Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

"Prezydent Biden nie bez powodu użył tak mocnych słów"

Prezydent USA Joe Biden w rozmowie z telewizją ABC News określił Putina mianem "zabójcy" oraz osoby, która "nie ma duszy". Do słów Bidena w czwartek osobiście odniósł się Władimir Putin. - Prezydent Biden nie bez powodu użył tak mocnych słów. W przyszłym tygodniu powinniśmy się spodziewać jakieś reakcji i na pewno będzie to reakcja widoczna - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS pułkownik Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu. - Trzeba pamiętać, że Rosjanie grają ostro, w związku z tym oni na te działania amerykańskie z całą pewnością odpowiedzą - zwrócił uwagę Witold Jurasz z Ośrodka Analiz Strategicznych i portalu onet.pl. - Nie spodziewam się, że nastąpi jakaś frontalna konfrontacja amerykańsko-rosyjska - ocenił z kolei Łukasz Kulesa z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

"Polityka amerykańska wobec Rosji się dopiero kształtuje"

Prezydent USA Joe Biden w wywiadzie dla telewizji ABC News podkreślił, że Władimir Putin musi ponieść konsekwencje za ingerencję w zeszłoroczne wybory w Stanach Zjednoczonych i próbę przechylenia ich wyniku na korzyść ubiegającego się wówczas o reelekcję Donalda Trumpa. Biden dodał, że uważa, iż Putin jest "zabójcą" i nie sądzi, by "miał duszę". - To jest retoryka bardzo ostra, której skutki dyplomatyczne już teraz widzimy związku z odwołaniem na konsultacje ambasadora - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marcin Wrona, korespondent "Faktów" TVN. - Polityka amerykańska wobec Rosji się dopiero kształtuje - zauważył Jędrzej Bielecki z "Rzeczpospolitej". - Chodzi o to, by odróżnić się od Donalda Trumpa, który miał taką opinię, momentami bardzo zasłużoną, momentami mniej zasłużoną, człowieka, który bardzo łagodnie traktuję Rosję i Władimira Putina - ocenił Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny portalu Onet.pl.

"Kryzys koronawirusowy pokazał społeczeństwu niemieckiemu pewną słabość"

W niedzielę w Niemczech ruszył Superwahljahr (niem. superrok wyborczy). Na razie wybory odbyły się w dwóch krajach związkowych - Badenii-Wirtembergii, gdzie wygrała partia Zielonych i Nadrenii-Palatynacie, w którym zwyciężyła Socjaldemokratyczna Partia Niemiec. To dopiero początek wyborczej walki, ale niemieckie media już mówią o porażce chadeckiej partii CDU. - Kryzys koronawirusowy pokazał społeczeństwu niemieckiemu pewną słabość i ta słabość przypisywana jest tym ostatnim rządom partii CDU - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Agnieszka Łada z Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt. - To, co grozi CDU po tych wyborach, które odbyły się w minioną niedzielę, to jest utrata przez CDU kwalifikacji partii rządzącej - ocenił profesor Arkadiusz Stempin z Uniwersytetu we Fryburgu i Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie. - Wyniki wyborów w tych landach to z jednej strony jest taki papierek lakmusowy: co może wydarzyć się we wrześniu podczas wyborów do Bundestagu, a z drugiej strony to jest specyfika niemieckiego federalizmu (...) Jeżeli spojrzymy na wyniki sondaży, to CDU nadal jest wiodącą siłą - zwróciła uwagę dr Justyna Schulz, dyrektorka Instytutu Zachodniego.

"Po roku od początku pandemii jest najwyższy czas, żeby zacząć rozmawiać o nowej normalności"

Kolejne kraje zawieszają stosowanie szczepionki firmy AstraZeneca. To zapobiegawcze działania - tłumaczy minister zdrowia Republiki Federalnej Niemiec. Zdaniem Europejskiej Agencji Leków - stosowanie tej szczepionki wielokrotnie przewyższa swoimi korzyściami ewentualne czynniki ryzyka. Świat nadal walczy z pandemią i stara się zaszczepić jak najwięcej ludzi. - Ta straszliwa zaraza podkreśliła, jak powinniśmy rozumieć suwerenność narodową - stwierdził Marek Ostrowski z "Polityki". - Przed pandemią właściwie nie było żadnej współpracy (...) w dziedzinie opieki zdrowotnej - zaznaczył Piotr Moszyński, korespondent "Gazety Wyborczej" we Francji. - Po roku od początku pandemii jest najwyższy czas, żeby zacząć rozmawiać o nowej normalności - uważa Aleksandra Kurowska, redaktor naczelna cowzdrowiu.pl. Zdaniem profesora Witolda Orłowskiego - głównego doradcy ekonomicznego PWC - jeśli Europa nie stanie się bardziej innowacyjna, nastawiona na wykorzystanie wiedzy, nauki, to zostanie bardzo z tyłu.

"Jak Niemcy sobie poradzili z pierwszą falą, kompletnie pogubili się w drugiej i trzeciej"

- Ta akcja wystartowała bardzo szybko i została przeprowadzona bardzo sprawnie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Igor Kaczmarczyk z Instytutu Naukowego Weizmanna, komentując akcję szczepień przeciw COVID-19 w Izraelu. - W Niemczech nie jest dobrze. Jak Niemcy sobie poradzili z pierwszą falą, kompletnie pogubili się w drugiej i trzeciej, z którą mamy obecnie do czynienia - ocenił Bartosz Dudek, kierownik redakcji polskiej Deutsche Welle. - To przypomina akcję w stylu "wszystkie ręce na pokład" i tak się faktycznie dzieje - powiedział o akcji szczepień w USA Marcin Wrona, korespondent "Faktów" TVN w Waszyngtonie.

"Rodzina królewska stanowi pewną nadrzędną wartość dla Brytyjczyków"

Jest pierwsza oficjalna reakcja Pałacu Buckingham na głośny wywiad, jakiego udzielili Meghan i Harry. "Cała rodzina ze smutkiem dowiedziała się, jak trudne były ostatnie lata dla Harry'ego i Meghan" - można przeczytać w oświadczeniu. O wywiadzie pary książęcej oraz o jego skutkach dla rodziny królewskiej rozmawiali w "Faktach o Świecie" TVN24 BS Cezary Michalski z "Newsweeka", Dominika Grodowska z the Protocol School of Poland oraz Maciej Czajkowski, były dziennikarz BBC.

"Nigdy nie zapomnę rzeczy, które widziałam i robiłam. Nigdy"

Z okazji Dnia Kobiet panie pracujące w brytyjskiej służbie zdrowia postanowiły przed kamerami opowiedzieć o swoich doświadczeniach z walki z epidemią COVID-19 w Wielkiej Brytanii. Jaki był dla nich miniony rok? Jak wpłynęła na nie pandemia? Jak radziły sobie w tym trudnym czasie? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Solidarność europejska pęka w różnych miejscach"

Na świecie trwa walka z pandemią. Jednocześnie w wielu krajach trwa akcjach masowych szczepień. Jak świat sobie z nią radzi? - My tutaj bardzo wszyscy chcieliśmy wierzyć, że tych szczepień natychmiast będzie bardzo dużo - stwierdziła Aleksandra Kurowska, redaktor naczelny cowzdrowiu.pl. - Solidarność europejska pęka w różnych miejscach - zaznaczył Marek Tejchman, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Gazety Prawnej". - Niewątpliwie Chiny wzmocnią swój prestiż na takich terytoriach, które są w tej chwili zaniedbane - dodał Michał Broniatowski z z portali Politico i Onet. W swojej wypowiedzi miał na myśli między innymi Afrykę czy Amerykę Południową. Marcin Makowski z "Do Rzeczy" i Wirtualnej Polski uważa, że mapa "wpływów szczepionkowej dyplomacji" jest mapą nowej geopolityki.

Trzecia fala pandemii przetacza się przez Europę. "Ludzie są wykończeni tą sytuacją"

- Nałożyło się bardzo dużo błędów, bardzo dużo zjawisk - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Miroslav Karas, prezes oddziału Telewizji Czeskiej w Ostrawie, komentując trudną sytuację epidemiczną w Czechach. - Mamy dużo objawów depresji, chorób psychicznych, ludzie są wykończeni tą sytuacją - powiedział o sytuacji na Słowacji Peter Dzurilla, korespondent słowackiej telewizji TV JOJ. - We Francji obserwuje się z uwagą przede wszystkim wodę ze ścieków, ponieważ badania prowadzone na ściekach pozwalają odgadnąć tendencję rozwoju epidemii - poinformował Piotr Moszyński, korespondent "Gazety Wyborczej" we Francji. - (Holenderski - przyp. red.) rząd bardzo obawia się brytyjskiego wariantu koronawirusa - skomentował Ekke Overbeek, korespondent holenderskich mediów w Polsce.

Miesiąc po zamachu stanu w Mjanmie. "Armia uznała, że jest zagrożona w swych posadach"

- Armia birmańska przywróciła swoją pełną kontrolę nad krajem, dokonując zamachu stanu 1 lutego. Społeczeństwo wyraźnie armii nie chce w życiu społecznym i w polityce. Dało temu wyraz w listopadzie, głosując w wyborach powszechnych - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS politolog dr hab. Michał Lubina. - Armia uznała, że jest zagrożona w swych posadach i mamy powtórkę z historii, która na razie przyniosła 21 ofiar śmiertelnych, ale znając poprzednie rządy wojskowe, można spodziewać się najgorszego - ocenił politolog prof. Bogdan Góralczyk. - Gdyby doszło do zaostrzenia sankcji wymierzonych przeciwko Birmie, co z różnych względów prawdopodobnie nie będzie miało miejsca, to rezultatem byłoby dalsze osuwanie się Birmy w strefę wpływów chińskich - powiedział Marek Rabij, dziennikarz i autor książki "Najważniejszy wrzesień świata. Kronika niezauważonego ludobójstwa na Rohingach".

"Będę szczęśliwy, jeśli jeszcze zobaczę moje córki"

W piątek ponad 300 uczennic z Nigerii zostało uprowadzonych przez uzbrojonych napastników. W akcję poszukiwawczą zaangażowane są policja i wojsko. Prezydent Nigerii zapewnia, że uwolnienie porwanych uczennic jest dla władz priorytetem. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"To rozwiązanie rodzi bardzo duże ryzyko". Wady i zalety paszportów szczepionkowych

Na ostatnim wirtualnym spotkaniu przywódcy unijni poparli pomysł wprowadzenia specjalnych paszportów dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19. - Coraz częściej mówi się o formie elektronicznej tego paszportu - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema. Zauważył jednocześnie, że nie każdy posiada smartfon. - To rozwiązanie rodzi bardzo duże ryzyko przede wszystkim dlatego, że szczepionki, które są na rynku w tym momencie, nie są szeroko dostępne - stwierdziła Aleksandra Fertlińska, ekspertka Amnesty International. - Brytyjczycy z tradycji są przeciwni dokumentom tożsamości, (...) a mimo to zaczęła się dyskusja o wprowadzeniu identyfikacji odpornościowej, jeśli chodzi o COVID-19 - zauważyła Sylwia Czubkowska, redaktorka prowadząca magazynu Spider's Web+.

"Wykorzystywanie humanitarnych potrzeb", "polityczny szantaż". Kontrowersyjny program zamrożony

Premier Izraela postanowił przekazać nadwyżki szczepionek przeciwko COVID-19 kilku państwom w zamian za wsparcie dyplomatyczne. Kilka tysięcy dawek dotarło już do Czech, Hondurasu i Gwatemali. W czwartek wieczorem program został jednak zamrożony. Jego zbadania pod kątem prawnym domaga się prokurator generalny Izraela. Pomysł premiera krytykują też Palestyńczycy zamieszkujących tereny okupowane, którzy wciąż czekają na szczepionki. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Nie sądziłem, że ten moment kiedykolwiek nadejdzie". Bracia odnaleźli się po 32 latach

Po ponad 30-stu latach mężczyzna z Kolumbii odnalazł zaginionego brata. Chłopiec został uprowadzony w 1987 roku, kiedy bawił się w przydomowym ogródku. Od tamtego czasu rodzina ani na chwilę nie przerwała poszukiwań. O pomoc zwróciła się do międzynarodowej platformy, która w oparciu o DNA pomaga ludziom na całym świecie odnaleźć krewnych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Ten wirus z naszej populacji nie zniknie, on zawsze będzie"

Kiedy świat wygra z pandemią COVID-19? - Nawet gdy wszczepimy 50, 60, 70 procent populacji, to ten wirus z naszej populacji nie zniknie, on zawsze będzie (...) Będziemy się musieli przeciwko temu wirusowi szczepić tak, jak szczepimy się przeciwko grypie - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Tomasz Wąsik, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. - Pewnym rozwiązaniem do wyszczepienia dużych grup społeczeństwa będzie szczepionka wektorowa firmy Johnson & Johnson, która ma zostać zarejestrowana w przeciągu najbliższych tygodni - zauważył dr hab n.med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zdaniem dr n. med. Krzysztofa Pujdaka, specjalisty chorób wewnętrznych i kardiologii z Klinikum Herford w Niemczech, w pokonaniu pandemii ważne będzie stosowanie się do dotychczasowych zasad reżimu sanitarnego. - To dawało dobre efekty, mimo że nie mieliśmy szczepionek - dodał.

Kiedy gospodarka odbije się po pandemii? "To będzie proces, to nie będzie dzień"

Jak będzie wyglądać gospodarka po zakończeniu pandemii COVID-19? - Świat się może zmienić na różne sposoby (...) Wiele sektorów może mieć problemy z dostosowaniem się do nowej sytuacji - zwrócił uwagę w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC. - Pytanie jak bardzo dużo tego dystansu społecznego z nami zostanie w konsumowaniu w przyszłości, bo to może oznaczać, że wielkie centra handlowe, olbrzymie restauracje być może nie będą wykorzystywane tak masowo jak wcześniej - stwierdził Marek Tejchman, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Gazety Prawnej". - Doświadczenia zeszłego roku i tego, co nas czeka w tym roku, wpłyną na bardziej rozważną konsumpcję - oceniła Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Oskarżenia o dyskryminację i szczepionki jako karta przetargowa

Po skutecznej kampanii szczepień Izrael łagodzi sporą część obostrzeń. To państwo jest światowym liderem szczepień, ale obok niewątpliwego sukcesu pojawia się kwestia budząca kontrowersje, bo szczepionki stały się elementem targu. Premier Netanjahu w zamian za uwolnienie Izraelki przetrzymywanej w Damaszku sfinansował dostawę rosyjskich szczepionek dla reżimu Baszara al-Asada w Syrii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Klucz integracji białorusko-rosyjskiej leży w Moskwie"

W Soczi spotkali się w poniedziałek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. - Łukaszenka potrzebuje wsparcia, Putin chce dać jak najmniej, ale dostać w tych kategoriach uzależnienia w wymiarze ekonomicznym i korzyści aktywów politycznych - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie, dyrektor Instytutu Strategie 2050. - (Łukaszenka - przyp.red.) stanął przed Putinem jako ten, który potrafi sobie poradzić, który tłumi protesty, a więc teraz Putin powinien go wesprzeć - powiedział Wacław Radziwinowicz z "Gazety Wyborczej", autor książek o Rosji. - Klucz integracji białorusko-rosyjskiej leży w Moskwie i to Putin nadaje ton - oceniła Agnieszka Legucka, analityczka do spraw Rosji z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

"Prezydent Biden wrócił do tej Ameryki, którą Europa znała"

W Monachium odbyła się Konferencja Bezpieczeństwa, na której rozmawiali ze sobą światowi przywódcy. Jednym z przemawiających był prezydent Stanów Zjednoczonych - Joe Biden. - Prezydent Biden wrócił do tej Ameryki, którą Europa znała - oceniła profesor Katarzyna Pisarska ze Szkoły Głównej Handlowej. Zdaniem dyrektor Instytutu Zachodniego doktor Justyny Schulz - dla Niemców ważne było to, że prezydent USA wybrał akurat tę konkretną konferencję, jako formę pierwszej komunikacji z publicznością spoza USA. Doktor Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych, Team Europe zauważyła , że Joe Biden może sobie pozwolić na działanie ponad bieżącym interesem partyjnym.

Pandemia a zdrowie psychiczne. "Coraz więcej ludzi szuka pomocy"

Jak sobie poradzić i jak przetrwać w otaczającej nas pandemicznej rzeczywistości? Jak wygląda nasza kondycja psychiczna po miesiącach zamknięcia w domach i zupełnie innego funkcjonowania? - Coraz więcej ludzi szuka pomocy właśnie po to, żeby zaadaptować się do tych nowych warunków, do nowej rzeczywistości - stwierdziła Magdalena Chorzewska, psycholożka. - Jest potrzebne to takie nastawienie na wielomilowy marsz - ocenił psycholog Jacek Santorski. Doktor Joanna Heidtman - psycholożka i socjolożka - przypomniała, że po pandemii COVID-19 "może nastąpić pandemia zaburzeń psychicznych.

Pandemia w Europie. "Sytuację we Włoszech można określić jako skrajnie chaotyczną"

W Niemczech, Francji i we Włoszech pandemia nie zwalnia. Podejmowane są różne decyzje odnośnie gospodarki i rosną obawy w związku z nowymi mutacjami koronawirusa. - Obecną sytuację we Włoszech można określić jako sytuację skrajnie chaotyczną - oceniła Maria Mikołajewska z TVN24. - Wszyscy marzyliby o stopniowym przynajmniej odmrażaniu gospodarki, natomiast Angela Merkel stawia ciągle na restrykcje - powiedział Bartosz Dudek, kierownik redakcji polskiej Deutsche Welle. - Podstawowym posunięciem restrykcyjnym, jakie obowiązuje we Francji, jest godzina policyjna - dodał Piotr Moszyński, korespondent "Gazety Wyborczej" we Francji.

Demokraci nie zdołali skazać Donalda Trumpa. "Pośpiech był kluczowy"

Drugi impeachment Donalda Trumpa skończył się jego uniewinnieniem. Za skazaniem zagłosowało 57 senatorów, a musiało to być co najmniej 67 senatorów. - Ostateczny rezultat okazał się być porażką Demokratów - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS politolog prof. UJ Małgorzata Zachara-Szymańska. - Nie sądzę, żeby Demokraci liczyli na wyrok skazujący. Myślę, że zrobili to także z powodów moralnych - ocenił Marek Ostrowski, dziennikarz "Polityki". - Wydaje mi się, że pośpiech był kluczowy. 6 stycznia i chwilę później Demokratom mogło się wydawać, że ta sprawa rzeczywiście była do wygrania - powiedział amerykanista Andrzej Kohut.

"Na Węgrzech media niezależne są ograniczone do jednego ogólnokrajowego dziennika"

Sytuacja wolnych mediów na Węgrzech, w Rosji czy Turcji. - Na Węgrzech media niezależne są ograniczone do jednego ogólnokrajowego dziennika i kilku tygodników, natomiast wszystkie inne media są już pod kontrolą rządu - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS - prof. Bogdan Góralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Adam Balcer z Kolegium Europy Wschodniej wymienił metody jakimi posługiwały się tureckie władze w celu "polaryzacji mediów". - Nakładanie wysokich kar finansowych, wrogie przejęcia przez zaprzyjaźnionych oligarchów, stopniowa zamiana telewizji publicznej w tubę propagandową władz, posługiwanie się argumentem bezpieczeństwa - wyliczył. Wacław Radziwinowicz z "Gazety Wyborczej", autor książek o Rosji, stwierdził, że w Rosji ten proces "zaczął się oddolnie". Zdaniem dziennikarza Dariusza Rosiaka takie działania wynikają z "presji politycznej ze strony państwa autorytarnego, państwa, które chce opanować przepływ informacji, komentarzy i opinii".

"Mamy problem ze zdefiniowaniem jakiejś strategii wobec Rosji"

Nie ustają dyskusje na temat wizyty Josepa Borrella - przedstawiciela dyplomatycznego Unii Europejskiej - w Moskwie. Zdaniem wielu obserwatorów, komentatorów i Polityków - Borrell został upokorzony przez Ławrowa. W Parlamencie Europejskim odbyła się specjalna dyskusja. Borrell stwierdził miedzy innymi, że Rosja podąża drogą autorytaryzmu, przestrzeń dla wolności w Rosji zmniejsza się, władze rosyjskie postępują bezdusznie w stosunku do własnych obywateli. Mówił też, że Rosja nie chce dialogu i odbudowy relacji z Unią Europejską. Europosłowie w zasadzie byli krytyczni w stosunku do Borrella. Wśród dyskutantów byli również posłowie z Polski. - Mamy problem ze zdefiniowaniem jakiejś strategii wobec Rosji - oceniła doktor Małgorzata Bonikowska, prezes ośrodka analitycznego Thinktank i Centrum Stosunków Międzynarodowych. - Zarówno Niemcy jak i Francja próbują zrobić jakiś krok w kierunku lepszych stosunków, cieplejszych stosunków z Rosją - dodał Michał Broniatowski z portali Politico i Onet. Zdaniem Jędrzeja Bieleckiego z "Rzeczpospolitej" - wizyta Borrella jest przede wszystkim porażką koncepcji Unii bardziej zintegrowanej.

"Będziemy mieli spektakl polityczny z marnym zakończeniem"

We wtorek ma ruszyć proces o impeachment byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa za podżeganie do ataku na Kapitol. - Wydaje się, że nie ma, w tej chwili przynajmniej, szans na to, żeby ona (procedura impeachmentu - przyp. red.) zakończyła się zgodnie z intencją demokratów - stwierdziła profesor Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. - Trumpizm nie zaginie długo, póki będzie na tym można w jakiś sposób zbić kapitał polityczny - oceniła z kolei doktor Renata Nowaczewska, amerykanistka z Uniwersytetu Szczecińskiego. Zdaniem amerykańskiego prawnika Romana Rewalda - wszyscy są zaskoczeni, jak szybko Joe Biden wziął się za zmiany w Stanach Zjednoczonych.

"Niemcom zależy na nowym otwarciu z administracją amerykańską"

- Biden daje szansę na nowe otwarcie z Niemcami, co nie znaczy, że Biden i jego ludzie, w szczególności sekretarz stanu Blinken, nie mają dosyć podobnego poglądu na temat tego, czy Niemcy ponoszą odpowiednie koszty za sprawy bezpieczeństwa i obrony - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jerzy Haszczyński, dziennikarz "Rzeczpospolitej". - Na pewno Niemcom zależy na relacjach transatlantyckich, na nowym otwarciu z administracją amerykańską - oceniła dr Agnieszka Łada, ekspertka Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt. - Niemcy postawili sobie cel zwiększenia wydatków zbrojeniowych, ale nie natychmiast i nie w następnym budżecie. Obecny kryzys covidowy właściwie zwiększenie wydatków na ten cel odsunął w czasie - powiedział Sebastian Płóciennik, specjalista w zakresie niemieckiej gospodarki.

Spór o dostawy szczepionek. "Sprawa AstraZeneki nie została rozwiązana"

Komisja Europejska wprowadziła mechanizm autoryzacji eksportu szczepionek przeciw COVID-19. To reakcja na zapowiedzi firmy farmaceutycznej AstraZeneca, która poinformowała w ubiegłym tygodniu, że nie zamierza dostarczać do UE zakontraktowanej liczby szczepionek. Propozycja mechanizmu wywołała falę krytyki ze strony światowych organizacji. - Komisja Europejska z jednej strony musi stać na straży porozumień, które zawarto z producentami, ale z drugiej strony musi stać na straży interesu obywateli Unii Europejskiej - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Buras z Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych. - Rodzi się zatem pytanie, czy to było taktycznie dobre ze strony Komisji Europejskiej, żeby przejmować całkowitą odpowiedzialność na siebie za ten proces - powiedziała dr Justyna Schulz, dyrektor Instytutu Zachodniego. - Na rynku szczepionek zatwierdzonych, skutecznych i bezpiecznych nie ma miejsca dla umów postronnych - zwrócił uwagę Tomasz Bielecki, korespondent "Deutsche Welle" i "Gazety Wyborczej" w Brukseli.