Francja i Niemcy nie mają wspólnego stanowiska w sprawie ochrony nieba. W Paryżu chwalą prezydenta Dudę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosyjska napaść na Ukrainę spowodowała, że kraje Europy zaczęły coraz intensywniej myśleć o zwiększaniu możliwości obronnych. Jednym z sektorów, którego potencjał wzbudził największe zainteresowanie, jest obrona przeciwrakietowa. Pojawiły się głosy, że warto w tym celu zjednoczyć wysiłki i opracować wspólny program rozwoju. Są jednak różnice zdań, jak to zrobić. Rozdźwięk widać przede wszystkim między dwoma krajami, które aspirują do europejskiego przywództwa, czyli Niemcami i Francją.

We francusko-niemieckim silniku znowu zgrzyta. Politycy z obu krajów wzajemnie krytykują swoje pomysły na obronę europejskiej przestrzeni powietrznej. Jesienią 2022 roku Berlin uruchomił inicjatywę "europejskiej tarczy obrony nieba". Do projektu przystąpiło łącznie 17 krajów, ale nie Francja. W Paryżu nie podoba się to, że niemiecka inicjatywa przewiduje wspólny zakup systemów obrony powietrznej spoza Europy - konkretnie z USA i Izraela.

Prezydent Emmanuel Macron w Paryżu w obecności ministrów obrony z 15 krajów europejskich przekonywał, że niemiecki projekt nie chroni należycie suwerenności Starego Kontynentu. - Kiedy mówimy o obronie przeciwlotniczej, błędem byłby pośpiech przy zwiększaniu jej mocy. Musimy sobie odpowiedzieć na pytania: czego realnie możemy bronić i jaką strategię chcemy realizować. Następnie, co jako Europejczycy jesteśmy w stanie wyprodukować i co będziemy musieli kupić z zewnątrz - wyjaśniał Emmanuel Macron.

Francja woli stawiać na własne systemy obrony przeciwlotniczej. Problem w tym, że część z nich jest dopiero w opracowaniu. Niemiecka gazeta "Süddeutsche Zeitung" ocenia, że Unia powinna zbudować tarczę antyrakietową z wypróbowanych i przetestowanych komponentów, a nie opracowywać nowy system. Obrona powietrzna jest potrzebna teraz, a nie za 15 lat. Na podobną krytykę publicznie zdecydował minister obrony Niemiec. - Koncepcja Macrona wydaje się być następująca: nie spieszymy się i możemy poczekać, aż gotowe będą technologie rozwijane w Europie. My, podobnie jak kilka innych krajów, nie jesteśmy co do tego przekonani - poinformował Boris Pistorius.

Macron o wsparciu dla Ukrainy
Macron o wsparciu dla Ukrainy

Pytania o Polskę

Gdzie w tej dyskusji jest Polska? Nasz kraj zignorował niemiecką inicjatywę, francuska koncepcja przewidująca użycie sprzętu z Europy też nie wchodzi w grę. Współpracujemy ze Stanami Zjednoczonymi w ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Program obrony krótkiego zasięgu Narew prowadzimy z Wielką Brytanią. Brukselski portal Politico ocenia, że mimo wezwań Francji do strategicznej autonomii europejscy przywódcy wiedzą, że są skazani na współpracę z Waszyngtonem. Politico napisało, że kraje europejskie polegają na USA we wszystkim. Od ochrony pod parasolem nuklearnym i obecności ich wojsk na kontynencie po zakup myśliwców odrzutowych i pocisków. Nawet Polska, która zamierza wydać w tym roku 4 procent PKB na obronność, kupuje od USA czołgi, myśliwce odrzutowe i systemy artylerii rakietowej, i nie ma zamiaru działać sama w starciu z Rosją.

Wątek Polski przewija się w europejskiej prasie również przy okazji debaty na temat członkostwa Ukrainy w NATO. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zauważa, że Francja - przez lata przeciwna temu pomysłowi - zmieniła zdanie i myśli jak Polska. Niemiecki dziennik pisze, że Francja chce jasnego planu przystąpienia Ukrainy do NATO. W tej kwestii prezydent Francji Emmanuel Macron chce się solidaryzować z Polską przed szczytem w Wilnie. Gazeta przypomina ostatni szczyt Trójkąta Weimarskiego w Paryżu z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Według niemieckich dziennikarzy doradcy Macrona opisują polskiego prezydenta jako "mądrego stratega w kwestiach polityki bezpieczeństwa". O kanclerzu Niemiec takie zdanie nie pada.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

20 lat to szmat czasu, a 20 lat Polski w Unii Europejskiej to cała masa zmian i to w wielu dziedzinach. W ochronie zdrowia na przykład te zmiany są widoczne gołym okiem.

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Źródło:
Fakty TVN

"Mam raka, więc mów do mnie tak" - to hasło kampanii społecznej o tym, jak rozmawiać z osobą chorą na raka. W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan oswaja temat raka i przełamuje stereotypy.

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Źródło:
Fakty TVN

Miejsce akcji to Lublin - gniazdo sokołów wędrownych, którym nadano imiona Wrotka i Czart. Wrotka złożyła jaja, po czym poleciała i zniknęła. Czart próbował wysadzić jaja. Pomogli ludzie. Udało się i wtedy wróciła Wrotka. Szczęście sokolej rodziny, niestety, nie trwało długo.

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Źródło:
Fakty TVN

W najbliższą niedzielę w Poznaniu wystartuje bieg Wings for Life. Odbędzie się on także w innych lokalizacjach w Polsce. Od lat biegi pod tą nazwą cieszą się dużą popularnością.

Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji

Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

- Proces rozliczenia i zmiany kadrowej idzie stanowczo zbyt wolno - stwierdził Leszek Miller. Były premier, gość "Faktów po Faktach", taką "generalną uwagę" skierował do gabinetu Donalda Tuska. Według Millera, rząd musi się "nauczyć rządzić bez prezydenta i omijać prezydenta, nawet balansując na granicy prawa". Ocenił także, że reakcje prezydenta Andrzeja Dudy podczas wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego w Sejmie były "głupie i żenujące".

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

Źródło:
TVN24

"Zdrajcy!" - tak swój temat okładkowy tytułuje prestiżowy tygodnik "Der Spiegel". To ustalenia dziennikarzy na temat partii Alternatywa dla Niemiec - w skrócie AfD. "Der Spiegel" podaje wprost, że za strategią ugrupowania stoi Kreml. To kolejne doniesienia o powiązaniach AfD z wrogami Zachodu - nie tylko z Rosją, ale też z Chinami. Problem ukrytych wpływów Kremla na polityków jest nie tylko niemiecki.

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS