Konfederacja puszcza oko do AfD. Pomimo faktu, że niemiecka partia jest antypolska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Politykom polskiej prawicy z Konfederacji, którzy mienią się prawdziwymi patriotami, najwyraźniej nie przeszkadza to, że AfD, druga siła polityczna Niemiec, głosi hasła niezgodne z polską racją stanu. AfD jest nie tylko antyukraińska i proputinowska, ale próbuje też grać kartą antypolską.

29 maja w słowackim parlamencie spotkało się 7 polityków skrajnej prawicy z całej Europy. Wśród nich był prominentny działacz Alternatywy dla Niemiec Steffen Kotré i poseł Konfederacji Grzegorz Braun. - Spotykamy się z przyjaciółmi i współpracownikami z różnych krajów. Tak, różnymi, ale i zjednoczonymi wspólnymi antyglobalistycznymi poglądami - stwierdził Grzegorz Braun.

To nie było pierwsze spotkanie posła Grzegorza Brauna z działaczami Alternatywy dla Niemiec. Na początku maja zaprosił do polskiego Sejmu "młodych przyjaciół z Junge Alternative" - czyli młodzieżówki AfD, którą niemiecki kontrwywiad uznaje za organizację ekstremistyczną. Obecny na spotkaniu w Bratysławie Steffen Kotré z AfD wywołał oburzenie swoim występem w programie czołowego propagandysty Putina - Władimira Sołowjowa - gdzie krytykował dostawy broni dla Ukrainy. AfD spełniłaby największe marzenie Putina - w dokumencie programowym partii, do którego dotarły media, pojawia się postulat likwidacji Unii Europejskiej. - Unia Europejska w obecnym kształcie to nie jest Europa - uważa Steffen Kotré.

Niemieckie służby otwarcie nazywają AfD "tubą propagandową Kremla". Na jej wiecach padają prokremlowskie hasła. - Rosja nie jest dla mnie wrogiem, a naturalnym partnerem - stwierdził Björn Höcke, szef AfD w Turyngii. AfD to - według najnowszych sondaży - druga siła polityczna w Niemczech. Od lat jest otoczona tak zwanym kordonem sanitarnym. Inne ugrupowania izolują ją i piętnują - między innymi za to, że część działaczy wykazuje sympatie neonazistowskie.

AfD to ugrupowanie nie tylko antyimigranckie, antyunijne, ale i antypolskie. Dwa lata temu w Bundestagu jeden z liderów partii - Alexander Gauland - chwalił pakt Ribbentrop-Mołotow i obarczył Polskę winą za wybuch II wojnę światowej. Dwa tygodnie temu współprzewodnicząca partii Alice Weidel użyła w odniesieniu do terenów byłego NRD określenia "Środkowe Niemcy". Według tej logiki - wschodnimi Niemcami miałyby być polskie Ziemie Odzyskane. To nie wprost sformułowane podważanie granicy polsko-niemieckiej. - Skoro Polacy domagają się odszkodowań, to my się będziemy domagali od nich zwrotu terenów, które naszym zdaniem, zdaniem tych wybrańców z kierownictwa Alternatywy dla Niemiec, nigdy polskie nie były i powinny być zwrócone. To pokazuje wyraźnie, że na absurdalny krok z jednej strony następuje reakcja równie albo jeszcze bardziej absurdalna z drugiej strony - alarmuje Andrzej Byrt, były ambasador w Niemczech i Francji.

Radykalne hasła, twardy elektorat. Skąd bierze się popularność Konfederacji?
Radykalne hasła, twardy elektorat. Skąd bierze się popularność Konfederacji?Paweł Płuska/Fakty TVN

AfD sięga po władzę

AfD świętuje, bo po raz pierwszy w historii udało się jej przejąć władzę. Na razie na poziomie jednego z powiatów we wschodnich Niemczech. - Media przedstawiają to jako historyczne osiągnięcie. W rzeczywistości z ramienia AfD został wybrany starosta powiatowy. To dość nieistotne stanowisko, ale faktycznie to pierwszy raz, kiedy osoba z AfD będzie sprawować rządy - mówi Axel Mueller, polityk CDU z Turyngii.

O spotkaniu skrajnej prawicy w Bratysławie rozpisuje się niemiecka prasa. Dziennik "Die Welt" przypomina, że poseł Braun domagał się w 2019 roku kar więzienia dla osób homoseksualnych i uważał, że istnieje spisek Izraela i Ameryki mający na celu przekształcenie Polski w państwo żydowskie. Z kolei główny organizator spotkania w Bratysławie, Słowak Milan Uhrik, jeszcze dwa lat temu był członkiem neonazistowskiej Partii Ludowej Nasza Słowacja, a w jednym z wywiadów powiedział, że "nie może ani pochwalić, ani potępić Holokaustu, bo nie jest historykiem".

- Jako ludzie miłujący pokój odrzucamy wszystkie totalitarne i radykalne ideologie. W tym współczesne agendy: "zieloną", "tęczową" czy "globalistyczną", które próbują przejąć kontrolę nad naszym życiem, naszymi rodzinami, naszymi krajami - podkreślał Milan Uhrik, eurodeputowany z ramienia słowackiej Partii Republika. To cytat z manifestu, który podpisali uczestnicy spotkania w Bratysławie. Można w nim przeczytać jeszcze między innymi, że obok Unii Europejskiej wrogiem są wielkie korporacje czy Światowa Organizacja Zdrowia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: YT: MILAN UHRIK

Pozostałe wiadomości

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Odkąd konsorcja i fundusze wykupują całe osiedla, by przekształcić je w apartamenty na wynajem krótkotrwały, rdzennym Hiszpanom grożą eksmisje i bezdomność. Żeby ktoś mógł spędzić w ich mieście wakacje, oni lądują na ulicy.

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mer Paryża Anne Hidalgo wykąpała się w Sekwanie. Symboliczny akt miał pokazać, że rzeka jest w odpowiednim stanie przed igrzyskami. Francja wydała prawie 1,5 miliarda euro, by ograniczyć przedostawanie się do rzeki ścieków. 

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć ta kampania prezydencka jest pod wieloma względami niezwykła - fatalny występ Joe Bidena w debacie, próba zabójstwa Donalda Trumpa - to jeden temat powraca jak bumerang. To kwestia dostępu do broni - również na kanwie zamachu na kandydata republikanów. Prezydent Joe Biden kolejny już raz apeluje o zmianę prawa - o zakazanie dostępu do broni takiej jak AR-15.

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS