Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

"To co się stało w Charlottesville, to pierwszy rzeczywisty, przeraźliwy krzyk"

Od kiedy Donald Trump zaczął się starać o prezydenturę, byli ludzie, którzy mówili, że jeżeli nie przestanie on grać na emocjach tego tak zwanego "violence", to zacznie się coś bardzo złego. I myślę, że to, co się stało w Charlottesville, to jest pierwszy rzeczywisty, przeraźliwy krzyk, że to nie były żarty, że jeżeli prezydent USA nie zacznie mówić w sposób odpowiedzialny, to naprawdę poleje się krew - powiedziała Małgorzata Zawadka, wieloletnia korespondentka mediów w USA, w "Faktach z zagranicy" TVN24 BiS odpowiadając na pytanie czemu reakcja prezydenta USA na wydarzenia w Charlottesville tak bardzo wzburzyła Amerykanów. - Ja widzę to tak, że media, które chwilowo wyczerpały temat śladu rosyjskiego w administracji Trumpa, znalazły nowy motyw, żeby go atakować - powiedział drugi gość programu, Bogdan Szafrański z Uczelni Łazarskiego. - W komentarzach na CNN po wystąpieniu prezydenta USA, dalej go atakowano, mówiąc, że to za późno, za mało, że nie powiedział tego, co powinien i tak dalej. Media podgrzewają tę atmosferę - kontynuował.

Rokita: oskarżeń wobec Trumpa nie można traktować poważnie

Dla polityków takich jak Martin Schultz, europejskiej lewicy oraz znacznej części europejskich i amerykańskich mediów, od pewnego czasu Donald Trump ponosi odpowiedzialność za całe zło na świecie - powiedział były polityk Jan Rokita w "Faktach z zagranicy" TVN24 BiS, komentując reakcję prezydenta USA na to, co wydarzyło się w miniony weekend w Charlottesville. Rokita mówi, że media za bardzo krytykują Trumpa. Za przykład podał fakt, że amerykańskiego prezydenta oskarżono nawet o "postradanie rozumu", gdy postanowił przeciwstawić się dyktatorowi Korei Północnej. - To z pewnością przestało być możliwe do oceniania w kategoriach prawdy i fałszu. To jest po prostu absurd - dodał.

Brytyjscy policjanci będą mieli kamery na czapkach

Kamer będzie więcej, żeby zażaleń było mniej. Brytyjska policja inwestuje w nowe personalne kamery dla policjantów. Będą mniejsze niż dotychczasowe oraz instalowane na daszku od czapki noszonej przez funkcjonariuszy. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Rosjanie robią film o tym, jak zajęli Krym. Są czołgi i wątek miłosny

"Taką decyzję podejmuje się raz na 100 lat" - informuje głos narratora na początku zwiastuna filmu "Krym". To rosyjska superprodukcja, która opisuje "bohaterskie" i "patriotyczne" odzyskanie półwyspu. Wszystko oczywiście zgodne z oficjalną linią Kremla. Są czołgi, żołnierze i samoloty, ale jest też wątek miłosny między kijowską dziennikarką Aljoną, która popiera Majdan oraz Aleksandra z Sewastopola, który jednoznacznie opowiada się za Rosją. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"Kaczyński nie chce wyprowadzić Polski z Unii Europejskiej, tylko Unię z Polski"

- Polska premier staje się coraz bardziej symboliczna, nie tylko w relacjach z Szyszko, ale także z Macierewiczem - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Leszek Miller. Skomentował w ten sposób fakt, że minister środowiska samodzielnie wszedł w konflikt z Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nie wstrzymując wycinki w Puszczy Białowieskiej. Zdaniem Millera "Szyszko przekroczył Rubikon", nie egzekwując decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Były premier odniósł ocenił też ogólny kierunek polityki europejskiej PiS. - Kaczyński nie chce wyprowadzić Polski z Unii Europejskiej, tylko Unię z Polski, czyli trzymać Polskę na najniższym poziomie integracji - stwierdził.

"Zmieniła bieg historii". Amerykański "Vogue" pisze o Chelsea Manning

We wrześniowym wydaniu amerykańskiej wersji magazynu "Vogue" pojawi się historia Chelsea Manning, która jeszcze przed zmianą płci - jako Bradley Manning - wykradła i ujawniła tajne dokumenty amerykańskiej armii. Magazyn zatytułował tekst o niej: "Chelsea Manning zmieniła bieg historii. Teraz skupia się na sobie". Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Gen. Bieniek: Europa również odczuje skutki konfliktu w Dalekiej Azji

- Mój instynkt strategiczny mówi, że napięcie będzie wzrastało, ale nie doprowadzi do użycia sił militarnych - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były zastępca dowódcy strategicznego NATO gen. Mieczysław Bieniek, komentując groźby Korei Północnej pod adresem USA. Dodał, że może powrócić pomysł rozmieszczenia w Korei Południowej broni atomowej. Jednocześnie przestrzegł, że ze względu na kwestie gospodarcze, "Europa również boleśnie odczuje skutki tego konfliktu"

"Nie należy stawiać sprawy: Bruksela coś powiedziała, to musimy to robić"

- Ostatnie 20 lat spowodowało ewolucję Unii Europejskiej w różnym kierunku. Nie znaczy to, że należy z UE wychodzić , tylko nie należy stawiać sprawy: Bruksela coś powiedziała, to musimy to robić - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Piotr Semka z tygodnika "Do Rzeczy". Jego zdaniem, wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans jednostronnie zaangażował się w spór polityczny w Polsce. - Mówili o tym nawet zagraniczni publicyści - argumentował. Drugi gość programu, Adam Szostkiewicz z tygodnika "Polityka", wyraził zaniepokojenie konfliktem na linii Warszawa-Bruksela. - Jesteśmy na kursie do "polexitu" - uważa publicysta. - Moim zdaniem decyzja już w zasadzie zapadła i dziś nie pytamy "czy", tylko "kiedy" - uważa Szostkiewicz.

Sytuacja mediów na Węgrzech. "Dziennikarstwo to teraz ryzykowny zawód"

Mieszkańcy Budapesztu 9 października 2016 roku wyszli na ulice. Chcieli wyrazić sprzeciw wobec zamknięcia największego lewicowo-liberalnego dziennika na Węgrzech. Mówi się, że od czasu przejęcia władzy przez Viktora Orbana, wolne media się skończyły, a zawód dziennikarza jest piętnowany i coraz bardziej ryzykowny.

Najbardziej chaotyczne i niebezpieczne skrzyżowanie. Mowa o berlińskim Checkpoint Charlie

To najbardziej chaotyczne i niebezpieczne skrzyżowanie w Niemczech - alarmują niemieckie media. Mowa o legendarnym Checkpoint Charlie w stolicy Niemiec, czyli dawnym przejściu granicznym między Berlinem Zachodnim a Wschodnim. Codziennie odwiedza je kilkanaście tysięcy turystów, a to oznacza ogromne zamieszanie i zagrożenie dla pieszych, rowerzystów i kierowców. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.

"Bez bazy Guam Amerykanie nie panują nad zachodnim Pacyfikiem"

- Amerykanie nie chcą tej wojny. To nie jest dobre rozwiązanie z wielu powodów: operacyjnych, wojskowych, politycznych czy geostrategicznych. W ogóle ta wojna nie jest w interesie Stanów Zjednoczonych, bo zagrożenia dla pozycji USA są inne. Na Pacyfiku dotyczy to relacji handlowej między Chinami i Stanami Zjednoczonymi oraz pozycji geostrategicznej - powiedział w "Faktach z zagranicy" TVN24 BiS dr Jacek Bartosiak z Potomac Foundation w Waszyngtonie. Dodał, że Korea Północna w tych relacjach nie była dla USA istotna, ale stała się przez zagrożenie, jakie może nieść dla Guam. - Bez tej bazy, Amerykanie nie panują nad zachodnim Pacyfikiem, zatem nie kontrolują głównych szlaków komunikacyjnych - zaznaczył Bartosiak. - Czytam komentarze. że Kim Dzong Un jest psychicznie chory, infantylny, ale on chce, żeby go traktować serio i może zdecydować się na krok desperacki - ocenił przywódcę Korei Północnej Marek Ostrowski, komentator TVN24 BiS z tygodnika "Polityka". W jego opinii, w XX wieku byli przywódcy, którzy decydowali się na takie działania, wbrew swojemu otoczeniu - Paradoksalnie, w jakiś sposób, Donald Trump też jest człowiekiem niedojrzałym, niedoświadczonym w misji publicznej i również potrzebuje jakiegoś sukcesu - dodał Ostrowski.

Przepis na muzyczny hit? "Trochę jak w alchemii. Nie wiemy czego trzeba dosypać, żeby złoto powstało"

- Jest cały konglomerat zjawisk, które muszą nastąpić. Trochę jak w alchemii - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS muzyk Zbigniew Hołdys pytany o przepis na międzynarodowy hit muzyczny, jakim niewątpliwie stała się piosenka "Despacito". - Nie wiemy czego trzeba dosypać, żeby złoto powstało - dodał. Zdaniem muzyka "nie decyduje sama piosenka i słowo, które w niej jest" ale także klimat i moment wydania piosenki.

"To wywiad, w którym Waszczykowski zarysowuje protokoły rozbieżności"

- Tak naprawdę nie jest to wcale głos na rzecz polepszenia stosunków polsko-rosyjskich, a wręcz trochę zdenerwowania Rosjan - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były szef MSWiA Ryszard Kalisz. Były polityk dodał, że Waszczykowski "na tacy daje Rosjanom informacje, które oni chcieliby mieć". -To jest raczej wywiad, w którym minister zarysowuje protokoły rozbieżności. Mówi o tym asertywnie, mówi o tym, co nas różni, mówi o tym, że to jest trudne sąsiedztwo - stwierdził natomiast politolog Marek Migalski. Dodał, że w całości "wywiad był wyważony".

"Lista kłamstw prezydenta Trumpa jest nieskończenie długa i cały czas się wydłuża"

Nie ma powodu nie wierzyć w Trumpa. Zaczynam mieć, jak inni, wątpliwości, ale jest to wybrany prezydent, jest to człowiek, który zapewnił Ameryce ponad milion nowych miejsc pracy - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS profesor Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Nie zgadzam się, że można Trumpowi wierzyć. To jest chyba ostatnia rzecz jaką ja bym zrobił. Lista kłamstw prezydenta jest nieskończenie długa i cały czas się wydłuża - mówił z kolei doktor Łukasz Pawłowski z Kultury Liberalnej.

"Brak solidarności może nas dużo kosztować"

- Albo jesteśmy wspólnotą i sobie w momentach trudnych pomagamy, albo tej wspólnoty nie ma - powiedziała w "Faktach z Zagranicy" Róża Thun, europosłanka Platformy Obywatelskiej. Skomentowała w ten sposób napięcie na linii Warszawa-Bruksela w sprawie relokacji uchodźców. - Ten brak solidarności może nas dużo kosztować - dodała.

Rośnie liczba dzieci odbieranych Polakom na Wyspach Brytyjskich

Liczba dzieci odbieranych rodzicom na Wyspach Brytyjskich z roku na rok rośnie. W tym polskich dzieci, które w trosce o ich fizyczne i psychiczne bezpieczeństwo odbierane są przez opiekę społeczną. W Anglii i Walii w 2016 roku zanotowano 252 takie przypadki. W bieżącym roku - 115. Najczęstszymi powodami są przemoc i alkohol. Ale władze mówią także o nieznajomości prawa i różnicach kulturowych. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.

"PiS robi dużo, by zdeprecjonować UE w oczach Polaków"

- Co najwyżej mogą się sprawdzić słowa ministra Witolda Waszczykowskiego sprzed wielu miesięcy, który zapowiedział operacje obniżania zaufania do Unii Europejskiej, które się oczywiście dzieją - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej", komentując możliwe scenariusze dotyczące pozycji Polski w UE. Zdaniem dziennikarza, "mocy zaufania Polaków do Unii obniżyć się nie da". - Sprawę uchodźców udało się połączyć z kwestią bezpieczeństwa w dosyć populistyczny sposób - podkreślił Kolanko. Jak dodał, z dalszym obniżaniem poparcia Polaków do UE "będzie znacznie trudniej". Z tym zdaniem zgodził się drugi gość, Roman Imielski z "Gazety Wyborczej", który jednak dodał, że "kropla drąży skałę". - PiS robi dużo, by zdeprecjonować UE w oczach Polaków - mówił i dodał, że sprzyjać temu może fakt, iż "Unia przestała być sakiewką" i Polska będzie musiała dopłacać do obecności w UE . Jego zdaniem, "nastroje społeczne nie muszą się przechylić, żeby do polexitu doszło", zwłaszcza, że Polska, jako pierwszy kraj UE, nie wykonała zalecenia unijnego Trybunału. Zdaniem Imielskiego, spycha to Polskę na peryferie europejskiej polityki.

Marek Jurek: demokratyczna polityka nie powinna być przedmiotem ingerencji zewnętrznych

Zdaniem eurodeputowanego Marka Jurka, ze wszystkich sporów między Polską a Unią Europejską, takich jak reelekcja Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej, Trybunał Konstytucyjny, sądy, czy Puszcza Białowieska, tylko sprawa wyboru szefa RE miała prawo być rozstrzygana na arenie międzynarodowej. - Inne sprawy to ataki na Polskę ze strony władz Unii, które bardzo często odgrywają niezwykle destrukcyjną rolę, jeżeli chodzi o polską debatę publiczną - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS eurodeputowany z Prawicy Rzeczpospolitej. Jego zdaniem, w tej sytuacji jedyne co może zrobić Komisja Europejska, to złożyć wniosek do Rady Europejskiej. - I w tym momencie KE powinna zamilknąć. Komentowanie, czy wywieranie presji na RE to tak, jakby policja wywierała presję na działalność sądów - uważa Jurek. - Demokratyczna polityka nie powinna być przedmiotem ingerencji zewnętrznych - ocenił były marszałek Sejmu.

We Francji topiącym się pomogą drony

Jedno urządzenie, a tyle możliwości. Drony teraz mogą ratować topiących się. Mogą dotrzeć do nich szybciej niż ratownik i zrzucić z góry koło ratunkowe lub kapok. Materiał „Faktów z zagranicy” TVN24 BiS.

"To nie jest wypowiedzenie wojny handlowej, ale wojny gazowej Rosji"

- Wydaje się, że Kreml przestał liczyć, że Trump może coś poprawić w stosunkach z Rosją - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Marek Ostrowski z "Polityki". Zdaniem drugiego gościa programu Andrzeja Talagi z Warsaw Enterprise Institute "nowy pakiet sankcji jest bardzo dotkliwy dla Rosji", ponieważ mocno uderza w jej budżet. - To nie jest wypowiedzenie wojny handlowej, ale wojny gazowej Rosji, co jest znacznie poważniejszym krokiem niż "zwykłe" sankcje - dodał.

Dorn: Tusk z tych wszystkich postępowań wyjdzie obronną ręką

- Sądzę, że pan przewodniczący Tusk, były premier, z tych wszystkich postępowań wyjdzie obronną ręką - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Ludwik Dorn. - Zwłaszcza, że "dobra zmiana", jeśli chodzi o sądy, stanęła w miejscu - dodał były marszałek Sejmu. Dorn krytykował też retorykę polityków Prawa i Sprawiedliwości w stosunku do Unii Europejskiej.

Szansa na wyeliminowanie genetycznych zaburzeń. Zaskakujące wyniki eksperymentu

Pojawiła się szansa na usuwanie wad i chorób genetycznych na poziomie zarodka. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej przeprowadzili udany eksperyment - "pokazali" embrionowi uszkodzony gen, a zarodek sam zajął się jego naprawą. To może kiedyś wyeliminować groźne choroby przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.

Reparacje wojenne od Niemców? "Dobry sposób na odwrócenie uwagi"

- PiS ma problem z konfliktem z panem prezydentem, a to jest dobry sposób na odwrócenie uwagi - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Łukasz Pawłowski z "Kultury Liberalnej", komentując podniesiony we wtorek przez polityków PiS temat reparacji wojennych ze strony Niemiec na rzecz Polski. - Nie sądzę, żeby to do czegokolwiek prowadziło - dodał. - Ja to odczytuję politycznie - skomentował drugi gość programu, Adam Szostkiewicz z "Polityki". Jego zdaniem temat wrócił do debaty teraz, "żeby Niemcy się za bardzo nie interesowali deformacją sądownictwa w Polsce".

"Społeczeństwo amerykańskie jest przekonane, że Rosja nie jest wiarygodnym partnerem"

- Biały Dom Trumpa codziennie dostarcza rewelacji - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były ambasador Polski w USA Ryszard Schnepf, komentując zwolnienie dyrektora ds. komunikacji Białego Domu Anthony'ego Scaramucciego. Jego zdaniem chaos w administracji nie pomaga Trumpowi w prowadzeniu własnej polityki, która mogłaby na przykład zbliżenia z Rosją. - Społeczeństwo amerykańskie jest przekonane, że Rosja nie jest wiarygodnym partnerem - mówił Schnepf.

Przedsiębiorcy z Palermo mówią "żegnaj haraczu". Wierzą, że z mafią da się wygrać

Wielu mieszkańców Sycylii zaczyna wierzyć, że walka z mafią może się udać. W Palermo - mateczniku owianej złą sławą Cosa Nostry - gdzie w biały dzień giną ludzie, powstał ruch Addio Pizzo (tłum. Żegnaj haraczu). Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ci, którzy odmawiali zapłaty haraczu, narażali się w najlepszym wypadku na bankructwo. Na porządku dziennym były groźby i najścia. Bywało, że nie kończyło się na pogróżkach. Dziś sprzedawcy mówią, że najścia mafiosów nie są już tak częste jak kiedyś. To nie oznacza jednak, że mafia jest w odwrocie. Po prostu czerpie zyski z innych działalności. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Stosunki USA-Rosja "najgorsze od zakończenia Zimnej Wojny"

Po rosyjskich sankcjach odwetowych Amerykanie się pakują. Od 1 września pracę straci aż 755 pracowników amerykańskiej ambasady i konsulatów. Jednak administracja prezydenta Trumpa wciąż chce współpracować z Rosją - szczególnie w sprawie Syrii. Takie odchylenie Białego Domu od stanowczego stanowiska Kongresu świetnie wyczuwane jest na Kremlu. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Kreml zapowiada wielkie manewry. "Rosja z kosztami się nie liczy"

- NATO tak dużych ćwiczeń nie organizuje, organizuje je za to częściej - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były minister obrony Tomasz Siemoniak, komentując planowane na Białorusi ćwiczenia Zapad 2017, w których według niektórych szacunków może wziąć udział do 90 tysięcy żołnierzy. - Moskwa się z kosztami nie liczy - dodał.

"Nie można uchodźców, muzułmanów, utożsamiać z terrorystami"

- Tak jak wędrówka ludów z północy rozłożyła imperium rzymskie, tak dzisiaj wędrówka ludów z południa rozkłada Europę - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dr Zbigniew Girzyński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Nie zgadzał się z nim prof. Tadeusz Iwiński. - Migracja jest stara jak świat - mówił. - Nie można uchodźców, muzułmanów, utożsamiać z terrorystami - dodawał.