Kryzys migracyjny nasila się. Na świecie jest rekordowa liczba uchodźców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Uchodźcy, uciekając przed śmiercią, często giną lub stają się ofiarami przestępstw. Na świecie pod koniec 2022 roku było ponad 100 milionów uchodźców. To trzy razy więcej niż populacja Polski. 20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy. 

Uniwersalne pojęcia, których używamy na co dzień, w języku uchodźców mają zupełnie inny kształt. Dom to namiot, plac zabaw to klepisko. Kuchnia czasami to miednica z bajorem. Uchodźcy są ubrani w nieswoje ubrania. Jedzą posiłki, których nie wybrali. Mieszkają nie tam, gdzie by chcieli. Żyją nie tak, jak marzyli. Przez chwilę świat znów zainteresował się ich losem. Katastrofa łodzi u wybrzeży Grecji, na pokładzie której mogło się znajdować nawet 750 osób, przypomniała nam o niekończącym się strumieniu ludzi, którzy są zmuszeni uciekać ze swoich ojczyzn. - Szukam mojego brata. Nazywa się Abdo Al Sayed. Próbuję się gdzieś dodzwonić, żeby pomogli mi go znaleźć - mówi Mohamed El Sayed.

20 czerwca przypada ustanowiony ponad 20 lat temu Światowy Dzień Uchodźcy, czyli osoby, która jest prześladowana w swoim ojczystym kraju ze względu na rasę, religię, narodowość, światopogląd i dlatego musiała wyjechać. Ze statystyk UNHCR wynika, że nigdy wcześniej nie było na świecie tak wielu uchodźców. Pod koniec 2022 roku ich liczba wyniosła 108 milionów. Ponad połowa z nich pochodzi z zaledwie trzech państw: z Syrii, Ukrainy i Afganistanu. Nigdy wcześniej - w skali całego świata - nie byliśmy tak obojętni wobec ich nieszczęścia. - Obserwujemy coraz większą niechęć, by stosować zapisy Konwencji Genewskich i to nawet wśród państw, które te konwencje podpisały. To przede wszystkim wynika z rosnącego napływu ludzi, ale naszym zdaniem ta niechęć jest motywowana też przez inne czynniki, takie jak wpływ opinii publicznej czy osobista wrogość niektórych polityków - tłumaczy Filippo Grandi, Wysoki Komisarz ONZ do Spraw Uchodźców.

Wielu uchodźców to pozbawieni dokumentów i tożsamości bezpaństwowcy. Większość ma za sobą traumy, które trudno sobie wyobrazić. W przypadku afgańskich kobiet, które zostały przez talibów pozbawione wszelkich praw, ONZ mówi o apartheidzie płciowym. - Poważna, systematyczna, zinstytucjonalizowana dyskryminacja kobiet i dziewczynek znajduje się w centrum ideologii talibów. Rodzi to obawy, że mamy do czynienia z apartheidem płciowym, ze zbrodnią przeciwko ludzkości ze względu na płeć - wyjaśnia Richard Bennett, specjalny sprawozdawca ONZ do spraw Afganistanu.

Brzezinski: Potrzeby uchodźców pozostają niezwykle duże. Będziemy kontynuować nasze wsparcie dla UkrainyTVN24

Ulotna nadzieja

Tak straumatyzowanym ofiarom przemocy nie wystarczy dach nad głową czy ciepły posiłek, by mogły się usamodzielnić. Niestety, często nawet na tę najbardziej podstawową pomoc brakuje środków. Widać to w Sudanie Południowym, w którym - jak mówi specjalna wysłanniczka CNN Nima Elbagir - rozgrywa się najgorszy kryzys uchodźczy w Afryce. - Nadchodzi pora deszczowa, więc będzie tylko jeszcze gorzej. Wiele osób, z którymi tutaj rozmawiamy, mówi, że czują się upokorzone, bo świat jasno daje im do zrozumienia, że po prostu nie są warci tego, żeby im pomagać. Dopóki nie dotrze tu znacząca pomoc, nie sposób się z tym nie zgodzić - tłumaczy Nima Elbagir.

Sami uchodźcy często nie mają już siły skarżyć się na swój los. Nie mają siły tłumaczyć, skąd i przed czym musieli uciekać. Poczucie bezradności udziela się też pomagającym. - Pomoc humanitarna nie rozwiązuje kryzysu, nie kończy wojny czy przemocy. To mogą dokonać wyłącznie działania polityczne. Tutaj, w Syrii, odczuwamy ogromną frustrację, bo wiemy, że nie mamy na nic wpływu. Rozwiązania polityczne są dramatycznie potrzebne, ale nikt ich nie szuka - przekonuje Fabrizio Carboni z Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Uchodźcy uciekają przed prześladowaniami, przemocą, gwałtem, przed wojną i głodem. W ostatnich latach wśród przyczyn ucieczki wymieniają też katastrofę klimatyczną - susze, powodzie i ekstremalne temperatury, które uniemożliwiają przeżycie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Psychologowie, nauczyciele i obrońcy praw dzieci piszą list i wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest edukacja zdrowotna i dlaczego dziecko musi uczyć się reagować na niewłaściwe zachowania oraz je nazywać. A w dyskusji o nowym przedmiocie warto zapytać o to, dlaczego ci, którzy krytykują edukację zdrowotną, najwyraźniej nie znają zapisów jej programu.

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

Źródło:
Fakty TVN

Pieniądze na odbudowę terenów zniszczonych przez powódź jeszcze nie dotarły do wszystkich miejsc, w których są niezbędne. Nie wszystkie samorządy zgłosiły wnioski o środki na remont i wyposażenie zalanych szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło termin składania wniosków o kolejny tydzień, do 6 grudnia. - Środki są zabezpieczone, wystarczy złożyć wniosek - apeluje Magdalena Roguska, Sekretarz Stanu w KPRM.

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest bardzo smutna i niefortunna sytuacja. Wszystkie formalności zostały dopełnione, wszyscy dokładnie wiedzieli, co się dzieje i była zgoda. Następnie została podjęta taka politykierska decyzja - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050). Odniosła się do decyzji przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, który wycofał zgodę na wynajęcie historycznej Sali BHP Szymonowi Hołowni. 

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Źródło:
TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS