 zarzutów związanych z nieprawidłowym obchodzeniem się z poufnymi dokumentami. Nie przyznał się do nich.

Zwolennicy byłego prezydenta USA okazują mu bezwarunkowe poparcie. - Nie obchodzi nas nawet, czy trafi do więzienia, czy nie. Wielu z nas ma podejście "albo on, albo nic" - mówi Linda Cuardos, zwolenniczka Trumpa. W roli prezydenta kraju nie widzą nikogo innego. Chcą, by Trump rządził kolejne cztery lata, a nawet zawsze. W byłym prezydencie, który mierzy się z bardzo poważnymi zarzutami karnymi, widzą - jak sami mówią - pomazańca bożego. - Kocham go, bo to dobry człowiek. Był dobrym prezydentem, moim prezydentem. Teraz, jutro i na zawsze - zapewnia Rose Roque, zwolenniczka Trumpa. - Bóg zesłał go tu w jakimś celu. Ten cel to prezydentura - dodaje.

- On był niesamowitym prezydentem. Mieliśmy świetną gospodarkę, pokój. Dogadywał się ze wszystkimi. Wierzę więc, że jeśli wróci do Białego Domu, będzie jeszcze lepszym prezydentem - tłumaczy Esperanza Quant, zwolenniczka Trumpa.

Wsparcie zwolenników

Zwolennicy Trumpa powtarzają w kółko, że to, czego doświadcza były prezydent, to "polowanie na czarownice". - Prawda jest taka, że nie chcą, by wygrał, bo się go boją. Demokraci i liberałowie boją się go - zapewnia Jorg Carnio, zwolennik Trumpa. Zwolennicy byłego prezydenta wierzą i powtarzają za skrajnym skrzydłem republikanów, że mają do czynienia z próbą siłowego obalenia kandydata na prezydenta. - To jest rządowa próba siłowego obalenia głównego wroga politycznego i czołowego kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych - zapewnia Marjorie Taylor Greene, kongreswoman z Partii Republikańskiej. Swój sprzeciw trumpiści powtarzają przed sądem w Miami. Nie wykluczają scenariusza rozpętania kolejnej wojny secesyjnej. Deklarują, że są gotowi walczyć.

Sprawa zarzutów nie osłabia Trumpa politycznie. Wręcz przeciwnie. Widać to też w sondażach. Według badań agencji Reutera i Ipsosu 43 procent republikanów stwierdziło, że Trump jest ich preferowanym kandydatem w wyborach prezydenckich w 2024 roku. Tylko 22 procent wybiera jego głównego rywala, Rona DeSantisa. Ważne, by zaznaczyć, że badania przeprowadzono po informacji o postawieniu byłego prezydenta w stan oskarżenia. Nic dziwnego, że w tej sytuacji i rywale się za nim wstawiają. - Gdy zasiadałem w Kongresie, wyszła ta sprawa z mailami Hillary Clinton, a jednak w jej sprawie jakoś się tym nie przejęli. Czy obowiązują inne standardy wobec demokratycznej sekretarz stanu i wobec byłego republikańskiego prezydenta? - pyta Ron DeSantis. Zwolenników Trumpa nie trzeba już do niczego przekonywać. - Nie można tak po prostu usunąć takiego prezydenta. On jest głównym kandydatem - zapewnia Keith.

Autorka/Autor:Justyna Zuber

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Możliwe, że 500 lat temu na miastenię cierpiała Mona Lisa. Może podstawowy kłopot to ten, że choroba jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Czasem mijają lata, zanim zacznie się właściwe leczenie. Miastenia to bardzo rzadka choroba, której oblicze w jakiś sposób znają miliardy ludzi na świecie.

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Źródło:
Fakty TVN

Jeśli mówimy o tym, co dzieje się na granicy, to raczej są to dramatyczne historie. Tym razem po raz pierwszy jest to historia miłosna, o ile główny bohater tej opowieści mówił pogranicznikom prawdę. Sprawa wygląda tak - pewien Anglik pokochał w internecie pewną Rosjankę mieszkającą w Petersburgu. Niestety, nie jest to łatwy czas na takie uczucie.

Na piechotę chciał dostać się do swojej ukochanej w Rosji. Wpadł w ręce pograniczników

Na piechotę chciał dostać się do swojej ukochanej w Rosji. Wpadł w ręce pograniczników

Źródło:
Fakty TVN

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ruch prokuratury w sprawie Ryszarda Czarneckiego. Śledczy chcą uchylenia immunitetu, a potem rozliczenia afery dotyczącej tzw. kilometrówki. Według ich ustaleń w latach 2009-2013 eurodeputowany PiS miał przyczynić się do nieprawidłowego dysponowania majątkiem Parlamentu Europejskiego na kwotę ponad dwustu tysięcy euro.

Prokuratura wraca do sprawy "kilometrówki" Ryszarda Czarneckiego. Polityk mówi, że chce oczyścić swoje imię

Prokuratura wraca do sprawy "kilometrówki" Ryszarda Czarneckiego. Polityk mówi, że chce oczyścić swoje imię

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN