Francja i Niemcy nie mają wspólnego stanowiska w sprawie ochrony nieba. W Paryżu chwalą prezydenta Dudę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosyjska napaść na Ukrainę spowodowała, że kraje Europy zaczęły coraz intensywniej myśleć o zwiększaniu możliwości obronnych. Jednym z sektorów, którego potencjał wzbudził największe zainteresowanie, jest obrona przeciwrakietowa. Pojawiły się głosy, że warto w tym celu zjednoczyć wysiłki i opracować wspólny program rozwoju. Są jednak różnice zdań, jak to zrobić. Rozdźwięk widać przede wszystkim między dwoma krajami, które aspirują do europejskiego przywództwa, czyli Niemcami i Francją.

We francusko-niemieckim silniku znowu zgrzyta. Politycy z obu krajów wzajemnie krytykują swoje pomysły na obronę europejskiej przestrzeni powietrznej. Jesienią 2022 roku Berlin uruchomił inicjatywę "europejskiej tarczy obrony nieba". Do projektu przystąpiło łącznie 17 krajów, ale nie Francja. W Paryżu nie podoba się to, że niemiecka inicjatywa przewiduje wspólny zakup systemów obrony powietrznej spoza Europy - konkretnie z USA i Izraela.

Prezydent Emmanuel Macron w Paryżu w obecności ministrów obrony z 15 krajów europejskich przekonywał, że niemiecki projekt nie chroni należycie suwerenności Starego Kontynentu. - Kiedy mówimy o obronie przeciwlotniczej, błędem byłby pośpiech przy zwiększaniu jej mocy. Musimy sobie odpowiedzieć na pytania: czego realnie możemy bronić i jaką strategię chcemy realizować. Następnie, co jako Europejczycy jesteśmy w stanie wyprodukować i co będziemy musieli kupić z zewnątrz - wyjaśniał Emmanuel Macron.

Francja woli stawiać na własne systemy obrony przeciwlotniczej. Problem w tym, że część z nich jest dopiero w opracowaniu. Niemiecka gazeta "Süddeutsche Zeitung" ocenia, że Unia powinna zbudować tarczę antyrakietową z wypróbowanych i przetestowanych komponentów, a nie opracowywać nowy system. Obrona powietrzna jest potrzebna teraz, a nie za 15 lat. Na podobną krytykę publicznie zdecydował minister obrony Niemiec. - Koncepcja Macrona wydaje się być następująca: nie spieszymy się i możemy poczekać, aż gotowe będą technologie rozwijane w Europie. My, podobnie jak kilka innych krajów, nie jesteśmy co do tego przekonani - poinformował Boris Pistorius.

Macron o wsparciu dla Ukrainy
Macron o wsparciu dla Ukrainy

Pytania o Polskę

Gdzie w tej dyskusji jest Polska? Nasz kraj zignorował niemiecką inicjatywę, francuska koncepcja przewidująca użycie sprzętu z Europy też nie wchodzi w grę. Współpracujemy ze Stanami Zjednoczonymi w ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Program obrony krótkiego zasięgu Narew prowadzimy z Wielką Brytanią. Brukselski portal Politico ocenia, że mimo wezwań Francji do strategicznej autonomii europejscy przywódcy wiedzą, że są skazani na współpracę z Waszyngtonem. Politico napisało, że kraje europejskie polegają na USA we wszystkim. Od ochrony pod parasolem nuklearnym i obecności ich wojsk na kontynencie po zakup myśliwców odrzutowych i pocisków. Nawet Polska, która zamierza wydać w tym roku 4 procent PKB na obronność, kupuje od USA czołgi, myśliwce odrzutowe i systemy artylerii rakietowej, i nie ma zamiaru działać sama w starciu z Rosją.

Wątek Polski przewija się w europejskiej prasie również przy okazji debaty na temat członkostwa Ukrainy w NATO. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zauważa, że Francja - przez lata przeciwna temu pomysłowi - zmieniła zdanie i myśli jak Polska. Niemiecki dziennik pisze, że Francja chce jasnego planu przystąpienia Ukrainy do NATO. W tej kwestii prezydent Francji Emmanuel Macron chce się solidaryzować z Polską przed szczytem w Wilnie. Gazeta przypomina ostatni szczyt Trójkąta Weimarskiego w Paryżu z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Według niemieckich dziennikarzy doradcy Macrona opisują polskiego prezydenta jako "mądrego stratega w kwestiach polityki bezpieczeństwa". O kanclerzu Niemiec takie zdanie nie pada.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS