Parada Równości w Warszawie. Komentarze zagranicznych mediów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Marsz Równości w Warszawie. Zagraniczne komentarze. "Krótka chwila wolności i akceptacji"
Marsz Równości w Warszawie. Zagraniczne komentarze. "Krótka chwila wolności i akceptacji"
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Parada Równości w Warszawie. Komentarze zagranicznych mediówJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Na sobotniej Paradzie Równości w Warszawie zjawili się między innymi ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce czy mer Paryża. Międzynarodowe media mówią o imprezie pełnej radości i spokoju, ale nie zapominają o szerszym kontekście, że codzienne życie osób LGBTQ w Polsce nie jest ani radosne, ani spokojne. 

Sobotnia warszawska Parada Równości była szeroko komentowana w zagranicznych mediach. W trakcie relacji zwracana była jednak uwaga na fakt, że Polska staje się coraz mniej przyjaznym krajem dla osób LGBTQ+, który w Unii Europejskiej wypada najgorzej. - Świętowana co roku od 22 lat warszawska Parada Równości to krótka chwila wolności i akceptacji dla społeczności LGBT+ w coraz bardziej konserwatywnej Polsce - przekazała telewizja Le Monde.

Aspekt polityczny obecny był w wielu zagranicznych przekazach. Portal La Voix du Nord zwrócił uwagę, że w Polsce zbliżają się wybory parlamentarne, a rządząca prawica, która broni tradycyjnego modelu rodziny, zabiega o nowy mandat. Obszerny artykuł na temat wydarzeń z soboty można przeczytać na portalu BBC, gdzie już w nagłówku podkreślono, że na ulice stolicy Polski wyszło tysiące osób, aby bronić praw osób LGBT przed nadchodzącymi wyborami. "Prawicowy rząd, który stara się o reelekcję, w poprzednich kampaniach koncentrował się na przeciwstawianiu się temu, co nazywa 'ideologią LGBT'(...) Ale prezydent Warszawy obiecał, że społeczność LGBTQ 'zawsze będzie bezpieczna'" - brzmi fragment tekstu na portalu BBC.

O atmosferze nagonki i obawach mniejszości, że ta się wkrótce nasili, pisze też niemiecki liberalno-konserwatywny "Frankfurter Allgemeine Zeitung". "Polska jest często krytykowana za dyskryminację mniejszości seksualnych. Prawicowa partia rządząca PiS regularnie potępia rzekomą 'ideologię LGBTQ', która jest sprzeczna z polskimi tradycjami i wartościami" - można przeczytać na stronie gazety.

Tygodnik "Der Spiegel" z kolei przytacza depeszę agencji AFP. "Michał Niepielski, wieloletni uczestnik Parady Równości w stolicy Polski, widzi rosnącą tolerancję w społeczeństwie. Jednocześnie jednak obawia się, że PiS będzie dalej wzmagał wrogą retorykę 'w celu mobilizacji wyborców'" - brzmi jej fragment.

Parada Równości przeszła ulicami Warszawy. "Widzimy, że społeczeństwo polskie staje się coraz bardziej tolerancyjne" 
Parada Równości przeszła ulicami Warszawy. "Widzimy, że społeczeństwo polskie staje się coraz bardziej tolerancyjne" Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Reakcje za oceanem

Za oceanem dużą uwagę mediów zwróciła obecność na Paradzie Równości amerykańskiego ambasadora w Polsce. "Udział amerykańskiego ambasadora to jasny komunikat do rządu Polski i ważnego członka NATO na wschodniej flance Sojuszu, gdzie Stany Zjednoczone zwiększyły swoją obecność wojskową od czasu ubiegłorocznej pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę" - brzmi fragment komunikatu agencji AP.

Obecność amerykańskiego ambasadora została także dostrzeżona przez telewizję ABC News. "'Ameryka wspiera równość' - powiedział ambasador Mark Brzeziński, maszerując z ponad 30 innymi członkami placówki i przedstawicielami ambasad Kanady, Austrii i innych krajów zachodnich" - brzmi fragment opublikowanego w portalu ABC News tekstu.

Pozdrowienia z Paryża

Europejskie media podkreśliły, że w Paradzie, obok prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, maszerowała też mer Paryża. W swoich mediach społecznościowych dziękowała za zaproszenie i gościnę. "Dziękuję wszystkim Polkom i wszystkim Polakom za tak serdecznie przyjęcie i do zobaczenia w Paryżu" - napisała Anne Hidalgo.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN