Polityka Orbana uderzyła w węgierskich studentów. Zostali odcięci od programu Erasmus

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Polityka Orbana uderzyła w węgierskich studentów. Zostali oni odcięci od programu Erasmus
Polityka Orbana uderzyła w węgierskich studentów. Zostali oni odcięci od programu Erasmus
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Polityka Orbana uderzyła w węgierskich studentów. Zostali oni odcięci od programu ErasmusJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Programy edukacyjne i badawcze - Erasmus Plus i Horyzont Europa - zostały dla Węgier wstrzymane. Protesty rządu w Budapeszcie na nic się zdały - decyzję podtrzymał właśnie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Jeszcze kilka lat temu węgierscy studenci zachwalali korzyści płynące z udziału w unijnym programie Erasmus. - Możesz uczyć się, podróżować, brać udział w warsztatach, możesz zostać wolontariuszem. Erasmus może dać ci inspirację, która wpłynie na kształt twojej przyszłości. Zatem zrób to - mówiła w 2019 roku Dori Baktai, studentka z Węgier.

Dziś młodzi Węgrzy cierpią przez działania swojego rządu. Na początku roku Komisja Europejska wykluczyła węgierskie uczelnie publiczne z unijnych programów edukacyjnych i badawczych - Erasmus Plus i Horyzont Europa. Powód to ryzyko defraudacji. Zgodnie z przyjętymi w ostatnich latach przepisami węgierskie uczelnie są prowadzone przez fundacje, a w ich radach zasiadają politycy Fideszu, czyli partii rządzącej. - Mamy zastrzeżenia dotyczące konfliktu interesów ze względu na udział polityków oraz związanego z tym braku przejrzystego wydatkowania funduszy publicznych - wyjaśniał w styczniu 2023 roku Eric Mamer, rzecznik Komisji Europejskiej.

W maju kilka węgierskich uczelni pozwało Komisję Europejską. Uniwersytet w Debreczynie złożył wniosek o natychmiastowe zawieszenie postanowień Brukseli. Teraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że decyzja Komisji pozostaje w mocy. Przed pandemią, która zawiesiła programy wymiany studenckiej, z unijnych programów edukacyjnych korzystało na Węgrzech ponad 20 tysięcy osób rocznie - nie tylko studenci, ale także wykładowcy i uczniowie szkół średnich. Najpopularniejszymi kierunkami wymian były Niemcy, Hiszpania i Włochy. Unia Europejska wydawała na ten cel około 40 milionów euro rocznie.

01.05.2023 | Węgry z najwyższą inflacją w UE. Rząd Orbana za wzrost cen wini Brukselę
01.05.2023 | Węgry z najwyższą inflacją w UE. Rząd Orbana za wzrost cen wini BrukselęJacek Tacik | Fakty TVN

Brak argumentów

Kilka tygodni temu próbę obrony Węgier podjęła specjalna delegacja rządu Viktora Orbana. Racjonalnych argumentów nie było, była za to gra na emocjach. Komisja Europejska została oskarżona o stosowanie podwójnych standardów. Europosłanka Kinga Gal powiedziała, że niedopuszczalne jest to, by Bruksela, która szantażuje węgierski rząd za jego pokojowe, antyimigracyjne i antygenderowe stanowisko, karała niewinny świat akademicki. Rząd Orbana przemilczał fakt, że Komisja Europejska podjęła działania, bo zastrzeżenia co do procedur zarządzania publicznymi uczelniami na Węgrzech w grudniu 2022 roku wyrazili ministrowie finansów krajów członkowskich Unii, a więc argument o uprzedzonych eurokratach z Brukseli nie ma racji bytu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: tvn24