Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Nowa zimna wojna rozegra się między USA a Chinami? "Wygląda na to, że wchodzimy w nową epokę"

Nowa administracja amerykańska uważa, że stosunki USA z Chinami są coraz bardziej wrogie. - Wygląda na to, że wchodzimy w nową epokę. Niektórzy to nazywają nową odsłoną zimnej wojny - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS politolog i sinolog prof. Bogdan Góralczyk. Wyjaśnił, że zdaniem Chin wyszły one zwycięsko z kryzysu finansowego w 2008 roku i dobrze sobie poradziły z epidemią COVID-19. - Jesteśmy na zakręcie dziejowym - zgodził się dr Jacek Bartosiak, założyciel i właściciel Strategy&Future, ekspert ds. geopolityki. - Kto wygra w tym starciu, ten będzie ustanawiał cykle technologiczne, reguły gry, regulacje międzynarodowe, ustalał globalny handel, będzie miał przewagę kapitałową i wojskową - stwierdził. - Myślę, że to jest era początku dziejowej przewagi Chin - powiedział Marek Ostrowski, dziennikarz "Polityki".

"Uchylenie polityki 'Remain in Mexico' spowodowało nasilenie tej fali"

Coraz więcej migrantów usiłuje przedostać się na teren USA z Meksyku. Krytycy obecnej administracji twierdzą, że tysiące migrantów przyciąga zapowiedź liberalnej polityki migracyjnej prezydenta Joe Bidena. - Imigranci generalnie usłyszeli taki komunikat od administracji Bidena: przychodzi zmiana, nie będzie już człowieka, który nazywał imigrantów kryminalistami i gwałcicielami (...) i nadzieja tych ludzi, którzy - czasami rok, dwa - czekali na granicy, została ożywiona - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Katarzyna Sławińska z "Faktów" TVN. - Uchylenie polityki "Remain in Mexico" spowodowało nasilenie tej fali, ponieważ okazało się, że dzieci nie będą musiały oczekiwać po stronie meksykańskiej - dodał dr hab. Jarosław Szczepański z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. - Musimy zdawać sobie sprawę, że ci migranci pochodzą głównie z trzech państw, gdzie sytuacja społeczno-gospodarcza jest niezwykle trudna - zwrócił uwagę dr hab. Karol Derwich, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

"Chcieliśmy uciec od zgiełku miasta, od zatłoczonych ulic"

Pandemia COVID-19 pozmieniała ich życiowe plany, ale niekoniecznie na gorsze. Lockdown i zamknięcie się Europy potraktowali jako szansę. Pani Ela i pan Grzegorz zamieszkali na małej indonezyjskiej wyspie w pobliżu Bali, podobnie jak pani Alicja. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Hiszpania tak naprawdę pomału staje u bram czwartej fali"

Europa znajduje się w uścisku pandemii, a wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc. Jak wygląda pandemiczna rzeczywistość na Starym Kontynencie? - Ludzie przyzwyczaili się do tego, że msze święte są online - mówił o sytuacji na Słowacji Peter Dzurilla, dziennikarz i prawnik. - Niemcy mają ogromny problem ze szczepieniami - poinformował Bartosz Dudek, kierownik redakcji polskiej Deutsche Welle. - Hiszpania tak naprawdę pomału staje u bram czwartej fali - przekazała Roksana Guillen Ortega, Polka mieszkająca w Hiszpanii, autorka bloga hiszpaniaole.pl. - Włochy praktycznie w całości są w czerwonej strefie - przypomniała Sylwia Pruszak, Polka mieszkająca we Włoszech, autorka bloga "Italia Moim Okiem".

"Po raz pierwszy widzimy ataki na tak ogromną skalę". Wyciekły nagrania z tajnych archiwów

Uciekają przed torturami, gwałtami i więzieniem. Uciekają przed Alaksandrem Łukaszenką, który kurczowo i brutalnie trzyma się władzy. Latem zeszłego roku Łukaszenka sfałszował wybory prezydenckie, a protestujących rodaków kazał prześladować. Telewizja CNN otrzymała od byłych białoruskich milicjantów nagrania, które dowodzą skali nadużyć. Materiały wyciekły z tajnych archiwów.

"Wykluczenie czyjegoś głosu jest sposobem sprawowania władzy"

Ponad 100 lat temu pierwsze Polki weszły do parlamentu. Jak wygląda sytuacja kobiet, nie tylko w Polsce, ale i na świecie po 100 latach zmian? - Pandemia pokazała, że, kiedy jedna osoba musi zrezygnować z pracy, ponieważ za dużo jest tego wszystkiego, to rezygnuje kobieta, bo ona zarabia mniej - stwierdziła Olga Wiechnik, autorka książki "Posełki. Osiem pierwszych kobiet". - Patriarchat tak stworzył ten świat, że to mężczyźni mają uprzywilejowane pozycje władzy - zauważyła Agnieszka Wiśniewska z "Krytyki Politycznej". - Wykluczenie czyjegoś głosu jest sposobem sprawowania władzy - zaznaczyła profesor Małgorzata Fuszara, prawniczka, Gender Studies, UW.

"Jeżeli Ameryka wraca do gry, to nie może zostać tylko na etapie deklaracji"

Joe Biden mówi o Putinie, że to "zabójca". Amerykańscy dyplomaci, przy włączonych kamerach, kłócą się ze swoimi kolegami z Chin. Jak będą wyglądały relacje z Rosją i Chinami pod rządami Joe Bidena? - Jeżeli Ameryka "wraca do gry", to nie może zostać tylko na etapie deklaracji, tylko ona musi pokazać jak gra - stwierdziła doktor Małgorzata Bonikowska, prezes ośrodka THINKTANK i Centrum Stosunków Międzynarodowych. Zdaniem Andrzeja Talagi z Warsaw Enterprise Institute - Joe Biden do pewnego stopnia nową jakość w relacjach amerykańsko-chińskich. - Unia Europejska może być dla Stanów Zjednoczonych wartościowym sojusznikiem kiedy jest mocna - uważa doktor Łukasz Pawłowski, socjolog współprowadzący "Podkast amerykański". - Amerykanie doznali od Rosjan bardzo poważnego upokorzenia - stwierdziła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie, dyrektor Instytut Strategie 2050.

"Polacy rzucili się na możliwość spędzenia Świąt Wielkiej Nocy w tropikach"

W świecie, który wyhamował przez pandemię, wciąż są miejsca, do których podróżować można. Coraz więcej Polaków z takich możliwości korzysta nie zwracając uwagi na to, że w tych krajach poziom przestrzegania pandemicznych ograniczeń jest bardzo niski. Skrajnym przypadkiem jest Tanzania wraz z należącym do niej Zanzibarem. Ten kraj od kwietnia zeszłego roku w ogóle nie informuje o liczbie zakażeń, a prezydent John Magufuli nazywał COVID-19 grypą i mówił, że da się pokonać chorobę modlitwą. John Magufuli we wtorek zmarł. Oficjalnie - na serce. Nie brakuje spekulacji, że powodem zgonu był właśnie koronawirus.

"Mamy coraz więcej chorych. Nie jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić"

Tak źle od początku pandemii w Brazylii jeszcze nie było. Minionej doby potwierdzono tam ponad 90 tysięcy nowych zakażeń, zmarło ponad 2600 osób. Oddziały intensywnej terapii w całym kraju są przeciążone. W wielu miejscach nie ma już wolnych łóżek, a wkrótce może też zabraknąć podstawowych środków ochronnych.

"Prezydent Biden nie bez powodu użył tak mocnych słów"

Prezydent USA Joe Biden w rozmowie z telewizją ABC News określił Putina mianem "zabójcy" oraz osoby, która "nie ma duszy". Do słów Bidena w czwartek osobiście odniósł się Władimir Putin. - Prezydent Biden nie bez powodu użył tak mocnych słów. W przyszłym tygodniu powinniśmy się spodziewać jakieś reakcji i na pewno będzie to reakcja widoczna - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS pułkownik Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu. - Trzeba pamiętać, że Rosjanie grają ostro, w związku z tym oni na te działania amerykańskie z całą pewnością odpowiedzą - zwrócił uwagę Witold Jurasz z Ośrodka Analiz Strategicznych i portalu onet.pl. - Nie spodziewam się, że nastąpi jakaś frontalna konfrontacja amerykańsko-rosyjska - ocenił z kolei Łukasz Kulesa z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

"Polityka amerykańska wobec Rosji się dopiero kształtuje"

Prezydent USA Joe Biden w wywiadzie dla telewizji ABC News podkreślił, że Władimir Putin musi ponieść konsekwencje za ingerencję w zeszłoroczne wybory w Stanach Zjednoczonych i próbę przechylenia ich wyniku na korzyść ubiegającego się wówczas o reelekcję Donalda Trumpa. Biden dodał, że uważa, iż Putin jest "zabójcą" i nie sądzi, by "miał duszę". - To jest retoryka bardzo ostra, której skutki dyplomatyczne już teraz widzimy związku z odwołaniem na konsultacje ambasadora - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marcin Wrona, korespondent "Faktów" TVN. - Polityka amerykańska wobec Rosji się dopiero kształtuje - zauważył Jędrzej Bielecki z "Rzeczpospolitej". - Chodzi o to, by odróżnić się od Donalda Trumpa, który miał taką opinię, momentami bardzo zasłużoną, momentami mniej zasłużoną, człowieka, który bardzo łagodnie traktuję Rosję i Władimira Putina - ocenił Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny portalu Onet.pl.

"Kryzys koronawirusowy pokazał społeczeństwu niemieckiemu pewną słabość"

W niedzielę w Niemczech ruszył Superwahljahr (niem. superrok wyborczy). Na razie wybory odbyły się w dwóch krajach związkowych - Badenii-Wirtembergii, gdzie wygrała partia Zielonych i Nadrenii-Palatynacie, w którym zwyciężyła Socjaldemokratyczna Partia Niemiec. To dopiero początek wyborczej walki, ale niemieckie media już mówią o porażce chadeckiej partii CDU. - Kryzys koronawirusowy pokazał społeczeństwu niemieckiemu pewną słabość i ta słabość przypisywana jest tym ostatnim rządom partii CDU - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Agnieszka Łada z Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt. - To, co grozi CDU po tych wyborach, które odbyły się w minioną niedzielę, to jest utrata przez CDU kwalifikacji partii rządzącej - ocenił profesor Arkadiusz Stempin z Uniwersytetu we Fryburgu i Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie. - Wyniki wyborów w tych landach to z jednej strony jest taki papierek lakmusowy: co może wydarzyć się we wrześniu podczas wyborów do Bundestagu, a z drugiej strony to jest specyfika niemieckiego federalizmu (...) Jeżeli spojrzymy na wyniki sondaży, to CDU nadal jest wiodącą siłą - zwróciła uwagę dr Justyna Schulz, dyrektorka Instytutu Zachodniego.

"Po roku od początku pandemii jest najwyższy czas, żeby zacząć rozmawiać o nowej normalności"

Kolejne kraje zawieszają stosowanie szczepionki firmy AstraZeneca. To zapobiegawcze działania - tłumaczy minister zdrowia Republiki Federalnej Niemiec. Zdaniem Europejskiej Agencji Leków - stosowanie tej szczepionki wielokrotnie przewyższa swoimi korzyściami ewentualne czynniki ryzyka. Świat nadal walczy z pandemią i stara się zaszczepić jak najwięcej ludzi. - Ta straszliwa zaraza podkreśliła, jak powinniśmy rozumieć suwerenność narodową - stwierdził Marek Ostrowski z "Polityki". - Przed pandemią właściwie nie było żadnej współpracy (...) w dziedzinie opieki zdrowotnej - zaznaczył Piotr Moszyński, korespondent "Gazety Wyborczej" we Francji. - Po roku od początku pandemii jest najwyższy czas, żeby zacząć rozmawiać o nowej normalności - uważa Aleksandra Kurowska, redaktor naczelna cowzdrowiu.pl. Zdaniem profesora Witolda Orłowskiego - głównego doradcy ekonomicznego PWC - jeśli Europa nie stanie się bardziej innowacyjna, nastawiona na wykorzystanie wiedzy, nauki, to zostanie bardzo z tyłu.

"Jak Niemcy sobie poradzili z pierwszą falą, kompletnie pogubili się w drugiej i trzeciej"

- Ta akcja wystartowała bardzo szybko i została przeprowadzona bardzo sprawnie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Igor Kaczmarczyk z Instytutu Naukowego Weizmanna, komentując akcję szczepień przeciw COVID-19 w Izraelu. - W Niemczech nie jest dobrze. Jak Niemcy sobie poradzili z pierwszą falą, kompletnie pogubili się w drugiej i trzeciej, z którą mamy obecnie do czynienia - ocenił Bartosz Dudek, kierownik redakcji polskiej Deutsche Welle. - To przypomina akcję w stylu "wszystkie ręce na pokład" i tak się faktycznie dzieje - powiedział o akcji szczepień w USA Marcin Wrona, korespondent "Faktów" TVN w Waszyngtonie.

"Rodzina królewska stanowi pewną nadrzędną wartość dla Brytyjczyków"

Jest pierwsza oficjalna reakcja Pałacu Buckingham na głośny wywiad, jakiego udzielili Meghan i Harry. "Cała rodzina ze smutkiem dowiedziała się, jak trudne były ostatnie lata dla Harry'ego i Meghan" - można przeczytać w oświadczeniu. O wywiadzie pary książęcej oraz o jego skutkach dla rodziny królewskiej rozmawiali w "Faktach o Świecie" TVN24 BS Cezary Michalski z "Newsweeka", Dominika Grodowska z the Protocol School of Poland oraz Maciej Czajkowski, były dziennikarz BBC.

"Nigdy nie zapomnę rzeczy, które widziałam i robiłam. Nigdy"

Z okazji Dnia Kobiet panie pracujące w brytyjskiej służbie zdrowia postanowiły przed kamerami opowiedzieć o swoich doświadczeniach z walki z epidemią COVID-19 w Wielkiej Brytanii. Jaki był dla nich miniony rok? Jak wpłynęła na nie pandemia? Jak radziły sobie w tym trudnym czasie? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Solidarność europejska pęka w różnych miejscach"

Na świecie trwa walka z pandemią. Jednocześnie w wielu krajach trwa akcjach masowych szczepień. Jak świat sobie z nią radzi? - My tutaj bardzo wszyscy chcieliśmy wierzyć, że tych szczepień natychmiast będzie bardzo dużo - stwierdziła Aleksandra Kurowska, redaktor naczelny cowzdrowiu.pl. - Solidarność europejska pęka w różnych miejscach - zaznaczył Marek Tejchman, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Gazety Prawnej". - Niewątpliwie Chiny wzmocnią swój prestiż na takich terytoriach, które są w tej chwili zaniedbane - dodał Michał Broniatowski z z portali Politico i Onet. W swojej wypowiedzi miał na myśli między innymi Afrykę czy Amerykę Południową. Marcin Makowski z "Do Rzeczy" i Wirtualnej Polski uważa, że mapa "wpływów szczepionkowej dyplomacji" jest mapą nowej geopolityki.

Trzecia fala pandemii przetacza się przez Europę. "Ludzie są wykończeni tą sytuacją"

- Nałożyło się bardzo dużo błędów, bardzo dużo zjawisk - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Miroslav Karas, prezes oddziału Telewizji Czeskiej w Ostrawie, komentując trudną sytuację epidemiczną w Czechach. - Mamy dużo objawów depresji, chorób psychicznych, ludzie są wykończeni tą sytuacją - powiedział o sytuacji na Słowacji Peter Dzurilla, korespondent słowackiej telewizji TV JOJ. - We Francji obserwuje się z uwagą przede wszystkim wodę ze ścieków, ponieważ badania prowadzone na ściekach pozwalają odgadnąć tendencję rozwoju epidemii - poinformował Piotr Moszyński, korespondent "Gazety Wyborczej" we Francji. - (Holenderski - przyp. red.) rząd bardzo obawia się brytyjskiego wariantu koronawirusa - skomentował Ekke Overbeek, korespondent holenderskich mediów w Polsce.

Miesiąc po zamachu stanu w Mjanmie. "Armia uznała, że jest zagrożona w swych posadach"

- Armia birmańska przywróciła swoją pełną kontrolę nad krajem, dokonując zamachu stanu 1 lutego. Społeczeństwo wyraźnie armii nie chce w życiu społecznym i w polityce. Dało temu wyraz w listopadzie, głosując w wyborach powszechnych - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS politolog dr hab. Michał Lubina. - Armia uznała, że jest zagrożona w swych posadach i mamy powtórkę z historii, która na razie przyniosła 21 ofiar śmiertelnych, ale znając poprzednie rządy wojskowe, można spodziewać się najgorszego - ocenił politolog prof. Bogdan Góralczyk. - Gdyby doszło do zaostrzenia sankcji wymierzonych przeciwko Birmie, co z różnych względów prawdopodobnie nie będzie miało miejsca, to rezultatem byłoby dalsze osuwanie się Birmy w strefę wpływów chińskich - powiedział Marek Rabij, dziennikarz i autor książki "Najważniejszy wrzesień świata. Kronika niezauważonego ludobójstwa na Rohingach".

"Będę szczęśliwy, jeśli jeszcze zobaczę moje córki"

W piątek ponad 300 uczennic z Nigerii zostało uprowadzonych przez uzbrojonych napastników. W akcję poszukiwawczą zaangażowane są policja i wojsko. Prezydent Nigerii zapewnia, że uwolnienie porwanych uczennic jest dla władz priorytetem. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"To rozwiązanie rodzi bardzo duże ryzyko". Wady i zalety paszportów szczepionkowych

Na ostatnim wirtualnym spotkaniu przywódcy unijni poparli pomysł wprowadzenia specjalnych paszportów dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19. - Coraz częściej mówi się o formie elektronicznej tego paszportu - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema. Zauważył jednocześnie, że nie każdy posiada smartfon. - To rozwiązanie rodzi bardzo duże ryzyko przede wszystkim dlatego, że szczepionki, które są na rynku w tym momencie, nie są szeroko dostępne - stwierdziła Aleksandra Fertlińska, ekspertka Amnesty International. - Brytyjczycy z tradycji są przeciwni dokumentom tożsamości, (...) a mimo to zaczęła się dyskusja o wprowadzeniu identyfikacji odpornościowej, jeśli chodzi o COVID-19 - zauważyła Sylwia Czubkowska, redaktorka prowadząca magazynu Spider's Web+.

"Wykorzystywanie humanitarnych potrzeb", "polityczny szantaż". Kontrowersyjny program zamrożony

Premier Izraela postanowił przekazać nadwyżki szczepionek przeciwko COVID-19 kilku państwom w zamian za wsparcie dyplomatyczne. Kilka tysięcy dawek dotarło już do Czech, Hondurasu i Gwatemali. W czwartek wieczorem program został jednak zamrożony. Jego zbadania pod kątem prawnym domaga się prokurator generalny Izraela. Pomysł premiera krytykują też Palestyńczycy zamieszkujących tereny okupowane, którzy wciąż czekają na szczepionki. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Nie sądziłem, że ten moment kiedykolwiek nadejdzie". Bracia odnaleźli się po 32 latach

Po ponad 30-stu latach mężczyzna z Kolumbii odnalazł zaginionego brata. Chłopiec został uprowadzony w 1987 roku, kiedy bawił się w przydomowym ogródku. Od tamtego czasu rodzina ani na chwilę nie przerwała poszukiwań. O pomoc zwróciła się do międzynarodowej platformy, która w oparciu o DNA pomaga ludziom na całym świecie odnaleźć krewnych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Ten wirus z naszej populacji nie zniknie, on zawsze będzie"

Kiedy świat wygra z pandemią COVID-19? - Nawet gdy wszczepimy 50, 60, 70 procent populacji, to ten wirus z naszej populacji nie zniknie, on zawsze będzie (...) Będziemy się musieli przeciwko temu wirusowi szczepić tak, jak szczepimy się przeciwko grypie - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Tomasz Wąsik, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. - Pewnym rozwiązaniem do wyszczepienia dużych grup społeczeństwa będzie szczepionka wektorowa firmy Johnson & Johnson, która ma zostać zarejestrowana w przeciągu najbliższych tygodni - zauważył dr hab n.med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zdaniem dr n. med. Krzysztofa Pujdaka, specjalisty chorób wewnętrznych i kardiologii z Klinikum Herford w Niemczech, w pokonaniu pandemii ważne będzie stosowanie się do dotychczasowych zasad reżimu sanitarnego. - To dawało dobre efekty, mimo że nie mieliśmy szczepionek - dodał.

Kiedy gospodarka odbije się po pandemii? "To będzie proces, to nie będzie dzień"

Jak będzie wyglądać gospodarka po zakończeniu pandemii COVID-19? - Świat się może zmienić na różne sposoby (...) Wiele sektorów może mieć problemy z dostosowaniem się do nowej sytuacji - zwrócił uwagę w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC. - Pytanie jak bardzo dużo tego dystansu społecznego z nami zostanie w konsumowaniu w przyszłości, bo to może oznaczać, że wielkie centra handlowe, olbrzymie restauracje być może nie będą wykorzystywane tak masowo jak wcześniej - stwierdził Marek Tejchman, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Gazety Prawnej". - Doświadczenia zeszłego roku i tego, co nas czeka w tym roku, wpłyną na bardziej rozważną konsumpcję - oceniła Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Oskarżenia o dyskryminację i szczepionki jako karta przetargowa

Po skutecznej kampanii szczepień Izrael łagodzi sporą część obostrzeń. To państwo jest światowym liderem szczepień, ale obok niewątpliwego sukcesu pojawia się kwestia budząca kontrowersje, bo szczepionki stały się elementem targu. Premier Netanjahu w zamian za uwolnienie Izraelki przetrzymywanej w Damaszku sfinansował dostawę rosyjskich szczepionek dla reżimu Baszara al-Asada w Syrii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Klucz integracji białorusko-rosyjskiej leży w Moskwie"

W Soczi spotkali się w poniedziałek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. - Łukaszenka potrzebuje wsparcia, Putin chce dać jak najmniej, ale dostać w tych kategoriach uzależnienia w wymiarze ekonomicznym i korzyści aktywów politycznych - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie, dyrektor Instytutu Strategie 2050. - (Łukaszenka - przyp.red.) stanął przed Putinem jako ten, który potrafi sobie poradzić, który tłumi protesty, a więc teraz Putin powinien go wesprzeć - powiedział Wacław Radziwinowicz z "Gazety Wyborczej", autor książek o Rosji. - Klucz integracji białorusko-rosyjskiej leży w Moskwie i to Putin nadaje ton - oceniła Agnieszka Legucka, analityczka do spraw Rosji z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

"Prezydent Biden wrócił do tej Ameryki, którą Europa znała"

W Monachium odbyła się Konferencja Bezpieczeństwa, na której rozmawiali ze sobą światowi przywódcy. Jednym z przemawiających był prezydent Stanów Zjednoczonych - Joe Biden. - Prezydent Biden wrócił do tej Ameryki, którą Europa znała - oceniła profesor Katarzyna Pisarska ze Szkoły Głównej Handlowej. Zdaniem dyrektor Instytutu Zachodniego doktor Justyny Schulz - dla Niemców ważne było to, że prezydent USA wybrał akurat tę konkretną konferencję, jako formę pierwszej komunikacji z publicznością spoza USA. Doktor Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych, Team Europe zauważyła , że Joe Biden może sobie pozwolić na działanie ponad bieżącym interesem partyjnym.

Pandemia a zdrowie psychiczne. "Coraz więcej ludzi szuka pomocy"

Jak sobie poradzić i jak przetrwać w otaczającej nas pandemicznej rzeczywistości? Jak wygląda nasza kondycja psychiczna po miesiącach zamknięcia w domach i zupełnie innego funkcjonowania? - Coraz więcej ludzi szuka pomocy właśnie po to, żeby zaadaptować się do tych nowych warunków, do nowej rzeczywistości - stwierdziła Magdalena Chorzewska, psycholożka. - Jest potrzebne to takie nastawienie na wielomilowy marsz - ocenił psycholog Jacek Santorski. Doktor Joanna Heidtman - psycholożka i socjolożka - przypomniała, że po pandemii COVID-19 "może nastąpić pandemia zaburzeń psychicznych.