Kryzys migracyjny nasila się. Na świecie jest rekordowa liczba uchodźców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Uchodźcy, uciekając przed śmiercią, często giną lub stają się ofiarami przestępstw. Na świecie pod koniec 2022 roku było ponad 100 milionów uchodźców. To trzy razy więcej niż populacja Polski. 20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy. 

Uniwersalne pojęcia, których używamy na co dzień, w języku uchodźców mają zupełnie inny kształt. Dom to namiot, plac zabaw to klepisko. Kuchnia czasami to miednica z bajorem. Uchodźcy są ubrani w nieswoje ubrania. Jedzą posiłki, których nie wybrali. Mieszkają nie tam, gdzie by chcieli. Żyją nie tak, jak marzyli. Przez chwilę świat znów zainteresował się ich losem. Katastrofa łodzi u wybrzeży Grecji, na pokładzie której mogło się znajdować nawet 750 osób, przypomniała nam o niekończącym się strumieniu ludzi, którzy są zmuszeni uciekać ze swoich ojczyzn. - Szukam mojego brata. Nazywa się Abdo Al Sayed. Próbuję się gdzieś dodzwonić, żeby pomogli mi go znaleźć - mówi Mohamed El Sayed.

20 czerwca przypada ustanowiony ponad 20 lat temu Światowy Dzień Uchodźcy, czyli osoby, która jest prześladowana w swoim ojczystym kraju ze względu na rasę, religię, narodowość, światopogląd i dlatego musiała wyjechać. Ze statystyk UNHCR wynika, że nigdy wcześniej nie było na świecie tak wielu uchodźców. Pod koniec 2022 roku ich liczba wyniosła 108 milionów. Ponad połowa z nich pochodzi z zaledwie trzech państw: z Syrii, Ukrainy i Afganistanu. Nigdy wcześniej - w skali całego świata - nie byliśmy tak obojętni wobec ich nieszczęścia. - Obserwujemy coraz większą niechęć, by stosować zapisy Konwencji Genewskich i to nawet wśród państw, które te konwencje podpisały. To przede wszystkim wynika z rosnącego napływu ludzi, ale naszym zdaniem ta niechęć jest motywowana też przez inne czynniki, takie jak wpływ opinii publicznej czy osobista wrogość niektórych polityków - tłumaczy Filippo Grandi, Wysoki Komisarz ONZ do Spraw Uchodźców.

Wielu uchodźców to pozbawieni dokumentów i tożsamości bezpaństwowcy. Większość ma za sobą traumy, które trudno sobie wyobrazić. W przypadku afgańskich kobiet, które zostały przez talibów pozbawione wszelkich praw, ONZ mówi o apartheidzie płciowym. - Poważna, systematyczna, zinstytucjonalizowana dyskryminacja kobiet i dziewczynek znajduje się w centrum ideologii talibów. Rodzi to obawy, że mamy do czynienia z apartheidem płciowym, ze zbrodnią przeciwko ludzkości ze względu na płeć - wyjaśnia Richard Bennett, specjalny sprawozdawca ONZ do spraw Afganistanu.

Brzezinski: Potrzeby uchodźców pozostają niezwykle duże. Będziemy kontynuować nasze wsparcie dla UkrainyTVN24

Ulotna nadzieja

Tak straumatyzowanym ofiarom przemocy nie wystarczy dach nad głową czy ciepły posiłek, by mogły się usamodzielnić. Niestety, często nawet na tę najbardziej podstawową pomoc brakuje środków. Widać to w Sudanie Południowym, w którym - jak mówi specjalna wysłanniczka CNN Nima Elbagir - rozgrywa się najgorszy kryzys uchodźczy w Afryce. - Nadchodzi pora deszczowa, więc będzie tylko jeszcze gorzej. Wiele osób, z którymi tutaj rozmawiamy, mówi, że czują się upokorzone, bo świat jasno daje im do zrozumienia, że po prostu nie są warci tego, żeby im pomagać. Dopóki nie dotrze tu znacząca pomoc, nie sposób się z tym nie zgodzić - tłumaczy Nima Elbagir.

Sami uchodźcy często nie mają już siły skarżyć się na swój los. Nie mają siły tłumaczyć, skąd i przed czym musieli uciekać. Poczucie bezradności udziela się też pomagającym. - Pomoc humanitarna nie rozwiązuje kryzysu, nie kończy wojny czy przemocy. To mogą dokonać wyłącznie działania polityczne. Tutaj, w Syrii, odczuwamy ogromną frustrację, bo wiemy, że nie mamy na nic wpływu. Rozwiązania polityczne są dramatycznie potrzebne, ale nikt ich nie szuka - przekonuje Fabrizio Carboni z Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Uchodźcy uciekają przed prześladowaniami, przemocą, gwałtem, przed wojną i głodem. W ostatnich latach wśród przyczyn ucieczki wymieniają też katastrofę klimatyczną - susze, powodzie i ekstremalne temperatury, które uniemożliwiają przeżycie.

Autorka/Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Możliwe, że 500 lat temu na miastenię cierpiała Mona Lisa. Może podstawowy kłopot to ten, że choroba jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Czasem mijają lata, zanim zacznie się właściwe leczenie. Miastenia to bardzo rzadka choroba, której oblicze w jakiś sposób znają miliardy ludzi na świecie.

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Źródło:
Fakty TVN

Jeśli mówimy o tym, co dzieje się na granicy, to raczej są to dramatyczne historie. Tym razem po raz pierwszy jest to historia miłosna, o ile główny bohater tej opowieści mówił pogranicznikom prawdę. Sprawa wygląda tak - pewien Anglik pokochał w internecie pewną Rosjankę mieszkającą w Petersburgu. Niestety, nie jest to łatwy czas na takie uczucie.

Na piechotę chciał dostać się do swojej ukochanej w Rosji. Wpadł w ręce pograniczników

Na piechotę chciał dostać się do swojej ukochanej w Rosji. Wpadł w ręce pograniczników

Źródło:
Fakty TVN

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ruch prokuratury w sprawie Ryszarda Czarneckiego. Śledczy chcą uchylenia immunitetu, a potem rozliczenia afery dotyczącej tzw. kilometrówki. Według ich ustaleń w latach 2009-2013 eurodeputowany PiS miał przyczynić się do nieprawidłowego dysponowania majątkiem Parlamentu Europejskiego na kwotę ponad dwustu tysięcy euro.

Prokuratura wraca do sprawy "kilometrówki" Ryszarda Czarneckiego. Polityk mówi, że chce oczyścić swoje imię

Prokuratura wraca do sprawy "kilometrówki" Ryszarda Czarneckiego. Polityk mówi, że chce oczyścić swoje imię

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN