Specjalny pociąg Putina. Z zewnątrz wygląda niepozornie, ale w środku są luksusy

Źródło:
CNN

Jest opancerzony, a w wagonach znajduje się między innymi siłownia, turecka łaźnia czy salon kosmetyczny - w takich warunkach po kraju podróżuje Władimir Putin. Do dokumentów, które opisują specjalny pociąg rosyjskiego prezydenta, dotarła stacja CNN.

Dokumenty ujawnione stacji CNN pokazują, jak Władimir Putin porusza się po kraju w wagonach ociekających luksusem. - Putin wie, że otaczają go wrogowie, dlatego chce czuć się bezpieczny, chroniony - mówi Abbas Galiamow, były twórca przemówień rosyjskiego przywódcy.

Z zewnątrz tak zwany pociąg numer jeden wygląda niepozornie, ale to celowy zabieg. Mocno opancerzone wagony zostały pomalowane i przybrudzone, by wyglądały jak przeciętny rosyjski skład osobowy.

Kilka lat temu do pociągu wpuszczono rosyjską telewizję, która nagrała spotkanie w wystawnym wagonie konferencyjnym. Jednak pozostałych około dwadzieścia wagonów pociągu, z których kilka przeszło remont w zeszłym roku, aż do teraz było owiane tajemnicą.

Budową - jak sami to określają - elitarnych wagonów zajmuje się rosyjska firma Zircon Serwis. Specjalizuje się ona w luksusowych projektach dla przedsiębiorstw prywatnych i państwowych, w tym Kremla.

Pośród sterty dokumentów przekazanych niezależnemu rosyjskiemu serwisowi Centrum Dossier jest też list z Zircon Serwis, w którym firma informuje o jazdach testowych zamówionego przez Kreml wagonu do użytku sportowo-zdrowotnego. Na dołączonych do listu zdjęciach widać prywatną siłownię Putina umieszczoną w jednym z wagonów. W ubiegłym roku Kreml zamierzał zmodernizować wagon, wymieniając włoskie przyrządy do ćwiczeń na amerykańskie.

Zobacz też: Publikował zdjęcia pancernego pociągu Putina. Wyjechał z Rosji

Były agent osobistej ochrony Putina, który przed ucieczką z Rosji odpowiadał za instalację sprzętu komunikacyjnego w opancerzonym pociągu, twierdzi, że rosyjski prezydent zaczął częściej korzystać z tej formy transportu przed zeszłoroczną inwazją Rosji na Ukrainę. - Samoloty można w łatwy sposób namierzyć. Pociągów jest za to mnóstwo i dużo trudniej jest je śledzić. To dlatego Putin wybiera pociąg - by nikt nie wiedział, gdzie się znajduje - mówi Gleb Karakulow.

Bogate wnętrze pociągu Putina

Dyskrecja nie oznacza rezygnacji z uwielbianego przez Putina luksusu. Na planach pociągu widać między innymi wagon spa, a w nim łaźnię turecką. Według Centrum Dossier w składzie znajduje się wagon z salonem kosmetycznym z profesjonalnym sprzętem i stołami do masażu.

- Kreml zaprzecza doniesieniom Centrum Dossier, mówiąc nam, że Putin nie posiada i nie używa wagonu. Niemniej po nieudanym przewrocie Prigożyna, który jako pierwszy od dawna zakwestionował autorytet Putina, ludzie bardziej niż kiedykolwiek interesują się życiem rosyjskiego przywódcy - wskazuje Matthew Chance z CNN.

Wizja Putina rozpieszczanego przez służbę podczas tajnych podróży opancerzonym pociągiem pokazuje, jak bardzo odosobniony stał się rosyjski prezydent. Były autor jego przemówień twierdzi wręcz, że Putin stał się paranoikiem. - Putin przegrywa wojny, ponosi porażki polityczne i traci na popularności. Z drugiej strony przybywa mu wrogów, bo dopuszcza się coraz większych zbrodni. Nie jest w stanie zbudować politycznej twierdzy, więc buduje ją dosłownie z betonu i stali - uważa Abbas Galiamow.

Kreml wie, że Putin dorobił się takiego wizerunku, dlatego próbuje go zmienić. W ostatnich tygodniach prezydent Rosji częściej uczestniczył w wydarzeniach publicznych. W obliczu destabilizacji na Kremlu, porażek w Ukrainie i rozwoju NATO, wydaje się, że pancerny pociąg naprawdę może być ostatnim schronieniem Putina.

Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości

"Podróże z klasą", czyli nowy program Ministerstwa Edukacji Narodowej, to środki na wycieczki szkolne. Muszą być wizyty w muzeach, centrach nauki czy teatrach, ale nie ma listy dopuszczalnych miejsc - jak za czasów ministra Czarnka. Jest jeden problem: z dodatkowym wynagrodzeniem dla nauczycieli na wycieczce.

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

Źródło:
Fakty TVN

Według nieoficjalnych informacji Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska ambasadora RP w USA i z dyplomacji - dowiedział się korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona.

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

Źródło:
tvn24.pl

W Sejmie wybuchł spór o to, kto częściej częściej zakuwał żołnierzy w kajdanki. To po tym, jak premier Donald Tusk w mediach społecznościowych napisał: "W czasie rządów PiS Żandarmeria nakładała zatrzymanym żołnierzom kajdanki ponad 500 razy. Nikt się nie oburzał, nie było sensacyjnych artykułów, nie żądano dymisji Ministra Obrony, prezydent nie zwoływał Rady Bezpieczeństwa". Na wpis postanowił zareagować były szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Zawrzało po wpisie Tuska. Błaszczak odpowiedział

Zawrzało po wpisie Tuska. Błaszczak odpowiedział

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzej kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego z odległych miejsc przeskoczyli partyjne "jedynki" i zdobyli mandaty. To posłowie Michał Dworczyk, Piotr Mueller i Waldemar Buda. Łączy ich to, że są ludźmi byłego premiera Mateusza Morawieckiego. - Morawiecki przykrył ludzi Kaczyńskiego ogromnymi pieniędzmi. Milionami. I Kaczyński się połapał, ale to dopiero w ostatnich dniach. To już było za późno - komentuje Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej. Materiał "Faktów po południu" w TVN24.

"Kaczyński się połapał dopiero w ostatnich dniach". Morawiecki i jego ludzie górą

"Kaczyński się połapał dopiero w ostatnich dniach". Morawiecki i jego ludzie górą

Źródło:
TVN24

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że głównymi założeniami prezydenckiego projektu dotyczącego sił zbrojnych są wprowadzenie systemu kierowania obroną państwa, wprowadzenie stałych planów obrony oraz reforma systemu kierowania i dowodzenia. Odniósł się też do tego, że prezentował ten projekt w Sejmie niemal przy pustej sali. - To zdumiewające i porażające - ocenił.

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest bardzo ogólne pojęcie i moim zdaniem ciut niebezpieczne. Niewątpliwie potrzebujemy odbudowy przemysłu zbrojeniowego. Czy to oznacza, że cała gospodarka powinna funkcjonować na nadzwyczajnych warunkach? Nie wydaje mi się być to uzasadnione - mówił w programie "Fakty po Faktach" Jerzy Hausner, ekonomista, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, były wicepremier i szef resortu pracy, odnosząc się do słów wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza dotyczących przestawienia gospodarki w tryb zagrożenia wojną.

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Źródło:
TVN24

W gigantycznym więzieniu dla kobiet i dzieci w północnej Syrii bez procesu i wyroku przetrzymywane są przez lata żony wojowników tak zwanego Państwa Islamskiego razem z dziećmi. Zamknięte, odizolowane w trudnych warunkach, tylko się radykalizują. Dlatego ich synowie, kiedy skończą 12 lat, są im odbierani i zamykani w innym ośrodku - takim, który ma ich integrować ze społeczeństwem.

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nieco ponad połowa uprawnionych poszła w całej Europie wybrać posłów do europarlamentu. Są oczywiście kraje, które mogą pochwalić się dobrym wynikiem, jak Niemcy - ponad 64 procent czy Dania i Cypr - prawie 60 procent. Nie brak też miejsc jak Chorwacja czy kraje bałtyckie, gdzie głosujących było 20-30 procent. Czemu obywatele tych państw nie byli zainteresowani wyborami, o których od dawna mówiono, że są jednymi z najważniejszych dla przyszłości Wspólnoty?

Niektóre kraje prawie w ogóle nie są zainteresowane wyborami do europarlamentu. Skąd się to bierze?

Niektóre kraje prawie w ogóle nie są zainteresowane wyborami do europarlamentu. Skąd się to bierze?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest nazywana "partią TikToka". W opinii Deutsche Welle AfD skutecznie i strategicznie kierowała swoje komunikaty do najmłodszych wyborców. Nie tylko ta niemiecka partia z sukcesem wykorzystała media społecznościowe. Tak samo zrobił 28-letni Jordan Bardella z francuskiego Zjednoczenia Narodowego, a także 24-letni Fidias Panayiotou, influencer z Cypru.

AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS