Transpłciowa modelka została Miss Holandii. Po zwycięstwie wylała się na nią nienawiść

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nową Miss Holandii, po raz pierwszy w 94-letniej historii konkursu piękności, została transpłciowa modelka. Informację o jej zwycięstwie przekazały wszystkie najważniejsze światowe media. 22-latka nie kryje radości, ale otwarcie mówi też o fali hejtu, która ją spotyka, i zapowiada, że zrobi wszystko, by jej historia uwrażliwiła ludzi na inność.

Rikkie Valerie Kolle to pierwsza w 94-letniej historii holenderskiego konkursu miss transpłciowa modelka z tytułem najpiękniejszej Holenderki. O jej zwycięstwie poinformowały wszystkie najważniejsze media świata - ABC News, BBC czy "The New York Times".

Nowa miss Holandii mówi, że ze strony współuczestniczek konkursu czuła w większości wsparcie. Po tym, jak wygrała, doświadczyła nienawiści ze strony obcych ludzi. - Dotąd myślałam, że Holandia to naprawdę tolerancyjny kraj, ale nienawistne komentarze pokazują drugą stronę naszego społeczeństwa. Miejmy nadzieję, że ta sytuacja będzie jak pobudka dla wielu ludzi, bo reakcje są w połowie bardzo dobre, a druga połowa przynosi nam po prostu wstyd - wyznaje miss.

22-latka w rozmowie z agencją Reutera ujawniła, że na jej konto w mediach społecznościowych wpływa wiele wiadomości z groźbami. - Codziennie otrzymuję na Instagramie wiadomości z groźbami. Czytanie tego jest naprawdę trudne, ale chcę po prostu skupić się na dobrych rzeczach, które się dzieją: na cudownych reakcjach ze strony społeczności LGBT+ i wsparciu, którego potrzebuję - podkreśla Rikkie.

Jacoń: niewinna transpłciowa osoba jest zmuszona przez polskie państwo, żeby stanąć przed sądem
Jacoń: niewinna transpłciowa osoba jest zmuszona przez polskie państwo, żeby stanąć przed sądemTVN24

Swoje imię wybrała w wieku 11 lat

22-latka chce wykorzystać swoją rosnącą rozpoznawalność, by szerzyć świadomość na temat osób transpłciowych. Od początku otwarcie opowiada o swojej historii i o tym, jak to jest urodzić się - jak mówi - w złym ciele. - Jestem tylko Rikkie i chcę pokazać światu Rikkie i moją transpłciową historię. Bycie krytykowaną za to jest naprawdę smutne - mówi transpłciowa modelka.

Rikkie wybrała sobie imię w wieku 11 lat. Proces medycznej tranzycji rozpoczęła rok później, gdy zaczęła przyjmować blokery dojrzewania płciowego. W wieku 16 lat rozpoczęła terapię hormonalną. Operację przeszła w styczniu 2023 roku.

"Dzień, w którym stałam się tym, kim chcę być. Większość moich fanów wie, że urodziłam się w złym ciele. Urodziłam się jako mały Rik. Ale mały Rik chciał być silną Rikkie. Proces tranzycji sprawił, że poczułam się, jakbym dotarła do domu. (...) Nie mogę się doczekać przyszłości i wszystkiego, co ma nadejść" - napisała w swoim poście na Instagramie.

Przed Rikkie wiele wyzwań i zapewne jeszcze wiele walk do stoczenia. Teraz najważniejszy przystanek to Salwador. 22-latka będzie tam reprezentować swoją ojczyznę w konkursie Miss Universe. - Już nie mogę się doczekać tej przygody - wyznaje Rikkie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS