Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

"Eurosceptycy przybierają na sile, będzie więcej spięć"

- Uważam, że od razu (po eurowyborach - przyp. red.) obudzimy się dokładnie w takiej samej Europie - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Joanna Senyszyn, była eurodeputowana z SLD. - Sądzę jednak, że nieco inaczej będzie wyglądał ten parlament - dodał Bogusław Sonik, były eurodeputowany i kandydat Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego. Uważa on również, że zadaniem nowego Parlamentu Europejskiego będzie udzielenie odpowiedzi na pytanie "dlaczego Unia traci atrakcyjność wobec narodów europejskich".

Europejskie wybory w cieniu złych nastrojów. Sondaż: Unia może się rozpaść

Europejska kampania wyborcza wchodzi w ostatnią, decydującą fazę. Jej bardzo ważnym elementem jest również walka o fotel szefa Komisji Europejskiej. Ale w tle wyborów pojawiają się też badania na temat nastrojów panujących na Starym Kontynencie. A te nie są najlepsze. Zdaniem ponad połowy badanych Europejczyków, Unia rozpadnie się w ciągu 10-20 lat.

"To sprawa, do której trzeba podejść bardzo poważnie"

Oficjalnie - cisza, ale za kulisami to ważny temat. W Watykanie mówi się dużo o filmie dokumentalnym braci Sekielskich, w którym opisali przypadki pedofilii w polskim Kościele. Ci którzy film widzieli, są nim bardzo przejęci i nalegają, by do sprawy podejść poważnie.

Ona jest księżniczką, on szamanem. Ich związek zaszokował Norwegię

Marta Ludwika, córka króla Norwegii, która posiada także prawo do brytyjskiego tronu, rozwiodła się w 2017 roku. Niedawno znów zszokowała opinię publiczną. Wyznała, że zakochała się w amerykańskim szamanie, który uważa, że dzięki swoim niezwykłym zdolnościom nawiązuje kontakt ze zmarłymi i leczy raka. Twierdzi też, że z Martą byli już parą w poprzednich wcielaniach, gdy był królem. To więcej niż skandal obyczajowy. Para - jak twierdzi - by krzewić miłość, wyrusza w tournée z serią spotkań poświęconych rozwojowi duchowemu.

"Nawet młodzi ludzie mogą pozazdrościć Jaggerowi"

- Jest to fantastyczny facet, niezwykle inteligentny, błyskotliwy, dowcipny - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Roman Rogowiecki, dyrektor muzyczny Radia RDC, mówiąc o Micku Jaggerze. - Nawet młodzi ludzie mogą pozazdrościć Jaggerowi - dodał. Drugi gość programu, Mikołaj Lizut, dziennikarz radia TOK FM, stwierdził, że muzycy z lat 60. byli wyjątkowi, bo kochali muzykę tak, że przetrwali w rozrywce przez te wszystkie dekady. - Są teraz częścią kultury nieodzowną - ocenił.

Boni: film "Tylko nie mów nikomu" to nie jest atak na religię

- To jest bardzo wstrząsający film i bardzo potrzebny - ocenił europoseł PO Michał Boni w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS, mówiąc o filmie "Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich, filmie dokumentalnym o pedofilii w Kościele. - Wydaję mi się, że jest to film, który nas porusza, że on zmienia nasze myślenie. Nie sądzę, żeby on zmieniał cokolwiek w religijności osób, które są religijne. Bo to nie jest kwestia ataku na religię, tylko to jest kwestia Kościoła jako instytucji - stwierdził.

"Biskupi nie wyciągnęli żadnej lekcji"

Jest już za późno. Polscy biskupi naprawdę mieli bardzo dużo czasu, aby uczyć się na błędach Kościoła amerykańskiego, irlandzkiego, niemieckiego czy włoskiego - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS teolog i filozof Jarosław Makowski, autor książki "Pobudka, Kościele". - Biskupi nie wyciągnęli żadnej lekcji - podkreślił i dodał, że w Polsce nie zostały wprowadzone wypracowane w innych krajach zasady zera tolerancji.

"Pierwszy krok w kierunku ochrony klimatu to jest odejście od węgla w energetyce"

Pierwszy krok w kierunku ochrony klimatu to jest odejście od węgla w energetyce - tak przekroczenie rekordu największego stężenia CO2 w historii Ziemi skomentował w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Józefiak z Greenpeace Polska, ekspert Koalicji Klimatycznej. - Czasu jest mało, a emisja rośnie - dodał. - Ostatnia dekada była najprawdopodobniej najcieplejszą - stwierdził Marcin Popkiewicz, fizyk i redaktor portalu "Nauka o Ziemi". - Trzeba zmienić system - dodał.

"Każdy atak spotka się z siłową odpowiedzią". Specjalny wysłannik USA do spraw Iranu dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS

- Dla nas nie ma powodu, żeby iść na wojnę, piłka jest po stronie irańskiego reżimu. Dzięki naszym służbom wywiadowczym mamy informacje sugerujące, że Teheran planował ataki wymierzone w amerykańskie interesy i naszych sojuszników w regionie - powiedział w rozmowie z "Faktami o Świecie" Brian Hook, specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych do spraw Iranu i doradca sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo.

Przełom w walce z superbakterią? Lekarze "oszołomieni" wynikami badań

Lekarze z z całego świata coraz częściej muszą mierzyć się z zakażeniami tak zwaną superbakterią, czyli szczepem, który stał się lekooporny. Dzieje się tak przez zbyt wysoki poziom spożycia antybiotyków. To wielkie zagrożenie, bo zwykła infekcja bakteryjna może okazać się śmiertelna. Do kilku takich przypadków już na świecie doszło. Naukowcy z Belgii odkryli jednak sposób, który pomoże zwalczyć lekooporną odmianę gronkowca.

Owady pokarmem przyszłości? Dyskusja w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS

- Znajdują się w Polsce hodowle szarańczy, świerszczy, drewnojada - poinformował w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS hodowca owadów egzotycznych Michał Wołczuk. - Szarańcza jest moim zdaniem jednym z najsmaczniejszych owadów - powiedział drugi gość programu, hodowca owadów Paweł Dąbrowski. Tematem rozmowy było to, że owady mogą stanowić alternatywne źródło białka wobec mięsa, którego produkcja mocno odbija się na środowisku. - Moim skromnym zdaniem lepiej rzadziej zjeść befsztyk - stwierdził trzeci gość programu, podróżnik i smakosz Robert Makłowicz. - Jak jemy fasolę, to też jest mnóstwo białka - dodał.

Niemcy testują elektryczną autostradę

Niemcy otworzyli swoją pierwszą elektryczną autostradę dla ciężarówek. To rozwiązanie ma pomóc w ochronie środowiska naturalnego i klimatu. Testowy, pięciokilometrowy odcinek otwarto w Hesji, na zachodzie kraju. Nad autostradą znajduje się sieć trakcyjna. Wkrótce podobne odcinki testowe zostaną otwarte też w innych regionach kraju. Potem nastąpi analiza, czy dalszy rozwój tego projektu się opłaca. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"To jeden z najgorętszych tematów ostatnich dziewięciu miesięcy"

- Jest to jeden z najgorętszych tematów ostatnich dziewięciu miesięcy - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marcin Cejrowski, redaktor naczelny portalu Plejada.pl, mówiąc o narodzinach najnowszego royal baby. - Żałuję, że nie mamy rodziny królewskiej - dodał Cejrowski. - W tej chwili wszyscy na rodzinę królewską patrzą z perspektywy księżnej Meghan i księcia Harry'ego - stwierdził drugi gość programu, Maciej Czajkowski z "Gazety Wyborczej".

"Żadnego powodu do stygmatyzowania nie widzę"

- Kara dla dzieci, że mają rodziców takich, a nie innych, jest co najmniej nie na miejscu - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS ekspertka ds. islamu Katarzyna Górak-Sosnowska. Skomentowała w ten sposób kwestię przyjmowania w Europie dzieci obywateli krajów europejskich, którzy wyjechali walczyć dla ISIS, a na Bliskim Wschodzie urodziło im się dziecko. - Żadnego powodu do stygmatyzowania nie widzę - ocenił drugi gość programu, ekspert ds. bezpieczeństwa Piotr Niemczyk.

Groźne choroby zawodowych sportowców. "Są sytuacje, na które nie mamy wpływu

Są sytuacje, na które nie mamy wpływu - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS wielokrotny mistrz olimpijski Robert Korzeniowski, komentując problemy zdrowotne zawodowych sportowców, takich jak zawał Iker'a Casillas'a czy udar Michael'a Johnson'a. - Rola emocji, stresu, tej ciągłej stymulacji jest również istotna w kontekście tego, co się dzieje w sporcie po sporcie - stwierdził z kolei psycholog sportu Paweł Habrat i dodał, że "problemy zaczynają się, kiedy nie ma tej stymulacji" związanej z ekscytacją, jaką daje rywalizacja sportowa.

Zabieranie bagażu w trakcie ewakuacji "absolutnie nie powinno mieć miejsca"

Ewakuacja 70 osób przez przednie drzwi była pewnie możliwa w te "ustawowe" 90 sekund, ale to mogło nie wystarczyć właśnie z powodu gęstego dymu i temperatury, która się tam z tyłu wytworzyła - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS pilot liniowy i prezes Bartolini Air, kpt. Jakub Benke, komentując katastrofę na lotnisku w Rosji. - To absolutnie nie powinno mieć miejsca - stwierdziła z kolei Małgorzata Chojnacka, instruktorka personelu pokładowego ALL4JETS, odnosząc się do sięgania po bagaże przez pasażerów w trakcie ewakuacji. - Pożar na pokładzie to jest najbardziej niebezpieczna sytuacja, jaka może się zdarzyć - dodała.

USS Abraham Lincoln płynie w kierunku Teheranu. Wyraźny sygnał dla Iranu

"Sto tysięcy ton demokracji" - tak o amerykańskich lotniskowcach powiedział niedawno jeden z dyplomatów. USS Abraham Lincoln - ten sam na którym swego czasu George Bush ogłaszał wykonanie misji w Iraku - płynie teraz na Bliski Wschód - w stronę Iranu. Na pokładzie razem z tysiącami żołnierzy i personelu jest Paweł Szot, reporter "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Stasiński: sądzę, że Amerykanie nie powinni interweniować w Wenezueli

- Moim zdaniem to nie jest absolutnie przełomowy moment. Jeszcze trzeba będzie poczekać rzeczywiście do ostatecznych rozwiązań - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Lech Miodek, wieloletni dyplomata w Ameryce Łacińskiej. Wypowiedział się w ten sposób na temat napiętej sytuacji w Wenezueli. - Sądzę, że powinni nie interweniować, dlatego że to się jak najgorzej kojarzy - dodał Maciej Stasiński z "Gazety Wyborczej", który w ten sposób wypowiedział się na temat potencjalnej interwencji USA w Wenezueli.

"Będziemy zmierzać w kierunku dwóch pór roku"

- Zmierzamy w kierunku dwóch pór roku: zimą będzie padało, ale nie będzie mroźnie. Lata natomiast będą suche i bardzo gorące - mówiła "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Katarzyna Karpa-Świderek z WWF. - Wszyscy za to zapłacimy. To są realne problemy, które będą przenoszone na gospodarkę, społeczeństwo - stwierdziła doktor Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery.

"Bogactwo nie daje gwarancji, że dany kraj jest szczęśliwy"

- Nie możemy przyjąć takiego założenia, że im wyższe PKB, tym kraj jest bardziej szczęśliwy - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Konrad Maj, psycholog społeczny z uniwersytetu SWPS. - Bieda, niestety, unieszczęśliwia - dodał. Zdaniem podróżnika Grzegorza Gawlika - w krajach biedniejszych ludzie bardzo cenią sobie tak zwany "chillout".

Polska zainteresowana F-35. Wilson: w maju przedstawimy możliwości myśliwców

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wyślą do Polski zespół, który przedstawi polskim specjalistom możliwości wielozadaniowego myśliwca F-35 – poinformowała w czwartek w Warszawie sekretarz do spraw sił powietrznych USA Heather Wilson. Zakupem amerykańskich myśliwców piątej generacji zainteresowany jest polski rząd. Wilson podkreślała także znaczenie polsko-amerykańskiego sojuszu.

