Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Orłowski: to może być początek długiego procesu odchodzenia Putina

Dmitrij Miedwiediew poinformował, że rosyjski rząd podał się w środę do dymisji. Putin zaproponował na stanowisko szefa rządu Michaiła Miszustina, który jest obecnie szefem Federalnej Służby Podatkowej. - Putin myśli już o roku 2024, kiedy stanie przed nim pytanie: co dalej? - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Ostrowski z tygodnika "Polityka". - Obecnie myśli on o wzmocnieniu roli parlamentu i - być może - roli premiera - dodał. - Ja nie wiem, czy to nie jest początek długie procesu, rozłożonego na lata, procesu odchodzenia Putina - powiedział drugi gość programu profesor Witold Orłowski, główny ekonomista PWC i rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Komisja Europejska chce zablokowania działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

We wtorek Komisja Europejska podjęła decyzję, że wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zablokowanie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jeżeli Trybunał ten wniosek przyjmie, będzie to oznaczać zawieszenie pracy Izby. Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen zapewniała, że bardzo jej zależy na dialogu z polskim rządem w tej sprawie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

FC Barcelona zarobiła prawie miliard euro w sezonie. "Rzeczywiście, ogromne pieniądze"

- Wszyscy wiemy, ile kosztują w tej chwili piłkarze - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dziennikarz sportowy Sergiusz Ryczel, komentując to, jak szybko wzrosła wartość FC Barcelona. - Rzeczywiście, ogromne pieniądze - dopowiedział. - To jest kwestia zarządzania klubem sportowym. Tu nie wystarczą umiejętności czysto menedżerskie - skomentował Grzegorz Kita, prezes firmy Sport Management Polska. Podkreślił, że właściciel klubu sportowego musi na bieżąco wiedzieć, jak wyglądają nastroje w jego drużynie.

Światowe media komentują "Marsz Tysiąca Tóg"

W sobotę w Warszawie odbył się "Marsz Tysiąca Tóg". Maszerujący manifestowali w obronie praworządności. O działaniach polskiego rządu wobec sędziów ma dyskutować Komisja Europejska i Parlament Europejski. Amerykańska prasa spekuluje, czy Kongres uzależni współpracę wojskową od przestrzegania przez Warszawę świętej dla Ameryki zasady, która mówi, że władza wykonawcza powinna być rozdzielona od władzy sądowniczej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Ten atak trwał wieczność. Spodziewaliśmy się wielkiej tragedii"

Błąd irańskiej armii i zestrzelenie samolotu pasażerskiego to skutek napięcia i nerwowego wyczekiwania na odwet Amerykanów po tym, jak Iran ostrzelał irackie bazy z amerykańskimi żołnierzami. Do bazy Al Asad w Iraku pojechała ekipa telewizji CNN, by dowiedzieć się od żołnierzy, jak wygląda życie w oczekiwaniu na uderzenie rakiety.

Partnerka potrzebna od zaraz. Miliarder poszukuje towarzystwa do lotu wokół księżyca

Japoński miliarder szuka towarzyski do lotu wokół księżyca. Nazywa się Yusaku Maezawa, a ręczy za niego sam Elon Musk, który szykuje rakietę na tę podróż. Pan Maezawa pieniędzy dorobił się na sprzedaży ubrań przez internet. W kosmiczny lot, oprócz poszukiwanej partnerki, chce wziąć artystów, bo kocha sztukę. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Dla mojej rodziny to bardzo skomplikowana i trudna do rozwiązania sprawa"

W poniedziałek w królewskiej posiadłości Sandringham w hrabstwie Norfolk odbyło się spotkanie Elżbiety II z następcą tronu księciem Karolem oraz jego synami Williamem i Harrym. Brytyjska królowa Elżbieta II zgodziła się na "okres przejściowy", w którym książę Harry i księżna Meghan będą dzielić czas między Wielką Brytanię a Kanadę. - Dla mojej rodziny to bardzo skomplikowana i trudna do rozwiązania sprawa - oświadczyła królowa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Czy "Boże Ciało" wygra w starciu z "Parasite"? "Wbrew pozorom są szanse"

- Wbrew pozorom są szanse - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS krytyk filmowy Tomasz Raczek, oceniając szanse filmu Jana Komasy "Boże Ciało" na otrzymanie Oscara. - Wbrew pozorom, bo pozory są takie, że musi wygrać "Parasite" - dodał. "Parasite" to południowokoreański film, który wygrał Złote Globy. Oba filmy zostały nominowane do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. - Istnieje pewna okoliczność, która daje nam nadzieję. (...) "Parasite" jest też nominowany w kategorii najlepszy film - zauważył Tomasz Raczek. Jak wytłumaczył krytyk filmowy, jeśli "Parasite" zwycięży w kategorii najlepszy film, to raczej nie dostanie statuetki w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy.

"Już wiemy, że królowa pozwoli na to, bo prawdopodobnie nie ma innego wyjścia"

- Więcej usłyszymy do końca środy, bo w czwartek książę Harry pokazuje się publicznie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Maciej Czajkowski, były dziennikarz BBC, komentując sytuację w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Książę Harry i księżna Meghan ogłosili, że nie chcą już pełnić obowiązków członków rodziny królewskiej. W poniedziałek, po spotkaniu rodzinnym, królowa Elżbieta ogłosiła, że wspiera ich decyzję i że teraz czeka ich "okres przejściowy". - Już wiemy, że królowa pozwoli na to, bo prawdopodobnie nie ma innego wyjścia - ocenił Maciej Czajkowski.

Australijski rząd nie chce zmieniać polityki węglowej. Obywatele wyszli na ulice

Wiadomo już, że w Australii zginęło nie pół miliarda, a miliard zwierząt. Ogień zajął już ponad 100 tysięcy kilometrów kwadratowych. To mniej więcej terytorium Korei Południowej i tylko nieco mniej niż 1/3 Polski. Nawet w obliczu takiego kryzysu australijski rząd nie zamierza zmieniać polityki węglowej. Po tej deklaracji tysiące obywateli wyszło na ulice. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Wyznanie Justina Biebera. "Wrócę silniejszy niż kiedykolwiek"

Najbardziej niebezpieczny okres trwa od początku maja do końca listopada, a najwięcej przypadków notuje się w czerwcu i lipcu. To wtedy do lekarzy zgłasza się najwięcej chorych z podejrzeniem boreliozy. Wszystko przez bakterie należące do krętków. Borelioza to bardzo duży problem w Polsce, trudny do wyleczenia, a najpierw do zdiagnozowania, ale cierpią na tę chorobę miliony ludzi w całej Europie Środkowej, Skandynawii, Rosji i północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych. Jednym z najbardziej znanych chorych, który głośno mówi o tym, jak groźna jest ta choroba, okazał się być Justin Bieber. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Ze strony Waszyngtonu jest próba obniżenia napięcia"

- Ze strony Waszyngtonu jest próba obniżenia napięcia w relacjach z Teheranem - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Bogdan Klich, senator i były minister obrony narodowej. - Wydaje się, że Irańczycy nie są też skłonni do tego, aby zadawać Amerykanom takie ciosy, jak zapowiadali - dodał.

Media "wyolbrzymiły troszeczkę tę sytuację" w rodzinie królewskiej

- Nie dziwmy się i chyba nie mamy żadnych złudzeń, że inicjatorką, że tak powiem, tego wydarzenia, jest właśnie małżonka - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan X. Lubomirski-Lanckoroński, prezes Fundacji Książąt Lubomirskich i Grupy Landeskrone, odnosząc się do informacji, że książę Harry i księżna Markle opuszczają rodzinę królewską. - Media w jakiś sposób też wyolbrzymiły troszeczkę tę sytuację - dodał.

"Samolot cywilny nie ma dobrej łączności z kontrolą wojskową"

Samolot cywilny nie ma dobrej łączności z kontrolą wojskową, bo on niema systemu, kolokwialnie mówiąc, "swój-obcy" - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS ekspert lotniczy Grzegorz Bryczczyński. Odniósł się w ten sposób do najnowszych informacji na temat możliwej przyczyny katastrofy lotniczej w Teheranie. Jak podała stacja CNN i agencja Reutera, ukraiński boeing 737 prawdopodobnie został omyłkowo zestrzelony przez irańskie wojsko. Bryczczyński zauważył, że jest to "wysoce prawdopodobny" scenariusz - Nie dowiemy się tego do czasu aż odpowiednie służby amerykańskie, rosyjskie, i kanadyjskie nie udokumentują zobrazowania tego terenu - dodał.

Omyłkowe zestrzelenie boeinga? "Prawdopodobnie Irańczykom wymknęło się to spod kontroli"

Zestrzelenie samolotu cywilnego przez obronę powietrzną nie mogło nastąpić omyłkowo. Procedury na to nie pozwalają - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS komandor porucznik rezerwy Maksymilian Dura, ekspert portalu defence24.pl. Skomentował w ten sposób najnowsze doniesienia na temat katastrofy ukraińskiego boeinga 737. Według stacji CNN i agencja Reutera, samolot który rozbił się w Teheranie prawdopodobnie został omyłkowo zestrzelony przez irańskie wojsko. - Niestety błąd jest możliwy, szczególnie w sytuacji kiedy mamy do czynienia z konfliktem państw - stwierdził z kolei drugi gość programu generał w stanie spoczynku, profesor Bogusław Pacek z Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego SDirect24.

"W oczach Iranu oczywiste jest, że jesteśmy sojusznikiem USA"

- W naszym interesie, podobnie jak w interesie pozostałych sojuszników, jest doprowadzenie do tego, żeby sytuacja nie tylko nie eskalowała, ale żeby nastąpiła deeskalacja, żeby zagrożenie uległo zmniejszeniu - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, komentując sytuację na Bliskim Wschodzie. Współpracownik prezydenta Andrzeja Dudy kilkukrotnie w czasie rozmowy podkreślił, że należy poczekać na rozwój wypadków.

