Giorgia Meloni odwiedziła Polskę. Prawica w Europie coraz mocniej rośnie w siłę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Do Polski przyleciała włoska premier Giorgia Meloni. Dużo było o imigracji i bezpieczeństwie, padły także słowa wsparcia dla rządu PiS, które pokazują, o jaka stawkę toczy się gra. Włochy, Węgry, Polska, ostatnio Finlandia, a już niedługo może i Hiszpania - wszystkie te kraje wykonały w ostatnim czasie ostry zwrot w prawo i pokazują, że w Europie czują się razem coraz mocniej.

Giorgia Meloni przyleciała do Warszawy jako gwiazda europejskiej prawicy. Jest nie tylko szefową włoskiego rządu, ale i przewodniczy Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy między innymi PiS. Meloni twierdzi, że osiem miesięcy po przejęciu władzy przez jej partię - Braci Włochów - jej kraj rozwija się świetnie.

- Podczas kampanii wyborczej we Włoszech wskazywano, że kiedy wygrają Bracia Włosi, to stanie się wszystko co najgorsze, gospodarka się zawali, a kraj będzie izolowany - opowiada Meloni.

Premier Włoch nie tylko nie jest izolowana, ale wręcz uchodzi za twarz nowego trendu w Europie. Anonimowy unijny dyplomata - cytowany przez brukselski portal Politico - stwierdził, że w Unii Europejskiej mamy obecnie do czynienia z "efektem Meloni" - coraz więcej krajów skręca na prawo. Ostatnio Włochy, Finlandia, Grecja, a następna może być Hiszpania. Europejska prawica wykorzystuje w swojej narracji zamieszki, do których dochodzi na przedmieściach francuskich miast.

Meloni: pracujemy nie nad tym, jak zarządzać nielegalną migracją do Europy, ale jak ją zatrzymać
Meloni: pracujemy nie nad tym, jak zarządzać nielegalną migracją do Europy, ale jak ją zatrzymaćTVN24

Wzór do naśladowania?

Szef skrajnie prawicowej hiszpańskiej partii Vox porównał nawet sytuację we Francji do sytuacji w Polsce i na Węgrzech, które jego zdaniem powinny uchodzić za wzór do naśladowania. - Kobiety i osoby LGBT na Węgrzech i w Polsce spokojnie chodzą po ulicach, bo te kraje zdecydowały się nie importować muzułmańskich imigrantów, którzy gardzą kobietami, a osoby homoseksualne najchętniej powiesiłyby na drzewie - uważa Santiago Abascal, szef partii Vox.

O dyskryminacji osób LGBT+ w Polsce Santiago Abascal nawet się nie zająknął. Generalizacja na temat muzułmanów to już mowa nienawiści. Za dwa tygodnie autor tej wypowiedzi może współrządzić Hiszpanią. Po przyspieszonych wyborach skrajna prawica może okazać się niezbędna do utworzenia nowego gabinetu. - Już niedługo kraj numer trzy, numer cztery i numer pięć co do ludności mogą być właśnie rządzone, czyli Włochy, Hiszpania i Polska, poprzez siły opierające się na tradycji, na zdrowym rozsądku, na realizmie - uważa premier Mateusz Morawiecki.

Polski szef rządu pominął to, że tradycja, do której nawiązują Bracia Włosi Giorgii Meloni, to faszyzm - co we Włoszech nie jest dla nikogo tajemnicą. Choć premier Włoch zamiast postfaszystami woli nazywać swoją partię "konserwatystami" , a rząd "centroprawicą". - Faszystowskie korzenie Giorgii Meloni są we Włoszech oczywiste dla wszystkich. Okazuje się, że w republice demokratycznej, narodzonej w duchu antyfaszystowskim, to nie jest jednak problem. Czy większość Włochów, którzy głosują na Meloni, to skrajna prawica? Oczywiście, że nie. Od II wojny światowej we Włoszech trwa proces oswajania faszyzmu. Jest przedstawiany jako w sumie pozytywny okres, a jedyny zarzut wobec Mussoliniego jest taki, że zbratał się z Hitlerem - wyjaśnia doktor Gianmarco D'Astolto, włoski historyk.

O historii premier Włoch w Warszawie nie mówiła. Giorgia Meloni woli patrzeć w przyszłość. W polskim rządzie widzi bliskiego partnera, nie tylko w kwestii zwalczania nielegalnej imigracji. Stwierdziła nawet, że "w interesie całej Europy jest to, by w Polsce nadal rządził Prawo i Sprawiedliwość".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy zdarzyło się, że Sejm musi ustalać, czy posłowi ściganemu listem gończym należy wypłacać na konto wynagrodzenie. I wychodzi na to, że na razie tak. Jeżeli chodzi o miejsce, do którego mógł uciec Marcin Romanowski, to ustalono, że raczej nie do ośrodka Opus Dei, bo organizacja oficjalnie oświadczyła, że go nie ukrywa.

Gdziekolwiek przebywa Romanowski, dostaje uposażenie i dietę. "Nikt nie przewidział takiej sytuacji"

Gdziekolwiek przebywa Romanowski, dostaje uposażenie i dietę. "Nikt nie przewidział takiej sytuacji"

Źródło:
Fakty TVN

Po trzech miesiącach od powodzi na południu Polski najważniejsze jest, by pomóc ludziom odbudować ich domy i przygotować się na nadejście, może najtrudniejszej w tych warunkach, zimy ich życia. Ale już teraz trzeba też wskazać te miejsca, gdzie kolejna taka katastrofa właściwie jest nieuchronna i budowa czegokolwiek byłaby zbyt ryzykowna.

W niektórych miejscach podtopienia i powodzie są pewne. Politycy rozmawiają o "czerwonych strefach"

W niektórych miejscach podtopienia i powodzie są pewne. Politycy rozmawiają o "czerwonych strefach"

Źródło:
Fakty TVN

Historia z Olsztyna powinna przypomnieć nam, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Wszystko działo się w restauracji. W pewnym momencie kobieta zaalarmowała, że jej dziecko się dusi. Niemowlę zadławiło się. Traciło oddech. Z pomocą ruszył funkcjonariusz z Mrągowa.

"Usłyszałem krzyk przerażonej kobiety. Wiedziałem, że muszę działać szybko". Policjant uratował życie dziecku

"Usłyszałem krzyk przerażonej kobiety. Wiedziałem, że muszę działać szybko". Policjant uratował życie dziecku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bezradność i frustracja mieszkańców wsi pod Poznaniem. Mówią, że w powietrzu nad posesjami latają kule, a hałas nie pozwala na normalne życie. Chodzi o strzelnicę. Według jej właściciela wszystko jest zgodnie z przepisami, a za zagubione kule mogą odpowiadać myśliwi.

W Skrzynkach pod Poznaniem pan Bóg kule nosi. Ale skąd? Konflikt między mieszkańcami a lokalną strzelnicą

W Skrzynkach pod Poznaniem pan Bóg kule nosi. Ale skąd? Konflikt między mieszkańcami a lokalną strzelnicą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ważą się losy ministra nauki Dariusza Wieczorka (Lewica), który miał ujawnić dane sygnalistki rektorowi Uniwersytetu Szczecińskiego. Wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic przyznała, że sytuacja utrudnia prekampanię Magdaleny Biejat. - To jest dla niej bardzo trudne, mamy tego świadomość. Im szybciej zostanie podjęta konkretna decyzja, tym lepiej - mówiła posłanka. Dodała, że według niej Wieczorek "powinien oddać się do dyspozycji premiera". Senator Krzysztof Kwiatkowski (KO) zaznaczył, że "Lewica ponosi odpowiedzialność za tego ministra".

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? Kucharska-Dziedzic: powinien oddać się do dyspozycji premiera

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? Kucharska-Dziedzic: powinien oddać się do dyspozycji premiera

Źródło:
TVN24

- Jest mi smutno, że doprowadziliśmy nasze państwo do takiej sytuacji - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, który jest poszukiwany listem gończym.

Bodnar o liście gończym za Romanowskim: jest mi smutno

Bodnar o liście gończym za Romanowskim: jest mi smutno

Źródło:
TVN24

Jest autorką najkrótszej i najtrafniejszej diagnozy rosyjskiego stylu negocjacji: żądaj niemożliwego, nie ustępuj na krok, a na Zachodzie zawsze znajdą się tacy, którzy pójdą na ustępstwa. Kaja Kallas to nowa wysoka przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw polityki zagranicznej. Z punktu widzenia wschodniej flanki nie mogliśmy trafić lepiej. Kallas była premierem Estonii, jak jej ojciec, który był też pierwszym estońskim komisarzem unijnym, a jej dziadek dowodził estońskim wojskiem w walce z sowietami i trafił do niewoli. Jej głos brzmi więc wiarygodnie, ale by nie zabrzmiał fałszywie, Kallas będzie musiała reprezentować też interesy południa Europy.

Symbol nowego sposobu myślenia w Europie. Co wyróżnia Kaję Kallas na tle jej poprzedników?

Symbol nowego sposobu myślenia w Europie. Co wyróżnia Kaję Kallas na tle jej poprzedników?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jest ulubieńcem prawicy i pupilkiem przyszłej amerykańskiej administracji. Był pierwszym zagranicznym gościem, który odwiedził Donalda Trumpa po wygranej w wyborach, a za wzór stawia go Elon Musk. Javier Milei rządzi Argentyną już rok. W tym czasie wprowadził swój radykalny program gospodarczy. Obciął wydatki rządowe, inwestycje publiczne i dotacje dla instytucji państwowych. Wielu Argentyńczyków straciło pracę, ale inflacja, która rok temu wynosiła 25 procent miesiąc do miesiąca, wyhamowała do 3 procent mdm.

Prezydent Argentyny cieszy się popularnością w kraju i za granicą. "Lewicowe ideologie napotykają opór"

Prezydent Argentyny cieszy się popularnością w kraju i za granicą. "Lewicowe ideologie napotykają opór"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS