Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Wyjątkowo ciepła zima. Klimatolog: od dawna to sygnalizowaliśmy

Te temperatury są szokujące i nie są szokujące - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Krakowie, mówiąc o wyjątkowo ciepłej zimie, jaka jest obecnie. - Nie są szokujące, bo my już od dawna sygnalizowaliśmy to, że emisja ogromnych ilości gazów szklarniowych do atmosfery powoduje, że ta atmosfera robi się cieplejsza - wytłumaczył.

Powstał największy na świecie budynek wykonany przy pomocy drukarki 3D

W sercu Zjednoczonych Emiratów Arabskich oddano do użytku największy budynek świata wykonany za pomocą drukarki 3D. W ciągu najbliższych 10 lat jedna czwarta budynków w Dubaju ma powstawać właśnie w ten sposób. Inżynierowie przekonują, że druk 3D to przyszłość branży budowlanej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Kontrowersyjny eksperyment z Korei Południowej. "Człowiek zawsze chciał być jak Bóg"

- Wiadomo, że to nas szokuje. Przekraczamy te granice poprzez technologię cały czas - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS psycholog i socjolog dr Joanna Heidtman komentując wykorzystanie wirtualne rzeczywistości do ponownego "spotykania" się ze zmarłymi. - Człowiek zawsze chciał być jak Bóg, czyli nieśmiertelny - stwierdził z kolei teolog Jarosław Makowski.

"To co uczyniło mnie wrogiem w ich oczach to mówienie o wolności"

Mówią, że jestem wrogiem państwa. To dla mnie bardzo smutne, bo to co uczyniło mnie wrogiem w ich oczach, to mówienie o wolności, o demokracji, o wolności słowa i prawach człowieka i o tym co dobre - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Enes Kanter, zawodnik NBA, który uznawany jest za najgłośniejszego krytyka obecnych władz Turcji. Z tego powodu Kanter jest regularnie prześladowany. - Jakieś 3-4 lata temu podróżowałem z zespołem. Byłem w Dżakarcie. Tam po raz pierwszy wzięli mnie za cel i próbowali mnie porwać - wspomina zawodnik NBA. Bliscy i rodzina Kantera zostali zmuszeni do tego, by publicznie się go wyrzec. - Obecnie nawet proste komunikowanie się z moją rodziną jest bardzo utrudnione. Służby podsłuchują wszystkie ich rozmowy telefoniczne, sprawdzają numery IP, śledzą każdy ruch mojej rodziny - dodaje Enes.

Prawda stojąca za "wyzwaniem miotły". NASA wyjaśnia

W ciągu ostatnich kilku dni w mediach społecznościowych pojawiły się nagrania, których autorzy pokazywali miotły, stojące prosto na włosiu. Co w tym ciekawego? Nie tylko to, że miotły potrafią tak stać. Ale i to, że w internetowe wyzwanie włączyła się NASA, która przy okazji wytłumaczyła opinii publicznej kilka faktów na temat podstaw fizyki. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"W wywiadzie nie ma przyjaciół"

- Myślę, że żadna ze służb wywiadowych, która taką możliwość by miała, nie zrezygnowałaby z tego - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu, mówiąc o współpracy między CIA a szwajcarską firmą Crypto. Zauważył jednak, że tego typu współpraca niesie ze sobą ryzyka. - W wywiadzie nie ma przyjaciół - podkreślił.

"Nie może obowiązywać nieskodyfikowane prawo, że silniejszy ma zawsze rację"

- Kierujący, który dojeżdża do wyznaczonego przejścia dla pieszych, ma obowiązek zachowania ostrożności - przypomniał w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Konkolewski, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego, komentując fakt, że w 2019 roku w Helsinkach nie zginął żaden pieszy. - Nie może obowiązywać nieskodyfikowane prawo, że silniejszy ma zawsze rację - dodał.

"Jeśli chińska gospodarka ucierpi, to odczuje to cały świat"

Chiński koronawirus jest zagrożeniem nie tylko dla zdrowia i życia, ale i dla gospodarki. Zamknięte z powodu epidemii firmy i fabryki wznawiają działalność dość powoli i eksperci nie są w stanie dokładnie przewidzieć, jak to wszystko odbije się na chińskiej kondycji finansowej. - Jeśli chińska gospodarka ucierpi, to odczuje to cały świat - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Witold Orłowski, główny doradca finansowy PWC. - Już w wielu dziedzinach Chiny są ważnym, kluczowym graczem - dodał profesor Marcin Jacoby, sinolog z uniwersytetu SWPS.

"Od dawna nie widziałem tylu pozytywnych komentarzy o gali oskarowej"

- Został nagrodzony film, który ma napisy, co dla Amerykanów jest sygnałem problematycznym - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS krytyczka filmowa Kaja Klimek, komentując 92. galę oskarową, na której po raz pierwszy w historii statuetkę w kategorii "Najlepszy film" zdobyła produkcja nieanglojęzyczna. - Fajnie, że akademia (Amerykańska Akademia Filmowa - przyp. red.) otwiera się na świat - ocenił Łukasz Muszyński, sekretarz redakcji portalu Filmweb i drugi gość programu. - Od dawna nie widziałem na Facebooku tylu pozytywnych komentarzy o gali oskarowej - dodał.

