Parada Równości w Warszawie. Komentarze zagranicznych mediów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Marsz Równości w Warszawie. Zagraniczne komentarze. "Krótka chwila wolności i akceptacji"
Marsz Równości w Warszawie. Zagraniczne komentarze. "Krótka chwila wolności i akceptacji"
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Parada Równości w Warszawie. Komentarze zagranicznych mediówJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Na sobotniej Paradzie Równości w Warszawie zjawili się między innymi ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce czy mer Paryża. Międzynarodowe media mówią o imprezie pełnej radości i spokoju, ale nie zapominają o szerszym kontekście, że codzienne życie osób LGBTQ w Polsce nie jest ani radosne, ani spokojne. 

Sobotnia warszawska Parada Równości była szeroko komentowana w zagranicznych mediach. W trakcie relacji zwracana była jednak uwaga na fakt, że Polska staje się coraz mniej przyjaznym krajem dla osób LGBTQ+, który w Unii Europejskiej wypada najgorzej. - Świętowana co roku od 22 lat warszawska Parada Równości to krótka chwila wolności i akceptacji dla społeczności LGBT+ w coraz bardziej konserwatywnej Polsce - przekazała telewizja Le Monde.

Aspekt polityczny obecny był w wielu zagranicznych przekazach. Portal La Voix du Nord zwrócił uwagę, że w Polsce zbliżają się wybory parlamentarne, a rządząca prawica, która broni tradycyjnego modelu rodziny, zabiega o nowy mandat. Obszerny artykuł na temat wydarzeń z soboty można przeczytać na portalu BBC, gdzie już w nagłówku podkreślono, że na ulice stolicy Polski wyszło tysiące osób, aby bronić praw osób LGBT przed nadchodzącymi wyborami. "Prawicowy rząd, który stara się o reelekcję, w poprzednich kampaniach koncentrował się na przeciwstawianiu się temu, co nazywa 'ideologią LGBT'(...) Ale prezydent Warszawy obiecał, że społeczność LGBTQ 'zawsze będzie bezpieczna'" - brzmi fragment tekstu na portalu BBC.

O atmosferze nagonki i obawach mniejszości, że ta się wkrótce nasili, pisze też niemiecki liberalno-konserwatywny "Frankfurter Allgemeine Zeitung". "Polska jest często krytykowana za dyskryminację mniejszości seksualnych. Prawicowa partia rządząca PiS regularnie potępia rzekomą 'ideologię LGBTQ', która jest sprzeczna z polskimi tradycjami i wartościami" - można przeczytać na stronie gazety.

Tygodnik "Der Spiegel" z kolei przytacza depeszę agencji AFP. "Michał Niepielski, wieloletni uczestnik Parady Równości w stolicy Polski, widzi rosnącą tolerancję w społeczeństwie. Jednocześnie jednak obawia się, że PiS będzie dalej wzmagał wrogą retorykę 'w celu mobilizacji wyborców'" - brzmi jej fragment.

Parada Równości przeszła ulicami Warszawy. "Widzimy, że społeczeństwo polskie staje się coraz bardziej tolerancyjne" 
Parada Równości przeszła ulicami Warszawy. "Widzimy, że społeczeństwo polskie staje się coraz bardziej tolerancyjne" Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Reakcje za oceanem

Za oceanem dużą uwagę mediów zwróciła obecność na Paradzie Równości amerykańskiego ambasadora w Polsce. "Udział amerykańskiego ambasadora to jasny komunikat do rządu Polski i ważnego członka NATO na wschodniej flance Sojuszu, gdzie Stany Zjednoczone zwiększyły swoją obecność wojskową od czasu ubiegłorocznej pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę" - brzmi fragment komunikatu agencji AP.

Obecność amerykańskiego ambasadora została także dostrzeżona przez telewizję ABC News. "'Ameryka wspiera równość' - powiedział ambasador Mark Brzeziński, maszerując z ponad 30 innymi członkami placówki i przedstawicielami ambasad Kanady, Austrii i innych krajów zachodnich" - brzmi fragment opublikowanego w portalu ABC News tekstu.

Pozdrowienia z Paryża

Europejskie media podkreśliły, że w Paradzie, obok prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, maszerowała też mer Paryża. W swoich mediach społecznościowych dziękowała za zaproszenie i gościnę. "Dziękuję wszystkim Polkom i wszystkim Polakom za tak serdecznie przyjęcie i do zobaczenia w Paryżu" - napisała Anne Hidalgo.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS