Parada Równości w Warszawie. Komentarze zagranicznych mediów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Marsz Równości w Warszawie. Zagraniczne komentarze. "Krótka chwila wolności i akceptacji"
Marsz Równości w Warszawie. Zagraniczne komentarze. "Krótka chwila wolności i akceptacji"
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Parada Równości w Warszawie. Komentarze zagranicznych mediówJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Na sobotniej Paradzie Równości w Warszawie zjawili się między innymi ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce czy mer Paryża. Międzynarodowe media mówią o imprezie pełnej radości i spokoju, ale nie zapominają o szerszym kontekście, że codzienne życie osób LGBTQ w Polsce nie jest ani radosne, ani spokojne. 

Sobotnia warszawska Parada Równości była szeroko komentowana w zagranicznych mediach. W trakcie relacji zwracana była jednak uwaga na fakt, że Polska staje się coraz mniej przyjaznym krajem dla osób LGBTQ+, który w Unii Europejskiej wypada najgorzej. - Świętowana co roku od 22 lat warszawska Parada Równości to krótka chwila wolności i akceptacji dla społeczności LGBT+ w coraz bardziej konserwatywnej Polsce - przekazała telewizja Le Monde.

Aspekt polityczny obecny był w wielu zagranicznych przekazach. Portal La Voix du Nord zwrócił uwagę, że w Polsce zbliżają się wybory parlamentarne, a rządząca prawica, która broni tradycyjnego modelu rodziny, zabiega o nowy mandat. Obszerny artykuł na temat wydarzeń z soboty można przeczytać na portalu BBC, gdzie już w nagłówku podkreślono, że na ulice stolicy Polski wyszło tysiące osób, aby bronić praw osób LGBT przed nadchodzącymi wyborami. "Prawicowy rząd, który stara się o reelekcję, w poprzednich kampaniach koncentrował się na przeciwstawianiu się temu, co nazywa 'ideologią LGBT'(...) Ale prezydent Warszawy obiecał, że społeczność LGBTQ 'zawsze będzie bezpieczna'" - brzmi fragment tekstu na portalu BBC.

O atmosferze nagonki i obawach mniejszości, że ta się wkrótce nasili, pisze też niemiecki liberalno-konserwatywny "Frankfurter Allgemeine Zeitung". "Polska jest często krytykowana za dyskryminację mniejszości seksualnych. Prawicowa partia rządząca PiS regularnie potępia rzekomą 'ideologię LGBTQ', która jest sprzeczna z polskimi tradycjami i wartościami" - można przeczytać na stronie gazety.

Tygodnik "Der Spiegel" z kolei przytacza depeszę agencji AFP. "Michał Niepielski, wieloletni uczestnik Parady Równości w stolicy Polski, widzi rosnącą tolerancję w społeczeństwie. Jednocześnie jednak obawia się, że PiS będzie dalej wzmagał wrogą retorykę 'w celu mobilizacji wyborców'" - brzmi jej fragment.

Parada Równości przeszła ulicami Warszawy. "Widzimy, że społeczeństwo polskie staje się coraz bardziej tolerancyjne" 
Parada Równości przeszła ulicami Warszawy. "Widzimy, że społeczeństwo polskie staje się coraz bardziej tolerancyjne" Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Reakcje za oceanem

Za oceanem dużą uwagę mediów zwróciła obecność na Paradzie Równości amerykańskiego ambasadora w Polsce. "Udział amerykańskiego ambasadora to jasny komunikat do rządu Polski i ważnego członka NATO na wschodniej flance Sojuszu, gdzie Stany Zjednoczone zwiększyły swoją obecność wojskową od czasu ubiegłorocznej pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę" - brzmi fragment komunikatu agencji AP.

Obecność amerykańskiego ambasadora została także dostrzeżona przez telewizję ABC News. "'Ameryka wspiera równość' - powiedział ambasador Mark Brzeziński, maszerując z ponad 30 innymi członkami placówki i przedstawicielami ambasad Kanady, Austrii i innych krajów zachodnich" - brzmi fragment opublikowanego w portalu ABC News tekstu.

Pozdrowienia z Paryża

Europejskie media podkreśliły, że w Paradzie, obok prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, maszerowała też mer Paryża. W swoich mediach społecznościowych dziękowała za zaproszenie i gościnę. "Dziękuję wszystkim Polkom i wszystkim Polakom za tak serdecznie przyjęcie i do zobaczenia w Paryżu" - napisała Anne Hidalgo.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS