Transpłciowa modelka została Miss Holandii. Po zwycięstwie wylała się na nią nienawiść

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nową Miss Holandii, po raz pierwszy w 94-letniej historii konkursu piękności, została transpłciowa modelka. Informację o jej zwycięstwie przekazały wszystkie najważniejsze światowe media. 22-latka nie kryje radości, ale otwarcie mówi też o fali hejtu, która ją spotyka, i zapowiada, że zrobi wszystko, by jej historia uwrażliwiła ludzi na inność.

Rikkie Valerie Kolle to pierwsza w 94-letniej historii holenderskiego konkursu miss transpłciowa modelka z tytułem najpiękniejszej Holenderki. O jej zwycięstwie poinformowały wszystkie najważniejsze media świata - ABC News, BBC czy "The New York Times".

Nowa miss Holandii mówi, że ze strony współuczestniczek konkursu czuła w większości wsparcie. Po tym, jak wygrała, doświadczyła nienawiści ze strony obcych ludzi. - Dotąd myślałam, że Holandia to naprawdę tolerancyjny kraj, ale nienawistne komentarze pokazują drugą stronę naszego społeczeństwa. Miejmy nadzieję, że ta sytuacja będzie jak pobudka dla wielu ludzi, bo reakcje są w połowie bardzo dobre, a druga połowa przynosi nam po prostu wstyd - wyznaje miss.

22-latka w rozmowie z agencją Reutera ujawniła, że na jej konto w mediach społecznościowych wpływa wiele wiadomości z groźbami. - Codziennie otrzymuję na Instagramie wiadomości z groźbami. Czytanie tego jest naprawdę trudne, ale chcę po prostu skupić się na dobrych rzeczach, które się dzieją: na cudownych reakcjach ze strony społeczności LGBT+ i wsparciu, którego potrzebuję - podkreśla Rikkie.

Jacoń: niewinna transpłciowa osoba jest zmuszona przez polskie państwo, żeby stanąć przed sądem
Jacoń: niewinna transpłciowa osoba jest zmuszona przez polskie państwo, żeby stanąć przed sądemTVN24

Swoje imię wybrała w wieku 11 lat

22-latka chce wykorzystać swoją rosnącą rozpoznawalność, by szerzyć świadomość na temat osób transpłciowych. Od początku otwarcie opowiada o swojej historii i o tym, jak to jest urodzić się - jak mówi - w złym ciele. - Jestem tylko Rikkie i chcę pokazać światu Rikkie i moją transpłciową historię. Bycie krytykowaną za to jest naprawdę smutne - mówi transpłciowa modelka.

Rikkie wybrała sobie imię w wieku 11 lat. Proces medycznej tranzycji rozpoczęła rok później, gdy zaczęła przyjmować blokery dojrzewania płciowego. W wieku 16 lat rozpoczęła terapię hormonalną. Operację przeszła w styczniu 2023 roku.

"Dzień, w którym stałam się tym, kim chcę być. Większość moich fanów wie, że urodziłam się w złym ciele. Urodziłam się jako mały Rik. Ale mały Rik chciał być silną Rikkie. Proces tranzycji sprawił, że poczułam się, jakbym dotarła do domu. (...) Nie mogę się doczekać przyszłości i wszystkiego, co ma nadejść" - napisała w swoim poście na Instagramie.

Przed Rikkie wiele wyzwań i zapewne jeszcze wiele walk do stoczenia. Teraz najważniejszy przystanek to Salwador. 22-latka będzie tam reprezentować swoją ojczyznę w konkursie Miss Universe. - Już nie mogę się doczekać tej przygody - wyznaje Rikkie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS