Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

- Po to, by uzyskać te dwie małpki, potrzebne było około 300 komórek jajowych i około 60 ciężarnych małp. Urodziły się cztery małpki, dwie z tych komórek zarodkowych, czyli te, wokół których jest szum - podkreśliła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. dr hab. Ewa Bartnik z Instytutu Genetyki i Biotechnologii UW. - Jakby ktoś myślał, żeby coś takiego robić z człowiekiem, to by musiał być sadystą albo wariatem. Są za duże koszty pod wszelkimi względami - dodała.

- Unia Europejska stoi w obliczu wielu elementów niepewności - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prezes Fundacji Batorego Aleksander Smolar. Jego zdaniem niepewne jest to, czy Komisji Europejskiej udałoby się tak zmienić unijne prawo, by uzależnić wypłatę środków unijnych od przestrzegania zasady praworządności. Na to musiałyby się zgodzić kraje członkowskie, a w Niemczech wciąż nie ma nowego rządu po wyborach. - Pewne kraje mogą nie być zainteresowane tym, by wzrosła rola KE, nie tylko Polska - zaznaczył.

- Okazało się, że Elton John skończy karierę za 3 lata. 300 koncertów przed nim. To jego partner wymyślił mu ten PR - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dziennikarz Robert Kozyra. - To chwyt marketingowy - dodał. W jego opinii, jeśli ludzie usłyszą, że to ostatni koncert artysty, to chętniej zapłacą za bilety. - To nie jest spójne, gdy mówi, że "rodzina jest priorytetem", a jednocześnie zapowiada taką trasę - podkreślił Kozyra.

Gruźlica, którą niemal zupełnie wyeliminowały obowiązkowe szczepienia, zabija dziennie ponad 20 osób na Ukrainie. Najgorzej jest na wschodzie kraju - tam, gdzie toczy się wojna. Wiele osób, które przyjeżdżają z Ukrainy do Polski, często nawet nie ma świadomości tego, że zaraziło się gruźlicą.

Sytuacja, jakiej w Alpach nie było od kilkunastu lat. Śniegu spadło tyle, że utworzyły się kilkumetrowe zaspy, na dachach domów leżą wielkie śnieżne czapy, ale największe zagrożenie jest w samych górach, bo śnieg może stoczyć się na dół w każdej chwili, tworząc gigantyczne lawiny. Wiele miasteczek jest odciętych od świata. W niektórych już trwa ewakuacja. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Podważanie tego, co mówi władza w Rosji, jest szalenie niebezpieczne. Może to również dotyczyć prognoz pogody. Człowiek, który informował o zbliżającym się śniegu, deszczu czy wietrze skuteczniej od oficjalnych źródeł, zostanie ukarany. Została nałożona na niego grzywna, a ponieważ odmówił jej zapłacenia, stanie przed sądem.

Jesteśmy pierwsi, jesteśmy prekursorami - mówił "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Marcin Cejrowski, redaktor naczelny portalu plejada.pl. Odniósł się w ten sposób do nominacji polsko-brytyjskiej produkcji "Twój Vincent" w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana do Oscara. Cejrowski dodał, że bez względu na to czy będzie statuetka, czy też nie, możemy być dumni z tego filmu. - Nominacja w ogóle nie jest dla mnie zaskoczeniem, bo to jest wspaniała produkcja - wtórowała mu Monika Krajewska, dziennikarka "Faktów" TVN. Goście zwrócili uwagę, że przeszło 100 malarzy na całym świecie zaangażowało się do stworzenia filmu, który powstał w pełni z użyciem techniki malarskiej.

- Nie widzę sensu wojenki z Brukselą - oświadczył były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który był gościem w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS. Jego zdaniem "UE musi działać wobec państw, które łamią traktaty", a reforma sądownictwa autorstwa PiS podporządkowuje sądy partii Kaczyńskiego. - Zapłacimy za to mniejszymi dotacjami, co nam grozi, jeśli chodzi o fundusze unijne - przestrzegł Sikorski. - Prezes Kaczyński jest na tyle prowincjonalny, że może nie rozumie, co robi - zasugerował.

- Czaputowicz wie, jakie są mechanizmy UE - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Roman Kuźniar, były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jego zdaniem zmiany na stanowiskach szefa dyplomacji i premiera tylko czasowo poprawią wizerunek Polski. - Morawiecki i Czaputowicz mają ułatwione zadanie. Czarna robota została zrobiona przez poprzedników. Oni mogą powiedzieć: to nie ja. A oni to wszystko popierali i uczestniczyli - przekonywał, mówiąc o polityce zagranicznej PiS.

Czaputowicz jest człowiekiem urodzonym do tej roli - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Jan Maria Rokita komentując wizytę nowego szefa MSZ w Berlinie. Jego zdaniem Czaputowicz "to jest człowiek z dużymi talentami dyplomatycznymi". - Właściwy człowiek na właściwym miejscu - ocenił Rokita. Komentator TVN24 BiS odniósł się także do słów prezesa PiS w sprawie reparacji od Niemiec, który powiedział w czwartek, że nie zmieni zdania i w dalszym ciągu będzie ubiegał się o odszkodowanie. - Ma racje - powiedział Rokita. Dodał jednak, że uzyskanie reparacji to rzecz "niewykonalna".

Można z kimś lata spędzić i nie wiedzieć, kim jest - powiedziała w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Anna Wendzikowska, komentując sprawę oskarżeń wobec Woody'ego Allena. - Psychopaci też mają uroczą osobowość. Nie można się dać zwieść - dodała. - Minęło już 20 lat, odkąd po raz pierwszy te oskarżenia się pojawiły. Bardzo trudno jest tera dociekać prawdy - zastrzegła jednak dziennikarka "Dzień Dobry TVN".

- Trzeba zreformować sądownictwo, ale nie takie sposób, jak to zostało zrobione - mówił Michał Kamiński z Europejskich Demokratów w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS. Odniósł się do nowych ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zdaniem Kamińskiego jedynym sposobem, aby Polski nie dotknęły konsekwencje uruchomienia artykułu 7. jest "wycofanie się z pseudoreformy". - Nie uważam, że PiS chce rozwiązać problem i się cofnąć - stwierdził drugi gość rozmowy dr Marek Migalski, politolog z Uniwersytetu Śląskiego. - Forsuję tezę, że Jarosław Kaczyński gra na konflikt z Unią Europejską, bo może to mu pomóc w wygranej w wyborach w 2019 roku - dodał. Goście rozmawiali także o przyjmowaniu uchodźców. - Viktor Orban nie ryzykuje polityką zagraniczną Węgier. Ma dobre kontakty i nie idzie na wojenki. On umie grać. Cała nasza polityka zagraniczna jest oparta o fantasmagorie - mówił Kamiński. - Dzisiaj na tle Budapesztu Warszawa jest czarnym ludem. Wyglądamy jak stolica ksenofobów - wtórował Migalski.

- Nie byłem zaskoczony, co pewien czas słyszymy o takich grupach - powiedział Mariusz Sokołowski z Katedry Nauk o Bezpieczeństwie UW w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS. Odniósł się do polsko-syryjskiej szajki przemytników ludzi, która została zatrzymana przez niemiecką policję. Syryjczycy na podstawie fałszywych wiz turystycznych najpierw trafiali do Polski, a stamtąd byli przewożeni do Niemiec. - Polacy ze wszystkiego starają się czerpać zyski - dodał Sokołowski. Drugi gość rozmowy Grzegorz Cieślak z Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi Collegium Civitas stwierdził, że skoro "jest coś takiego jak globalna migracja, to wokół tego zaczyna się też globalna przestępczość". - Szlaki przemycania ludzi się nie zmieniają. Polska jest krajem tranzytowym do tego, by ludzi przemieszczać dalej - podsumował Sokołowski.

Fugu lub rozdymka tygrysia to ryba tak trująca, że tylko jedna sztuka może zabić aż 30 osób. Każdy, kto chce ją przyrządzić w restauracji - musi mieć specjalny certyfikat. Trucizny nie zabija ani wrzątek ani obróbka. Sztuka polega na precyzyjnym odcięciu elementów trujących. W miejscowości Gamagori w Japonii ta sztuka się nie udała. Sprzedanych zostało 5 zestawów zawierających truciznę. I teraz władze za wszelką cenę chcą je odzyskać

- Nie w osobie ministra tkwi w problem, tylko w polityce PiS. To, że minister jest milszy, niż jego poprzednik, to jeszcze o niczym nie świadczy - powiedział Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący PO o nowym szefie MSZ Jacku Czaputowiczu. Odniósł się do deklaracji ministra spraw zagranicznych, który mówił, że chce spotkać się z Fransem Timmermansem, aby porozmawiać o artykule 7. - Gdyby Timmermans spotkał się z prezesem Kaczyńskim, to może coś by z tego wynikało - dodał. Były szef MON mówił też o przyjęciu uchodźców przez Węgry oraz o obecności Polski w Unii Europejskiej. - Pełna obecność Polski w UE być może będzie wymagać redefinicji tych 14 lat, które są za nami - stwierdził Siemoniak. - Elementem obecności Polski w jądrze Europy jest to, że trzeba myśleć o wejściu do strefy euro - dodał. Zdaniem Siemoniaka sprawa Polski w UE będzie głównym tematem przyszłych kampanii wyborczych. - Będzie to działało na korzyść dzisiejszej opozycji - przekonywał polityk PO.

- Rosja oszukała USA i świat zachodni. Stany Zjednoczone pozbyły się większości swojej broni taktycznej - powiedział Marek Świerczyński z "Polityki Insight" w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS. Odniósł się do ryzyka wojny atomowej, ponieważ Rosja i Chiny od wielu lat modernizują swój arsenał, a Stany Zjednoczone dopiero zaczęły to robić. - Broń atomowa nie jest po to, by jej używać. Jest po to, by do wojny nie dopuścić - mówił drugi gość programu gen. Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. - To, co teraz obserwujemy, to nuklearna gra strategiczna na poziomie wzajemnego odstraszania - dodał.

Jacek Czaputowicz, który w poniedziałek rozmawiał w Bułgarii, już w środę będzie na ten temat rozmawiał w Berlinie. Zapowiada też pisemne wyjaśnienie polskiego stanowiska dla wszystkich członków Unii. Kluczowe pytanie brzmi: czy plan rządu Mateusza Morawieckiego to wyjaśnienia, czy też może ustępstwa, na jakie na przykład wielokrotnie w różnych sporach z UE szedł Viktor Orban. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS .

- Opozycja musi zjednoczyć się przed wyborami samorządowymi - powiedział Andrzej Olechowski, były szef MSZ i były minister finansów w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS. Jego zdaniem opozycja powinna wystartować wspólnie do sejmików wojewódzkich, bo tam "broni się samorządności i tam są sprawy pryncypialne". - Opozycję musimy krytykować, by się wzięła do roboty - ocenił gość programu. W opinii Olechowskiego, polski rząd po ostatnich zmianach ma charakter zadaniowy. - Ma zapewnić wzrost gospodarczy, bo tylko w takich warunkach PiS może sobie pozwolić na kontrowersyjne reformy - podkreślił.

- Jeżeli hiszpańska prasa pisze o tym, że Cristiano Ronaldo ma gdzieś odejść, to najprawdopodobniej znaczy, że za chwilę podpisze nowy kontrakt - powiedział Tomasz Włodarczyk z "Przeglądu Sportowego" w "Faktach z Zagranicy" na antenie TVN24 BiS. Dodał, że jego zdaniem odejście Portugalczyka jest "bardzo wątpliwe". - To gra transferowa. Tu chodzi o nowy kontrakt - wtórował mu Piotr Salak z NC+. - Zaczyna się okienko transferowe i w związku z tym będziemy zalewani informacjami kto gdzie odejdzie - mówił. Goście zwrócili uwagę na wielkie pieniądze, za jakie kupuje się piłkarzy. - Neymar miał wpisaną klauzulę w wysokości 222 milionów euro, Cristiano ma wpisany miliard - podkreślił Włodarczyk. - Zapłacenie tyle za piłkarza jest niemożliwe - zaznaczył Salak.

Amerykański obyczaj, który mógłby zmienić bieg wydarzeń w polityce wielu państw, gdyby wszędzie został wprowadzony. Jest to bardzo ciekawe co by wynikło z przebadania przez lekarzy rządzących nami polityków. W USA raz w roku takie badania są obowiązkowe dla prezydentów. Co ciekawe wielu poprzedników Trumpa sporo przed swoimi rodakami w tej materii ukrywało. Wielu Amerykanów bardzo długo nie miało pojęcia, że Franklin Delano Roosevelt jest sparaliżowany od pasa w dół, John Kennedy tylko niewielu przyznawał, że w całym swoim dorosłym życiu nie pamięta nawet jednego dnia bez bólu, czego nie uśmierzały nawet gigantyczne ilości środków przeciwbólowych. Tuż po odejściu z Białego Domu, u Ronalda Reagana stwierdzono chorobę Alzheimera. Teraz na badania do wojskowego szpitala Walter Reed pod Waszyngtonem przyjechał Donald Trump. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

- Nie dlatego, że artykuł 7 został uruchomiony Polska nie dostanie tych pieniędzy, które powinna dostać z budżetu, który właśnie zaczął być negocjowany w UE. Problem polega na tym, że Polska pozycja w Unii Europejskiej jest drastyczna - powiedział Paweł Zalewski, były eurodeputowany PO w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS. Drugi gość rozmowy, prof. Tadeusz Iwiński z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, mówił o problemie reputacji Polski w Unii. - Stara maksyma mówi, że zaufanie traci się szybko, a zyskuje powoli. My straciliśmy reputację. Nie wystarczy ubrać się w dobry garnitur i mówić dwoma, trzema językami, by zrobić dobre wrażenie. My naruszamy naszą własną konstytucję - podkreślił.

- Trzeba przyznać, że Tom Hanks jest jednym z tych mężczyzn, który wspiera kobiety w Hollywood - powiedziała w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Dorota Warakomska z radia TOK FM. Odniosła się w ten sposób do nierównych płac w Hollywood i ostatniej gigantycznej różnicy wypłat dla Marka Wahlberga i Michelle Williams. Dziennikarka dodała, że aktorki już od kilku lat mówiły o tym, że mniej zarabiają. Warakomska mówiła też o problemie molestowania seksualnego w Hollywood i akcji #MeToo. - Środowisko wewnątrz Hollywood wiedziało o wielu rzeczach - podsumowała. Odniosła się także do listu podpisanego przez między innymi Catherine Denevue, broniącego "prawa do podrywu".

Można zastosować taki manewr jak wiele krajów. Przyjąć 10 uchodźców i zdjąć z siebie krytykę. Tak robi wiele krajów - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BIS Piotr Strzembosz z Prawicy RP. Dodał, że uchodźcom "trzeba pomagać na miejscu, bo to jest tańsze". - To, czego Unia od nas oczekiwała, to nie właśnie humanitarnej pomocy (...) Tu był problem przepełnionych obozów w krajach członkowskich UE - powiedział drugi gość programu Jacek Protasiewicz z Unii Europejskich Demokratów.

- To jest zapewnienie Brytyjczyków o tym, że brexit nie oznacza rezygnacji z ekologii. Unia Europejska to światowy lider jeśli chodzi o różne inicjatywny ekologiczne - mówił Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Marek Józefiak z Greenpeace Polska. Ekspert koalicji odniósł się do walki z plastikiem w Wielkiej Brytanii. - W przypadku plastikowych torebek problem jest taki, że plastik jest później ciężko odzyskać, bo się wyrzuca w plastikowej torebce na przykład szkło i to nie idzie później do recyklingu - zwracał z kolei uwagę drugi gość programu Ignacy Morawski, ekonomista. Dodał, że w Polsce problemy środowiska wynikają między innymi z zanieczyszczań kraju smogiem, gdzie na walkę z nim "trzeba wydać kilkaset miliardów złotych w przeciągu 15 lat".

Od 28 lutego ambasador Rosji będzie w Waszyngtonie urzędował przy placu Borysa Niemcowa. Ten dzień to będzie trzecia rocznica śmierci słynnego rosyjskiego opozycjonisty. Ale co ciekawe, by Rosjanie mogli wyjść z tego z twarzą, pozwolono im dalej w oficjalnych dokumentach posługiwać się adresem dotychczasowym, czyli Wisconsin Avenue. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

- Zbigniew Ziobro jest uznawany za twórcę i realizatora zamachu na niezależność sądów. Z tego co wiem, Frans Timmermans bardzo wyraźnie miał Mateuszowi Morawieckiemu zasugerować, że Komisja Europejska oczekuje wycofania się z tych przedsięwzięć - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Ryszard Kalisz, były szef MSWiA, komentując wtorkowe zmiany w rządzie oraz spotkanie Mateusza Morawieckiego i Jean-Claude Junckera. Polski premier rozmawiał m.in. o budzącej obiekcje KE reformie sądownictwa. - Na tego typu spotkaniach osiąga się najwięcej - mówił drugi gość programu, historyk dr Zbigniew Girzyński. Były polityk zaznaczył, że także KE musi być gotowa do ustępstw w sprawie reformy sądownictwa w Polsce. - Politycy unijni rozumieją, że jeśli chce się porozumienia, to muszą być gesty z dwóch stron. Jak ma być kompromis, to nikt nie może odejść od stołu przegrany - przekonywał.

- Catherine Deneuve nie popiera ani molestowania, ani gwałtu, ani przemocy, ona mówi tylko o tym, do czego może dojść, jeśli tą akcją dajemy upust czemuś może nie aż tak złemu, ale równie niebezpiecznemu - mówiła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS psychoterapeutka Tatiana Mindewicz-Puacz. - Odróżnijmy oskarżenie od winy - dodała. Drugi gość programu, psycholog Leszek Mellibruda, zwrócił uwagę, że presja społeczna może zmienić postrzeganie danego zdarzenia. - Psycholodzy wiedzą o tzw. fałszywych wspomnieniach. Wiemy o tym, że w dużym stopniu presja społeczna, kulturowa może formatować na nowo wspomnienia - tłumaczył.