"To jeden z najlepszych polskich filmów od lat"

- Myślę, że to jeden z najlepszych polskich filmów od lat, ale na tym polegają Oscary, że filmy trafiają na konkretnych przeciwników, w konkretnym roku - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS krytyk filmowy Kamil Śmiałkowski. W ten sposób ocenił szanse filmu "Boże Ciało" Jana Komasy na otrzymanie Oscara. - Jest to wspaniały film, natomiast w tej kategorii mamy do czynienia ze światową czołówką - zauważyła dziennikarka filmowa Ola Salwa.

"Ta część świata jest permanentnie nękana przez kolejne epidemie"

- Ta część świata jest permanentnie nękana przez kolejne epidemie od grypy Hongkong, przez SARS, MERS i obecnie przez wirus z Wuhanu. Tych epidemii przez które oni przeszli, w których była wysoka śmiertelność, jest niemało przez ostatnie kilkadziesiąt lat. To wytworzyło u nich pewne zachowania bezpieczeństwa - mówił w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS doktor Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej. Odniósł się w ten sposób do skali paniki jaką wywołało wystąpienie koronawirusa. - Tym, co też powoduje lęk i może się przyczynić do zachowań agresywnych, jest brak informacji - dodała Maria Rotkiel, psycholog i psychoterapeuta.

"Iowa to jest taka trampolina, która może odbić do dalszych sukcesów"

To jest zabawa, to nie ma żadnego znaczenia. Zacznie się dopiero za kilka tygodni w większych stanach - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Zbigniew Lewicki, amerykanistyka z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Profesor odniósł się w ten sposób do przeprowadzonych przez Partię Demokratyczną prawyborów w amerykańskim stanie Iowa. Innego zdania był drugi gość programu - doktor Łukasz Pawłowski z "Kultury Liberalnej". - Iowa to jest taka trampolina, która może odbić do dalszych sukcesów. Tylko trzeba mieć kampanię i pieniądze - mówił.

"Pragmatyczne rozstrzygnięcie interesów francuskich i polskich"

Prezydent wyraźnie postawił na to, żeby znaleźć pragmatyczne rozstrzygnięcie interesów francuskich i polskich we wspólnym działaniu - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Andrzej Byrt, były ambasador RP w Niemczech i we Francji - To była klastyczna próba resetu. Dobrze przemyślana i dobrze przygotowana, co było widać po doborze argumentów i symbolicznej wypowiedzi prezydenta we wtorek w Krakowie - dodał Byrt. Odniósł się w ten sposób do wizyty Emanuela Macrona w Polsce. Drugi gość programu zwrócił szczególną uwagę na kwestię przygotowania do samej wizyty i pracę jaką wykonał sztab Macrona. - Nie ma co ukrywać, że francuska dyplomacja jest jedną z najlepszych na świecie - powiedział profesor Arkadiusz Stempin z Uniwersytetu we Fryburgu i z Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie.

Wszedł do sklepu i zaatakował trzy osoby. 20-letni napastnik niedawno wyszedł z więzienia

Tak zwane Państwo Islamskie przyznało się do zamachu, do którego doszło w niedzielę w Londynie. Jego sprawcą był 20-letni Sudesh Aman, który tydzień wcześniej wyszedł z więzienia. Mężczyzna skazany był za przestępstwa związane z terroryzmem, między innymi za rozpowszechnianie publikacji wzywających do dżihadu. Skazano go na ponad trzy lata więzienia, ale wyszedł po niecałych dwóch. Od chwili opuszczenia więzienia był pod obserwacją służb, którym nie udało się zapobiec zamachowi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Moim zdaniem cywilizowane państwa są bezradne"

- Więcej przestępstw z nienawiści popełnia się w Wielkiej Brytanii niż w Stanach Zjednoczonych - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Niemczyk, ekspert do spraw bezpieczeństwa i były dyrektor Biura Analiz i Informacji UOP. - Moim zdaniem cywilizowane państwa są bezradne - dodał mecenas Zbigniew Roman, adwokat. Goście pytani byli o zamach w Londynie, którego sprawcą był 20-letni Sudesh Aman, który tydzień wcześniej wyszedł z więzienia.

"Obecny obóz władzy zachowuje się w wielu wypadkach kompletnie nieracjonalnie"

Im słabsza integracja, im słabsza Europa, tym słabsze miejsce Polski w świecie - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Bronisław Komorowski. Były prezydent odniósł się w ten sposób do sytuacji po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz do obecnej sytuacji politycznej w Polsce związanej ze zmianami w wymiarze sprawiedliwości. - Obecny obóz władzy zachowuje się w wielu wypadkach kompletnie nieracjonalnie - ocenił Komorowski.

Gorąca dyskusja po nominowaniu Romana Polańskiego do Cezarów

Najnowszy film Romana Polańskiego "Oficer i Szpieg" otrzymał najwięcej, bo aż 12 nominacji Francuskiej Akademii Filmowej, która przyznaje Cezary. Decyzję Akademii skrytykowała francuska sekretarz stanu, uznając, że francuskie kino nie dokończyło rewolucji w sprawie przemocy seksualnej. Przedstawiciele Akademii już odpowiedzieli, że do nich należy ocena filmów, a nie moralności. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

20 tysięcy żołnierzy z USA będzie ćwiczyło w Europie. Największa operacja od 25 lat

Aż 20 tysięcy żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych zostanie w 2020 roku przerzuconych na ćwiczenia w Europie, w tym również do Polski. Będzie to największa tego typu operacja od 25 lat. Ćwiczenia są zaplanowane na kwiecień i maj, ale - głównie ze względu na skalę przedsięwzięcia - pierwsze transporty mają dotrzeć do Europy już w lutym, a ostatni żołnierze wrócą do domów w USA dopiero w lipcu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Wszyscy starają się współpracować i pomagać rządowi Chin"

Metamorfoza, jak zaszła wśród władzy w Chinach jest spektakularna - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Magdalena Rybicka, zastępca dyrektora Instytutu Badań Azjatyckich Akademii Finansów i Biznesu Vistula, nawiązując do epidemii SARS sprzed 17 lat. - Wszyscy starają się razem współpracować i pomagać rządowi Chin, żeby tę epidemię opanować - dodała doktor Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.

"Nie zawsze można wyłapać wszystkich chorych"

- Z takim wirusem trudniej jest walczyć, bo nie zawsze można wyłapać wszystkich chorych - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny. Rozmówcy wypowiadali się na temat chińskiego koronawirusa, który rozprzestrzenia się po świecie. Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, zaapelował, żeby unikać podróży do miejsc, w których występuje największe zagrożenie związane z wirusem.

"Nie znamy jeszcze prawdziwej skali zagrożenia"

- Nie ma zakazu podróży na świecie, poza tym rejonem, gdzie ten koronawirus występuje najczęściej. Natomiast należy monitorować to co się dzieje. Jednym z objawów zarażenia jest wysoka gorączka, dlatego w tym momencie wykorzystanie kamer termowizyjnych na lotniskach pozwoli na szybką identyfikację osób, które potencjalnie mogą przenosić tego wirusa pomiędzy krajami i między kontynentami - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. dr. hab Krzysztof Pyrć wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagielońskiego. Odniósł się w ten sposób do zaostrzonych środków bezpieczeństwa wprowadzanych na lotniskach w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem - Nie ma czegoś takiego jak bezpieczna wyspa, natomiast trzeba pamiętać, że my tak naprawdę nie znamy prawdziwej skali zagrożenia. Nie można mówić, że to będzie pandemia stulecia - dodał Pyrć.

"Pamięć Holokaustu nie umrze"

- Nie ma miejsca na strach, u nas ocalonych, ten strach istnieje w genach, bo tego nie można wymazać. Jak podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda "pamięć Holokaustu nie umrze", u nas ten strach nie umrze - on umrze z nami - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Szewach Weiss były ambasador Izraela w Polsce. W tych słowach odniósł się do 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. - Trzeba dać młodym ludziom trochę pokoju, poczucia nadziei i tolerancji - dodał Weiss.

Leczenie choroby Parkinsona? "Myślę, że to jest kwestia tego roku"

- Nie wiemy, jaki czynnik prowadzi do degeneracji istoty czarnej śródmózgowia - przyznał w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Mirosław Ząbek ze Szpitala Bródnowskiego, mówiąc o chorobie Parkinsona. Obecnie choroba ta jest nieuleczalna. - Przyszłość to będzie terapia genowa. Ona już w zasadzie jest na progu do zastosowania. Myślę, że to jest kwestia tego roku - wytłumaczył prof. Ząbek.

Co z zakazem wykorzystywania zwierząt w cyrkach? "Wciąż są osoby, którym jest wszystko jedno"

- Patrzyłam na to, jak niedźwiedź pierwszy raz wychodzi do lasu, jak pierwszy raz je arbuza, jak pierwszy raz kąpie się we własnym basenie, i to rzeczywiście było wzruszające - wyznała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Anna Plaszczyk z Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!, mówiąc o interwencji w jednym z cyrków. - Wciąż ten zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach nie jest na tyle ważny, by Sejm się nim zajął, co nas bardzo smuci - powiedziała. - Wciąż są osoby, którym jest wszystko jedno, co się z tym zwierzętami dzieje - dodała.

Na 50. Światowym Forum Ekonomicznym w Davos wiele o klimacie

W Davos rozpoczęło się 50. Światowe Forum Ekonomiczne. Do Szwajcarii przyjechało 53 szefów państw i rządów, a wśród nich prezydent USA Donald Trump, kanclerz Niemiec Angela Merkel, czy brytyjski następca tronu książę Karol. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda. Tegoroczne forum w Davos to nie tylko politycy i biznesmeni. "Głos młodych ludzi nie jest, a powinien być w centrum rozmowy" - uważa szwedzka aktywistka Greta Thunberg, która wystąpiła we wtorek w Davos. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.