Parada Równości w Warszawie. Komentarze zagranicznych mediów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Marsz Równości w Warszawie. Zagraniczne komentarze. "Krótka chwila wolności i akceptacji"
Marsz Równości w Warszawie. Zagraniczne komentarze. "Krótka chwila wolności i akceptacji"
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Parada Równości w Warszawie. Komentarze zagranicznych mediówJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Na sobotniej Paradzie Równości w Warszawie zjawili się między innymi ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce czy mer Paryża. Międzynarodowe media mówią o imprezie pełnej radości i spokoju, ale nie zapominają o szerszym kontekście, że codzienne życie osób LGBTQ w Polsce nie jest ani radosne, ani spokojne. 

Sobotnia warszawska Parada Równości była szeroko komentowana w zagranicznych mediach. W trakcie relacji zwracana była jednak uwaga na fakt, że Polska staje się coraz mniej przyjaznym krajem dla osób LGBTQ+, który w Unii Europejskiej wypada najgorzej. - Świętowana co roku od 22 lat warszawska Parada Równości to krótka chwila wolności i akceptacji dla społeczności LGBT+ w coraz bardziej konserwatywnej Polsce - przekazała telewizja Le Monde.

Aspekt polityczny obecny był w wielu zagranicznych przekazach. Portal La Voix du Nord zwrócił uwagę, że w Polsce zbliżają się wybory parlamentarne, a rządząca prawica, która broni tradycyjnego modelu rodziny, zabiega o nowy mandat. Obszerny artykuł na temat wydarzeń z soboty można przeczytać na portalu BBC, gdzie już w nagłówku podkreślono, że na ulice stolicy Polski wyszło tysiące osób, aby bronić praw osób LGBT przed nadchodzącymi wyborami. "Prawicowy rząd, który stara się o reelekcję, w poprzednich kampaniach koncentrował się na przeciwstawianiu się temu, co nazywa 'ideologią LGBT'(...) Ale prezydent Warszawy obiecał, że społeczność LGBTQ 'zawsze będzie bezpieczna'" - brzmi fragment tekstu na portalu BBC.

O atmosferze nagonki i obawach mniejszości, że ta się wkrótce nasili, pisze też niemiecki liberalno-konserwatywny "Frankfurter Allgemeine Zeitung". "Polska jest często krytykowana za dyskryminację mniejszości seksualnych. Prawicowa partia rządząca PiS regularnie potępia rzekomą 'ideologię LGBTQ', która jest sprzeczna z polskimi tradycjami i wartościami" - można przeczytać na stronie gazety.

Tygodnik "Der Spiegel" z kolei przytacza depeszę agencji AFP. "Michał Niepielski, wieloletni uczestnik Parady Równości w stolicy Polski, widzi rosnącą tolerancję w społeczeństwie. Jednocześnie jednak obawia się, że PiS będzie dalej wzmagał wrogą retorykę 'w celu mobilizacji wyborców'" - brzmi jej fragment.

Parada Równości przeszła ulicami Warszawy. "Widzimy, że społeczeństwo polskie staje się coraz bardziej tolerancyjne" 
Parada Równości przeszła ulicami Warszawy. "Widzimy, że społeczeństwo polskie staje się coraz bardziej tolerancyjne" Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Reakcje za oceanem

Za oceanem dużą uwagę mediów zwróciła obecność na Paradzie Równości amerykańskiego ambasadora w Polsce. "Udział amerykańskiego ambasadora to jasny komunikat do rządu Polski i ważnego członka NATO na wschodniej flance Sojuszu, gdzie Stany Zjednoczone zwiększyły swoją obecność wojskową od czasu ubiegłorocznej pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę" - brzmi fragment komunikatu agencji AP.

Obecność amerykańskiego ambasadora została także dostrzeżona przez telewizję ABC News. "'Ameryka wspiera równość' - powiedział ambasador Mark Brzeziński, maszerując z ponad 30 innymi członkami placówki i przedstawicielami ambasad Kanady, Austrii i innych krajów zachodnich" - brzmi fragment opublikowanego w portalu ABC News tekstu.

Pozdrowienia z Paryża

Europejskie media podkreśliły, że w Paradzie, obok prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, maszerowała też mer Paryża. W swoich mediach społecznościowych dziękowała za zaproszenie i gościnę. "Dziękuję wszystkim Polkom i wszystkim Polakom za tak serdecznie przyjęcie i do zobaczenia w Paryżu" - napisała Anne Hidalgo.

Autorka/Autor:Justyna Zuber

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda nie wyklucza, że był inwigilowany Pegasusem, ale jednocześnie przyznaje, że nie zastanawiał się nad tym. Z kolei sędzia Igor Tuleya nie wyklucza, że dał zgodę na użycie Pegasusa, nie wiedząc, że to Pegasus, bo służby prosiły sądy o zgody na działania operacyjne, nie informując, co potrafi to oprogramowanie. Pegasus to narzędzie, które może przejąć kontrolę nad całym urządzeniem i zdobyć wszystkie dane.

Andrzej Duda nie wie, czy był inwigilowany Pegasusem, ale też nie "szukał odpowiedzi"

Andrzej Duda nie wie, czy był inwigilowany Pegasusem, ale też nie "szukał odpowiedzi"

Źródło:
Fakty TVN

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z rokiem 2021.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Rosja rzeczywiście jest bardziej autorytarna niż za schyłkowego Związku Radzieckiego - ocenił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN. - Z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju, ale stworzyli sobie system, w którym nie mogą polityki swojego kraju zmienić - powiedział.

Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju

Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją - chorobą, która staje się największym problemem zdrowotnym na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję cierpi ponad 1,5 miliona osób, a nieleczona może doprowadzić do tragicznych skutków. O swoich trudnych doświadczeniach i o tym, jak wygląda życie z depresją, opowiedziały bohaterki materiału "Faktów po Południu" TVN24.

Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Każda ze stron musi dbać o swoją opinię publiczną i o swoich obywateli, tak że nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Truszczyński, dyplomata i były wiceszef MSZ, komentując wizytę ukraińskiego premiera na granicy i brak spotkania z przedstawicielami strony polskiej. - Nie myślę, żeby Ukraińcy liczyli tutaj na taką szybką i taką "w biegu" odpowiedź strony polskiej. Strona polska prawidłowo odpowiedziała - stwierdził profesor Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych, wykładowca SGH.

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

Źródło:
TVN24

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS