Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że organizacje ochrony przyrody powinny mieć prawo kwestionować przed sądem plany urządzenia lasu. Sprawa dotyczyła skargi skierowanej przeciwko Polsce przez Komisję Europejską. Przedstawiciele polskich władz mówią o wyroku potencjalnie tragicznym, ekolodzy o sukcesie i szansie na ratowanie polskiej przyrody. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

To jeden z najsłynniejszych zespołów w Ukrainie - Antytila. Na samym początku wojny muzycy służyli na froncie jako medycy. Później nagrali utwór razem z Edem Sheeranem, żeby opowiedzieć, co dzieje się w ich ojczyźnie. Sam głównodowodzący ukraińskimi siłami ściągnął ich z frontu i nakazał im jeździć po świecie, żeby w taki sposób walczyć - na scenie. Lider bandu - Taras Topola - wielokrotnie był gościem TVN24. Reporter TVN24 BiS Hubert Kijek połączył się z artystą i rozmawiał z nim na temat tego, jak z jego perspektywy wygląda ta wojna i jak zmieniło się jego życie przez te 12 miesięcy.

Zdecydowałam się zostać i mówić światu: jestem tutaj, żyję, w Ukrainie dzieją się straszne rzeczy - podkreśla Olena Gnes, mieszkanka Kijowa, która na początku wojny łączyła się z dziennikarzami prosto ze schronu niedaleko swojego bloku. Z kobietą 12 miesięcy temu rozmawiał także reporter TVN24 BiS Hubert Kijek. Teraz ponownie przeprowadził z nią wywiad. Olena uciekła parę miesięcy temu do Stanów Zjednoczonych - razem z trójką dzieci nie dawała już rady psychicznie i fizycznie. "Moja misja w Ukrainie się skończyła" - tak mówi o swoim wyjeździe. Za pośrednictwem mediów społecznościowych wciąż opowiada Amerykanom o swojej ojczyźnie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Towarzyszy amerykańskiemu prezydentowi podczas jego wszystkich podróży. Opancerzona limuzyna "Cadillac One" - czyli popularna "Bestia" - to wyjątkowa konstrukcja w skali świata. Samochód powstał na specjalne zamówienie Secret Service. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Zachód musi być stanowczy i zjednoczony. Musi też być w stanie dostarczyć Ukrainie broń defensywną - te słowa dziś wydają się być oczywiste. Padły prawie dekadę temu. Wypowiedział je były doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych - Zbigniew Brzeziński. Urodzony w Warszawie dyplomata i intelektualista, który doradzał amerykańskiemu prezydentowi Jimmy'emu Carterowi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Ukraińscy żołnierze pod Bachmutem nazywali ich zombie - bo szli prosto pod ostrzał, jakby nie było odwrotu. Bo nie było - opowiadają reporterowi CNN Wagnerowcy, którzy dostali się do Ukraińskiej niewoli. Jednocześnie szef grupy ogłasza, że nie będzie więcej rekrutował do niej skazańców. Ukraińcy mają swoją teorię dlaczego. Materiał telewizji CNN.

Mieszkańcy Turcji są wściekli na nieudolność państwa. Ludzie czekają na ratunek całymi dniami pod gruzami, bo brakuje ciężkiego sprzętu. Lista zarzutów jest długa, a turecki prezydent do części się przyznaje. W Turcji i w Syrii w wyniku trzęsienia ziemi zginęło ponad 20 tysięcy ludzi. Materiał "Faktów o Świecie' TVN24 BiS.

Zginęła, bo miała swój pomysł na życie, który odbiegał od norm obowiązujących w jej rodzinie. Pochodząca z Iraku Tiba Ali wyjechała na studia do Turcji. 22-latka w internecie dzieliła się swoją codziennością. Młoda kobieta została zabita przez własnego ojca, kiedy przyjechała do Iraku odwiedzić rodzinę. Było to tak zwane zabójstwo honorowe. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Gdy mówi się o Amazonii, to często się podkreśla, jak Płuca Ziemi są ważne dla planety. Jaką tragedią dla świata ludzi i zwierząt jest wycinanie tych terenów lub prowadzenie tam wydobycia. Są jednak ludzie, którzy żyją tam na miejscu i cierpią najbardziej. To lokalni, rdzenni mieszkańcy i ich dzieci, które masowo umierają, bo górnicy, którzy nielegalnie wydobywają tam złoto, utrudniają dostęp do żywności i zatruwają wodę. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W nocy z piątku na sobotę amerykańska policja ma upublicznić wideo z policyjnego zatrzymania młodego czarnoskórego Tyre Nicholsa. Zatrzymania, podczas którego został pobity na śmierć przez pięciu funkcjonariuszy. Władze obawiają się, że nagranie może wywołać zamieszki. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

John Kirby przyznał, że czołgi Abrams będą miały ogromy wkład w zdolności pancerne, które posiada Ukraina. Zaznaczył też, że sprzęt trafi do Ukrainy dopiero za kilka miesięcy. Z rzecznikiem amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego rozmawiał korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Do jednego z najbardziej tragicznych w skutkach ataków doszło w zeszłym tygodniu w miejscowości Dniepr na wschodzie Ukrainy. Rosyjski pocisk uderzył w 10-piętrowy blok mieszkalny. Zginęło co najmniej 45 osób, w tym sześcioro dzieci. Córka pary, która przeżyła atak, opowiedziała o tym, jak wyglądał ten tragiczny dzień. W mediach społecznościowych opublikowała też zdjęcia swoich rodziców. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Noblistka Olga Tokarczuk opowiedziała o swojej twórczości aktorce Natalie Portman. Gwiazda prowadzi bowiem w swoich mediach społecznościowych klub książki. Nie ukrywa, że jedną z jej ulubionych jest powieść "Prowadź swój pług przez kości umarłych".

W budynek, w którym się znajdował, trafił pocisk. Przeżył. To był pierwszy cud. Ciężko ranny trafił do rosyjskiej niewoli i wyszedł z niej żywy - to kolejny cud. Teraz Hlib Stryżko dochodzi do zdrowia i jak najszybciej chce wrócić do służby. - Ukraina jest dla mnie najważniejsza. Nic innego się nie liczy - mówi żołnierz w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS.

W zeszłym roku utonęło co najmniej 5600 migrantów, którzy próbowali dotrzeć do Europy z krajów afrykańskich - informuje ONZ. Wielu migrantów wciąż każdego dnia ryzykuje swoje życie, by uciec do lepszego świata. 15 lat temu w podróż tratwą z Maroka do Hiszpanii wyruszył też 17-letni Ali. Jemu się udało. Dziś jest wychowawcą i pracuje dla jednej z fundacji w Salamance.

W piątek doszło do wymiany więźniów między USA a Rosją, w ramach której do kraju wróciła Brittney Griner, a z amerykańskiego więzienia zwolniony został Wiktor But. Obecnie koszykarka przebywa w Brooke Army Medical Center. Jak donoszą amerykańskie media, Rosja była skłonna oddać Amerykanom jeszcze jednego ich obywatela - byłego żołnierza Paula Whelana - ale w zamian oczekiwała niemożliwego. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Dziennikarze agencji Reutera informują o tajnym programie nielegalnej aborcji, jaki od kilku lat ma prowadzić nigeryjska armia. Odbite z niewoli kobiety mają być zmuszane do usunięcia ciąży - często podstępem, siłą i wbrew ich woli. Dochodzenie wykazało, że do tej pory w ten sposób przeprowadzono ponad 10 tysięcy aborcji. By chronić tożsamość świadków i ofiar, zmieniono im głosy, ale ich świadectwa dotarły nawet do amerykańskiego Departamentu Stanu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Nie chcieli umierać w imię chorych idei, woleli wyjechać z kraju. Ponad sto tysięcy młodych Rosjan zdecydowało się uciec do sąsiedniej Gruzji przed mobilizacją. Chociaż gruzińska gospodarka od kilku miesięcy przeżywa prawdziwy boom, to niektórzy Gruzini patrzą na obecność Rosjan nieprzychylnie. Pada nawet słowo "okupacja". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Dziennikarz TVN24 BiS Hubert Kijek we francuskim Bordeaux na pokładzie specjalnego samolotu Europejskiej Agencji Kosmicznej mógł na własnej skórze doświadczyć, jak to jest, gdy ziemia cię nie przyciąga. Agencja udostępnia loty naukowcom. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Na początku roku uszkodzony został kluczowy światłowód łączący archipelag Svalbard z kontynentalną Norwegią. Jest on niezbędne dla pracy norweskich i zagranicznych agencji kosmicznych oraz naukowców. Pojawia się coraz więcej podejrzeń, że to kolejny akt rosyjskiego sabotażu i znak, że Moskwa coraz śmielej dąży do konfrontacji w Arktyce. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.