Zwolennicy Trumpa wciąż stoją za nim murem. "Nie obchodzi nas nawet, czy trafi do więzienia"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak wynika z dwóch nowych sondaży, 80 procent wyborców Partii Republikańskiej uważa, że mimo zarzutów Donald Trump powinien móc zawalczyć o Biały Dom. Tyle samo ocenia, że sprawa jest polityczna. Co więcej, wśród zwolenników tej partii to właśnie Donald Trump cieszy się największym poparciem jako potencjalny kandydat na prezydenta z ramienia tego ugrupowania.

We wtorek były prezydent USA Donald Trump usłyszał 37 zarzutów związanych z nieprawidłowym obchodzeniem się z poufnymi dokumentami. Nie przyznał się do nich.

Zwolennicy byłego prezydenta USA okazują mu bezwarunkowe poparcie. - Nie obchodzi nas nawet, czy trafi do więzienia, czy nie. Wielu z nas ma podejście "albo on, albo nic" - mówi Linda Cuardos, zwolenniczka Trumpa. W roli prezydenta kraju nie widzą nikogo innego. Chcą, by Trump rządził kolejne cztery lata, a nawet zawsze. W byłym prezydencie, który mierzy się z bardzo poważnymi zarzutami karnymi, widzą - jak sami mówią - pomazańca bożego. - Kocham go, bo to dobry człowiek. Był dobrym prezydentem, moim prezydentem. Teraz, jutro i na zawsze - zapewnia Rose Roque, zwolenniczka Trumpa. - Bóg zesłał go tu w jakimś celu. Ten cel to prezydentura - dodaje.

- On był niesamowitym prezydentem. Mieliśmy świetną gospodarkę, pokój. Dogadywał się ze wszystkimi. Wierzę więc, że jeśli wróci do Białego Domu, będzie jeszcze lepszym prezydentem - tłumaczy Esperanza Quant, zwolenniczka Trumpa.

Wsparcie zwolenników

Zwolennicy Trumpa powtarzają w kółko, że to, czego doświadcza były prezydent, to "polowanie na czarownice". - Prawda jest taka, że nie chcą, by wygrał, bo się go boją. Demokraci i liberałowie boją się go - zapewnia Jorg Carnio, zwolennik Trumpa. Zwolennicy byłego prezydenta wierzą i powtarzają za skrajnym skrzydłem republikanów, że mają do czynienia z próbą siłowego obalenia kandydata na prezydenta. - To jest rządowa próba siłowego obalenia głównego wroga politycznego i czołowego kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych - zapewnia Marjorie Taylor Greene, kongreswoman z Partii Republikańskiej. Swój sprzeciw trumpiści powtarzają przed sądem w Miami. Nie wykluczają scenariusza rozpętania kolejnej wojny secesyjnej. Deklarują, że są gotowi walczyć.

Sprawa zarzutów nie osłabia Trumpa politycznie. Wręcz przeciwnie. Widać to też w sondażach. Według badań agencji Reutera i Ipsosu 43 procent republikanów stwierdziło, że Trump jest ich preferowanym kandydatem w wyborach prezydenckich w 2024 roku. Tylko 22 procent wybiera jego głównego rywala, Rona DeSantisa. Ważne, by zaznaczyć, że badania przeprowadzono po informacji o postawieniu byłego prezydenta w stan oskarżenia. Nic dziwnego, że w tej sytuacji i rywale się za nim wstawiają. - Gdy zasiadałem w Kongresie, wyszła ta sprawa z mailami Hillary Clinton, a jednak w jej sprawie jakoś się tym nie przejęli. Czy obowiązują inne standardy wobec demokratycznej sekretarz stanu i wobec byłego republikańskiego prezydenta? - pyta Ron DeSantis. Zwolenników Trumpa nie trzeba już do niczego przekonywać. - Nie można tak po prostu usunąć takiego prezydenta. On jest głównym kandydatem - zapewnia Keith.

Autor:Justyna Zuber

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS