Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Chińczycy są coraz bardziej dumni z tego jak wiele udało im się osiągnąć i są coraz bardziej świadomi tego, jak wielkim i ważnym rynkiem są - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Leszek Ślak z Instytutu Badań Chin Współczesnych i portalu chiny24.com. Skomentował w ten sposób problemy NBA i klubu Houston Rockets po wpisie jednego z działaczy. - Chiny mogą dyktować warunki, bo są ogromnym rynkiem z ogromnym potencjałem - dodał Rafał Tomański, były korespondent PAP w Pekinie.

Władimir Putin ma całą Rosję, więc ma de facto absolutnie wszystko - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Andrzej Zaucha, korespondent "Faktów" TVN z Moskwy. - Według najnowszych sondaży około 40 procent Rosjan jest gotowych głosować na Władimira Putina - dodał i uściślił, że "Putin nie ma konkurencji".

Rodzice dziewczynki z Wielkiej Brytanii toczą dramatyczną walkę o jej życie. Chodzi o 5-letnią Tafidę. Lekarze z Londynu mówią, że ma ona tak uszkodzony mózg, że dalsze leczenie i podtrzymywanie życia jest bezcelowe, ale rodzice chcą dać jej kolejną szansę i zabrać do specjalistów we Włoszech. Sąd wyraził na to zgodę, ale szpital nie wyklucza apelacji, bo stawką - ich zdaniem - jest też los innych chorych dzieci.

30 lat temu doktor Bryce Cleary zgodził się zostać dawcą spermy dla powiązanej z uczelnią w Oregonie kliniki. Postawił jednak warunki. Po pierwsze, jego nasienie miało pozwolić urodzić się najwyżej pięciorgu dzieci. Po drugie, jego nasienie miało zostać wykorzystane w innej części kraju. Okazało się, że dzieci urodziło się 16, a niektóre z nich żyją niedaleko. Teraz mężczyzna żąda ponad 5 milionów dolarów odszkodowania.

Co roku w kwietniu w Pjongjangu odbywa się międzynarodowy maraton. To wyjątkowa okazja dla biegaczy, by zobaczyć Koreę Północną. W maratonie nie można wziąć udziału, nie będąc w Korei Północnej w ramach zorganizowanej wycieczki, ale zawody cieszą się coraz większą popularnością. Na kolejną edycję już można się zapisywać. Jak pobyt w Korei Północnej wspominają ci, którzy brali udział w biegu? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego z USA jest wiadomością dobrą dla obu krajów - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Daniel Fried. Zdaniem dyplomaty decyzja prezydenta Trumpa pokazuje, że polityka rządu USA wobec Polski jest "konstruktywna". Fried mówił także o przyszłości polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych, a także o wspólnych interesach, jakie łączą oba kraje. W tym kontekście wspomniał między innymi o przyszłości reform na Ukrainie.

Uczniowie udawali ewakuowaną ludność. Gdy byli transportowani, dostawali instrukcje od koordynatorów ćwiczeń na temat tego, jak się odkazić. Dzieciom rozdano słodycze, które udawały jodynę. Tak wyglądały ćwiczenia, które odbyły się nieopodal Wilna. Powód? Kilkadziesiąt kilometrów dalej na wschód, na Białorusi, powstaje elektrownia jądrowa. Litwini chcą być gotowi, gdyby doszło do katastrofy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Jedną rzecz Trybunał (Sprawiedliwości Unii Europejskiej - przyp. red.) napisał, o której było wiadomo, która jest oczywista. Konsument musi być chroniony przez prawo. Jeśli strona mocniejsza, w tym momencie przedsiębiorca lub bank, narzuca mu niekorzystne warunki umowy, to oczywiście państwo, i sądy tego państwa, powinny stanąć po stronie konsumenta - tak prof. Witold Orłowski, gość "Faktów o Świecie" TVN 24 BiS opisał czwartkowy wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych. Jak zauważył, decyzja TSUE obejmowała konkretną sprawę małżeństwa, które kwestionowało zapis o wyliczaniu rat w sposób ustalany przez bank. TSUE zadecydował, że "w takiej sytuacji sąd powinien wykreślić z umowy ten jeden paragraf", "nie przejmując się tym, czy umowa dalej ma sens ekonomiczny". - TSUE stwierdził, że nie jest niezgodne z prawem unijnym wykreślenie klauzuli abuzywnej (niedozwolonej - przyp. red.) - ocenił drugi z gości programu ekonomista Adam Czerniak. Obaj goście odpowiadali także na pytania od widzów.

- Drugie przesłuchanie nie jest przesądzone, ale wedle opinii, jakie do mnie docierają, jest niezwykle prawdopodobne - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Włodzimierz Cimoszewicz, eurodeputowany i były premier. Odniósł się w ten sposób do niedawnego przesłuchania Janusza Wojciechowskiego, który ubiega się o stanowisko komisarza. Uważa się, że Polska nie ma dobrych kandydatów - dodał.

- Po raz pierwszy w długich dziejach Chin jest w interesie Chin, żeby by wejść do Polski - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Bogdan Góralczyk, dyplomata i były ambasador RP w Tajlandii. - Chińczycy zapowiadają nowy długi marsz - dodał.

Mohammad ibn Salman korzysta z koniunktury medialnej, światowej, dobrej dla Arabii Saudyjskiej po ataku na instalacje produkujące ropę - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Skomentowała w ten sposób wywiad z następcą tronu Arabii Saudyjskiej dla amerykańskiej stacji CBS. - Mohammad ibn Salman zwraca się do amerykańskiej opinii publicznej: to co robi administracja Trumpa ma sens, nie kwestionujcie tego, zrozumcie naszą sytuację - dodała.

Według mnie to i tak nie odstraszy turystów, którzy do Amsterdamu przyjeżdżają - skomentował w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Michał Cessanis z National Geographic Polska. W ten sposób odniósł się do zapowiedzianej przez władze miasta nowej opłaty dla turystów. - Amsterdam woła w jakiś sposób o pomoc, tak samo jak woła Rzym, Barcelona, Madryt i Rejkiawik - dodał.

- Wspaniały pomysł - oceniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Magdalena Grzebyk, autorka bloga Krytykakulinarna.com, mówiąc o nowej funkcji w systemie rezerwacji biletów Japan Airlines. Pokazuje ona, gdzie będą siedzieć małe dzieci. - Niektórzy nie mają dzieci z wyboru, więc dlaczego nie mogliby kupić miejsca dziesięć rzędów dalej? - zapytała retorycznie. - Myślę o dwóch stronach - powiedziała psycholog dziecięcy Marta Pałuba, drugi gość programu. Jak podkreślała, dla pasażerów z dziećmi to też dobre rozwiązanie.

- Problem jest poważny. W Alpach już połowa lodu zniknęła. To się dzieje nie tylko w Alpach, ale na całym świecie - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marcin Popkiewicz, fizyk i redaktor portalu Naukaoklimacie.pl. - To jest ogromna liczba ludzi, którzy ucierpią z powodu zmian klimatycznych - powiedziała Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery, drugi z gości programu.

- Żaden prezydent i żadna administracja amerykańska w tej sprawie nic nie zrobiły - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski. Skomentował w ten sposób zapowiedź zniesienia wiz do USA. - Amerykanie przywiązani byli koncepcji visa waiver. Uzależniali zniesienie obowiązku wizowego od ilości odmów wizowych. To jest ustawione na granicy trzech procent. Polska przez długi czas miała znacznie wyższy wskaźnik procentowy, a to wynikało to z naszej historii - dodał.

- Jest coraz większa świadomość degradacji środowiska naturalnego, ale nikt nie ma pomysłu, co zrobić - oceniła w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS dziennikarka i reżyserka filmów dokumentalnych Ewa Ewart. Skomentowała ona wystąpienie Grety Thunberg na szczycie klimatycznym ONZ w Nowym Jorku. - Jej wystąpienie otworzyło nowy rozdział dialogu na forum Narodów Zjednoczonych - stwierdziła.

Technicznie wszystko jest gotowe, zrobione - powiedziała w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Odniosła się w ten sposób do zapowiedzi prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który przy okazji spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą mówił, że w bardzo krótkim czasie będzie możliwe zniesienie wiz dla Polaków podróżujących do USA.

Mamy spadek wartości funta, który obserwujemy już od kilku miesięcy. A to oznacza, że wyjazdy za granicę dla Brytyjczyków są droższe. I do tego dochodzi nieprzewidywalność związana z brexitem - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS ekonomista Marek Zuber, wymieniając powody problemów finansowych i bankructwa najstarszego na świecie biuro podróży Thomas Cook. - Turystyka jest trudnym tak naprawdę rynkiem, zależy od bardzo wielu czynników - zauważyła Joanna Szyndler, redaktorka naczelna miesięcznika "Podróże".

- Wielu z nas zaniepokoił raport IPCC, który mówi, że jeśli nie zrobimy czegoś w najbliższym czasie, to skutki będą dla nas katastrofalne - tłumaczyła w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Agnieszka Osuch z ruchu "Earth Strike", mówiąc o tym, jak młodzi ludzie wychodzą na ulice, by przekonać polityków do walki z ze zmianami klimatycznymi. - Myślę, że też zaczęliśmy odczuwać skutki zmian klimatycznych - dodała. - Zrobiliśmy mały protest pod budynkiem Sejmu, po nim zaczęli do nas dołączać ludzie ze wszystkich warszawskich szkół - opowiedział drugi gość programu, Jan Ciemniewski, członek Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

- Gdybyśmy chcieli stosować się do tych wszystkich poleceń, to jest to wręcz niemożliwe, bo musielibyśmy się wyprowadzić gdzieś do głuszy i zrezygnować zupełnie z tego, co ułatwia nam codzienne życie. Tutaj trzeba się kierować zdrowym rozsądkiem - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS psycholog i psychoterapeuta Maria Rotkiel. - Możemy sobie wyobrazić wiele sytuacji, gdzie rezygnujemy z tego plastiku całkowicie świadomie. Jest to możliwe, tylko trudniejsze - dodał drugi gość programu doktor Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej.

- Myślę że obydwie strony zrobią wszystko, żeby do otwartej, jawnej, regularnej i pełnoskalowej wojny nie doszło - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS generał Stanisław Koziej były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Skomentował w ten sposób możliwość wybuchu konfliktu pomiędzy Arabią Saudyjska a Iranem. Nie wykluczył jednak, że do regularnej wojny ostatecznie może dojść.

- Jestem w stanie uwierzyć, że przy pomocy irańskich zasobów rebelianci z Jemenu byli w stanie przeprowadzić taki atak - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS gen. Jarosław Stróżyk, ekspert Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints, mówiąc o sobotnim ataku na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej. Jednocześnie gen. Stróżyk zastrzegł, że jego zdaniem, to raczej Iran stał za tym atakiem. - Iran włożył kij w mrowisko, zachwiał wiarygodnością mocy produkcyjnych Arabii Saudyjskiej - oceniła Katarzyna Górak-Sosnowska, ekspertka w sprawach Bliskiego Wschodu.

Atak na instalacje naftowe Arabii Saudyjskiej jest zdumiewający. Trudno powiedzieć, komu mogłoby na tym zależeć - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Witold Orłowski, główny ekonomista PwC. - Propagandowo bardzo dobrze wygląda konfrontacja Arabii Saudyjskiej i Iranu - tak dzieje się w Jemenie - aczkolwiek tam chodzi o ekonomię i miejsce geopolityczne. W mojej opinii Iran naprawdę nie jest aż tak szalony, by dokonywać takiego czynu - podkreśliła dr Magdalena El Ghamari z Collegium Civitas.

O Reni Spiegel piszą media niemal na całym świecie. Pamiętnik młodej Polki żydowskiego pochodzenia to wstrząsająca opowieść o wojnie i holokauście. Ponad 60 lat przeleżał w skrytce w nowojorskim banku i dopiero teraz trafił do księgarni w Ameryce i Wielkiej Brytanii. Renia Spiegiel swoje wspomnienia zaczęła spisywać w 1939 roku, gdy miała 15 lat. Zginęła trzy lata później. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

- To jest skutek tych wszystkich działań, które były podejmowane w ostatnich latach na Węgrzech - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Maciej Zakrocki z Radia TOK FM. Odniósł się tym samym do faktu, że Amerykanie uruchomią na terytorium Węgier Radio Wolna Europa, które ostatnio działało w czasach zimnej wojny. - Najważniejszy jest inny rodzaj informacji i sposobu opisywania świata - dodał.

- Stawiamy na stałą obecność na Księżycu - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Steve Jurczyk, wicedyrektor do spraw operacyjnych NASA. - Będziemy chcieli stworzyć na Księżycu niewielką bazę, która będzie odwzorowywała astronautom dom. To pozwoli wydłużyć czas przebywania na Srebrnym Globie z siedmiu dni do 30 - dodał.