Tak Putin eliminuje swoich wrogów. "Nie ma żadnych zahamowań, żeby się zemścić"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Świat zastanawia się, czy szef Grupy Wagnera podzieli los innych osób, które otwarcie przeciwstawiły się Władimirowi Putinowi. Lista nazwisk jest długa.

Czy Władimir Putin to pozbawiony uczuć były agent KGB, który na zimno kalkuluje koszty i zyski? A może raczej Putin podejmuje decyzje pod wpływem silnych emocji: gniewu i potrzeby zemsty? - Działania strategiczne i osobista zemsta absolutnie się nie wykluczają. W przypadku Nawalnego z jednej strony to jest sygnał, że nie ma miejsca na żadnego działacza opozycyjnego. Nieważne, jak popularnego. Z drugiej strony jest to też element, oczywiście, zemsty. Jedno niejako dopełnia drugie - mówi doktor Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Strategie 2050, była ambasador RP w Moskwie.

Aleksiej Nawalny był dla Władimira Putina wyjątkowo groźny - energiczny opozycjonista używający mediów społecznościowych do obnażania patologii toczących rosyjskie państwo. Kilkakrotnie próbowano go otruć. Wreszcie trafił do więzienia i jest całkiem prawdopodobne, że na wolność wyjdzie dopiero wtedy, gdy w Rosji zmieni się ustrój.

- Przez 20 lat Putin żył w odizolowanym świecie, w którym nikt mu się nie przeciwstawia. Ja mu się przeciwstawiłem w 2003 roku, bo powiedziałem o korupcji na Kremlu i skończyłem w więzieniu. Teraz wyzwanie rzucił mu Nawalny, więc Putin i jego zamknął w więzieniu. Wie, że musi cały czas pokazywać, że jest przywódcą watahy, bo w przeciwnym wypadku ludzie pomyślą, że nie jest już tak mocny jak kiedyś - tłumaczy Michaił Chodorkowski, rosyjski opozycjonista, który w więzieniu spędził 10 lat. Władimir Putin ułaskawił go przy okazji igrzysk w Soczi, żeby wyciszyć krytykę ze strony demokratycznego Zachodu. Chodorkowski wyszedł na wolność, ale dopiero wtedy, gdy stracił polityczne i społeczne znaczenie.

Jedną z najbardziej znanych ofiar putinowskiego reżimu jest Anna Politkowska - dziennikarka opisująca zbrodnie w Czeczenii, która ostrzegała Rosjan i świat, że Putin jest tak samo niebezpieczny jak Stalin. Jej bronią był komputer, dyktafon, opozycyjna gazeta i prawda. Została zastrzelona w bloku w Moskwie w 2006 roku.

- Kiedyś sądziłem, że fakt, iż Politkowska została zamordowana w dniu urodzin Władimira Putina, to zbieg okoliczności. Bo życie jest ciężkie, nieprzewidywalne, tajemnicze. Dziś wiem, że to nie był przypadek. Właśnie tak rządzi władza autorytarna, która nienawidzi dziennikarzy - mówił w 2010 roku Boris Niemcow, który przemawiał w rocznicę śmierci Politkowskiej. Sam zginął 5 lat później. Zwolennik prodemokratycznych reform, organizator demonstracji przeciwko rządom Putina i aneksji Krymu został zastrzelony na moście w centrum rosyjskiej stolicy. Zabójstwa dokonali prawdopodobnie czeczeńscy bojownicy Ramzana Kadyrowa.

Paranoja wodza

Nie ma właściwie żadnych wątpliwości, że Kreml zlecił zabójstwo Aleksandra Litwinienki - byłego oficera KGB nazywającego rosyjskie służby "organizacją przestępczą i terrorystyczną". Litwinienko prowadził własne śledztwo w sprawie zabójstwa Politkowskiej. Został otruty radioaktywnym izotopem polonu. Putin od oskarżeń o powiązanie z tą śmiercią całkowicie się odciął.

- Śmierć człowieka to zawsze jest tragedia. Składam rodzinie pana Litwinienki kondolencje. Z tego, co rozumiem z oświadczenia brytyjskich lekarzy, to zgon nie nastąpił w wyniku jakiegoś gwałtownego ataku. Nie ma więc podstaw do spekulacji - zapewniał Putin. W 2006 roku Putin jeszcze wymawiał nazwiska swoich największych oponentów, jednak od dawna już tego nie robi. Nie mówi publicznie o Nawalnym, Chodorkowskim, o Politkowskiej. - Nie ma żadnych zahamowań, żeby się zemścić, włożyć do więzienia, dręczyć, zabić, zamordować. On nie odpuści nikomu. Pytanie, na ile dzisiaj jest silny, żeby rzeczywiście wszystkich swoich wrogów zlikwidować, bo ma ich coraz więcej. Sam jest słabszy, a oni coraz silniejsi - dodaje doktor Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Prześladowanie przeciwników to też ważny sygnał ostrzegawczy dla otoczenia i dla potencjalnych chętnych do przejęcia kremlowskiego tronu. - Putin jest bardzo podejrzliwy. Nikomu nie ufa. Jako były człowiek ze służb jest osobą, która uważa, że na każdym kroku czeka go spisek - dodaje doktor habilitowana Agnieszka Legucka, ekspertka do spraw Rosji, PISM.

Otoczenie Putina ma być wierne i posłuszne. Na sprzeciw w putinowskiej Rosji nie ma miejsca. - Wybór jest bardzo prosty. Albo emigracja, albo więzienie. Kiedyś wyborem była jeszcze emigracja wewnętrzna. Teraz każdy, kto się realnie postawił, powinien emigrować, podczas gdy kiedyś wystarczyło, żeby po prostu przestał się odzywać - zauważa Witold Jurasz, były dyplomata, prezes Ośrodka Studiów Strategicznych. Jednak nawet emigracja nie gwarantuje bezpieczeństwa. Oprócz Litwinienki w Wielkiej Brytanii otruty został też Siergiej Skripal. W 2018 roku ten były agent wywiadu wojskowego GRU ledwo przeżył atak bojowym środkiem nowiczok. Brytyjskie media donoszą, że po powrocie do zdrowia Skripal na stałe wyjechał do Nowej Zelandii.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS