Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

"Strach przed przyszłością jest tym, co nas najbardziej paraliżuje"

Odwołane koncerty, przesunięte premiery, niezrealizowane projekty. Pandemia uderzyła w branżę artystyczną. Koncerty czy przedstawienia mogą się odbywać przy ograniczonej widowni, a niektórzy artyści decydują się na występy w formie online. Sytuację kultury w Polsce w czasie pandemii skomentowali goście "Faktów o Świecie" TVN24 BiS. - Nagle okazuje się, że kontakt z artystami, z muzyką na żywo działa terapeutycznie - stwierdziła Bela Komoszyńska, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka zespołu Sorry Boys. - Strach przed przyszłością jest tym, co nas najbardziej paraliżuje - dodała Mery Spolsky, wokalistka, gitarzystka, producentka i projektantka. - Widzowie w czasie pandemii odzwyczaili się od chodzenia do kina - oceniła Gabriela Muskała, aktorka, scenarzystka i dramatopisarka. - Środowisko się zjednoczyło i bardzo chcemy sobie nawzajem pomagać - powiedziała Joanna Jabłczyńska, aktorka i radca prawny.

"Naprawdę obiecujący" postęp prac przy szczepionkach

- Polacy, ale nie tylko (...), pofolgowali sobie z SARS-CoV-2, przestali traktować go poważnie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS wirusolog, dr hab. Tomasz Dzieciątkowski. - W tej chwili oddziały zakaźne przestały być wydolne - oceniła dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. - To, co w tej chwili nastąpiło, nie powinno nas dziwić. To, że jest tak dużo zakażeń, jest normalne dla tej pory roku - stwierdził Marek Posobkiewicz, były główny inspektor sanitarny. - Czekamy na dalszy postęp pracy przy szczepionkach, on jest naprawdę obiecujący - powiedział prof. Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.

"Nie osiągniemy nic, jeżeli nie mamy ludzi, którzy pracują z nami"

Iga Świątek jest tematem numer jeden w polskim sporcie, odkąd wygrała French Open. - Niesamowite wrażenie na mnie zrobiło to, jak ona była skupiona na tym, co się dzieje na korcie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Daniel Krokosz, psycholog sportu. - Myślę, że najbardziej kluczową rolę odegrał tata Igi, który zaszczepił w Idze miłość do sportu - powiedziała polska tenisistka Klaudia Jans-Ignacik. - Im lepszy mamy team wokół, tym łatwiej jest nam potem dokonywać dobrych wyborów na korcie - zgodził się Adam Romer, redaktor naczelny magazynu "Tenisklub". - Zawsze byłem zaskoczony, że zainteresowanie tenisem w Polsce było sporadyczne - skomentował Marek Furjan, komentator tenisa w Eurosporcie.

"Łukaszenka pokazuje, że źródła problemów nie są tak naprawdę wewnętrzne"

Ponad 30 polskich dyplomatów opuści w piątek terytorium Białorusi - przekazał wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. To reakcja na wezwanie białoruskiego MSZ, które zażądało ograniczenia liczby polskich i litewskich dyplomatów w związku z ich rzekomo "destrukcyjną działalnością" w sprawie wyborów prezydenckich na Białorusi. - To jest paraliż polskiej dyplomacji - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Witold Jurasz z portalu Onet i Ośrodka Analiz Strategicznych. - Łukaszenka pokazuje, że źródła problemów nie są tak naprawdę wewnętrzne - dodała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador Polski w Moskwie. Zdaniem Wacława Radziwinowicza, wieloletniego korespondenta "Gazety Wyborczej" z Rosji - Łukaszenka nie pierwszy raz stosuje takie metody. - Z pewnością Łukaszenka będzie próbował wzmocnić się wewnętrznie - powiedziała Agnieszka Legucka, analityczka do spraw Rosji w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, Akademia Finansów i Biznesu Vistula. Dodała również, że wewnętrzną siłą Łukaszenki są jego struktury siłowe.

"Nie jestem do końca przekonana, czy planeta wytrzyma następne cztery lata Donalda Trumpa"

Wybory prezydenckie w USA zbliżają się wielkimi krokami. Zmierzą się w nich Joe Biden i urzędujący prezydent Donald Trump jak i również kandydaci na urząd wiceprezydenta, którzy już zdążyli stanąć na przeciwko siebie w debacie. - Zarówno Mike Pence jak Kamala Harris unikali odpowiedzi na pytania trudne - oceniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Renata Nowaczewska, amerykanistka z Uniwersytetu Szczecińskiego. - To wszystko spada do poziomu bardzo prymitywnego w Ameryce - dodał Marek Ostrowski z "Polityki". - Nie jestem do końca przekonana, czy planeta wytrzyma następne cztery lata Donalda Trumpa - oceniła Katarzyna Wężyk z "Gazety Wyborczej". - Plan Bidena jest naprawdę bardzo ambitny - stwierdził doktor Łukasz Pawłowski, socjolog i współprowadzący "Podkast Amerykański".

"Życie bez niego jest dziwne. Brakuje mi jego obecności"

Ta historia nie ma happy endu. Opowiada o chorobie człowieka, która zakończyła się tragicznie. I choć śmierć Gino nie była spowodowana koronawirusem, to według jego najbliższych pandemia przyśpieszyła jego odejście. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Oglądamy wierzchołek góry lodowej zmian i kryzysów"

Jakie będą długoterminowe gospodarcze skutki pandemii COVID-19? - Tworzą się nowe nierówności społeczne, dynamicznie się zmieniają - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS politolog prof. Radosław Markowski. - Jestem zdania, że oglądamy wierzchołek góry lodowej zmian i kryzysów - oceniła psycholog i socjolog dr Joanna Heidtman. - Wydaje mi się, że świat jest dużo lepiej przygotowany dzisiaj na reagowanie na tego rodzaju sytuacje kryzysowe - skomentował Michał Broniatowski, dziennikarz "Politico". - Mam nadzieję, że pod wpływem tego szoku pożegnamy się z paroma dogmatami neoliberalnymi - podkreślił z kolei Rafał Woś, dziennikarz "Tygodnika Powszechnego".

"Są szanse, że jednak opozycja wygra, tylko po prostu więcej śmiałości"

- Ja myślę, że Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że nie uda mu się kolejnych 5 lat przesiedzieć i być może rozważa jakieś warianty - skomentowała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Hanna Liubakova, białoruska dziennikarka i stypendystka Atlantic Council. Goście programu rozmawiali na temat protestów opozycji na Białorusi, które trwają już od prawie dwóch miesięcy. Chociaż reżim Alaksandra Łukaszenki wciąż nie zamierza oddawać władzy, to zdaniem gości "Faktów o Świecie" TVN24 BiS jest to tylko kwestia czasu.

Chiny utrzymują, że wygrały z epidemią. Oficjalne dane trudno zweryfikować

Chiny były pierwszym krajem, w którym epidemia COVID-19 wybuchła na wielką skalę. Jeszcze na początku tego roku codziennie informowano o tysiącach zakażonych i setkach osób zmarłych po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2, Od kilku miesięcy chińskie władze przekonują jednak, że pokonały epidemię i chwalą się dobrze działającą gospodarką i kulturą. Oficjalne dane trudno zweryfikować, bo władze wciąż przetrzymują niezależnych dziennikarzy, którzy informowali o przebiegu epidemii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W USA "podejście do epidemii stało się kwestią polityczną"

Świat walczy walczy z pandemią COVID-19. W niektórych krajach wracają ograniczenia. W Stanach Zjednoczonych koronawirusem zakaził się prezydent Donald Trump. Goście "Faktów o Świecie" TVN24 BiS opowiedzieli, jak sytuacja pandemiczna wyglądała w poszczególnych krajach. Zdaniem mecenasa Romana Rewalda w Stanach Zjednoczonych "podejście do epidemii stało się kwestią polityczną". O o tym jak wygląda walka z koronawirusem w Hiszpanii opowiadała Roksana Guillen Ortega, we Włoszech - Sylwia Pruszak, w Szwecji - Michał Ględała, a w Szkocji - Aleksandra Mergo.

Zjednoczenie Niemiec 30 lat później. "Są jeszcze wyraźne różnice wschód-zachód"

Czy po 30 latach od zjednoczenia Niemiec występują nadal różnice pomiędzy wschodem i zachodem kraju? - Historia zostawia na każdym z nas taki balast w postawach, w sposobie myślenia i to jest również dzisiaj odczuwalne pomiędzy obiema częściami zjednoczonych Niemiec - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Andrzej Byrt, były ambasador RP w Niemczech i Francji. - Są obszary, gdzie można powiedzieć, że jest jeszcze dużo przed Niemcami, przed niemieckim społeczeństwem - powiedziała doktor Agnieszka Łada z Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt. - Nie udało się wykreować jednej tożsamości niemieckiej - stwierdził profesor Arkadiusz Stempin z Uniwersytetu we Fryburgu i Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie. - Ocena zjednoczenia Niemiec musi dzisiaj uwzględniać zmiany w tym świecie dookolnym: w Europie i na całym zachodzie - zwrócił uwagę czwarty z gości publicysta "Polityki" Adam Krzemiński.

Do czego doprowadzi spór o praworządność? "To nie jest tylko kwestia interpretacji"

Czy dyskusja na temat praworządności w Unii Europejskiej skończy się wychodzeniem państw członkowskich ze wspólnoty? - To będzie skutkowało jakimiś konsekwencjami w rzeczywistości, to nie jest tylko wyłącznie otwarcie dyskusji - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS, prof. Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych. - Wydaje się, że intuicyjnie czujemy, że praworządność jest częścią naszego dorobku - powiedziała drugi gość programu, Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. - Jeżeli na podstawie tak ogólnych pojęć (...) mielibyśmy zacząć odcinać państwa członkowskie od środków, to zaczyna się to robić "terror" tych, którzy mają władzę definiowania tych pojęć - powiedział dziennikarz "Do Rzeczy" Łukasz Warzecha. - To nie jest tylko kwestia interpretacji jakiegoś jednego zapisu traktatowego, tylko jest to kwestia oceny organizacji międzynarodowych, OBWE, Rady Europy, Komisji Weneckiej, organizacji pozarządowych - skomentował czwarty gość, politolog Marcin Bużański

"Wujek Joe bardzo dobrze to wytrzymał. Mógł dużo gorzej wypaść"

Za nami pierwsza debata prezydencka Donalda Trumpa i Joe Bidena. - Oglądałem wiele debat i to była najciekawsza debata - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. - Miałam wrażenie, że Amerykanie chcieli tej debaty, (...) ale niewiele mogli z niej zrozumieć - oceniła druga gość programu, dziennikarka "Faktów" TVN Katarzyna Sławińska. - W kontekście tej debaty przyszło mi na myśl, że było to starcie ideologiczne: demokracji liberalnej z nieliberalną - skomentował trzeci gość, politolog prof. Bogdan Góralczyk. - Wujek Joe bardzo dobrze to wytrzymał. Mógł dużo gorzej wypaść - powiedział czwarty gość, ekspert od wizerunku Mirosław Oczkoś.

"Erdogan próbuje odbudować coś w rodzaju dawnego kalifatu"

W rejonie Górskiego Karabachu doszło do starć zbrojnych między armią azerską a armią ormiańską. - Zwykli ludzie wojny nie chcą - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Wojciech Górecki, historyk specjalizujący się w tematyce Kaukazu i Azji Centralnej. - Mamy bardzo proturecki Azerbejdżan i Azerów bardzo wspieranych przez Turcję, natomiast Ormianie są wspierani przez Rosję - skomentował drugi gość programu, Michał Niewiadomski, dziennikarz "Rzeczpospolitej". - Często słyszymy od polityków tureckich, że mamy jeden naród zamieszkujący Azerbejdżan i Turcję, tylko w dwóch państwach - powiedział trzeci gość, Adam Balcer, dyrektor programowy w Kolegium Europy Wschodniej. - Turcja rozpycha się na terenie Libii, Turcja rozpycha się na terenie Syrii, Turcja rozpycha się w Karabachu. (...) Erdogan próbuje odbudować coś w rodzaju dawnego kalifatu z różnymi skutkami - ocenił czwarty gość, prof. Daniel Boćkowski, historyk z Uniwersytetu w Białymstoku.

"Przypadek zadecyduje o tym, który z tych kandydatów wygra"

Już we wtorek w Stanach Zjednoczonych w telewizyjnej debacie zmierzą się urzędujący prezydent Donald Trump i jego konkurent Joe Biden. Wybory prezydenckie w USA odbędą się 3 listopada. - Oni bardziej boją się przegrać tę debatę, niż chcą ją wygrać - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS amerykanista Marcin Wojciechowski. - Hillary Clinton była dużo trudniejszym przeciwnikiem w takiej debacie niż jest teraz Joe Biden - dodał doktor Bogdan Szafrański, amerykanista z Uniwersytetu Warszawskiego. - Przypadek zadecyduje o tym, który z tych kandydatów wygra - oceniła z kolei Małgorzata Zawadka, antropolog społeczny, amerykanistka i wieloletnia korespondentka w USA. Doktor Łukasz Gajewski, amerykanista z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, wskazał, że nadchodzące wybory mogą ukształtować Stany Zjednoczone na co najmniej dekadę.

"Orban bardzo świadomie buduje alternatywę dla modelu zachodniego"

Szef węgierskiego rządu Viktor Orban w ostatniej publikacji na łamach prorządowej gazety "Magyar Nemzet" stwierdził, że "zachód stracił swoją atrakcyjność w oczach Europy Środkowej" i nie da się pogodzić modelu życia liberalnego i chrześcijańsko-konserwatywnego. - To jest próba zbudowania takiego poczucia, że "nikt nas nie rozumie" - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Dominik Hejj z Instytutu Europy Środkowej. - Orban spogląda w tę epokę, kiedy Węgry były środkowoeuropejskim mocarstwem - zwrócił uwagę drugi gość programu, Wojciech Maziarski z "Gazety Wyborczej". - Orban bardzo świadomie buduje alternatywę dla modelu zachodniego - stwierdził trzeci z gości programu, Piotr Buras, dyrektor warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR). - Viktor Orban mówi o osi Berlin-Moskwa-Istambuł i dla niego pewnego rodzaju gra z tymi podmiotami, które przez nas (Polskę - przyp. red.) są nieuznawane za partnerów, są wyznacznikiem i kierunkiem jego polityki - dodał czwarty gość programu, Wojciech Przybylski, redaktor naczelny "Visegrad Insight", prezes fundacji Res Publica.

"Łukaszenka obawiał się, że inauguracja stanie się katalizatorem dla protestów"

Inauguracja zaprzysiężenia Alaksandra Łukaszenki odbyła się bez wcześniejszych zapowiedzi. O złożeniu przysięgi przez Łukaszenkę poinformowano dopiero po fakcie. - To pokazuje, że (Łukaszenka - przyp. red.) nie uważa się za pełnego zwycięzce tych wyborów - skomentował w "Faktach o Świecie" TVN24 Andrzej Poczobut, dziennikarz i członek Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi. - Łukaszenka organizując taką konspiracyjną imprezę dla zaufanych ludzi pokazał, że "jestem uzurpatorem i mogę sobie zrobić taką inaugurację i nie zależy mi na tym, by ktokolwiek mnie uznawał" - stwierdziła druga gość programu, Anna Łabuszewska z "Tygodnika Powszechnego". - Nie mamy pewności, kto te wybory wygrał, to znaczy nie mamy pewności, że te wybory wygrała Swiatłana Cichanouska. W związku z tym Europa czy Zachód nie może sobie pozwolić na ogłoszenie, że uznaje za prezydenta Białorusi Swiatłanę Cichanouską - zwrócił uwagę trzeci gość programu Jerzy Haszczyński z "Rzeczpospolitej".

"Podstawowym problemem świata będzie rynek pracy"

Przedsiębiorstwa i światowy biznes stanęły w obliczu ciężkiej próby przez pandemię COVID-19. Jak obecnie wygląda sytuacja na światowym rynku? - Gospodarka światowa nie jest w najlepszym stanie. Wiele krajów ma ogromne problemy i dwucyfrową recesję - oceniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. - Gospodarka dotycząca produkcji, konsumpcji, popytu konsumpcyjnego zaczęła się podnosić z fatalnego drugiego kwartału, ale teraz znalazła się w położeniu bezruchu z lekką tendencją do spadania nastrojów - stwierdził drugi gość programu, ekonomista Janusz Jankowiak. - Będziemy doświadczali spadku produkcji, zahamowania aktywności i będziemy doświadczali czegoś, czego jeszcze dziś nie obserwujemy, czyli wzrostu bezrobocia - dodał trzeci gość programu, Witold Gadomski z "Gazety Wyborczej". - Wiele rzeczy robimy jeszcze inaczej i to nie jest "new normal", ale to jest ciągle sytuacja awaryjna - stwierdziła czwarta z gości programu, Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.

"Wielu białych wyborców nawet nie będzie się przyznawało w sondażach, że będzie głosowało na Trumpa"

Czy fenomen Donalda Trumpa wciąż jest żywy? Czy prezydent USA może liczyć na reelekcję? - Z pewnością jest grupa wyborców nieprzejednanie popierająca Donalda Trumpa - oceniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Magda Działoszyńska-Kossow, amerykanistka i reporterka. - Wielu białych wyborców nawet nie będzie się przyznawało w sondażach, że będzie głosowało na Trumpa - stwierdziła druga gość programu, Małgorzata Zawadka, wieloletnia korespondentka polskich mediów w USA. - Owszem, rasizm odegrał sporą rolę w wyborze Donalda Trumpa, ale też niespełniona nadzieja, którą Obama obiecywał - skomentowała trzecia gość, Katarzyna Wężyk, dziennikarka "Gazety Wyborczej". - Trump wyczerpał się dlatego, że jedyne co miał, to zwalczał tych, którzy byli przed nim, a teraz musiałby zwalczać chyba samego siebie - powiedział czwarty z gości, amerykanista Marcin Wojciechowski.

Kiedy szczepionka na COVID-19? "Chińscy specjaliści zapowiadają, że na przełomie tego i przyszłego roku"

Kiedy można się spodziewać szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2? - Ten wysiłek, który wkłada nasza cywilizacja w tę walkę, daje podstawy do nadziei, że my tę konfrontację (...) rozstrzygniemy na własną korzyść - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS historyk i politolog prof. Arkadiusz Stempin. - Chińscy specjaliści zapowiadają, że na przełomie tego i przyszłego roku pierwsza szczepionka może być, ale pamiętajmy, że takie sygnały z różnych krajów bywały, a potem trzeba było się z tego wycofywać - powiedział drugi gość programu, sinolog prof. Bogdan Góralczyk. - To jest dla Chińczyków moment do tego, żeby zbudować pozycję globalną - zastrzegł trzeci gość, sinolog Jakub Jakóbowski. - To oczekiwanie na lekarstwo, na coś, co zastosuje rozwój pandemii, jest absolutnie na wagę złota - skomentował czwarty gość, ekonomista Andrzej Kubisiak.

Liczba migrantów klimatycznych "może sięgnąć dwóch miliardów osób"

WWF opublikował raport, który mówi o kolejnym, wielkim wymieraniu gatunków, za co w dużym stopniu odpowiedzialne są zmiany klimatyczne i człowiek. Gośćmi "Faktów o Świecie" TVN24 BiS byli: Kamil Wyszkowski z Global Compact Network Poland, Katarzyna Karpa-Świderek z WWF, Marcin Popkiewicz, fizyk z portalu naukaoklimacie.pl i Mariusz Masłosz z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

"Sytuacja na Białorusi jest niebezpieczna dla Kremla"

17 września to rocznica sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku, ale także rocznica wycofania ostatnich żołnierzy radzieckich z terytorium Polski w 1993 roku. Goście Jacka Stawiskiego w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS rozmawiali o polskiej polityce wschodniej, sytuacji politycznej w Rosji, a także o ostatnich wydarzeniach na Białorusi. W dyskusji udział wzięli była ambasador RP w Moskwie i dyrektor think tanku "Strategie 2050" Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Witold Jurasz - dziennikarz portalu onet.pl i były charge d'affaires RP na Białorusi, dziennikarz tygodnika "Newsweek" i telewizji Biełsat Michał Kacewicz oraz profesor Andrzej Chwalba.

"Unia Europejska stoi przed dużymi wyzwaniami"

Ursula von der Leyen przemówienie od stanie Unii Europejskiej zaczęła od nawiązania do pandemii, wskazując, że w Europie panuje wciąż duża niepewność, ale zapewniła, że Unia Europejska jako wspólnota jest w stanie poradzić sobie z kryzysem wywołanym pandemią COVID-19. - Unia Europejska stoi przed dużymi wyzwaniami i wymaga przemyślanej odwiedzi na te wyzwania. Ale nie do końca zgadzam się z twierdzeniem, że na te wszystkie wyzwania najlepszym lekarstwem jest zacieśnianie Unii i większa centralizacja - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Justyna Schulz, dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu. - Przedstawianie kryzysu jako szansy, jako czegoś, co trzeba dobrze wykorzystać, to jest stała śpiewka każdego dobrego ministra. Minister musi być optymistą - powiedział drugi gość programu Marek Ostrowski z tygodnika "Polityka". - Boję się jednak, że ten kryzys, który przedstawiany jest jako szansa, nie zostanie wykorzystany - dodał. - Unia potrzebuje wspólnej odpowiedzi, bo na te wyzwania nie są w stanie opowiedzieć państwa członkowskie, co bardzo wyraźnie pokazał kryzys pandemiczny, obawiam się jednak, że taka wspólna odpowiedź nie będzie możliwa i partykularne interesy państw członkowskich będą wychodziły - ocenił z kolei dr Marcin Kędzierski z Klubu Jagiellońskiego.

"Jest więcej pieniędzy i więcej śmiałości do odważnych ruchów"

W środę w Parlamencie Europejskim Ursula von der Leyen wygłosiła orędzie o stanie Unii Europejskiej. W trwającym ponad godzinę przemówieniu wspominała o planach i priorytetach Komisji Europejskiej na najbliższy rok. Większość przemówienia dotyczyła kwestii gospodarczych. - To wystąpienie było bardzo konkretne - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Jednocześnie zwrócił uwagę, że Unia Europejska dysponuje teraz dwoma budżetami. - Mamy dwa budżety po to, żeby odbudować to, co w nieuchronnym kryzysie gospodarczym będzie stracone oraz by nie rezygnować z pewnych elementów modernizacyjnych - dodał gość programu.

Krótsza lista krajów z zakazem lotów do Polski

Od środy 16 września obowiązuje nowa lista krajów, objętych zakazem lotów do Polski. Na poprzedniej liście były 44 państwa, a na nowej liście jest ich 30. Doszła Francja, natomiast usunięto z listy między innymi Meksyk, RPA i Indie. Wciąż na liście są między innymi USA i Hiszpania. Przepisy przewidują wyjątki. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Iran może wykorzystać to, że państwa arabskie zdradziły Islam i nawiązały sojusz"

W Białym Domu doszło do podpisania dokumentów o nawiązaniu stosunków miedzy Izraelem, a Zjednoczonymi Emiratami, ale też miedzy Izraelem, a Bahrajnem. Dwa państwa arabskie to jeszcze nie reprezentacja całego regionu, ale już teraz mówi się o przełomie i nowej koalicji przeciw Iranowi. - To jest przede wszystkim realizacja interesu tych czterech państw, które spotkały się w Waszyngtonie - oceniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Natomiast Katarzyna Górak-Sosnowska ze Szkoły Głównej Handlowej zwróciła uwagę, że "na poziomie polityki wewnętrznej Iran może wykorzystać to, że państwa arabskie zdradziły Islam i nawiązały sojusz". - Wielu perspektyw na samym podpisaniu porozumień budować nie można. Wszystko zależy od tego jaki z nich zrobią użytek notariusze - zauważył publicysta Konstanty Gebert.

Czy Nord Stream 2 zostanie ukończony? "Narasta dyskusja na ten temat"

Kwestia Nord Stream 2 pozostaje otwarta. Miał zostać ukończony w tym roku, ale konstrukcja się przedłuża. Coraz głośniej na Zachodzie kwestionuje się to, czy drugi gazociąg z Rosji na dnie Bałtyku jest potrzebny. Także polski rząd z Mateuszem Morawieckim na czele krytykuje inwestycję. Rząd Niemiec zapowiedział, że z projektu się nie wycofa. - Natomiast narasta dyskusja na ten temat i przybrała ona skalę niespotykaną jeszcze rok temu - zauważył Wojciech Jakóbik z serwisu biznesalert.pl. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Łukaszenka już jest politycznym trupem"

Protesty na Białorusi wciąż trwają. Alaksandr Łukaszenka spotkał się z Władimirem Putinem, który miał stwierdzić, że Białorusini sami powinni rozwiązać sytuację w kraju. - Wszystko wskazuje na to, że Łukaszenka jest ostatnią osobą dzisiaj, która gwarantuje suwerenność i niepodległość Białorusi - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Agnieszka Legucka, analityczka do spraw Rosji z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Zdaniem Jerzego Marka Nowakowskiego - byłego ambasadora RP na Łotwie i w Armenii - komunikat wysłany ze strony Rosji jest dla Łukaszenki komunikatem nie najlepszym. Dodał on również, że "Łukaszenka już jest politycznym trupem". Pozostałymi gośćmi programu byli Wacław Radziwinowicz z "Gazety Wyborczej" i profesor Klaus Bachmann z Uniwersytetu SWPS.