Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Dostaje pogróżki, trafił na "czarną listę". Pokazywał w Chinach prawdę o ataku Rosji

Mieszkający w Odessie chiński bloger Wang Jixian relacjonuje wojnę w Ukrainie. Nagrywa między innymi vlogi i udostępnia je w mediach społecznościowych. To jednak spotkało się z ostrą reakcją władz w Pekinie. Wanga wymazano z chińskiego internetu - zablokowano konta, a jego wizerunek trafił na "czarną listę". Bloger zaczął też dostawać anonimowe pogróżki, ale - jak mówi - nie zamierza rezygnować. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Umarła moja babcia, moje dwa psy i moje ulubione miasto". Dziennik 8-latka z Mariupola

Fotograf z Mariupola znalazł pamiętnik 8-letniego chłopca, który ukrywał się w oblężonym mieście. Nie wiadomo, gdzie dziecko dokładnie przebywało, pisząc dziennik. Z zapisów wynika, że chłopiec - podobnie jak jego mama i siostra - został ranny podczas rosyjskich nalotów. Nie wiadomo, czy udało im się przetrwać. Los rodziny pozostaje nieznany. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Johnny Depp kontra Amber Heard. Aktorka złożyła zeznania w sądzie

W sądzie w stanie Wirginia trwa proces o zniesławienie, który Johnny Depp wytoczył swojej byłej żonie Amber Heard. Aktorka w środę po raz pierwszy złożyła zeznania. Stwierdziła, że to ona była w ich związku ofiarą, a Depp agresorem. Ponadto powiedziała, że jej były mąż nadużywa alkoholu i narkotyków. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Dzieci były przerażone, krzyczały. Błagałam żołnierza, żeby nam pomógł"

70. dzień trwa rosyjski atak na Ukrainę. Każdego dnia przybywa dramatycznych świadectw rosyjskich zbrodni. Najmłodsi ukrywający się w charkowskim metrze mogą liczyć na pomoc psychologa. Iryna swoje własne dzieci wysłała za granicę. Sama została na miejscu i pomaga dzieciom radzić sobie z tym, co się dzieje. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Około 8000 brytyjskich żołnierzy trafi do Europy Wschodniej

Do Europy Wschodniej trafi latem około 8000 brytyjskich żołnierzy - poinformował resort obrony Wielkiej Brytanii. Wojskowi zostaną rozmieszczeni w regionie w ramach ćwiczeń, aby - jak wyjaśniał minister obrony Ben Wallace - zademonstrować solidarność i siłę w jednym z największych wspólnych przedsięwzięć od czasu zimnej wojny. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Naukowcy z laboratorium Hades badają napromieniowane odpady

Kwestia pozyskiwania energii z atomu budzi w Polsce pytania o bezpieczeństwo i koszty. Belgijskich naukowców w laboratorium Hades interesuje co innego - co zrobić z odpadami radioaktywnymi i czy napromieniowane wysypiska można bezpiecznie umieścić pod ziemią. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Snajperka Ołena sieje postrach wśród rosyjskich żołnierzy

Jej zadaniem jest być niewidzialną i jednocześnie siać postrach. O tym, jak snajperka Ołena jest skuteczna, świadczy fakt, ile razy Rosjanie ogłaszali już, że zginęła. W wojsku służyła, zanim dopuszczono do służby kobiety. Wydała o tym książkę pod tytułem "Dziennik nielegalnego żołnierza". Teraz w stopniu oficera walczy z nielegalną rosyjską agresją. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Dramat zwierząt w Ukrainie. Pomagają im wolontariusze i pracownicy zoo

Przez wojnę w Ukrainie cierpią nie tylko ludzie. Ostatnie tygodnie to też dramatyczna walka o tamtejsze zwierzęta. Na szczególnie uznanie zasługuje bohaterstwo pracowników ogrodów zoologicznych, którzy robią, co mogą, by uratować podopiecznych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Ewakuacja z Buczy oczami świadków. "Zdaliśmy sobie sprawę, że zginiemy albo od bomby, albo od karabinu"

Pani Eugenia wraz z bliskimi zdążyła wyjechać z Buczy przed rozpoczęciem rosyjskiej masakry w tym mieście. Kobieta jednak również przeżyła koszmar. Jej samochód podczas ewakuacji był ostrzelany z granatnika. Wtedy pasażerowie zrezygnowali z ucieczki, ale kilka dni później, gdy utworzony został korytarz humanitarny, udało im się wydostać z miejscowości. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Rosyjski gimnastyk przegrał z Ukraińcem. Na podium nosił symbol inwazji na Ukrainę

Rosjanie i Białorusini zostali wykluczeni z zimowych igrzysk paraolimpijskich w Pekinie. W Katarze normalnie odbyły się zawody Pucharu Świata w gimnastyce. W konkurencji ćwiczeń na poręczach symetrycznych zwyciężył Ukrainiec Ilja Kowtun. Trzecie miejsce zajął Rosjanin Iwan Kuliak, który na swoim stroju miał białą literę Z - symbol inwazji Rosji na Ukrainę. Czeka go postępowanie dyscyplinarne. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"COVID-19 sprawił, że trywializowanie Holokaustu sięgnęło zenitu"

27 stycznia na świecie obchodzony jest Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Upamiętnia on rocznice wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Z przeprowadzonych ostatnio badań wynika, że antysemityzm znowu przybiera na sile - zwłaszcza w Europie. Negatywne zjawisko napędza przede wszystkim pandemia COVID-19. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"W 2014 roku podeszwy odklejały się od butów naszych żołnierzy. Teraz nic takiego już nie zobaczycie"

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zapewnił w Genewie, że Kreml żadnej inwazji na Ukrainę nie planuje, ale ci, którzy mieszkają w pobliżu granicy, nie wierzą w te zapewnienia. Najbardziej boją się dzieci z obwodu donieckiego, które przez ostatnie lata słyszą wybuchy i wystrzały z karabinów. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski apeluje do rodaków o spokój, ale jednocześnie wojsko przygotowuje się do odparcia ewentualnego ataku. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

El Ejido wykorzystuje pracę imigrantów z Afryki. Rodzi to napięcia na tle rasowym

El Ejido w Andaluzji to jedna z najbogatszych hiszpańskich gmin. Ten rejon swoje bogactwo zawdzięcza szklarniowym uprawom warzyw. Plantatorzy zatrudniają imigrantów z Afryki, co od lat wywołuje lokalne napięcia społeczne. Wysoki poziom bezrobocia przekłada się na rosnącą niechęć do migrantów, co z kolei wykorzystują politycy - na szczeblu lokalnym i krajowym. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Zjazd europejskiej prawicy w Warszawie. Gośćmi Marine Le Pen i Viktor Orban

W sobotę w Warszawie ma odbyć się zjazd europejskiej prawicy, która opowiada się za powstrzymaniem tego, co uważa za przekształcanie się Unii Europejskiej w państwo. 
Wśród gości ma być szefowa Frontu Narodowego Marine Le Pen, o której jeszcze kilka lat temu Jarosław Kaczyński mówił, że PiS ma z nią tyle wspólnego, co z Władimirem Putinem. Przyjechać ma też premier Węgier Viktor Orban. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Chwycił mnie i wsadził mi język do gardła. Wszyscy się śmiali"

Szokujący raport o warunkach pracy w australijskim parlamencie. Chodzi o molestowanie seksualne i zastraszanie, którego doświadczają parlamentarzyści i szeregowi pracownicy. Nawet co druga osoba padła ofiarą tego typu praktyk. Raport powstawał po tym, jak jedna z asystentek wyznała, że została zgwałcona w biurze ministra. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Ciężko pracujemy, by wygrać". Peter Marki-Zay o tym, jak chce pokonać Orbana

Sześć kluczowych partii opozycyjnych podjęło decyzję o zjednoczeniu się i wspólnym starcie w wyborach parlamentarnych, które odbędą się za kilka miesięcy na Węgrzech. Kolejnym krokiem było wyłonienie wspólnego kandydata na premiera. Został nim Peter Marki-Zay - polityk niezależny i burmistrz 45-tysięcznego miasta na południu kraju. W co wierzy Marki-Zay i jaki ma sposób na pokonanie Fideszu Viktora Orbana? O tym opowiedział w rozmowie z TVN24 BiS.

"Zaczynamy wierzyć, że dziewczynka została uprowadzona z namiotu"

4-letnia Cleo, która w miniony weekend zaginęła w Australii, mogła zostać uprowadzona - twierdzi policja zajmująca się sprawą. Dziewczynka przebywała z rodziną na kempingu. Gdy w sobotę rano jej matka się obudziła, namiot był otwarty, a dziewczynki w nim nie było. Władze wyznaczyły milion australijskich dolarów nagrody za informacje, które pomogą odnaleźć dziewczynkę. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Były żołnierz Jednostki Wojskowej GROM opowiedział o misji w Afganistanie

Minęły dwa miesiące, odkąd talibowie przejęli władzę w Afganistanie. Świat ciągle próbuje zrozumieć, jak to się stało, że po 20-letnim zaangażowaniu sił międzynarodowych i wyszkoleniu wielotysięcznej armii lokalnej, kraj znowu jest w rękach fundamentalistów. Dlatego tak cenna jest perspektywa tych, którzy w misji w Afganistanie brali udział. Z byłym żołnierzem Jednostki Wojskowej GROM o pseudonimie Naval rozmawiał Michał Sznajder z TVN24 BiS. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Można go spotkać w tramwaju, metrze lub na promie. Podróżujący pies skradł serca mieszkańców Stambułu

Tak jak inni pasażerowie musi czasem zmieniać środki transportu. Tak jak inni lubi w komunikacji miejskiej usiąść i popatrzeć przez okno. Od pozostałych różni go jednak to, że jest psem. Mieszkańcy Stambułu są zachwyceni i zafascynowani czworonogiem o imieniu Boji, który codziennie pokonuje dziesiątki kilometrów tramwajem, promem lub metrem. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W islandzkim parlamencie nie będzie przewagi kobiet. Ponownie przeliczono glosy

Islandia nie będzie pierwszym krajem w Europie z przewagą kobiet w parlamencie. Po ponownym przeliczeniu głosów w jednym z okręgów, liczba mandatów dla kobiet jednak spadła do 48 procent. Wcześniej podawane przez media wyniki wskazywały, że kobietom przypadnie ponad połowa miejsc w parlamencie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Unijna komisarz porozmawia z Mariuszem Kamińskim

Unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson w piątek ma porozmawiać z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim w sprawie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Polska, w przeciwieństwie do Litwy i Łotwy, na razie nie zwróciła się o pomoc do Frontexu. Niewykluczone, że Ylva Johansson również przybędzie do Polski. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Władimir Putin obserwował przebieg manewrów Zapad-2021 na poligonie Mulino

Od piątku trwają rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2021. To nie tylko ogromne ćwiczenia wojskowe, to demonstracja siły i sygnał do świata. Manewry odbywają się na 14-stu poligonach, a w sumie bierze w nich udział około 200 tysięcy żołnierzy. Osobiście obserwował i nadzorował je w poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.