Viktor Orban: Ukraina nie jest już suwerennym państwem. "To, co Orban robi i mówi, jest nie do przyjęcia"

Źródło:
Fakty TVN

"Ukraina nie jest już niezależnym państwem" - mówi w wywiadzie dla zachodnich mediów Viktor Orban, który w dodatku nie uważa Putina za zbrodniarza wojennego. Orban podkreśla, że Kijów uzależnił się całkowicie, zwłaszcza wojskowo, od Zachodu i tylko dlatego jeszcze może walczyć.

Do tego, że Viktor Orban mówi językiem Władimira Putina, Ukraińcy zdążyli już przywyknąć. - Nie jest wielką tajemnicą, że Orban jest chyba przyjacielem Putina. Sam Orban osobiście jest zależny od Kremla finansowo i, oczywiście, nie może mówić nic innego - wyjaśnia Wiktoria Czyrwa, dziennikarka z polsko-ukraińskiego portalu gospodarczego EDIALOG.

Orban ma reputację konia trojańskiego Putina w Europie i nie poprawi tego ostatni wywiad. Niemieckiemu "Bildowi" powiedział między innymi, że Ukraina nie jest już suwerennym państwem. Nie ma pieniędzy. Nie ma broni. Może walczyć tylko dlatego, że ma wsparcie od Zachodu. Doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego oskarżył Orbana o powielanie rosyjskich mitów propagandowych. Mychajło Podolak na Twitterze napisał: czas uświadomić sobie, że Ukraina, która od 489 dni zaciekle broni swojej wolności, dzieci i ich przyszłości, skutecznie stawiając czoła postsowieckiemu neoimperium o zamiarach historycznego seryjnego mordercy, które wczoraj zaciekle straszyło pół świata swoim bezprawiem, jest absolutnie podmiotowa i suwerenna w swojej polityce i decyzjach.

Agent Kremla?

Viktor Orban najnowszym wywiadem potwierdza opinię człowieka, który realizuje geopolityczne cele Putina, na czele z rozbijaniem od środka Unii Europejskiej. - Gra Władimira Putina o Europę to jest gra na rozbicie naszej jedności. Takim instrumentem rzeczywiście jest polityka zagraniczna, polityka europejska Viktora Orbana, Węgier. To jest kraj, który opiera się sankcjom wobec Rosji, opiera się też porozumieniu i włączeniu Ukrainy do dialogu z NATO. Nie od czasu wybuchu tej wojny, ale jeszcze dużo wcześniej - zauważa Wojciech Przybylski, redaktor naczelny Visegrad Insight, Fundacja Res Publica. Z wywiadu dla "Bilda" wynika, że w oczach Orbana Putin nie jest zbrodniarzem wojennym, niedoszły pucz "jest oznaką siły rosyjskiego dyktatora", a zwycięstwo Ukrainy jest niemożliwe. Dlaczego? Orban tłumaczy, że problem polega na tym, że Ukraińcom zabraknie żołnierzy wcześniej niż Rosjanom. To będzie decydujący czynnik w ostatecznym rozrachunku.

- Ja nie rozpoznaję młodego, liberalnego antykomunisty, z którym się kiedyś przyjaźniłem. Wydaje mi się, że nasza partia rządząca powinna się z tego sojuszu politycznego z Orbanem, z Le Pen, z Salvinim wytłumaczyć, bo to, co Orban robi i mówi, jest nie do przyjęcia - uważa Radosław Sikorski, europoseł PO. Wspomniana Francuzka Marine Le Pen w 2014 roku zaciągnęła 9 milionów euro kredytu w rosyjskim banku. Mimo prorosyjskiej postawy premier Węgier nadal spotyka się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. W Bratysławie widział się z przywódcami Polski, Czech i Słowacji. Znowu znalazł z nimi wspólny język. Grupę znowu scala sprzeciw wobec unijnych planów relokacji migrantów.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda nie wyklucza, że był inwigilowany Pegasusem, ale jednocześnie przyznaje, że nie zastanawiał się nad tym. Z kolei sędzia Igor Tuleya nie wyklucza, że dał zgodę na użycie Pegasusa, nie wiedząc, że to Pegasus, bo służby prosiły sądy o zgody na działania operacyjne, nie informując, co potrafi to oprogramowanie. Pegasus to narzędzie, które może przejąć kontrolę nad całym urządzeniem i zdobyć wszystkie dane.

Andrzej Duda nie wie, czy był inwigilowany Pegasusem, ale też nie "szukał odpowiedzi"

Andrzej Duda nie wie, czy był inwigilowany Pegasusem, ale też nie "szukał odpowiedzi"

Źródło:
Fakty TVN

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z rokiem 2021.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Rosja rzeczywiście jest bardziej autorytarna niż za schyłkowego Związku Radzieckiego - ocenił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN. - Z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju, ale stworzyli sobie system, w którym nie mogą polityki swojego kraju zmienić - powiedział.

Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju

Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją - chorobą, która staje się największym problemem zdrowotnym na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję cierpi ponad 1,5 miliona osób, a nieleczona może doprowadzić do tragicznych skutków. O swoich trudnych doświadczeniach i o tym, jak wygląda życie z depresją, opowiedziały bohaterki materiału "Faktów po Południu" TVN24.

Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Każda ze stron musi dbać o swoją opinię publiczną i o swoich obywateli, tak że nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Truszczyński, dyplomata i były wiceszef MSZ, komentując wizytę ukraińskiego premiera na granicy i brak spotkania z przedstawicielami strony polskiej. - Nie myślę, żeby Ukraińcy liczyli tutaj na taką szybką i taką "w biegu" odpowiedź strony polskiej. Strona polska prawidłowo odpowiedziała - stwierdził profesor Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych, wykładowca SGH.

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

Źródło:
TVN24

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS