Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Taylor Swift wokalistką dekady. "Ona miała tak naprawdę hit za hitem"

- Taylor Swift kojarzyła się zawsze z byciem taką typową amerykańską dziewczyną z sąsiedztwa - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dziennikarka muzyczna Gabi Drzewiecka. Jej zdaniem twórczość Taylor Swift jest nie tylko dla młodzieży. - Znam mnóstwo ludzi w moim wieku czy starszych, którzy lubią jej muzykę - zapewniła. - Taylor Swift ma zdecydowanie talent - oceniła. Taylor Swift została uznana artystką dekady na tegorocznej gali American Music Awards.

Pesymizm jako środek promocji? "To jest humor montypythonowski"

- Nabrałem wielkiej chęci, by odwiedzić to miejsce - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Mirosław Oczkoś, ekspert ds. wizerunku, mówiąc o fińskiej miejscowości Puolanka. - To pokazuje, że nie ma takiej rzeczy, na której się nie można wypromować - podkreślił. Fińskie miasto Puolanka chce się wypromować jako światowe centrum pesymizmu.

Akcja wąsopad. W walce z rakiem prostaty i jąder

Movember to połączenie angielskich słów "moustache" i "november", wąsy i listopad. Po polsku to wąsopad. Celem akcji Movember jest profilaktyka i informowanie o męskich nowotworach - o raku prostaty i raku jądra. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Sport jest antidotum na depresję"

- Sport jest antidotum na depresję - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Kamiński, podróżnik. Ten brak ruchu się przekłada dalej na umysł - dodał. 40 procent zwolnień lekarskich z wychowania fizycznego jest wystawiana na prośbę rodziców - stwierdziła Edyta Litwiniuk, trener personalny, dietetyk i szkoleniowiec.

Skandal z księciem Andrzejem "okropnie rzutuje na powagę monarchii"

Ta cała sprawa okropnie rzutuje na powagę monarchii - mówiła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, komentując skandal na brytyjskim dworze. Dodała przy tym, że na szczęście dla monarchii głównym bohaterem skandalu jest książę Andrzej, który jest jedną z najmniej popularnych osób na dworze Elżbiety II. Maciej Woroch, korespondent "Faktów" TVN w Wielkiej Brytanii mówił z kolei o tym, jak media brytyjskie odbierają rezygnację księcia Andrzeja.

"Wszystkie bakterie uczą się działania antybiotyków"

- Po obu stronach lekarskiego biurka latami tworzyły się błędy. Błędy, stereotypy dotyczące antybiotykoterapii - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych. - Wszystkie bakterie uczą się tego działania antybiotyków - dodał. - Część firm farmaceutycznych przestała wręcz zajmować się nowymi antybiotykami - powiedział profesor Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.

"Zobaczyłam bezbronne zwierzę, idące prosto w ogień". Kobieta uratowała koalę

Dramatyczna i wzruszająca akcja ratunkowa w Australii. Kobieta przy pomocy innych kierowców uratowała koalę z płonącego buszu. Rzuciła mu się na pomoc kiedy zobaczyła, że zwierzę uciekając przed płomieniami wdrapuje się na drzewo. Zdjęła bluzkę i owinęła w nią koalę, by zdjąć ją z drzewa - zanim stanęłoby w ogniu. Poparzone, ranne i przerażone zwierzę zawiozła do szpitala. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Grzech ekologiczny? "To broni się i biblijnie, i teologicznie"

Pomysł wprowadzenia grzechu ekologicznego broni się przede wszystkim i biblijnie, i teologicznie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS teolog Piotr Kosiak, komentując pomysł papieża Franciszka, by taki grzech określić. Drugi gość programu pochwalił biskupa Rzymu za działalność na rzecz ochrony środowiska naturalnego. - Dyplomacja watykańska pod przywództwem papieża Franciszka robi tyle, ile jest w stanie - powiedział Kamil Wyszkowski z Global Compact Network Poland. - To widać na każdym szczycie klimatycznym - dodał.

Rozdzieliła je katastrofa po erupcji wulkanu. Siostry spotkały się po 34 latach

13 listopada 1985 roku w Kolumbii wybuchł wulkan Nevado del Ruiz. W wyniku erupcji pobliskie miasto Armero zostało kompletnie zniszczone przez błotną lawinę. Zginęło ponad 20 tysięcy ludzi. Wielu z tych, którzy przeżyli, do dziś szuka swoich bliskich. Pomaga im w tym fundacja Armando Armero. Dzięki tej pomocy siostry Jenifer i Angel spotkały się po 34 latach.

19 godzinny lot? Lekarz: główny problem to zmiana ciśnienia

- Z przyczyn badawczych wybrałbym się w taki lot - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS lekarz Michał Sutkowski, mówiąc o 19-godzinnym locie samolotem pasażerskim z Londynu do Sydney. Podkreślił, że problematyczne podczas lotu są takie rzeczy jest zmiana ciśnienia powietrza i jego niska wilgotność. Joanna Kłęk - była stewardessa i autorka bloga "Bujająca w obłokach" - mówiła z kolei o wymaganiach, jakie stają przed załogą przy długodystansowych lotach.

Ma 17 lat, jest sportowcem, musiał mieć przeszczep płuc. "Nigdy czegoś tak piekielnego nie widziałem"

W Stanach Zjednoczonych nie milknie dyskusja na temat szkodliwości palenia e-papierosów. Ostatnim głośnym przykładem jest przypadek 17-letniego licealisty, który musiał przejść przeszczep płuc. Zdaniem lekarzy jedyną przyczyną choroby nastolatka było korzystanie z elektronicznego papierosa. Oficjalnie w Stanach Zjednoczonych zarejestrowano ponad 2000 przypadków chorób płuc wywołanych przez e-papierosy.

TSUE wydał wyrok w sprawie izraelskich produktów

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że izraelskie produkty pochodzące ze stref okupowanych powinny być przy imporcie do Unii Europejskiej specjalnie oznaczane. Sprawa jest jednak bardzo skomplikowana i wzbudziła w Izraelu ogromne protesty. Przeciwko takiemu orzeczeniu była też Polska. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"To jest trucizna, niezależnie od tego, jak to nazwiemy"

Jeśli ktoś wierzy w to, że używając e-papierosa wchłania tylko nikotynę, to jest w wielkim błędzie. W gazie, który wytwarza się w czasie palenia e-papierosa, jest kilkadziesiąt substancji chemicznych o wcale nie mniejszym działaniu toksycznym niż w zwykłym papierosie - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej. Skomentował w ten sposób ostatnie doniesienia na temat szkodliwego wpływu e-papierosów na organizm. - To jest trucizna, niezależnie od tego, jak to nazwiemy - dodał. - E-papierosy nie są, jak pierwotnie sądzono lepsze, tylko gorsze (od zwykłych papierosów - przyp. red.). To jest absolutny regres - stwierdził drugi gość programu Robert Rutkowski, terapeuta uzależnień.

Sikorski: katastrofalna decyzja prezydenta Dudy

- Wiemy, kto wysłał Macierewicza w to miejsce - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, komentując decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o mianowaniu Antoniego Macierewicza na marszałka seniora Sejmu. Radosław Sikorski był w 1992 roku wiceministrem obrony narodowej, podczas gdy Antoni Macierewicz był ministrem spraw wewnętrznych. - On już wtedy mówił, że trzeba zbudować katolickie państwo narodu polskiego - wspomniał.

Truszczyński: NATO nie upadnie z dnia na dzień

Nie wierzę w to, że NATO z dnia na dzień, albo z miesiąca na miesiąc, rozpadnie się - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan Truszczyński, dyplomata i główny negocjator aneksji Polski do UE. - NATO ma się, jako sojusz, nadal dobrze- dodał. - Amerykanie pokazują, że bez nich NATO osłabnie - stwierdził z kolei profesor Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych.

"Rzucali się na kolana, wznosili ręce". Tam wojenne sieroty z Polski znalazły schronienie

To ciągle jeden z mało znanych epizodów polskiej historii. Mija 75 lat, odkąd grupa ponad 700 polskich dzieci i ich opiekunów znalazła schronienie w Nowej Zelandii. Wcześniej zostali zesłani z napadniętej przez nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki Polski na Sybir. Potem dotarli do Iranu wraz z Armią Andersa. Dzięki wspaniałomyślności i hojności Nowozelandczyków młodzi Polacy nie tylko dostali schronienie, ale i możliwości, by samodzielnie stanąć na nogi.

Masakra w Meksyku. "Tutaj chodziło tylko o to, aby wywrzeć wrażenie"

To zjawisko nazywa się wiolencja. Składa się z indolencji władz publicznych, gigantycznej korupcji oraz ze zjawiska niesłychanej przemocy, okrutnej, na pokaz - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS amerykanista i latynoamerykanista Marcin Wojciechowski. Odniósł się w ten sposób do zabójstwa trójki kobiet i sześciorga dzieci, które miało miejsce w Meksyku. - Tutaj chodziło tylko o to, aby wywrzeć wrażenie: my wkraczamy na obcy teren i robimy co chcemy - dodał. - Praktycznie całe państwo tak funkcjonuje. Jeden stan jest w rękach jednego gangu, a drugi stan w rękach nawet nie gangu, a armii przestępczej - zauważył drugi gość programu profesor Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Maluch ze smartfonem? Nowe badania nie pozostawiają wątpliwości: to błąd

Dzieciom, które spędzają zbyt dużo czasu przed ekranami smartfonów, tabletów lub telewizorów, grozi uszkodzenie struktury mózgu. Tak wynika z badania Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego na temat wpływu technologii na przedszkolaki. Mogą mieć one problemy z mówieniem, myśleniem lub czytaniem. Autorzy badań mają nadzieję, że rodzice będą lepiej kontrolować, ile czasu ze smartfonem lub tabletem spędzają ich maluchy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Podróż po USA? "Wynająć samochód i pojechać, gdzie oczy poniosą"

- To nie jest kraj, to nie jest kontynent, który za jednym razem zobaczymy - powiedział o USA w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Emilian Sołdacki, podróżnik i przewodnik wycieczek po USA. - Ja bym dała radę podróżniczą - powiedziała Magda Działoszyńska-Kossow, amerykanistka i reporterka. - Nie planować zbyt szczegółowo - zdradziła. Dodała, że bardzo amerykańskie doświadczenie to wynająć samochód i pojechać, gdzie oczy poniosą.

Elektomobilna rewolucja? "To jest w naszym interesie"

- Wszystkie koncerny pracują w tej chwili nad elektrycznymi samochodami, bo po prostu to jest w naszym interesie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jakub Faryś z Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. - Pytanie, czy Polak będzie chciał kupić małe, miejskie auto i zapłacić za ten samochód ponad 100 tysięcy złotych - dodał Krystian Plato z "Raportu Turbo" TVN Turbo.

Dzień Jedności Narodowej w Rosji. Święto ma promować patriotyzm i jedność etniczną i religijną

Rosja obchodzi Dzień Jedności Narodowej. Przywrócone przez Władimira Putina święto ma promować patriotyzm i współistnienie różnych grup etnicznych i religijnych w Federacji Rosyjskiej. Jak pokazują sondaże - połowa Rosjan nie rozumie tego, co dokładnie to święto ma symbolizować, a jedna trzecia mówi wprost, że w Rosji nie ma jedności. Najaktywniejsi tego dnia są narodowcy, ale co roku coraz mniej osób bierze udział w ich marszach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Rekordowy smog w New Delhi. "Do Indii nam na szczęście trochę brakuje"

- Ludzie chodzą w maskach i to jest nie pierwszy raz w Indiach. To jest kolejny rok. Władze mocno zastanawiają się nad tym problemem - mówiła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Anna Kalata, wiceprezes Indyjsko-Polskiej Izby Gospodarczej, mówiąc o problemie zanieczyszczenia powietrza w Indiach. - Do Indii nam na szczęście trochę brakuje - ocenił drugi gość programu, Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego. Wśród przyczyn ogromnego problemu smogu w Indiach wymienił on palenie resztek na polach, palenie śmieci i motoryzację.

"Irańczycy nabrali takiego przekonania, że są nie do ruszenia"

Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich, stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS, że zbudowanie przez Iran broni nuklearnej jest tylko kwestią "formy i czasu". - To nie jest coś, co przerasta technologicznie Irańczyków - ocenił. Mija 40 lat od szturmu na ambasadę amerykańską w Teheranie w czasie rewolucji islamskiej. - Szturm na ambasadę jest mitem założycielskim dzisiejszego Iranu - podkreślił ekspert.

"Najważniejszą rolę spełniły służby specjalne i wojska specjalne"

- Tutaj Amerykanie zdecydowali się na likwidację, na neutralizację obiektu - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Bogusław Pacek, generał dywizji w stanie spoczynku, Uniwersytet Jagielloński. Skomentował w ten sposób opublikowane nagrania z misji, której celem był lider tak zwanego Państwa Islamskiego. - Natychmiastowe działanie z powietrza, praktycznie rzecz biorąc cały obiekt został zamieniony w perzynę, aż dziwne, że kilka osób uszło z życiem - zauważył.

"Sto lat temu byliśmy jednym z najbardziej idących do przodu społecznie krajów"

- Siedzimy tutaj w czasie kiedy mija sto lat od uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Polsce. Te sto lat temu byliśmy jednym z najbardziej idących do przodu społecznie krajów - mówiła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Katarzyna Pawlikowska, kobietolożka, badaczka zachowań społecznych i konsumenckich kobiet. Odniosła się w ten sposób do dyskusji na temat praw kobiet i kwestii skracania żeńskich końcówek. Pokreśliła, że przed wojną żeńskie końcówki nie budziły żadnych kontrowersji i nikt nie mówił, że to wygląda nieelegancko. - Kiedy pyta się nas kim jestem, to bardzo często jako pierwsza pada odpowiedź - jestem kobietą - dodała.

"Widać jaka jest erozja wybrzeża, widać jak to wybrzeże jest zabieranie"

Na Fidżi sytuacja jest bardzo poważna. Widać to na zdjęciach satelitarnych. Widać jaka jest erozja wybrzeża, widać jak to wybrzeże jest zabieranie oraz widać jak kurczą się te wyspy - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Michał Cessanis z National Geographic Traveler i "Dzień Dobry" TVN. Odniósł się w ten sposób do najnowszych prognozach dotyczących podniesienia się poziomu mórz i oceanów. - Podnoszenie się poziomu morza będzie tylko jednym z licznych problemów, z którymi będziemy musieli się zmierzyć - zauważył drugi gość programu Marcin Popkiewicz fizyk i redaktor portalu "Nauka o klimacie".

AfD przed CDU. "Źródła tkwią w przechowanej niechęci do tego co obce"

- Wyniki wyborów mówią o postępującym procesie konsolidacji poglądów, których wyrazicielem jest Alternatywa dla Niemiec i których źródła tkwią w przechowanej niechęci do tego co obce - ocenił w "Faktach o Świeci" TVN24 BiS Andrzej Byrt, były ambasador Polski w Niemczech i Francji, komentując wybory landowe w Turyngii, w których AfD (Alternatywa dla Niemiec) uzyskała lepszy wynik od CDU, partii kanclerz Angeli Merkel.

Władze Kuby sprzedają sprzęt AGD za dolary i euro. "Kuba nie ma pieniędzy na nic"

- Jest mnóstwo powodów - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Maciej Stasiński, dziennikarz "Gazety Wyborczej", mówiąc o otwarciu w Hawanie przez kubańskie władze sklepów dewizowych. - Gospodarka Kuby to wciąż gospodarka centralnie sterowana - podkreślił. Zaznaczył, że sankcje wprowadzone wobec Kuby przez Donalda Trumpa pogorszyły sytuację gospodarczą w tym kraju. - Kuba nie ma pieniędzy na nic - ocenił.