Tak Putin eliminuje swoich wrogów. "Nie ma żadnych zahamowań, żeby się zemścić"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Świat zastanawia się, czy szef Grupy Wagnera podzieli los innych osób, które otwarcie przeciwstawiły się Władimirowi Putinowi. Lista nazwisk jest długa.

Czy Władimir Putin to pozbawiony uczuć były agent KGB, który na zimno kalkuluje koszty i zyski? A może raczej Putin podejmuje decyzje pod wpływem silnych emocji: gniewu i potrzeby zemsty? - Działania strategiczne i osobista zemsta absolutnie się nie wykluczają. W przypadku Nawalnego z jednej strony to jest sygnał, że nie ma miejsca na żadnego działacza opozycyjnego. Nieważne, jak popularnego. Z drugiej strony jest to też element, oczywiście, zemsty. Jedno niejako dopełnia drugie - mówi doktor Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Strategie 2050, była ambasador RP w Moskwie.

Aleksiej Nawalny był dla Władimira Putina wyjątkowo groźny - energiczny opozycjonista używający mediów społecznościowych do obnażania patologii toczących rosyjskie państwo. Kilkakrotnie próbowano go otruć. Wreszcie trafił do więzienia i jest całkiem prawdopodobne, że na wolność wyjdzie dopiero wtedy, gdy w Rosji zmieni się ustrój.

- Przez 20 lat Putin żył w odizolowanym świecie, w którym nikt mu się nie przeciwstawia. Ja mu się przeciwstawiłem w 2003 roku, bo powiedziałem o korupcji na Kremlu i skończyłem w więzieniu. Teraz wyzwanie rzucił mu Nawalny, więc Putin i jego zamknął w więzieniu. Wie, że musi cały czas pokazywać, że jest przywódcą watahy, bo w przeciwnym wypadku ludzie pomyślą, że nie jest już tak mocny jak kiedyś - tłumaczy Michaił Chodorkowski, rosyjski opozycjonista, który w więzieniu spędził 10 lat. Władimir Putin ułaskawił go przy okazji igrzysk w Soczi, żeby wyciszyć krytykę ze strony demokratycznego Zachodu. Chodorkowski wyszedł na wolność, ale dopiero wtedy, gdy stracił polityczne i społeczne znaczenie.

Jedną z najbardziej znanych ofiar putinowskiego reżimu jest Anna Politkowska - dziennikarka opisująca zbrodnie w Czeczenii, która ostrzegała Rosjan i świat, że Putin jest tak samo niebezpieczny jak Stalin. Jej bronią był komputer, dyktafon, opozycyjna gazeta i prawda. Została zastrzelona w bloku w Moskwie w 2006 roku.

- Kiedyś sądziłem, że fakt, iż Politkowska została zamordowana w dniu urodzin Władimira Putina, to zbieg okoliczności. Bo życie jest ciężkie, nieprzewidywalne, tajemnicze. Dziś wiem, że to nie był przypadek. Właśnie tak rządzi władza autorytarna, która nienawidzi dziennikarzy - mówił w 2010 roku Boris Niemcow, który przemawiał w rocznicę śmierci Politkowskiej. Sam zginął 5 lat później. Zwolennik prodemokratycznych reform, organizator demonstracji przeciwko rządom Putina i aneksji Krymu został zastrzelony na moście w centrum rosyjskiej stolicy. Zabójstwa dokonali prawdopodobnie czeczeńscy bojownicy Ramzana Kadyrowa.

Paranoja wodza

Nie ma właściwie żadnych wątpliwości, że Kreml zlecił zabójstwo Aleksandra Litwinienki - byłego oficera KGB nazywającego rosyjskie służby "organizacją przestępczą i terrorystyczną". Litwinienko prowadził własne śledztwo w sprawie zabójstwa Politkowskiej. Został otruty radioaktywnym izotopem polonu. Putin od oskarżeń o powiązanie z tą śmiercią całkowicie się odciął.

- Śmierć człowieka to zawsze jest tragedia. Składam rodzinie pana Litwinienki kondolencje. Z tego, co rozumiem z oświadczenia brytyjskich lekarzy, to zgon nie nastąpił w wyniku jakiegoś gwałtownego ataku. Nie ma więc podstaw do spekulacji - zapewniał Putin. W 2006 roku Putin jeszcze wymawiał nazwiska swoich największych oponentów, jednak od dawna już tego nie robi. Nie mówi publicznie o Nawalnym, Chodorkowskim, o Politkowskiej. - Nie ma żadnych zahamowań, żeby się zemścić, włożyć do więzienia, dręczyć, zabić, zamordować. On nie odpuści nikomu. Pytanie, na ile dzisiaj jest silny, żeby rzeczywiście wszystkich swoich wrogów zlikwidować, bo ma ich coraz więcej. Sam jest słabszy, a oni coraz silniejsi - dodaje doktor Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Prześladowanie przeciwników to też ważny sygnał ostrzegawczy dla otoczenia i dla potencjalnych chętnych do przejęcia kremlowskiego tronu. - Putin jest bardzo podejrzliwy. Nikomu nie ufa. Jako były człowiek ze służb jest osobą, która uważa, że na każdym kroku czeka go spisek - dodaje doktor habilitowana Agnieszka Legucka, ekspertka do spraw Rosji, PISM.

Otoczenie Putina ma być wierne i posłuszne. Na sprzeciw w putinowskiej Rosji nie ma miejsca. - Wybór jest bardzo prosty. Albo emigracja, albo więzienie. Kiedyś wyborem była jeszcze emigracja wewnętrzna. Teraz każdy, kto się realnie postawił, powinien emigrować, podczas gdy kiedyś wystarczyło, żeby po prostu przestał się odzywać - zauważa Witold Jurasz, były dyplomata, prezes Ośrodka Studiów Strategicznych. Jednak nawet emigracja nie gwarantuje bezpieczeństwa. Oprócz Litwinienki w Wielkiej Brytanii otruty został też Siergiej Skripal. W 2018 roku ten były agent wywiadu wojskowego GRU ledwo przeżył atak bojowym środkiem nowiczok. Brytyjskie media donoszą, że po powrocie do zdrowia Skripal na stałe wyjechał do Nowej Zelandii.

Autorka/Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS