Putin szuka sojuszników. Gościł premiera Kuby, a prezydent Algierii podpisał dokument o strategicznym partnerstwie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Putin szuka sojuszników. Gościł premiera Kuby, a prezydent Algierii podpisał dokument o strategicznym partnerstwie
Putin szuka sojuszników. Gościł premiera Kuby, a prezydent Algierii podpisał dokument o strategicznym partnerstwie
1606B069X FOS LOS SOJUSZNICY

Kuba, Algieria, Zambia czy Północna Korea - to państwa, z którymi Rosja chce rozwijać współpracę i dzięki ich poparciu stwarzać wrażenie, że nie jest osamotniona.

Kreml szuka wsparcia, gdzie tylko się da. W Moskwie dokument o strategicznym partnerstwie podpisał prezydent Algierii. Wcześniej do Putina przyleciał premier zaprzyjaźnionej jeszcze od czasów sowieckich Kuby.

- Jesteśmy przeciwni wysiłkom Zachodu, który próbuje izolować Rosję i propagować rusofobię: podejście, które głosi, że wszystko, co pochodzi z Rosji, jest złe. Osobiście widziałem, że Zachód nie jest w stanie odizolować Rosji sankcjami. Widzimy spokojne ulice, szczęśliwych ludzi, działającą gospodarkę, a to pokazuje siłę waszego kraju - mówił Manuel Marrero Cruz, premier Kuby.

Putin będzie chciał też przeciągnąć na swoją stronę uczestników Afrykańskiej Misji Pokojowej. Przywódcy RPA, Zambii, Komorów, Kongo, Senegalu i Ugandy spędzą weekend w Rosji i spróbują wynegocjować zakończenie wojny w Ukrainie.

Swoją podróż po Europie rozpoczęli w czwartek od spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą w Warszawie. Piątek to spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie i wizyta w Buczy, gdzie po raz kolejny Ukraina przypomniała światu o barbarzyństwie armii Putina.

- Walczymy o naszą niepodległość. Nasi ludzie tracą życie, tracimy naszych żołnierzy, którzy chronią i wyzwalają naszą ziemię. Tutaj w Buczy zginęli nasi cywile, pokojowo nastawieni obywatele, za odmowę posłuszeństwa agresorowi. Było dla nas bardzo ważne, by usłyszeli o tym dziś nasi goście - przekazał Andrij Kostin, prokurator generalny Ukrainy.

Poparcie Korei Północnej

Afrykańska misja pokojowa skazana jest na niepowodzenie, bo Putin chce skończyć wojnę tylko na swoich warunkach. Uznawany przez Kreml za "zagranicznego agenta" rosyjski politolog i ekonomista Władisław Inoziemcew na antenie TVN24 BiS przekonywał, że władca Kremla chce prowadzić rozmowy z Zachodem, ale najpierw chciałby zabezpieczyć dotychczasowe zdobycze w Ukrainie.

- Będzie starał się zrobić wszystko, co w jego mocy, na przykład wysadzenie tamy, może być to też jakiś incydent jądrowy na Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Zrobi wszystko. co w jego mocy, żeby jeśli już zakończyć wojnę, to na jego warunkach - stwierdził rosyjski politolog i ekonomista.

Próby Putina przeciągania na swoją stronę państw z całego świata przypominają czasy zimnej wojny. Do Rosji lgną kraje, które swojego wroga widzą w Ameryce. Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zadeklarował w tym tygodniu wzmocnienie strategicznej współpracy z Moskwą. Oświadczył, że "sprawiedliwość z pewnością zwycięży, a naród rosyjski będzie nadal dodawał chwały do historii swojego zwycięstwa".

Na słowach się jednak nie skończyło. Według amerykańskiego Departamentu Stanu reżim Kim Dzong Una wysyłał Rosji uzbrojenie i najprawdopodobniej zrobi to również w niedalekiej przyszłości.

Inoziemcew: Putin wciąż ma nadzieję, że utrzyma ofensywę w Ukrainie
Inoziemcew: Putin wciąż ma nadzieję, że utrzyma ofensywę w Ukrainie TVN24 BiS

Możliwa wizyta Putina w Turcji

Stawkę sojuszników Putina uzupełniają Węgry. Szef dyplomacji w rządzie Viktora Orbana Peter Szijjarto na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu stwierdził, że bez dostaw energii z Rosji jego kraj nie poradziłby sobie zimą.

- W Europie musimy jak najszybciej rozpocząć przygotowania do zimy. Będą one bardziej skomplikowane i wymagające niż przygotowania do zimy, którą mamy już za sobą, bo w zeszłym roku, do września, odbywały się jeszcze znaczące dostawy rosyjskiego gazu. Poza tym nikt nie może dać gwarancji, że następna zima będzie równie łagodna jak w tym roku - mówił minister spraw zagranicznych Węgier.

O ile dzięki Węgrom Kreml próbuje rozbijać jedność Unii Europejskiej, to podobna rolę w NATO odgrywa z punktu widzenia Putina również Turcja. Agencja Interfax podała, że Putin został zaproszony przez prezydenta Turcji Recepa Erdogana i wizyta odbędzie się "wkrótce". Rosyjskiemu dyktatorowi w jej trakcie nie będzie groziło aresztowanie, bo Ankara nie uznaje jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego, który w marcu wydał nakaz aresztowania Putina.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS