Specjalny pociąg Putina. Z zewnątrz wygląda niepozornie, ale w środku są luksusy

Źródło:
CNN

Jest opancerzony, a w wagonach znajduje się między innymi siłownia, turecka łaźnia czy salon kosmetyczny - w takich warunkach po kraju podróżuje Władimir Putin. Do dokumentów, które opisują specjalny pociąg rosyjskiego prezydenta, dotarła stacja CNN.

Dokumenty ujawnione stacji CNN pokazują, jak Władimir Putin porusza się po kraju w wagonach ociekających luksusem. - Putin wie, że otaczają go wrogowie, dlatego chce czuć się bezpieczny, chroniony - mówi Abbas Galiamow, były twórca przemówień rosyjskiego przywódcy.

Z zewnątrz tak zwany pociąg numer jeden wygląda niepozornie, ale to celowy zabieg. Mocno opancerzone wagony zostały pomalowane i przybrudzone, by wyglądały jak przeciętny rosyjski skład osobowy.

Kilka lat temu do pociągu wpuszczono rosyjską telewizję, która nagrała spotkanie w wystawnym wagonie konferencyjnym. Jednak pozostałych około dwadzieścia wagonów pociągu, z których kilka przeszło remont w zeszłym roku, aż do teraz było owiane tajemnicą.

Budową - jak sami to określają - elitarnych wagonów zajmuje się rosyjska firma Zircon Serwis. Specjalizuje się ona w luksusowych projektach dla przedsiębiorstw prywatnych i państwowych, w tym Kremla.

Pośród sterty dokumentów przekazanych niezależnemu rosyjskiemu serwisowi Centrum Dossier jest też list z Zircon Serwis, w którym firma informuje o jazdach testowych zamówionego przez Kreml wagonu do użytku sportowo-zdrowotnego. Na dołączonych do listu zdjęciach widać prywatną siłownię Putina umieszczoną w jednym z wagonów. W ubiegłym roku Kreml zamierzał zmodernizować wagon, wymieniając włoskie przyrządy do ćwiczeń na amerykańskie.

Zobacz też: Publikował zdjęcia pancernego pociągu Putina. Wyjechał z Rosji

Były agent osobistej ochrony Putina, który przed ucieczką z Rosji odpowiadał za instalację sprzętu komunikacyjnego w opancerzonym pociągu, twierdzi, że rosyjski prezydent zaczął częściej korzystać z tej formy transportu przed zeszłoroczną inwazją Rosji na Ukrainę. - Samoloty można w łatwy sposób namierzyć. Pociągów jest za to mnóstwo i dużo trudniej jest je śledzić. To dlatego Putin wybiera pociąg - by nikt nie wiedział, gdzie się znajduje - mówi Gleb Karakulow.

Bogate wnętrze pociągu Putina

Dyskrecja nie oznacza rezygnacji z uwielbianego przez Putina luksusu. Na planach pociągu widać między innymi wagon spa, a w nim łaźnię turecką. Według Centrum Dossier w składzie znajduje się wagon z salonem kosmetycznym z profesjonalnym sprzętem i stołami do masażu.

- Kreml zaprzecza doniesieniom Centrum Dossier, mówiąc nam, że Putin nie posiada i nie używa wagonu. Niemniej po nieudanym przewrocie Prigożyna, który jako pierwszy od dawna zakwestionował autorytet Putina, ludzie bardziej niż kiedykolwiek interesują się życiem rosyjskiego przywódcy - wskazuje Matthew Chance z CNN.

Wizja Putina rozpieszczanego przez służbę podczas tajnych podróży opancerzonym pociągiem pokazuje, jak bardzo odosobniony stał się rosyjski prezydent. Były autor jego przemówień twierdzi wręcz, że Putin stał się paranoikiem. - Putin przegrywa wojny, ponosi porażki polityczne i traci na popularności. Z drugiej strony przybywa mu wrogów, bo dopuszcza się coraz większych zbrodni. Nie jest w stanie zbudować politycznej twierdzy, więc buduje ją dosłownie z betonu i stali - uważa Abbas Galiamow.

Kreml wie, że Putin dorobił się takiego wizerunku, dlatego próbuje go zmienić. W ostatnich tygodniach prezydent Rosji częściej uczestniczył w wydarzeniach publicznych. W obliczu destabilizacji na Kremlu, porażek w Ukrainie i rozwoju NATO, wydaje się, że pancerny pociąg naprawdę może być ostatnim schronieniem Putina.

Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS