Izraelczycy bronią wolności sądów. Pojawiają się liczne porównania do zmian w sądownictwie w Polsce

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Chcemy żyć w demokratycznym, praworządnym i nowoczesnym kraju - mówią Izraelczycy, którzy od 26 tygodni protestują przeciwko zmianom w sądownictwie forsowanym przez premiera Benjamina Netanjahu. Nie brakuje też porównań, niekiedy bardzo obrazowych, do sytuacji w Polsce, Turcji czy na Węgrzech.

Według dziennika "The Jerusalem Post" uczestnicy protestu w izraelskiej Hajfie przynieśli ze sobą polską kiełbasę. Miała symbolizować to, że zdaniem demonstrantów rząd Izraela postępuje podobnie jak polskie władze: stosując taktykę salami, kawałek po kawałku pozbawia swoich obywateli demokratycznych praw. Podobne demonstracje odbyły się w weekend w 150 miastach Izraela. Kilkaset tysięcy ludzi już 26. tydzień z rzędu protestowało przeciwko kontrowersyjnej reformie sądownictwa forsowanej przez rząd Netanjahu. - Przyszłam na protest, tak jak przez ostatnie 25 tygodni, by Izrael pozostał demokracją, by ocalić to, co stworzyliśmy tutaj w ciągu ostatnich 75 lat. By Izrael pozostał nowoczesnym i wolnym krajem, niesamowitym miejscem do życia - mówi uczestniczka protestu.

Uczestnicy protestów zastanawiali się, na ile można wierzyć Netanjahu, który zapowiedział wycofanie się z najbardziej kontrowersyjnych zapisów reformy. Premier Izraela w wywiadzie dla "The Wall Street Journal" stwierdził, że wyrzucił pomysł pozwalający na obalenie orzeczeń Sądu Najwyższego przez parlament. - Zmieniłem kilka rzeczy zaraz po przedstawieniu pierwotnej propozycji. Ta klauzula uchylająca, gdzie parlament, Kneset, może uchylać decyzje Sądu Najwyższego zwykłą większością głosów. Wyrzuciłem ją - poinformował Netanjahu.

Najbardziej zagorzali przeciwnicy Netanjahu przewidują, że teraz rząd robi krok wstecz, by potem zrobić dwa kroki naprzód. Konstytucjonalistka Suzie Navot nazywa ostatnie pół roku w Izraelu "zamachem stanu w polskim stylu, który odbywa się drobnymi krokami". - Netanjahu pokazał, że nie chce iść na kompromis ani dojść do porozumienia z resztą narodu izraelskiego. Chce być dyktatorem. Tak jak Orban na Węgrzech i Erdogan w Turcji. Zamierzamy go powstrzymać, jesteśmy bardzo zdeterminowani. Protestujemy już 26. tydzień z rzędu - mówi Roee Neuman z organizacji Kaplan Force.

Gebert: w Izraelu jedynym zabezpieczeniem przed arbitralnością władzy jest Sąd Najwyższy (materiał z 09.06.2023)
Gebert: w Izraelu jedynym zabezpieczeniem przed arbitralnością władzy jest Sąd NajwyższyTVN24

Podobne mechanizmy

Wspomniane Węgry są jednym tchem wymieniane w towarzystwie Polski. Znana przeciwniczka rządu, światowej sławy izraelska fizyk Shikma Bressler w felietonie dla dziennika "Ha-Arec" napisała: "Zanim się zorientujesz, kraj zostaje z pustą skorupą instytucji demokratycznych, obywatele tracą ochronę przed samowolą rządu i nie ma możliwości powrotu do tego, co było. W ten sposób kraje takie jak Polska i Węgry stały się w ostatnich latach nowoczesnymi dyktaturami bez jednego wystrzału".

- Niestety, pierwsze, co usłyszałem właściwie tutaj od znajomych w instytucie, to było to, pół żartem, pół serio, że rzeczywiście idziemy w stronę Polski i nie do końca chcemy - wyjaśnia Igor Kaczmarczyk, naukowiec, absolwent izraelskiego Instytutu Weizmanna. Zapowiedzi złagodzenia kontrowersyjnych reform skrytykował koalicjant Benjamina Netanjahu - Itamar Ben-Gewir. Skrajnie prawicowy minister ds. bezpieczeństwa, w przeszłości skazywany za podżeganie do nienawiści rasowej i wspieranie terroryzmu, stwierdził, że "nie można ulegać przemocy, której dopuszczają się uczestnicy protestów".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS