Izraelczycy bronią wolności sądów. Pojawiają się liczne porównania do zmian w sądownictwie w Polsce

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Chcemy żyć w demokratycznym, praworządnym i nowoczesnym kraju - mówią Izraelczycy, którzy od 26 tygodni protestują przeciwko zmianom w sądownictwie forsowanym przez premiera Benjamina Netanjahu. Nie brakuje też porównań, niekiedy bardzo obrazowych, do sytuacji w Polsce, Turcji czy na Węgrzech.

Według dziennika "The Jerusalem Post" uczestnicy protestu w izraelskiej Hajfie przynieśli ze sobą polską kiełbasę. Miała symbolizować to, że zdaniem demonstrantów rząd Izraela postępuje podobnie jak polskie władze: stosując taktykę salami, kawałek po kawałku pozbawia swoich obywateli demokratycznych praw. Podobne demonstracje odbyły się w weekend w 150 miastach Izraela. Kilkaset tysięcy ludzi już 26. tydzień z rzędu protestowało przeciwko kontrowersyjnej reformie sądownictwa forsowanej przez rząd Netanjahu. - Przyszłam na protest, tak jak przez ostatnie 25 tygodni, by Izrael pozostał demokracją, by ocalić to, co stworzyliśmy tutaj w ciągu ostatnich 75 lat. By Izrael pozostał nowoczesnym i wolnym krajem, niesamowitym miejscem do życia - mówi uczestniczka protestu.

Uczestnicy protestów zastanawiali się, na ile można wierzyć Netanjahu, który zapowiedział wycofanie się z najbardziej kontrowersyjnych zapisów reformy. Premier Izraela w wywiadzie dla "The Wall Street Journal" stwierdził, że wyrzucił pomysł pozwalający na obalenie orzeczeń Sądu Najwyższego przez parlament. - Zmieniłem kilka rzeczy zaraz po przedstawieniu pierwotnej propozycji. Ta klauzula uchylająca, gdzie parlament, Kneset, może uchylać decyzje Sądu Najwyższego zwykłą większością głosów. Wyrzuciłem ją - poinformował Netanjahu.

Najbardziej zagorzali przeciwnicy Netanjahu przewidują, że teraz rząd robi krok wstecz, by potem zrobić dwa kroki naprzód. Konstytucjonalistka Suzie Navot nazywa ostatnie pół roku w Izraelu "zamachem stanu w polskim stylu, który odbywa się drobnymi krokami". - Netanjahu pokazał, że nie chce iść na kompromis ani dojść do porozumienia z resztą narodu izraelskiego. Chce być dyktatorem. Tak jak Orban na Węgrzech i Erdogan w Turcji. Zamierzamy go powstrzymać, jesteśmy bardzo zdeterminowani. Protestujemy już 26. tydzień z rzędu - mówi Roee Neuman z organizacji Kaplan Force.

Gebert: w Izraelu jedynym zabezpieczeniem przed arbitralnością władzy jest Sąd Najwyższy (materiał z 09.06.2023)
Gebert: w Izraelu jedynym zabezpieczeniem przed arbitralnością władzy jest Sąd NajwyższyTVN24

Podobne mechanizmy

Wspomniane Węgry są jednym tchem wymieniane w towarzystwie Polski. Znana przeciwniczka rządu, światowej sławy izraelska fizyk Shikma Bressler w felietonie dla dziennika "Ha-Arec" napisała: "Zanim się zorientujesz, kraj zostaje z pustą skorupą instytucji demokratycznych, obywatele tracą ochronę przed samowolą rządu i nie ma możliwości powrotu do tego, co było. W ten sposób kraje takie jak Polska i Węgry stały się w ostatnich latach nowoczesnymi dyktaturami bez jednego wystrzału".

- Niestety, pierwsze, co usłyszałem właściwie tutaj od znajomych w instytucie, to było to, pół żartem, pół serio, że rzeczywiście idziemy w stronę Polski i nie do końca chcemy - wyjaśnia Igor Kaczmarczyk, naukowiec, absolwent izraelskiego Instytutu Weizmanna. Zapowiedzi złagodzenia kontrowersyjnych reform skrytykował koalicjant Benjamina Netanjahu - Itamar Ben-Gewir. Skrajnie prawicowy minister ds. bezpieczeństwa, w przeszłości skazywany za podżeganie do nienawiści rasowej i wspieranie terroryzmu, stwierdził, że "nie można ulegać przemocy, której dopuszczają się uczestnicy protestów".

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS