Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Kirby: czołgi Abrams będą miały ogromy wkład w zdolności pancerne Ukrainy

John Kirby przyznał, że czołgi Abrams będą miały ogromy wkład w zdolności pancerne, które posiada Ukraina. Zaznaczył też, że sprzęt trafi do Ukrainy dopiero za kilka miesięcy. Z rzecznikiem amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego rozmawiał korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Atak na blok w Dnieprze, relacja córki. "Jesteśmy cali we krwi, uratuj nas"

Do jednego z najbardziej tragicznych w skutkach ataków doszło w zeszłym tygodniu w miejscowości Dniepr na wschodzie Ukrainy. Rosyjski pocisk uderzył w 10-piętrowy blok mieszkalny. Zginęło co najmniej 45 osób, w tym sześcioro dzieci. Córka pary, która przeżyła atak, opowiedziała o tym, jak wyglądał ten tragiczny dzień. W mediach społecznościowych opublikowała też zdjęcia swoich rodziców. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Natalie Portman przeprowadziła rozmowę z Olgą Tokarczuk

Noblistka Olga Tokarczuk opowiedziała o swojej twórczości aktorce Natalie Portman. Gwiazda prowadzi bowiem w swoich mediach społecznościowych klub książki. Nie ukrywa, że jedną z jej ulubionych jest powieść "Prowadź swój pług przez kości umarłych".

Był ciężko ranny po ostrzale, przeżył rosyjską niewolę. Hlib chce jak najszybciej wrócić na front

W budynek, w którym się znajdował, trafił pocisk. Przeżył. To był pierwszy cud. Ciężko ranny trafił do rosyjskiej niewoli i wyszedł z niej żywy - to kolejny cud. Teraz Hlib Stryżko dochodzi do zdrowia i jak najszybciej chce wrócić do służby. - Ukraina jest dla mnie najważniejsza. Nic innego się nie liczy - mówi żołnierz w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS.

Z Maroka do Hiszpanii dotarł na tratwie. Teraz Ali pomaga młodym podopiecznym

W zeszłym roku utonęło co najmniej 5600 migrantów, którzy próbowali dotrzeć do Europy z krajów afrykańskich - informuje ONZ. Wielu migrantów wciąż każdego dnia ryzykuje swoje życie, by uciec do lepszego świata. 15 lat temu w podróż tratwą z Maroka do Hiszpanii wyruszył też 17-letni Ali. Jemu się udało. Dziś jest wychowawcą i pracuje dla jednej z fundacji w Salamance.

Rosjanie mieli przedstawić warunki dotyczące uwolnienia Paula Whelana. W zamian chcieli zwolnienia agenta FSB skazanego w Niemczech

W piątek doszło do wymiany więźniów między USA a Rosją, w ramach której do kraju wróciła Brittney Griner, a z amerykańskiego więzienia zwolniony został Wiktor But. Obecnie koszykarka przebywa w Brooke Army Medical Center. Jak donoszą amerykańskie media, Rosja była skłonna oddać Amerykanom jeszcze jednego ich obywatela - byłego żołnierza Paula Whelana - ale w zamian oczekiwała niemożliwego. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Przywieźli nas do obozu i zaczęli usuwać ciąże". Wstrząsające ustalenia dziennikarzy

Dziennikarze agencji Reutera informują o tajnym programie nielegalnej aborcji, jaki od kilku lat ma prowadzić nigeryjska armia. Odbite z niewoli kobiety mają być zmuszane do usunięcia ciąży - często podstępem, siłą i wbrew ich woli. Dochodzenie wykazało, że do tej pory w ten sposób przeprowadzono ponad 10 tysięcy aborcji. By chronić tożsamość świadków i ofiar, zmieniono im głosy, ale ich świadectwa dotarły nawet do amerykańskiego Departamentu Stanu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Wielu Rosjan uciekło do Gruzji. Niektórzy Gruzini nazywają to okupacją

Nie chcieli umierać w imię chorych idei, woleli wyjechać z kraju. Ponad sto tysięcy młodych Rosjan zdecydowało się uciec do sąsiedniej Gruzji przed mobilizacją. Chociaż gruzińska gospodarka od kilku miesięcy przeżywa prawdziwy boom, to niektórzy Gruzini patrzą na obecność Rosjan nieprzychylnie. Pada nawet słowo "okupacja". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Samolot ESA przystosowany do symulowania zero g od środka

Dziennikarz TVN24 BiS Hubert Kijek we francuskim Bordeaux na pokładzie specjalnego samolotu Europejskiej Agencji Kosmicznej mógł na własnej skórze doświadczyć, jak to jest, gdy ziemia cię nie przyciąga. Agencja udostępnia loty naukowcom. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Rosja zwiększa aktywność w regionie Arktyki. "Mamy do czynienia z jawnym, bardzo widocznym działaniem"

Na początku roku uszkodzony został kluczowy światłowód łączący archipelag Svalbard z kontynentalną Norwegią. Jest on niezbędne dla pracy norweskich i zagranicznych agencji kosmicznych oraz naukowców. Pojawia się coraz więcej podejrzeń, że to kolejny akt rosyjskiego sabotażu i znak, że Moskwa coraz śmielej dąży do konfrontacji w Arktyce. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Mark Brzezinski odwiedził Łódź, stolicę polskiej kinematografii

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski odwiedził w czwartek Łódź. Zwiedził Muzeum Kinematografii, a także Muzeum Tradycji. Miasto jest szczególnie ważne w poszukiwaniu przez ambasadora wspomnień związanych z historią jego rodziny. Znajduje się tam rzeźba autorstwa jego matki, Emilie Benes Brzezinski, która zmarła w lipcu tego roku. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Sprząta mieszkania, stała się gwiazdą internetu

To naprawdę wyjątkowa gwiazda internetu, która dokumentuje i pokazuje swoją - wydawałoby się, że prostą - pracę. Auri Katariina z Finlandii zajmuje się sprzątaniem mieszkań, których lokatorzy z różnych powodów nie mogą doprowadzić do czystości. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

We wtorek wybory do Kongresu USA. "Nadciąga czerwona, republikańska fala"

Aż czterech prezydentów - trzech byłych i jeden obecny - przez cały weekend wspierało kandydatów w wyborach do amerykańskiego Kongresu. Stawka jest wysoka, bo republikanie i demokraci rywalizują o władzę na Kapitolu. Według sondaży szanse tych drugich na utrzymanie większości maleją, rosną za to obawy części Amerykanów o skutki prawdopodobnego triumfu partii Donalda Trumpa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Polscy eksperci przeszkolili medyków z Ukrainy

Medycy są cichymi bohaterami ukraińskiej obrony. Niestety, mimo oddania i zapału cywilna kadra medyczna w Ukrainie nie została odpowiednio wyszkolona, by dostarczyć optymalną pomoc na terenach objętych wojną. Z pomocą przyszli polscy eksperci, którzy przy wsparciu fundacji Omeny Mensah stworzyli w Iwano-Frankiwsku centrum szkoleniowe oraz przekazali swoją wiedzę 500 medykom. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Bronił radykałów, ponad 50 razy był oskarżany o podżeganie do przemocy, może zostać ministrem

Nowy izraelski rząd stworzy polityczny weteran Benjamin Netanjahu. Prawicowa koalicja, z którą wygrał wybory, może domagać się zmian, które przebudują polityczną przyszłość kraju. Do rządu wchodzi bowiem skrajna prawica, nadzieja ortodoksyjnych Żydów, domagająca się likwidacji części Autonomii Palestyńskiej. To wystawia na próbę relacje z arabskimi sąsiadami czy Stanami Zjednoczonymi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Netanjahu może wrócić do władzy, i to na czele skrajnie prawicowej koalicji

1 listopada w Izraelu odbędą się wybory do Knesetu. Do władzy chce wrócić Benjamin Netanjahu. Były premier zawsze był prawicowy, a teraz przesuwa się jeszcze bardziej na prawo. Może próbować stworzyć koalicję z partiami ekstremistycznymi. Są wśród nich partie faszyzujące, otwarcie rasistowskie. Itamar Ben-Gvir, lider partii Żydowska Siła, wzywa do zakazu mieszanych żydowsko-arabskich małżeństw i wydalenia z kraju "nielojalnych" obywateli, nie tylko Arabów, również Żydów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Wybory w Brazylii mogą zdecydować o przyszłości Amazonii

Jair Bolsonaro i Luiz Inácio Lula da Silva zmierzą w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Luiz Inácio Lula da Silva był prezydentem w latach 2003-2010 i walczył z wycinką Puszczy Amazońskiej. Jair Bolsonaro wycinkę wspiera. Waży się zatem także przyszłość Amazonii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Wszystko, co robimy, jest jasne i ma bardzo dobre fundamenty". Tak działa NAFO

Ukraina bohatersko broni się już od ośmiu miesięcy. Ta wojna toczy się nie tylko na froncie, ale również w sieci. Przez lata na Rosję w zakresie internetowej propagandy, kłamstwa i manipulacji nie było mocnych. Zmieniło to NAFO - międzynarodowy sojusz, którego siłą są humor, absurd, błyskotliwość i szczera radość, że można pomóc Ukrainie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Rosyjska dzika mobilizacja. Łapanki na klatkach schodowych i przystankach

Rosyjska mobilizacja to łapanka. Papiery mobilizacyjne są wręczane w klatkach schodowych i na przystankach. Na jednym z nagrań widać, jak członek komisji uruchamia alarm przeciwpożarowy w bloku, najprawdopodobniej po to, żeby wręczyć powołania uciekającym mieszkańcom. Rosjanom, którzy uciekli do Gruzji czy do Kazachstanu, wkrótce mogą się skończyć pieniądze. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Trzecia kadencja Xi Jinpinga. "Na szczytach władzy pojawiają się głosy sprzeciwu"

Kiedy dekadę temu obejmował władzę, był nazywany "wujkiem Xi". Zachód miał nadzieję, że będzie kontynuował zmiany w Chinach w kierunku gospodarki wolnorynkowej czy respektowania praw człowieka. Wkrótce jednak okazało się, że nie taki jest plan Xi Jinpinga. Władza, jaką skonsolidował w ciągu dekady, daje mu rangę cesarza. Xi bardzo rozwinął opresyjny aparat państwa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Marcin Gortat wraca do NBA. Tym razem w innej roli

Marcin Gortat wraca do NBA. Tym razem jednak na salę treningową. Polak, który zakończył karierę zawodnika ponad dwa lata temu, pomaga szkolić zawodników w swojej dawnej ekipie Washington Wizards. Czy to nowy etap kariery - już bardziej trenerskiej? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.