Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

"Doświadczenie służb włoskich w zarządzaniu kryzysem jest czymś do wykorzystania"

Współżycie z zarazą jako stałym zagrożeniem, dzięki włoskiej literaturze, jest we Włoszech bardziej obecne - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS italianista Leszek Kazana, przytaczając przykład "Dekamerona", czyli zbioru 100 nowel Giovanniego Boccaccia, które opowiadają o czasach czarnej śmierci. - Gdyby się stało na przykład to, co się stało we Włoszech, (...) to się wtedy przekonamy, czy mamy wystarczająco (zasobów do radzenia sobie z epidemią - przyp. red.) - ocenił drugi gość programu, ekspert ds. bezpieczeństwa z Collegium Civitas, Krzysztof Liedel. - Doświadczenie służb włoskich w zarządzaniu kryzysem jest czymś do wykorzystania - dodał.

Stworzenie szczepionki potrwa "co najmniej dziewięć miesięcy"

Zanim ona (szczepionka - przyp. red.) pojawi się na rynku, to jest co najmniej dziewięć miesięcy, nawet półtora roku, żeby była realnie dopracowana - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr hab. n med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Odniósł się w ten sposób do procesu opracowania szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2. Jednocześnie zwrócił uwagę, że wirus powoduje łagodne zakażenie - śmiertelność w grupach wiekowych do 9 roku życia to jest 0,1 procent, do 29 roku życia to 0,2 procent. Ta śmiertelność jest podwyższona w przypadku seniorów. - 80 procent przebiegu tej infekcji jest łagodna - stwierdził drugi gość programu, doktor Łukasz Durajski, lekarz medycyny podróży. - To co, teraz należy do instytucji państwowych, to jest przygotowanie się na ewentualność zwiększenia intensywności diagnostyki - podkreślił.

"Im bardziej rozwija się epidemia, tym mniej Francuzi są nią zaniepokojeni"

- Do świadomości opinii publicznej przedostaje się informacja, że ta choroba sama w sobie nie jest specjalnie groźna - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Moszyński, korespondent "Gazety Wyborczej" we Francji, komentując nastroje w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. - Im bardziej rozwija się epidemia, tym mniej Francuzi są nią zaniepokojeni - ocenił. - We Włoszech ciężko jest cokolwiek kupić. Zaczyna się to robić uciążliwe - powiedziała Dorota Kozakiewicz-Kłosowska, dziennikarka dwujęzycznego włosko-polskiego magazynu "Gazzetta Italia" i drugi gość programu. - Obawiam się, że nastroje są kiepskie - dodała.

Jak minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem? Zalecenia WHO

Jest pierwszy przypadek koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Eksperci proszą, by nie panikować i zaznaczają, jak istotne jest przestrzeganie dość prostych zasad, które pozwalają zminimalizować ryzyko. Światowa Organizacjia Zdrowia przekazała kluczowe informacje na temat wirusa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Wydaje mi się, że igrzyskom olimpijskim grozi odwołanie"

- Igrzyskom olimpijskim to, wydaje mi się, grozi pewne odwołanie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Maciej Petruczenko z "Przeglądu Sportowego". - Z dnia na dzień to tak naprawdę wszystko się zmienia - dodał Sergiusz Ryczel, dziennikarz sportowy z Canal+ Sport.

"Myślę, że koronawirus będzie generować duże problemy na rynku"

- Myślę, że (koronawirus - przyp. red.) będzie generować duże problemy na rynku światowego biznesu - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Dorota Nadolna-Jasińska, radca prawny z Grupy Prawnej Togatus. Dodała też, że w przypadku chęci rezygnacji z wycieczki nasze subiektywne odczucie nie ma znaczenia dla przewoźnika.

