Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Pytanie o sędziów powołanych w PRL. Jest odpowiedź Rzecznika Generalnego TSUE

Kolejny głos z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie polskich sądów. Tym razem chodzi o sędziów, którzy zaczęli orzekać w okresie PRL i o to, czy nie ma wątpliwości co do tego, że są oni niezależni. Pytanie do TSUE wystosował sędzia Kamil Zaradkiewicz, nominowany do Sądu Najwyższego już za czasów obecnej władzy. Rzecznik Generalny TSUE w odpowiedzi na pytania prejudycjalne Zaradkiewicza ocenił, że nie można wiązać kwestii sędziowskiej niezależności z datą rozpoczęcia orzekania. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Transpłciowa Kataluna Enriquez została Miss Nevady. "Zastanawiam się, czy ona rozumie, ile to dla nas znaczy"

Po raz pierwszy w historii amerykańskich wyborów Miss zwyciężczynią jednego ze stanów została transseksualna kobieta. 27-letnia Kataluna Enriquez została wybrana najpiękniejszą kobietą Nevady, a w listopadzie stanie do walki o tytuł Miss USA. Społeczność LGBT+ przyznaje, że wygrana 27-latki wykracza daleko poza sam konkurs, bo historia Enriquez jest nadzieją i szansą dla innych osób, które zdecydowały się na korektę płci. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Świat patrzy, jak Kanada wydobywa spod ziemi dowody na ludobójstwo"

W Kanadzie na przełomie XIX i XX wieku w katolickich szkołach z internatem umieszczano dzieci z rodzin rdzennych mieszkańców. W szkołach miało dochodzić do wykorzystywania seksualnego i znęcania się fizycznego. Kilka dni temu poinformowano o odkryciu 751 nieoznakowanych grobów znajdujących się w pobliżu jednej z placówek. Władze Kanady oczekują przeprosin ze strony władz Kościoła katolickiego. Zaapelował o to do papieża Franciszka premier Justin Trudeau. Materiał "Faktów o Świecie".

Macron i Merkel nie przekonali pozostałych. UE nie będzie prowadzić dialogu z Putinem

W piątek po południu w Brukseli zakończył się ostatni przed wakacjami szczyt unijnych przywódców. Na spotkaniu - wbrew oczekiwaniom Francji i Niemiec - przyjęto twarde stanowisko wobec Rosji, także dzięki zdecydowanej postawie Polski i krajów bałtyckich. Nie będzie więc spotkania przedstawicieli UE z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Szczyt Biden-Putin. "To spotkanie będzie decydujące. Uważam, że możliwe są dwa scenariusze"

W przyszłą środę prezydent Joe Biden będzie rozmawiał w Genewie z Władimirem Putinem. Amerykański politolog Ian Brzezinski stwierdził w rozmowie z Marcinem Wroną, że to spotkanie będzie decydujące. - Uważam, że możliwe są dwa scenariusze. Dowiemy się, czy Zachód będzie kontynuował okazywanie słabości i niezdecydowania wobec rosyjskiej agresji, czy też zdecyduje się wykorzystać swoją gospodarczą, polityczną, a także militarną siłę do przeciwstawienia się Rosji - ocenił.

Fried: musimy pokazać Putinowi, że traktujemy obronę naszych granic poważnie

Prezydent USA Joe Biden w środę rozpoczął swoją wizytę w Europie. Amerykański przywódca w planach ma udział w szczycie G7, w szczycie NATO, a także w szczycie USA-Unia Europejska. Na koniec swojej podróży Biden ma spotkać się w Genewie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. - Musimy pokazać Putinowi, że traktujemy obronę naszych granic NATO-wskich poważnie - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 Daniel Fried.

Cudem przeżyła, gdy pocisk spadł na jej dom. "Kiedy chcę podejść, zaczyna krzyczeć"

Nawet pół miliona dzieci zamieszkujących Strefę Gazy może potrzebować wsparcia psychologicznego - twierdzi UNICEF. Eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego, do której doszło w maju, u wielu z nich wywołała traumę, depresję i zaburzenia lękowe. Jedną z poszkodowanych jest 6-letnia dziewczynka, która w wyniku ostrzału straciła prawie całą rodzinę. Dziś, kilka tygodni po tragedii, dziecko praktycznie nie mówi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Sprowadzone do Polski działaczki z Białorusi zabrały głos

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało w środę, że 25 maja Irena Biernacka, Maria Tiszkowska, Anna Paniszewa przyjechały do Polski. Trzy polonijne działaczki z Białorusi w środę wystąpiły na konferencji prasowej w Warszawie. Był podziękowanie za wsparcie, łzy i relacja z ostatnich dramatycznych tygodni w białoruskich aresztach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

100 lat temu ulice Tulsy spłynęły krwią. "To był sekret. To było tabu"

W Polsce ta historia jest niemal nieznana, a to tylko jeden przykładów zbrodni wobec Afroamerykanów. Sto lat temu w Tulsie doszło do masakry, w której zamordowano około 300 osób. Joe Biden został we wtorek pierwszym prezydentem USA, który złożył hołd ofiarom i odwiedził miasto. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Chiny się starzeją. Władze zmieniają politykę planowania rodziny

Chiński rząd zdecydował się rozluźnić państwową politykę planowania rodziny i pozwolić małżeństwom na posiadanie trójki dzieci. Ma to być sposób na walkę ze spadającym wskaźnikiem urodzeń w kraju oraz starzeniem się społeczeństwa. Zarówno obywatele jak i eksperci sceptycznie podchodzą do decyzji władz. Ich zdaniem zmiana polityki nie przyniesie efektów, a przynajmniej nie w najbliższym czasie, bo koszty utrzymania rosną i rodziców po prostu nie stać na posiadanie więcej niż jednego dziecka. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Na igrzyskach w Tokio wystąpi reprezentacja uchodźców. "To od zawsze było moje marzenie"

W swoim życiu pokonali masę przeszkód - uciekli z ojczyzny w poszukiwaniu bezpieczeństwa i szansy na lepszą przyszłość. Ponad 50 uchodźców przygotowuje się do kwalifikacji w igrzyskach olimpijskich. Do startu w zawodach, o którym marzą wszyscy sportowcy, zakwalifikuje się niewielka grupa. Ostateczny skład drużyny poznamy na początku czerwca. Uchodźcy przyznają, że igrzyska to dla nich nie tylko sport, to też przesłanie nadziei dla innych, którzy musieli opuścić swoje domy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Polskie F-16 przekroczyły próg 100 tysięcy godzin w powietrzu

Niemal 15 lat temu służbę w polskim lotnictwie zaczęły pierwsze myśliwce F-16. Maszyny te wylatały już łącznie ponad 100 tysięcy godzin. Brały udział w licznych międzynarodowych ćwiczeniach, a także w misjach Baltic Air Policing, czyli strzeżenia przestrzeni powietrznej nad Litwą, Łotwą i Estonią. W bazie w Krzesinach zorganizowano specjalną uroczystość z okazji przekroczenia 100 tysięcy godzin w powietrzu przez polskie F-16. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Łukaszenka rozprawia się z mediami. Portal TUT.by zablokowany, jest też nowa ustawa

Białoruscy niezależni dziennikarze, nawet ci, którzy pracują poza granicami kraju, wiele ryzykują. Sytuacja z Ramanem Pratasiewiczem pokazała, że dla Alaksandra Łukaszenki nie ma rzeczy niemożliwych. Na Białorusi niezależne media praktycznie już nie istnieją. Tydzień temu zablokowana została witryna internetowa portalu portalu TUT.by - największego niezależnego portalu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Jesteśmy jednym z najbardziej niepożądanych na Białorusi mediów"

Sytuacja Ramana Pratasiewicza pokazuje, jak wiele może grozić białoruskim opozycjonistom. Aktywista, bloger i jeden z autorów portalu Nexta został w niedzielę zatrzymany po tym, jak samolot linii Ryanair awaryjnie lądował w Mińsku. Portal Nexta, który publikuje zdjęcia z protestów na Białorusi, to okno na świat i stąd wściekłość Alaksandra Łukaszenki - uważa drugi współtwórca kanału Sciapan Puciła. Mężczyzna mieszka i pracuje w Polsce. Kilka miesięcy temu białoruski prezydent od polskich władz domagał się wydania Puciły. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Alkohol wpływa na zmniejszanie się mózgu. To wpływ "stosunkowo mały", ale wykrywalny

Z badań naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że alkohol zabija szare komórki, co oznacza słabsze myślenie, niższą inteligencję, gorszą pamięć, a nawet zaburzenia emocjonalne. - Rozmiar mózgu zmniejsza się z wiekiem i poważnie nasila to demencja. W skutek zmniejszania mózgu, pogarszają się wyniki w testach pamięci. Chociaż alkohol ma na to stosunkowo mały wpływ, to wpływa bardziej niż inne modyfikowane czynniki ryzyka, czyli takie, z którymi można coś zrobić, w przeciwieństwie do procesu starzenia - tłumaczy współautorka badań Anya Topiwala z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Polska może dostać 3,5 miliarda euro na transformację energetyczną

Parlament Europejski pracuje nad Funduszem Sprawiedliwej Transformacji. Polska oczekuje, że dostanie 3,5 miliarda euro na transformację energetyczną. Warszawa jeszcze jednak nie przyjęła formalnie celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku - do tego czasu możemy liczyć na połowę tej kwoty. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W szpitalach nie ma tlenu, podstawowe leki "stają się nie do zdobycia"

Około 150 ciał znaleziono w ostatnich dniach na brzegach rzeki Ganges w Indiach. Prawdopodobnie są to ciała osób zmarłych na COVID-19, których z nieznanego powodu nie spalono. To kolejna odsłona dramatu, który z powodu pandemii przygniata Indie. Świat spieszy z pomocą, ale ta pomoc to zaledwie ułamek potrzeb. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"To tragedia. Nie nadążamy z chowaniem zmarłych"

Pandemia COVID-19 w Indiach wymyka się spod kontroli. Brakuje leków, tlenu i łóżek w szpitalach. Minionej doby w Indiach potwierdzono prawie 260 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem, dlatego kolejne stany wprowadzają ograniczenia, a w stolicy przez sześć dni będzie obowiązywał ścisły lockdown. Niektórzy eksperci twierdzą, że za wzrostem zakażeń może stać indyjski wariant wirusa. Władze Indii wierzą, że przyspieszenie kampanii szczepień pomoże opanować sytuację. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Trudny rok Wielkiej Brytanii. "Za chwilę pojawią się bardzo poważne problemy"

- Na początku tego tygodnia mieliśmy małe kroki do wyjścia z lockdownu - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Kasia Madera, dziennikarka BBC, komentując sytuację w Wielkiej Brytanii. Jednocześnie oceniła, że pandemia była tragiczna w skutkach w tym kraju. - Jeśli uwzględnimy tempo wydatków publicznych i skalę rozszerzenia zadłużenia, to jest oczywiste, że w tej chwili nawet poza kontekstem brexitu rząd brytyjski zbliża się do momentu, w którym będzie musiał podejmować bardzo bolesne z punktu widzenia społecznego decyzje - skomentował dr Przemysław Biskup, ekspert ds. brytyjskich Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - Podobnego zdania jest Maciej Czajkowski, korespondent i współpracownik brytyjskich mediów w Polsce, którego zdaniem sukces akcji szczepionkowej w Wielkiej Brytanii przykrył problemy gospodarcze związane z brexitem.