Putin szuka sojuszników. Gościł premiera Kuby, a prezydent Algierii podpisał dokument o strategicznym partnerstwie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Putin szuka sojuszników. Gościł premiera Kuby, a prezydent Algierii podpisał dokument o strategicznym partnerstwie
Putin szuka sojuszników. Gościł premiera Kuby, a prezydent Algierii podpisał dokument o strategicznym partnerstwie
1606B069X FOS LOS SOJUSZNICY

Kuba, Algieria, Zambia czy Północna Korea - to państwa, z którymi Rosja chce rozwijać współpracę i dzięki ich poparciu stwarzać wrażenie, że nie jest osamotniona.

Kreml szuka wsparcia, gdzie tylko się da. W Moskwie dokument o strategicznym partnerstwie podpisał prezydent Algierii. Wcześniej do Putina przyleciał premier zaprzyjaźnionej jeszcze od czasów sowieckich Kuby.

- Jesteśmy przeciwni wysiłkom Zachodu, który próbuje izolować Rosję i propagować rusofobię: podejście, które głosi, że wszystko, co pochodzi z Rosji, jest złe. Osobiście widziałem, że Zachód nie jest w stanie odizolować Rosji sankcjami. Widzimy spokojne ulice, szczęśliwych ludzi, działającą gospodarkę, a to pokazuje siłę waszego kraju - mówił Manuel Marrero Cruz, premier Kuby.

Putin będzie chciał też przeciągnąć na swoją stronę uczestników Afrykańskiej Misji Pokojowej. Przywódcy RPA, Zambii, Komorów, Kongo, Senegalu i Ugandy spędzą weekend w Rosji i spróbują wynegocjować zakończenie wojny w Ukrainie.

Swoją podróż po Europie rozpoczęli w czwartek od spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą w Warszawie. Piątek to spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie i wizyta w Buczy, gdzie po raz kolejny Ukraina przypomniała światu o barbarzyństwie armii Putina.

- Walczymy o naszą niepodległość. Nasi ludzie tracą życie, tracimy naszych żołnierzy, którzy chronią i wyzwalają naszą ziemię. Tutaj w Buczy zginęli nasi cywile, pokojowo nastawieni obywatele, za odmowę posłuszeństwa agresorowi. Było dla nas bardzo ważne, by usłyszeli o tym dziś nasi goście - przekazał Andrij Kostin, prokurator generalny Ukrainy.

Poparcie Korei Północnej

Afrykańska misja pokojowa skazana jest na niepowodzenie, bo Putin chce skończyć wojnę tylko na swoich warunkach. Uznawany przez Kreml za "zagranicznego agenta" rosyjski politolog i ekonomista Władisław Inoziemcew na antenie TVN24 BiS przekonywał, że władca Kremla chce prowadzić rozmowy z Zachodem, ale najpierw chciałby zabezpieczyć dotychczasowe zdobycze w Ukrainie.

- Będzie starał się zrobić wszystko, co w jego mocy, na przykład wysadzenie tamy, może być to też jakiś incydent jądrowy na Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Zrobi wszystko. co w jego mocy, żeby jeśli już zakończyć wojnę, to na jego warunkach - stwierdził rosyjski politolog i ekonomista.

Próby Putina przeciągania na swoją stronę państw z całego świata przypominają czasy zimnej wojny. Do Rosji lgną kraje, które swojego wroga widzą w Ameryce. Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zadeklarował w tym tygodniu wzmocnienie strategicznej współpracy z Moskwą. Oświadczył, że "sprawiedliwość z pewnością zwycięży, a naród rosyjski będzie nadal dodawał chwały do historii swojego zwycięstwa".

Na słowach się jednak nie skończyło. Według amerykańskiego Departamentu Stanu reżim Kim Dzong Una wysyłał Rosji uzbrojenie i najprawdopodobniej zrobi to również w niedalekiej przyszłości.

Inoziemcew: Putin wciąż ma nadzieję, że utrzyma ofensywę w Ukrainie
Inoziemcew: Putin wciąż ma nadzieję, że utrzyma ofensywę w Ukrainie TVN24 BiS

Możliwa wizyta Putina w Turcji

Stawkę sojuszników Putina uzupełniają Węgry. Szef dyplomacji w rządzie Viktora Orbana Peter Szijjarto na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu stwierdził, że bez dostaw energii z Rosji jego kraj nie poradziłby sobie zimą.

- W Europie musimy jak najszybciej rozpocząć przygotowania do zimy. Będą one bardziej skomplikowane i wymagające niż przygotowania do zimy, którą mamy już za sobą, bo w zeszłym roku, do września, odbywały się jeszcze znaczące dostawy rosyjskiego gazu. Poza tym nikt nie może dać gwarancji, że następna zima będzie równie łagodna jak w tym roku - mówił minister spraw zagranicznych Węgier.

O ile dzięki Węgrom Kreml próbuje rozbijać jedność Unii Europejskiej, to podobna rolę w NATO odgrywa z punktu widzenia Putina również Turcja. Agencja Interfax podała, że Putin został zaproszony przez prezydenta Turcji Recepa Erdogana i wizyta odbędzie się "wkrótce". Rosyjskiemu dyktatorowi w jej trakcie nie będzie groziło aresztowanie, bo Ankara nie uznaje jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego, który w marcu wydał nakaz aresztowania Putina.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS