Giorgia Meloni odwiedziła Polskę. Prawica w Europie coraz mocniej rośnie w siłę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Do Polski przyleciała włoska premier Giorgia Meloni. Dużo było o imigracji i bezpieczeństwie, padły także słowa wsparcia dla rządu PiS, które pokazują, o jaka stawkę toczy się gra. Włochy, Węgry, Polska, ostatnio Finlandia, a już niedługo może i Hiszpania - wszystkie te kraje wykonały w ostatnim czasie ostry zwrot w prawo i pokazują, że w Europie czują się razem coraz mocniej.

Giorgia Meloni przyleciała do Warszawy jako gwiazda europejskiej prawicy. Jest nie tylko szefową włoskiego rządu, ale i przewodniczy Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy między innymi PiS. Meloni twierdzi, że osiem miesięcy po przejęciu władzy przez jej partię - Braci Włochów - jej kraj rozwija się świetnie.

- Podczas kampanii wyborczej we Włoszech wskazywano, że kiedy wygrają Bracia Włosi, to stanie się wszystko co najgorsze, gospodarka się zawali, a kraj będzie izolowany - opowiada Meloni.

Premier Włoch nie tylko nie jest izolowana, ale wręcz uchodzi za twarz nowego trendu w Europie. Anonimowy unijny dyplomata - cytowany przez brukselski portal Politico - stwierdził, że w Unii Europejskiej mamy obecnie do czynienia z "efektem Meloni" - coraz więcej krajów skręca na prawo. Ostatnio Włochy, Finlandia, Grecja, a następna może być Hiszpania. Europejska prawica wykorzystuje w swojej narracji zamieszki, do których dochodzi na przedmieściach francuskich miast.

Meloni: pracujemy nie nad tym, jak zarządzać nielegalną migracją do Europy, ale jak ją zatrzymać
Meloni: pracujemy nie nad tym, jak zarządzać nielegalną migracją do Europy, ale jak ją zatrzymaćTVN24

Wzór do naśladowania?

Szef skrajnie prawicowej hiszpańskiej partii Vox porównał nawet sytuację we Francji do sytuacji w Polsce i na Węgrzech, które jego zdaniem powinny uchodzić za wzór do naśladowania. - Kobiety i osoby LGBT na Węgrzech i w Polsce spokojnie chodzą po ulicach, bo te kraje zdecydowały się nie importować muzułmańskich imigrantów, którzy gardzą kobietami, a osoby homoseksualne najchętniej powiesiłyby na drzewie - uważa Santiago Abascal, szef partii Vox.

O dyskryminacji osób LGBT+ w Polsce Santiago Abascal nawet się nie zająknął. Generalizacja na temat muzułmanów to już mowa nienawiści. Za dwa tygodnie autor tej wypowiedzi może współrządzić Hiszpanią. Po przyspieszonych wyborach skrajna prawica może okazać się niezbędna do utworzenia nowego gabinetu. - Już niedługo kraj numer trzy, numer cztery i numer pięć co do ludności mogą być właśnie rządzone, czyli Włochy, Hiszpania i Polska, poprzez siły opierające się na tradycji, na zdrowym rozsądku, na realizmie - uważa premier Mateusz Morawiecki.

Polski szef rządu pominął to, że tradycja, do której nawiązują Bracia Włosi Giorgii Meloni, to faszyzm - co we Włoszech nie jest dla nikogo tajemnicą. Choć premier Włoch zamiast postfaszystami woli nazywać swoją partię "konserwatystami" , a rząd "centroprawicą". - Faszystowskie korzenie Giorgii Meloni są we Włoszech oczywiste dla wszystkich. Okazuje się, że w republice demokratycznej, narodzonej w duchu antyfaszystowskim, to nie jest jednak problem. Czy większość Włochów, którzy głosują na Meloni, to skrajna prawica? Oczywiście, że nie. Od II wojny światowej we Włoszech trwa proces oswajania faszyzmu. Jest przedstawiany jako w sumie pozytywny okres, a jedyny zarzut wobec Mussoliniego jest taki, że zbratał się z Hitlerem - wyjaśnia doktor Gianmarco D'Astolto, włoski historyk.

O historii premier Włoch w Warszawie nie mówiła. Giorgia Meloni woli patrzeć w przyszłość. W polskim rządzie widzi bliskiego partnera, nie tylko w kwestii zwalczania nielegalnej imigracji. Stwierdziła nawet, że "w interesie całej Europy jest to, by w Polsce nadal rządził Prawo i Sprawiedliwość".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Psychologowie, nauczyciele i obrońcy praw dzieci piszą list i wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest edukacja zdrowotna i dlaczego dziecko musi uczyć się reagować na niewłaściwe zachowania oraz je nazywać. A w dyskusji o nowym przedmiocie warto zapytać o to, dlaczego ci, którzy krytykują edukację zdrowotną, najwyraźniej nie znają zapisów jej programu.

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

Źródło:
Fakty TVN

Pieniądze na odbudowę terenów zniszczonych przez powódź jeszcze nie dotarły do wszystkich miejsc, w których są niezbędne. Nie wszystkie samorządy zgłosiły wnioski o środki na remont i wyposażenie zalanych szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło termin składania wniosków o kolejny tydzień, do 6 grudnia. - Środki są zabezpieczone, wystarczy złożyć wniosek - apeluje wiceministra Magdalena Rogulska.

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest bardzo smutna i niefortunna sytuacja. Wszystkie formalności zostały dopełnione, wszyscy dokładnie wiedzieli, co się dzieje i była zgoda. Następnie została podjęta taka politykierska decyzja - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050). Odniosła się do decyzji przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, który wycofał zgodę na wynajęcie historycznej Sali BHP Szymonowi Hołowni. 

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Źródło:
TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS