Francja i Niemcy nie mają wspólnego stanowiska w sprawie ochrony nieba. W Paryżu chwalą prezydenta Dudę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosyjska napaść na Ukrainę spowodowała, że kraje Europy zaczęły coraz intensywniej myśleć o zwiększaniu możliwości obronnych. Jednym z sektorów, którego potencjał wzbudził największe zainteresowanie, jest obrona przeciwrakietowa. Pojawiły się głosy, że warto w tym celu zjednoczyć wysiłki i opracować wspólny program rozwoju. Są jednak różnice zdań, jak to zrobić. Rozdźwięk widać przede wszystkim między dwoma krajami, które aspirują do europejskiego przywództwa, czyli Niemcami i Francją.

We francusko-niemieckim silniku znowu zgrzyta. Politycy z obu krajów wzajemnie krytykują swoje pomysły na obronę europejskiej przestrzeni powietrznej. Jesienią 2022 roku Berlin uruchomił inicjatywę "europejskiej tarczy obrony nieba". Do projektu przystąpiło łącznie 17 krajów, ale nie Francja. W Paryżu nie podoba się to, że niemiecka inicjatywa przewiduje wspólny zakup systemów obrony powietrznej spoza Europy - konkretnie z USA i Izraela.

Prezydent Emmanuel Macron w Paryżu w obecności ministrów obrony z 15 krajów europejskich przekonywał, że niemiecki projekt nie chroni należycie suwerenności Starego Kontynentu. - Kiedy mówimy o obronie przeciwlotniczej, błędem byłby pośpiech przy zwiększaniu jej mocy. Musimy sobie odpowiedzieć na pytania: czego realnie możemy bronić i jaką strategię chcemy realizować. Następnie, co jako Europejczycy jesteśmy w stanie wyprodukować i co będziemy musieli kupić z zewnątrz - wyjaśniał Emmanuel Macron.

Francja woli stawiać na własne systemy obrony przeciwlotniczej. Problem w tym, że część z nich jest dopiero w opracowaniu. Niemiecka gazeta "Süddeutsche Zeitung" ocenia, że Unia powinna zbudować tarczę antyrakietową z wypróbowanych i przetestowanych komponentów, a nie opracowywać nowy system. Obrona powietrzna jest potrzebna teraz, a nie za 15 lat. Na podobną krytykę publicznie zdecydował minister obrony Niemiec. - Koncepcja Macrona wydaje się być następująca: nie spieszymy się i możemy poczekać, aż gotowe będą technologie rozwijane w Europie. My, podobnie jak kilka innych krajów, nie jesteśmy co do tego przekonani - poinformował Boris Pistorius.

Macron o wsparciu dla Ukrainy
Macron o wsparciu dla Ukrainy

Pytania o Polskę

Gdzie w tej dyskusji jest Polska? Nasz kraj zignorował niemiecką inicjatywę, francuska koncepcja przewidująca użycie sprzętu z Europy też nie wchodzi w grę. Współpracujemy ze Stanami Zjednoczonymi w ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Program obrony krótkiego zasięgu Narew prowadzimy z Wielką Brytanią. Brukselski portal Politico ocenia, że mimo wezwań Francji do strategicznej autonomii europejscy przywódcy wiedzą, że są skazani na współpracę z Waszyngtonem. Politico napisało, że kraje europejskie polegają na USA we wszystkim. Od ochrony pod parasolem nuklearnym i obecności ich wojsk na kontynencie po zakup myśliwców odrzutowych i pocisków. Nawet Polska, która zamierza wydać w tym roku 4 procent PKB na obronność, kupuje od USA czołgi, myśliwce odrzutowe i systemy artylerii rakietowej, i nie ma zamiaru działać sama w starciu z Rosją.

Wątek Polski przewija się w europejskiej prasie również przy okazji debaty na temat członkostwa Ukrainy w NATO. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zauważa, że Francja - przez lata przeciwna temu pomysłowi - zmieniła zdanie i myśli jak Polska. Niemiecki dziennik pisze, że Francja chce jasnego planu przystąpienia Ukrainy do NATO. W tej kwestii prezydent Francji Emmanuel Macron chce się solidaryzować z Polską przed szczytem w Wilnie. Gazeta przypomina ostatni szczyt Trójkąta Weimarskiego w Paryżu z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Według niemieckich dziennikarzy doradcy Macrona opisują polskiego prezydenta jako "mądrego stratega w kwestiach polityki bezpieczeństwa". O kanclerzu Niemiec takie zdanie nie pada.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Karol Nawrocki w dwóch osobach, bo jest także Tadeuszem Batyrem. To jego pseudonim i pod tym pseudonimem napisał biografię znanego gangstera. Jak ujawnili dziennikarze Onetu, wydał ją osiem lat temu i sporo od tego czasu zrobił, by ukryć, że to właśnie on jest jej autorem.

Nawrocki pod pseudonimem. Napisał biografię gangstera, chwalił samego siebie

Nawrocki pod pseudonimem. Napisał biografię gangstera, chwalił samego siebie

Źródło:
Fakty TVN

- Ten okręt jest jak Nowy Jork, nigdy nie śpi - mówi oficer jednego z okrętów podczas operacji "Zatoka na Bałtyku". Na falach, na morzu też pracują polskie służby, bo zdarza się, że muszą przepędzać podejrzane statki. Na przykład takie, które kręcą się w pobliżu rury platformy wiertniczej. 

Operacja Zatoka na Bałtyku. "Musimy cały czas czuwać, bo wróg nie śpi nigdy"

Operacja Zatoka na Bałtyku. "Musimy cały czas czuwać, bo wróg nie śpi nigdy"

Źródło:
Fakty TVN

Wróciła potencjalnie groźna dla prezesa PiS sprawa budowy w Warszawie dwóch wież i domniemanej łapówki. Prokuratura uznała, że poprzednia władza zamiotła sprawę pod dywan. Wśród świadków zeznawała Barbara Skrzypek, emerytowana bliska współpracowniczka prezesa. Trzy dni później zmarła. Jarosław Kaczyński ogłosił, że padła ofiarą łotrów.

"Jak z takiej kalki. Biorą dokładnie te same zachowania i próbują obudzić złe emocje"

"Jak z takiej kalki. Biorą dokładnie te same zachowania i próbują obudzić złe emocje"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu doszło do tragicznego wypadku, gdzie zginął niepełnoletni kierowca. Nie miał prawa jazdy - był na to zbyt młody. Trzech jego pasażerów trafiło do szpitala. W 2023 roku dzieci i nastolatkowie od siedmiu do 17 lat spowodowali w Polsce 477 wypadków drogowych. - W przypadku wypadków spowodowanych przez młodych kierowców ponad 35 procent to wypadki spowodowane przez nadmierną, niedostosowaną do warunków ruchu prędkość - przekazał nadkomisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

477 wypadków, 20 ofiar śmiertelnych. Niepełnoletni za kierownicą "nie zdają sobie sprawy z wagi wykroczenia" 

477 wypadków, 20 ofiar śmiertelnych. Niepełnoletni za kierownicą "nie zdają sobie sprawy z wagi wykroczenia" 

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po raz pierwszy polska prokuratura ma dowody na działalność sabotażową w Polsce zleconą przez rosyjskie służby specjalne - tak przekazał prokurator generalny Adam Bodnar. Białorusin Stepan K,. podejrzany o podpalenie marketu budowlanego w Warszawie, według prokuratury zrobił to na zlecenie wywiadu rosyjskiego. Współpracował też z polskim kryminalistą Olgierdem L. To on Stepanowi K. zlecił pobicie dwóch osób. Jego nazwisko pojawia się też w raporcie, który trafił na biurko prezesa PiS-u. Olgierda L. przedstawiono w nim jako znajomego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - Karola Nawrockiego.

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sam początek przesłuchania to odbieranie danych, a potem bardzo powoli zadaje się pytania, jest tak zwana swobodna wypowiedź. Świadek odpowiada, ktoś protokołuje, to trwa - tłumaczył w "Faktach po Faktach" mecenas Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Komentował sprawę śmierci Barbary Skrzypek, którą politycy PiS usiłują powiązać z przesłuchaniem, jakie odbyła kilka dni wcześniej.

Czy pięć godzin to "nadzwyczajnie długie przesłuchanie"? Ekspert komentuje

Czy pięć godzin to "nadzwyczajnie długie przesłuchanie"? Ekspert komentuje

Źródło:
TVN24

- Pan marszałek Hołownia wziął urlop na dwa kolejne posiedzenia Sejmu, a potem podejmie decyzję, co dalej - powiedział Piotr Zgorzelski (Trzecia Droga). W "Faktach po Faktach" wraz z Moniką Rosą (Koalicja Obywatelska) komentował także postępy w pracach nad zmianą prawa aborcyjnego.

Kto zastąpi marszałka Hołownię podczas urlopu? "Wskazał mnie"

Kto zastąpi marszałka Hołownię podczas urlopu? "Wskazał mnie"

Źródło:
TVN24

Węgry to Viktor Orban. Viktor Orban to Węgry. Tak było przez długie lata. Populista wspólnie ze swoimi politykami konsekwentnie, od prawie półtorej dekady, zwalcza każdego, kto stara się mu stanąć na drodze. Teraz jednak opozycja tak rośnie w siłę, że Orban może mieć powody do niepokoju. I widać jego coraz większe nerwy.

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wciąż wyraża chęć przyłączenia Grenlandii do USA. Na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO stwierdził, że Sojusz też może się zaangażować w ten proces ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Mark Rutte zgodził się, że bezpieczeństwo w Arktyce jest bardzo ważne, ale nie chce wciągać NATO w dyskusję o przyłączeniu Grenlandii do USA. Premier Grenlandii Mute Egede uznaje to za poniżanie jego kraju. Wezwał na rozmowę liderów partii politycznych.

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS