Transpłciowa modelka została Miss Holandii. Po zwycięstwie wylała się na nią nienawiść

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nową Miss Holandii, po raz pierwszy w 94-letniej historii konkursu piękności, została transpłciowa modelka. Informację o jej zwycięstwie przekazały wszystkie najważniejsze światowe media. 22-latka nie kryje radości, ale otwarcie mówi też o fali hejtu, która ją spotyka, i zapowiada, że zrobi wszystko, by jej historia uwrażliwiła ludzi na inność.

Rikkie Valerie Kolle to pierwsza w 94-letniej historii holenderskiego konkursu miss transpłciowa modelka z tytułem najpiękniejszej Holenderki. O jej zwycięstwie poinformowały wszystkie najważniejsze media świata - ABC News, BBC czy "The New York Times".

Nowa miss Holandii mówi, że ze strony współuczestniczek konkursu czuła w większości wsparcie. Po tym, jak wygrała, doświadczyła nienawiści ze strony obcych ludzi. - Dotąd myślałam, że Holandia to naprawdę tolerancyjny kraj, ale nienawistne komentarze pokazują drugą stronę naszego społeczeństwa. Miejmy nadzieję, że ta sytuacja będzie jak pobudka dla wielu ludzi, bo reakcje są w połowie bardzo dobre, a druga połowa przynosi nam po prostu wstyd - wyznaje miss.

22-latka w rozmowie z agencją Reutera ujawniła, że na jej konto w mediach społecznościowych wpływa wiele wiadomości z groźbami. - Codziennie otrzymuję na Instagramie wiadomości z groźbami. Czytanie tego jest naprawdę trudne, ale chcę po prostu skupić się na dobrych rzeczach, które się dzieją: na cudownych reakcjach ze strony społeczności LGBT+ i wsparciu, którego potrzebuję - podkreśla Rikkie.

Jacoń: niewinna transpłciowa osoba jest zmuszona przez polskie państwo, żeby stanąć przed sądem
Jacoń: niewinna transpłciowa osoba jest zmuszona przez polskie państwo, żeby stanąć przed sądemTVN24

Swoje imię wybrała w wieku 11 lat

22-latka chce wykorzystać swoją rosnącą rozpoznawalność, by szerzyć świadomość na temat osób transpłciowych. Od początku otwarcie opowiada o swojej historii i o tym, jak to jest urodzić się - jak mówi - w złym ciele. - Jestem tylko Rikkie i chcę pokazać światu Rikkie i moją transpłciową historię. Bycie krytykowaną za to jest naprawdę smutne - mówi transpłciowa modelka.

Rikkie wybrała sobie imię w wieku 11 lat. Proces medycznej tranzycji rozpoczęła rok później, gdy zaczęła przyjmować blokery dojrzewania płciowego. W wieku 16 lat rozpoczęła terapię hormonalną. Operację przeszła w styczniu 2023 roku.

"Dzień, w którym stałam się tym, kim chcę być. Większość moich fanów wie, że urodziłam się w złym ciele. Urodziłam się jako mały Rik. Ale mały Rik chciał być silną Rikkie. Proces tranzycji sprawił, że poczułam się, jakbym dotarła do domu. (...) Nie mogę się doczekać przyszłości i wszystkiego, co ma nadejść" - napisała w swoim poście na Instagramie.

Przed Rikkie wiele wyzwań i zapewne jeszcze wiele walk do stoczenia. Teraz najważniejszy przystanek to Salwador. 22-latka będzie tam reprezentować swoją ojczyznę w konkursie Miss Universe. - Już nie mogę się doczekać tej przygody - wyznaje Rikkie.

Autorka/Autor:Justyna Zuber

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS