Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

"Łukaszenkę nazywa się tym, który chodzi między kroplami deszczu"

Alaksandr Łukaszenka sam o sobie mówi, że jest "ostatnim dyktatorem w Europie" i nie ukrywa, że to określenie mu się podoba. Białorusią rządzi od 1994 roku. W tym czasie do perfekcji opanował co najmniej kilka umiejętności - fałszowanie wyborów, zamykanie ust opozycji i lawirowanie w stosunkach z Rosją. Czy za cenę utrzymania władzy i pieniędzy z Moskwy poświęcił dużą część białoruskiej suwerenności? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Radość po puczu w Gwinei. "Wojskowym mówimy: dobra robota"

W niedzielę wieczorem doszło do puczu w Gwinei. Wojskowi ogłosili, że rząd został obalony, a prezydent Alpha Conde jest aresztowany. Społeczność międzynarodowa potępiła wydarzenia w Gwinei, ale na ulicach stolicy jest ogromna radość i nadzieja, że to początek zmian. Alpha Conde był prezydentem od ponad dekady, a w czasie jego rządu Gwinea pogrążyła się w kryzysie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Lekcja historii o atakach z 11 września 2001 roku. "Nasza misja jest dość prosta"

Za kilka dni minie 20 lat od wydarzeń, które na zawsze zmieniły świat. 11 września 2001 roku terroryści z Al-Kaidy dokonali ataku na bliźniacze wieże w Nowym Jorku i na Pentagon. Pokolenie urodzone po zamachach czytało o nich głównie w podręcznikach historii. W jaki sposób opowiedzieć młodym ludziom o tym, co się wtedy wydarzyło? Tego zdania postanowiło podjąć się jedno z nowojorskich muzeów, w którym świadkowie zamachów opowiadają o swoich doświadczeniach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Rozpoczął się 78. festiwal filmowy w Wenecji

Wciąż w reżimie sanitarnym, ale jednak z namiastką normalności. W Wenecji startuje 78. festiwal filmowy. To najstarsza i najbardziej prestiżowa tego typu impreza na świecie. O Złote Lwy powalczy 21 filmów, w tym najnowszy obraz Pedro Almodovara z Penelope Cruz w roli głównej. Festiwal potrwa do 11 września, a nagrody za całokształt twórczości odbiorą amerykańska aktorka Jamie Lee Curtis i włoski aktor i reżyser Roberto Benigni. W jury zasiądzie trzech mężczyzn i aż cztery kobiety. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Naukowcy, dziennikarze, aktywiści i artyści uciekają z Afganistanu. "Bardzo trudno było opuścić Kabul"

Afgańczycy i Afganki, którzy od kilkunastu dni uciekają przed opresyjnym reżimem talibów, znajdują schronienie w różnych częściach świata. Wśród nich są dziennikarze, tłumacze, ale też gwiazdy muzyki pop, młodzi naukowcy czy działaczki na rzecz praw kobiet. Opowiadają o strachu, rozłące z rodziną, ale też i o nadziejach na przyszłość. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Znana działaczka środowiska LGBT wzięła udział w reklamie, musiała uciekać z kraju

Jedna reklama kosztowała utratę domu i oszczędności. Rosyjska para kobiet wystąpiła w reklamie telewizyjnej supermarketu. Niedługo potem partnerki zaczęły otrzymywać groźby śmierci. Kobiety musiały uciec z Rosji, a supermarket przeprosił - nie bohaterki reklamy, lecz swoich klientów za pokazanie osób LGBT. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Zabijali rodziców na oczach dzieci. Bili ich, odcinali ręce. Widziałem to na własne oczy"

Według szacunków UNHCR na całym świecie pod koniec 2020 roku było ponad dwa i pół miliona miliona afgańskich uchodźców. Afgańczycy, którzy znaleźli schronienie za granicą, z niepokojem obserwują to, co dzieje się w ich ojczyźnie. Wielu z nich w Afganistanie zostawiło rodziny. Nie mają z nimi kontaktu. Nie widzą, czy jeszcze żyją, bo na własne oczy widzieli, do czego są zdolni talibowie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Powrót talibów po dwóch dekadach zmian. "Moje serce krwawi"

Przed 2001 rokiem, pod rządami talibów, kobiety praktycznie wymazano ze społeczeństwa. Nie wolno było im pracować, uczyć się czy wychodzić z domu bez opieki męża. Po obaleniu talibów rozpoczęto proces demokratyzacji Afganistanu, a kobietom zagwarantowano równouprawnienie. Zaczęły one służyć w armii, policji, a także weszły do polityki. Teraz, gdy władzę w kraju ponownie przejmują talibowie, Afganki obawiają się, że powrócą stare praktyki. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Film "CODA" będzie pokazywany w każdym kraju z napisami

Film "CODA" to przełomowe podejście do osób niesłyszących w zakresie dostępu do kultury. Ten amerykański obraz opowiada o życiu osób niesłyszących, grają w nim niesłyszący aktorzy, a w kinach będzie pokazywany z napisami - także w krajach anglojęzycznych. To ma zachęcić producentów innych filmów, by również decydowali się na podobny krok, aby zachęcić osoby niesłyszące do odwiedzania kin. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Jak rozpoznać stan zdrowia kota? Powstała specjalna aplikacja

Skąd właściciele kotów mają mieć pewność, czy ich zwierzę jest szczęśliwe? Kanadyjczycy twierdzą, że znaleźli rozwiązanie - wystarczy jedno zdjęcie i specjalna aplikacja. Oprogramowanie, korzystając ze sztucznej inteligencji, analizuje między innymi pozycję głowy, uszu i napięcie mięśni pyszczka kota. Aplikację przetestowali już kanadyjscy weterynarze. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Brytyjski rząd planuje wprowadzenie ograniczeń dla niezaszczepionych

Wielka Brytania jest już po pierwszym "dniu wolności" od covidowych restrykcji, ale wielu Brytyjczyków trzyma się na dystans i nosi maseczki. Do klubów, pubów oraz na zagraniczne wakacje ruszyły tłumy. Rząd Borisa Johnsona liczy na zdrowy rozsądek obywateli, ale jednocześnie zapowiada, że wkrótce nałoży restrykcje na niezaszczepionych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Wiceszefowa KE o ustawie anty-TVN: niepokojący sygnał dla wolności i pluralizmu mediów

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova odniosła się do projektu nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS, który zakłada, że nadawca taki jak TVN S.A. nie otrzymałby żadnych koncesji. Jej zdaniem projekt ustawy jest kolejnym niepokojącym sygnałem dla wolności i pluralizmu mediów w Polsce, jak napisała na Twitterze. Jednocześnie dodała, że Komisja Europejska "uważnie śledzi sytuację związaną z TVN24, której koncesja nie została jeszcze odnowiona". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Pytanie o sędziów powołanych w PRL. Jest odpowiedź Rzecznika Generalnego TSUE

Kolejny głos z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie polskich sądów. Tym razem chodzi o sędziów, którzy zaczęli orzekać w okresie PRL i o to, czy nie ma wątpliwości co do tego, że są oni niezależni. Pytanie do TSUE wystosował sędzia Kamil Zaradkiewicz, nominowany do Sądu Najwyższego już za czasów obecnej władzy. Rzecznik Generalny TSUE w odpowiedzi na pytania prejudycjalne Zaradkiewicza ocenił, że nie można wiązać kwestii sędziowskiej niezależności z datą rozpoczęcia orzekania. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Transpłciowa Kataluna Enriquez została Miss Nevady. "Zastanawiam się, czy ona rozumie, ile to dla nas znaczy"

Po raz pierwszy w historii amerykańskich wyborów Miss zwyciężczynią jednego ze stanów została transseksualna kobieta. 27-letnia Kataluna Enriquez została wybrana najpiękniejszą kobietą Nevady, a w listopadzie stanie do walki o tytuł Miss USA. Społeczność LGBT+ przyznaje, że wygrana 27-latki wykracza daleko poza sam konkurs, bo historia Enriquez jest nadzieją i szansą dla innych osób, które zdecydowały się na korektę płci. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Świat patrzy, jak Kanada wydobywa spod ziemi dowody na ludobójstwo"

W Kanadzie na przełomie XIX i XX wieku w katolickich szkołach z internatem umieszczano dzieci z rodzin rdzennych mieszkańców. W szkołach miało dochodzić do wykorzystywania seksualnego i znęcania się fizycznego. Kilka dni temu poinformowano o odkryciu 751 nieoznakowanych grobów znajdujących się w pobliżu jednej z placówek. Władze Kanady oczekują przeprosin ze strony władz Kościoła katolickiego. Zaapelował o to do papieża Franciszka premier Justin Trudeau. Materiał "Faktów o Świecie".

Macron i Merkel nie przekonali pozostałych. UE nie będzie prowadzić dialogu z Putinem

W piątek po południu w Brukseli zakończył się ostatni przed wakacjami szczyt unijnych przywódców. Na spotkaniu - wbrew oczekiwaniom Francji i Niemiec - przyjęto twarde stanowisko wobec Rosji, także dzięki zdecydowanej postawie Polski i krajów bałtyckich. Nie będzie więc spotkania przedstawicieli UE z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Szczyt Biden-Putin. "To spotkanie będzie decydujące. Uważam, że możliwe są dwa scenariusze"

W przyszłą środę prezydent Joe Biden będzie rozmawiał w Genewie z Władimirem Putinem. Amerykański politolog Ian Brzezinski stwierdził w rozmowie z Marcinem Wroną, że to spotkanie będzie decydujące. - Uważam, że możliwe są dwa scenariusze. Dowiemy się, czy Zachód będzie kontynuował okazywanie słabości i niezdecydowania wobec rosyjskiej agresji, czy też zdecyduje się wykorzystać swoją gospodarczą, polityczną, a także militarną siłę do przeciwstawienia się Rosji - ocenił.

Fried: musimy pokazać Putinowi, że traktujemy obronę naszych granic poważnie

Prezydent USA Joe Biden w środę rozpoczął swoją wizytę w Europie. Amerykański przywódca w planach ma udział w szczycie G7, w szczycie NATO, a także w szczycie USA-Unia Europejska. Na koniec swojej podróży Biden ma spotkać się w Genewie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. - Musimy pokazać Putinowi, że traktujemy obronę naszych granic NATO-wskich poważnie - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 Daniel Fried.

Cudem przeżyła, gdy pocisk spadł na jej dom. "Kiedy chcę podejść, zaczyna krzyczeć"

Nawet pół miliona dzieci zamieszkujących Strefę Gazy może potrzebować wsparcia psychologicznego - twierdzi UNICEF. Eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego, do której doszło w maju, u wielu z nich wywołała traumę, depresję i zaburzenia lękowe. Jedną z poszkodowanych jest 6-letnia dziewczynka, która w wyniku ostrzału straciła prawie całą rodzinę. Dziś, kilka tygodni po tragedii, dziecko praktycznie nie mówi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Sprowadzone do Polski działaczki z Białorusi zabrały głos

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało w środę, że 25 maja Irena Biernacka, Maria Tiszkowska, Anna Paniszewa przyjechały do Polski. Trzy polonijne działaczki z Białorusi w środę wystąpiły na konferencji prasowej w Warszawie. Był podziękowanie za wsparcie, łzy i relacja z ostatnich dramatycznych tygodni w białoruskich aresztach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

100 lat temu ulice Tulsy spłynęły krwią. "To był sekret. To było tabu"

W Polsce ta historia jest niemal nieznana, a to tylko jeden przykładów zbrodni wobec Afroamerykanów. Sto lat temu w Tulsie doszło do masakry, w której zamordowano około 300 osób. Joe Biden został we wtorek pierwszym prezydentem USA, który złożył hołd ofiarom i odwiedził miasto. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Chiny się starzeją. Władze zmieniają politykę planowania rodziny

Chiński rząd zdecydował się rozluźnić państwową politykę planowania rodziny i pozwolić małżeństwom na posiadanie trójki dzieci. Ma to być sposób na walkę ze spadającym wskaźnikiem urodzeń w kraju oraz starzeniem się społeczeństwa. Zarówno obywatele jak i eksperci sceptycznie podchodzą do decyzji władz. Ich zdaniem zmiana polityki nie przyniesie efektów, a przynajmniej nie w najbliższym czasie, bo koszty utrzymania rosną i rodziców po prostu nie stać na posiadanie więcej niż jednego dziecka. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Na igrzyskach w Tokio wystąpi reprezentacja uchodźców. "To od zawsze było moje marzenie"

W swoim życiu pokonali masę przeszkód - uciekli z ojczyzny w poszukiwaniu bezpieczeństwa i szansy na lepszą przyszłość. Ponad 50 uchodźców przygotowuje się do kwalifikacji w igrzyskach olimpijskich. Do startu w zawodach, o którym marzą wszyscy sportowcy, zakwalifikuje się niewielka grupa. Ostateczny skład drużyny poznamy na początku czerwca. Uchodźcy przyznają, że igrzyska to dla nich nie tylko sport, to też przesłanie nadziei dla innych, którzy musieli opuścić swoje domy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Polskie F-16 przekroczyły próg 100 tysięcy godzin w powietrzu

Niemal 15 lat temu służbę w polskim lotnictwie zaczęły pierwsze myśliwce F-16. Maszyny te wylatały już łącznie ponad 100 tysięcy godzin. Brały udział w licznych międzynarodowych ćwiczeniach, a także w misjach Baltic Air Policing, czyli strzeżenia przestrzeni powietrznej nad Litwą, Łotwą i Estonią. W bazie w Krzesinach zorganizowano specjalną uroczystość z okazji przekroczenia 100 tysięcy godzin w powietrzu przez polskie F-16. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.