"Przepisy specustawy mają ułatwić zarządzanie kwarantanną"

Przy takim stopniu zaawansowania choroby i zagrożenia niewątpliwie taka ustawa jest potrzebna. Natomiast będzie budziła ona wiele kontrowersji - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Tomasz Wiliński, adwokat z kancelarii Wiliński Legal. Skomentował w ten sposób przyjęcie przez Sejm ustawy dotyczącej szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa SARS-CoV-2. Jak zauważył Wileński, w chwili zastosowania przepisów ustawy wyłączone zostaną obowiązujące przepisy. - Nie będzie obowiązywała ustawa planistyczna, prawo budowlane, czy ustawa dotycząca obiektów zdrowia - podkreślił. - Przepisy specustawy mają ułatwić zarządzanie kwarantanną, objęcie strefy zero oraz strefy oddziaływania. Mają być wyszczególnione konkretne obszary po to, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby - zwróciła z kolei uwagę Zofia Gałązka, radca prawny z grupy prawnej Togatus.

"Chiny zastosowały radykalne środki"

Koronawirus przemieszcza się po świecie. W wielu miastach odnotowuje się nowe przypadki zakażeń. - Chiny zastosowały radykalne środki - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Radosław Pyffel, kierownik studiów biznes chiński na Akademii Leona Koźmińskiego, komentując fakt, że w Chinach liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 zaczęła spadać. - Medycyna mocno czeka na wygaszenia, tak jak to było w przypadku dwóch poprzednich epidemii: SARS i MERS. One też naturalnie wygasły - zwrócił uwagę doktor Łukasz Durajski, pediatra i lekarz medycyny podróży.

"W tym niekorzystnym układzie korzystne jest to, że mamy więcej czasu niż inni"

To jest kwestia godzin, dni. Siłą rzeczy jest to niemożliwe, żebyśmy pozostali w takiej izolacji - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch na temat sytuacji w Europie w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. - W tym niekorzystnym układzie korzystne jest to, że mamy więcej czasu niż inni, żeby się do tego (pojawienia się koronawirusa - przyp. red.) przygotować - dodał.

"Wiedział, jak bić, żeby nie było widać śladów"

To jeden z największych koszmarów, jaki może się w życiu przydarzyć. Najbliższa osoba, mąż, brat, a czasem ojciec, okazuje się okrutnym oprawcą. Czasem przez długie lata z tego koszmaru nie udaje się wyrwać. Reporterka "Faktów o Świecie" TVN24 BiS rozmawiała z kobietą, której się to udało. Cały reportaż w sobotę w TVN24BiS w programie "Epicentrum".

Wyborcze emocje w USA. Relacja z wiecu Berniego Sandersa

Ma 78 lat i jest najstarszą osobą, która w tym roku ubiega się o prezydenturę. Bernie Sanders - uwielbiany przez młodych, znienawidzony przez konserwatystów - wzbudza w Stanach Zjednoczonych skrajne emocje. Polityk jest najbliższy uzyskania nominacji Partii Demokratycznej w wyścigu przeciwko Donaldowi Trumpowi. W Richmond w stanie Wirginia ma rozpocząć się wiec wyborczy Sandersa. Reporter "Faktów" TVN Marcin Wrona rozmawiał przed wiecem Sandersa w Richmond w stanie w Wirginia z amerykańską młodzieżą na temat fenomenu tego polityka. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Dezinformacje w sprawie koronawirusa. "Musimy korzystać z tych źródeł, które mają dobrą markę"

Nadmiar nieprawdziwych informacji na temat w mediach społecznościowych jest ogromny. Jak się zorientować, że mamy do czynienia z dezinformacją - Jeśli w różnych językach pojawiają się te same wpisy, to już jest to wskazówka, że to może być celowa manipulacja. Podobnie, jeśli w tym samym momencie powstały różne konta, które nie mają wcześniejszej historii - wyjaśniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Beata Biel z portalu Konkret24. - Jednak najwięcej jest takich użytkowników, którzy ze strachu zaczynają pisać lub powielać jakieś informacje wynikające z niedoinformowania - dodała/ Drugi gość programu zauważył, że problem rozpowszechniania fałszywych informacji jest globalny. - Ta manipulacja może dotyczyć treści, kontekstu i wielu innych aspektów - mówił Krzysztof Liedel z Collegium Civitas.

"Żadna wojna handlowa ze Stanami Zjednoczonymi nie spowodowała tego, co wirus"

Tutaj mamy do czynienia z klasycznym efektem tak zwanego czarnego łabędzia. To znaczy ze zjawiskiem całkowicie niespodziewanym, o którym wiadomo, że jeśli by do niego doszło, to nie mamy pojęcia o tym jakie będą konsekwencje - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Witold Orłowski, główny ekonomista PWC, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Zobrazował w ten sposób zjawisko jakie wystąpiło w chińskiej gospodarce po wybuchu epidemii koronawirusa. Jeżeli wirus zostanie wygaszony w ciągu powiedzmy miesiąca, to będziemy mówili o skutkach ekonomicznych. Jeżeli nie zostanie zahamowany, to będą to skutki polityczne - zauważył drugi gość programu profesor Bogdan Góralczyk, dyrektor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Dodał, że żadna wojna handlowa ze Stanami Zjednoczonymi nie spowodowała tego, co wirus.

"Większość osób choruje albo bezobjawowo, albo bardzo łagodnie"

- Większość osób choruje albo bezobjawowo, albo bardzo łagodnie - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Gryglas, lekarz chorób wewnętrznych i kardiolog. - Jeśli by ten zarazek, ta epidemia trwała kilka miesięcy i dotknęła, jak dotąd dotyka te regiony, które dla włoskiej gospodarki są najważniejsze, to trzeba się będzie cieszyć, jeśli nie będzie recesji - stwierdził Leszek Kazana, italianista.

"Panuje tu psychoza. Ludzie wmawiają sobie, że są chorzy"

We Włoszech z powodu zakażenia koronawirusem zmarło już siedem osób. Służby wprowadziły zaostrzone środki bezpieczeństwa. Zamknięta została katedra w Mediolanie i słynna La Scala. Odwołano mecze, a nawet skrócono karnawał w Wenecji. Jak wygląda sytuacja w "czerwonych strefach", czyli rejonach objętych kwarantanną?

Polska zagrożona koronawirusem? "Obawy tak, panika nie"

Nikt do końca nie może przewidzieć skutków, gdy mamy do czynienia z epidemią w 25 państwach - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Warszawie, komentując sytuację związaną z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Drugi gość programu, generał Ryszard Grosset, zwrócił uwagę, że na zagrożenie, które nie się ze sobą koronawirus z Chin, trudno być w stu procentach przygotowanym. - Choćby dlatego, że nie mamy ani szczepionek ani leków - dodał były zastępca szefa Obrony Cywilnej Kraju.

"Gdzie jest ludzkość? Jak możecie spokojnie spać?"

Świat zbyt łatwo zapomina, że w Syrii wciąż trwa wojna i popełniane są tam zbrodnie wojenne. Celami nalotów samolotów rządowych są nierzadko szpitale. W tych, które jeszcze funkcjonują, trwa dramatyczna walka o zdrowie i życie pacjentów.

"Każdego dnia dzieje się coś takiego. Kolejne szykany. Kolejne wyzwiska"

Bohaterem tej historii jest 9-latek z Australii o imieniu Quaden. Jego mama opublikowała w internecie nagranie, na którym widać rozpacz chłopca, który jest gnębiony przez rówieśników. Quaden cierpi na karłowatość. Jego mama apeluje do rodziców, by nauczyli swoje dzieci, czym kończy się takie nękanie. Nagranie mamy spotkało się z ogromnym odzewem.

"Skrzydła rosną, chudnie centrum. Historycy porównują sytuację z Republiką Weimarską"

- Jeśli to nie zostanie skontrowane czy powstrzymane, to może to przynajmniej stopniowo prowadzić do tego, że poczucie zagrożenia wśród społeczeństwa niemieckiego poszerzy się w znacznie większym stopniu, niż to się dzieje za sprawą tych dramatycznych wydarzeń z ostatnich miesięcy - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Andrzej Byrt, były ambasador RP w Niemczech i Francji, komentując problem skrajnie prawicowego terroryzmu w Niemczech. - Skrzydła rosną, chudnie centrum. Historycy porównują sytuację z Republiką Weimarską - skomentował Adam Krzemiński, dziennikarz "Polityki", kolejny z gości programu.

Tajny rejestr, tysiące ofiar i setki pozwów. "Kryjąc się za uśmiechem, wypatrywali swoich ofiar"

Boy Scouts of America to ogólnokrajowa organizacja amerykańskich skautów, która działa od 110 lat. Teraz składa wniosek o bankructwo. Jej reputacja legła w gruzach po tym, jak na jaw wyszły liczne przypadki pedofilii, a do amerykańskich sądów zaczęły trafiać setki cywilnych pozwów o odszkodowanie. Jeśli bankructwo stanie się faktem, to uzyskanie rekompensat przez poszkodowanych będzie dużo bardziej skomplikowane.

Negocjacje budżetowe w UE. "Polski premier musi szukać sprzymierzeńców"

Rozziew między tym, co Polska chce osiągnąć na szczycie a tym, co jest możliwe, jest ogromy - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Witold Orłowski, główny ekonomista PWC, komentując zbliżający się szczyt unijny, na którym negocjowana będzie wieloletnia perspektywa budżetowa. Marek Ostrowski z tygodnika "Polityka" zwrócił z kolei uwagę, że przy takich negocjacjach kluczowe są relacje z innymi państwami Unii Europejskiej.

"To będzie śmierć ekosystemów tych akwenów"

Specjalne konstrukcje miałyby powstać między Francją a Wielka Brytanią i między Wyspami a Norwegią. Odcięcie się od wód Atlantyku dałoby szansę i nadzieję, że wyższa woda z oceanu nie zaleje Amsterdamu, Rotterdamu, ale też polskich miast, jak Gdańsk, Gdynia czy Sopot. - To będzie śmierć ekosystemów tych akwenów - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Sławomir Brzózek, ekspert do spraw ekologii i zmian klimatu. Zdaniem doktora inżyniera budownictwa wodnego Janusza Żelazińskiego - chodzi raczej o skierowanie uwagi opinii światowej na możliwość innych rozwiązań. "Można podobny cel osiągnąć łatwiej" - skwitował.

Trzy minuty lotu na odrzutowych skrzydłach. Niezwykły wyczyn Francuza

Założył na plecy skrzydło wyposażone w cztery silniki odrzutowe i przeleciał wysoko nad Dubajem. Francuski wyczynowiec Vince Reffet w stroju odrzutowym wykonał ekstremalny trzyminutowy lot. Wzbił się na wysokość 1800 metrów, po czym zgodnie z planem otworzył swój spadochron i wrócił na ziemię. Zdjęcia naprawdę robią wrażenie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Mecz koszykarskich gwiazd w USA. Oddano hołd Bryantowi

Za nami weekend gwiazd w najlepszej koszykarskiej lidze świata, czyli NBA. Jak co roku były emocjonujące konkursy wsadów i rzutów za trzy punkty i kulminacja, czyli niedzielny mecz gwiazd, w czasie którego oddano hołd Kobe'emu Bryantowi i jego córce, którzy zginęli w katastrofie śmigłowca. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Manchester City wykluczony z LM. "Ja bym tego za precedens nie uznał"

- Byłem bardzo zdziwiony tym faktem - przyznał w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jerzy Dudek, były bramkarz reprezentacji Polski w piłce nożnej, komentując wykluczenie Manchester City z Ligi Mistrzów na dwa lata. - Ja bym tego za precedens nie uznał - stwierdził z kolei Maciej Petruczenko, dziennikarz "Przeglądu Sportowego".

Wyjątkowo ciepła zima. Klimatolog: od dawna to sygnalizowaliśmy

Te temperatury są szokujące i nie są szokujące - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Krakowie, mówiąc o wyjątkowo ciepłej zimie, jaka jest obecnie. - Nie są szokujące, bo my już od dawna sygnalizowaliśmy to, że emisja ogromnych ilości gazów szklarniowych do atmosfery powoduje, że ta atmosfera robi się cieplejsza - wytłumaczył.