"Będzie to strategia wycieńczania wojsk amerykańskich"

Skłaniałbym się do teorii lansowanej przez niektórych ekspertów, iż będzie to strategia nękania Amerykanów w Iraku. Będzie to strategia wycieńczania wojsk amerykańskich. Natomiast nie będzie jednego decydującego ciosu, który sprowokowałby do kolejnego odwetu - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Maciej Tomaszewski z portalu tvn24.pl. Skomentował w ten sposób ostatnie doniesienia na temat zapowiedzi odwetu za śmierć irańskiego generała Kasema Sulejmaniego. Tomaszewski zauważył, iż tłumy osób wychodzące na ulicę domagają się odpowiedzi ze strony Iranu. - Jest oczekiwanie zemsty - dodał.

Ceny ropy naftowej wzrosły o około 4 procent. To reakcja na śmierć irańskiego generała

Jak zawsze, gdy na Bliskim Wschodzie dzieje się coś gwałtownego, natychmiast reagują ceny ropy, a mówiąc dokładniej: rosną. To efekt obaw o to, że o surowiec może być trudniej, bo trudniej może być go wydobywać lub transportować. Po śmierci generała Kasema Sulejmaniego, która nastąpiła w wyniku amerykańskiego ostrzału, Iran może spróbować zablokować Cieśninę Ormuz, którą transportuje się ogromne ilości ropy naftowej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Stany Zjednoczone przecież nie chciałyby konfliktu z Iranem"

- Stany Zjednoczone przecież nie chciałyby konfliktu z Iranem - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jego zdaniem zlikwidowanie człowieka, który był odpowiedzialny za zamachy, to jest moment narodowej dumy.

"W samym Waszyngtonie mało kto wiedział o tym, że taka akcja jest planowana"

- Okazuje się, że w samym Waszyngtonie mało kto wiedział o tym, że taka akcja jest planowana - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marcin Wojciechowski, redaktor czasopisma "Liberté!". - Sulejmani to postać o wpływie bez precedensu, jeżeli chodzi o współczesny Bliski Wschód - zauważył Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu na Uniwersytecie Jagiellońskim. - Najbliższe dni pokażą, w którą stronę pójdziemy. Czasem warto też i zaryzykować - ocenił pułkownik rezerwy Andrzej Kruczyński, były oficer GROM z Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego.

"Żyjemy w epoce niestabilności"

- Żyjemy w epoce zmian, żyjemy w epoce niestabilności - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Leszek Mellibruda, psycholog. - Ta rzeczywistość, którą znamy, ona nas całkowicie przytłacza - stwierdziła doktor Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. Jej zdaniem - edukacja nie powinna być wykuwaniem danych i zdobywaniem wiedzy, tylko raczej umiejętnością analizowania tego, co do nas płynie.

"Będziemy na marginesie społeczności międzynarodowej"

- Nie spodziewam się bardzo formalnych skutków, tylko że będziemy na marginesie społeczności międzynarodowej, z opinią taką, jaką mają kraje najbardziej dyktatorskie, pogardzane na świecie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Ostrowski z tygodnika "Polityka". Odniósł się w ten sposób do apelu wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej w sprawie projektu ustawy dyscyplinującej sędziów. - Myślę, że pójdą oni (Prawo i Sprawiedliwość - przyp. red.) na otwarty konflikt z uczciwą opinią prawniczą i organami Unii Europejskiej - zauważył Ostrowski.

"Klimat zmienia się w bezprecedensowym tempie"

- Mamy Wenecję pod wodą, mamy rozgrzaną do gorąca Australię, więc świat się zmienia na naszych oczach - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS fizyk atmosfery dr Joanna Remiszewska-Michalak. - Klimat zmienia się w bezprecedensowym tempie - dodała. - Liczba zjawisk zaczyna skokowo przyrastać. Jednym z przykładów jest tempo topnienia lodowców Arktyki - zgodził się drugi gość programu, Kamil Wyszkowski z Global Compact Network Poland.

"Udokumentowane przypadki" tortur i przemocy seksualnej. Miażdżący raport na temat działania służb

Podczas tłumienia antyrządowych demonstracji w Chile doszło do co najmniej 113 przypadków tortur i znęcania się nad zatrzymanymi oraz 24 przypadków gwałtów popełnionych na aresztowanych uczestniczkach demonstracji - wynika z opublikowanego raportu agendy ONZ do spraw praw człowieka. Dokument jest efektem dochodzenia zespołu ekspertów ONZ, którzy odbyli rozmowy z ponad 300 świadkami i uczestnikami chilijskich wydarzeń.

Przeciwnicy i zwolennicy Borisa Johnsona na Downing Street

W Londynie w okolicy ulicy Downing zebrali się w piątek wieczorem przeciwny premiera Borisa Johnsona. Dla nich lider Partii Konserwatywnej to najgorsze, co mogło się przytrafić Wielkiej Brytanii. Na miejsce demonstracji przyszli jednak także zwolennicy byłego burmistrza Londynu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.