Biden rusza do walki o Biały Dom. Lewicki: o nominację będzie trudno

- Bernie Sanders jest starszy od Joe'a Bidena i nikt nie zwraca na to uwagi - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Łukasz Pawłowski z "Kultury Liberalnej", komentując fakt, że były demokratyczny wiceprezydent USA Joe Biden ogłosił zamiar kandydowania na prezydenta. - Myślę, że część Amerykanów go ceni, ale to jest karta zgrana - ocenił z kolei amerykanista prof. Zbigniew Lewicki, drugi gość programu. - Myślę, że będzie musiał ciężko walczyć o nominację w swojej partii. (...) Czy Joe Biden to wytrzyma? Nie jestem pewien - mówił.

"Kłamstwo zawsze jest niebezpieczne"

- Zafałszowanie siebie czasami może być korzystne - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS psycholog społeczny dr Leszek Mellibruda, mówiąc o fałszywych zdjęciach z wakacji. - Ale kiedy mówimy, że jesteśmy tam, gdzie nas nie ma, (...) to wtedy mamy skłonności, żeby takich kłamstw używać częściej i gubimy się - przestrzegł. - Kłamstwo zawsze jest niebezpieczne - dodał.

Kruczyński: służby powinny być przygotowane do działania w sytuacji kryzysowej

- Zawsze trzeba brać pod uwagę to, czy jest bezpiecznie - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Michał Cessanis z "National Geographic Traveler" i "Dzień dobry TVN". Odpowiedział w ten sposób na pytanie - czy wybierając kierunek zagranicznej podróży powinniśmy brać pod uwagę zagrożenie terrorystyczne. Dodał jednak, że nie należy wpadać w panikę ani skrajności. Służby powinny być przygotowane do działania w sytuacji kryzysowej - uważa Andrzej Kruczyński, były oficer GROM z Instytutu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Dla nich Zachód to Polska. "Żaden z kandydatów mnie nie przekonuje na 100 procent"

Ukraińcy mieszkający w Polsce pilnie śledzą wybory prezydenckie w ich ojczyźnie. Na kogo oni zagłosują i czym będą się kierować? Dla młodych istotne są trzy kluczowe sprawy: by Ukraina dawała takie możliwości, że można będzie tam wrócić i godnie żyć, by zakończyła się wojna na wschodzie kraju, by dalej zbliżać się do Unii Europejskiej oraz NATO. Wybór mają trudny - z obecnego prezydenta nie są zadowoleni, a czar jego rywala prysł. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Jan Piekło: Poroszenko był niezłym prezydentem

- Rzeczywiście, to nie jest tak, że Poroszenko przegrał tą debatę. On się dostosował właściwie do warunków Zełenskiego - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan Piekło, były ambasador Polski na Ukrainie. - Trzeba powiedzieć zupełnie uczciwie, że prezydentem Poroszenko był niezłym - dodał. Jego zdaniem nie ma odwrotu od zwrotu Ukrainy ku zachodowi.

Przemysław Biskup: napięcie na Wyspach stale eskaluje

- Sytuacja stale eskaluje. Również z powodu, powiedziałbym, pewnej nieudolności polityków amerykańskich, brytyjskich - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Przemysław Biskup, ekspert od spraw związanych z Wielką Brytanią z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Uważa on też, że z powodu napięcia na Wyspach brexit może się jeszcze bardziej skomplikować.

"Podejrzewam, że będziemy świadkami nokautu wyborczego"

- Widać pewne zmęczenie elektoratu tradycyjnym systemem politycznym - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Tomasz Płudowski, politolog z UKSW i ekspert do spraw komunikacji politycznej. Swoją wypowiedzią odniósł się do kampanii wyborczej na Ukrainie, gdzie w drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się Petro Poroszenko i aktor Wołodymyr Zełenski. - Podejrzewam, że będziemy świadkami nokautu wyborczego - dodał Mirosław Oczkoś, ekspert do spraw wizerunku politycznego.