Giorgia Meloni odwiedziła Polskę. Prawica w Europie coraz mocniej rośnie w siłę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Do Polski przyleciała włoska premier Giorgia Meloni. Dużo było o imigracji i bezpieczeństwie, padły także słowa wsparcia dla rządu PiS, które pokazują, o jaka stawkę toczy się gra. Włochy, Węgry, Polska, ostatnio Finlandia, a już niedługo może i Hiszpania - wszystkie te kraje wykonały w ostatnim czasie ostry zwrot w prawo i pokazują, że w Europie czują się razem coraz mocniej.

Giorgia Meloni przyleciała do Warszawy jako gwiazda europejskiej prawicy. Jest nie tylko szefową włoskiego rządu, ale i przewodniczy Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy między innymi PiS. Meloni twierdzi, że osiem miesięcy po przejęciu władzy przez jej partię - Braci Włochów - jej kraj rozwija się świetnie.

- Podczas kampanii wyborczej we Włoszech wskazywano, że kiedy wygrają Bracia Włosi, to stanie się wszystko co najgorsze, gospodarka się zawali, a kraj będzie izolowany - opowiada Meloni.

Premier Włoch nie tylko nie jest izolowana, ale wręcz uchodzi za twarz nowego trendu w Europie. Anonimowy unijny dyplomata - cytowany przez brukselski portal Politico - stwierdził, że w Unii Europejskiej mamy obecnie do czynienia z "efektem Meloni" - coraz więcej krajów skręca na prawo. Ostatnio Włochy, Finlandia, Grecja, a następna może być Hiszpania. Europejska prawica wykorzystuje w swojej narracji zamieszki, do których dochodzi na przedmieściach francuskich miast.

Meloni: pracujemy nie nad tym, jak zarządzać nielegalną migracją do Europy, ale jak ją zatrzymać
Meloni: pracujemy nie nad tym, jak zarządzać nielegalną migracją do Europy, ale jak ją zatrzymaćTVN24

Wzór do naśladowania?

Szef skrajnie prawicowej hiszpańskiej partii Vox porównał nawet sytuację we Francji do sytuacji w Polsce i na Węgrzech, które jego zdaniem powinny uchodzić za wzór do naśladowania. - Kobiety i osoby LGBT na Węgrzech i w Polsce spokojnie chodzą po ulicach, bo te kraje zdecydowały się nie importować muzułmańskich imigrantów, którzy gardzą kobietami, a osoby homoseksualne najchętniej powiesiłyby na drzewie - uważa Santiago Abascal, szef partii Vox.

O dyskryminacji osób LGBT+ w Polsce Santiago Abascal nawet się nie zająknął. Generalizacja na temat muzułmanów to już mowa nienawiści. Za dwa tygodnie autor tej wypowiedzi może współrządzić Hiszpanią. Po przyspieszonych wyborach skrajna prawica może okazać się niezbędna do utworzenia nowego gabinetu. - Już niedługo kraj numer trzy, numer cztery i numer pięć co do ludności mogą być właśnie rządzone, czyli Włochy, Hiszpania i Polska, poprzez siły opierające się na tradycji, na zdrowym rozsądku, na realizmie - uważa premier Mateusz Morawiecki.

Polski szef rządu pominął to, że tradycja, do której nawiązują Bracia Włosi Giorgii Meloni, to faszyzm - co we Włoszech nie jest dla nikogo tajemnicą. Choć premier Włoch zamiast postfaszystami woli nazywać swoją partię "konserwatystami" , a rząd "centroprawicą". - Faszystowskie korzenie Giorgii Meloni są we Włoszech oczywiste dla wszystkich. Okazuje się, że w republice demokratycznej, narodzonej w duchu antyfaszystowskim, to nie jest jednak problem. Czy większość Włochów, którzy głosują na Meloni, to skrajna prawica? Oczywiście, że nie. Od II wojny światowej we Włoszech trwa proces oswajania faszyzmu. Jest przedstawiany jako w sumie pozytywny okres, a jedyny zarzut wobec Mussoliniego jest taki, że zbratał się z Hitlerem - wyjaśnia doktor Gianmarco D'Astolto, włoski historyk.

O historii premier Włoch w Warszawie nie mówiła. Giorgia Meloni woli patrzeć w przyszłość. W polskim rządzie widzi bliskiego partnera, nie tylko w kwestii zwalczania nielegalnej imigracji. Stwierdziła nawet, że "w interesie całej Europy jest to, by w Polsce nadal rządził Prawo i Sprawiedliwość".

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS