Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Pani Klaudia była w centrum handlowym w Kopenhadze, gdy w niedzielę szaleniec zaczął strzelać do ludzi. Zabił trzy osoby, wiele ranił. Polka ukryła się wraz z innymi osobami w sklepowym magazynie. - On musiał po prostu strzelać na oślep. Zresztą, na nagraniu w internecie też widać, że on biega po prostu i krzyczy, że to wszystko nie jest prawdziwe - opowiedziała pani Klaudia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Rodziny w Ukrainie szukają swoich bliskich, z którymi kontakt nagle się urwał. To żony, matki i sisotry. Kiedy na policji nie znajdują pomocy, jadą do kostnic. Nawet wiele kilometrów od miejsca zamieszkania. Ciała osób, które zginęły w maju w Azowstalu, dopiero teraz trafiły do kostnicy w Buczy.

Podczas szczytu G7 pojawił się temat wojny w Ukrainie. Szczyt miał pokazać jedność Zachodu i stanowczą odpowiedź na rosyjską agresję. Jest tez obietnica pomocy Ukrainie. Pomocy humanitarnej, wojskowej, dyplomatycznej i finansowej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Miesiąc dumy osób LGBT+ obchodzony jest w czerwcu na całym świecie od kilkudziesięciu już lat. W weekend na całym świecie odbyły się parady równości. Ale nie wszędzie było radośnie i kolorowo. Turecka policja brutalnie stłumiła paradę równości zorganizowaną w Stambule. W Stanach Zjednoczonych rosną obawy, że Sąd Najwyższy po podważeniu prawa do aborcji zakaże teraz zawierania małżeństw jednopłciowych.

Dla polskich kibiców koszykówki to powód do radości, że do najlepszej ligi świata wraca reprezentant Polski. W nocy, do którejś z drużyn NBA, trafi Jeremy Sochan. Choć ma ledwie 19 lat, to zna swoją wartość i nie może doczekać się rywalizacji na najwyższym poziomie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Niepłodność to coraz częściej męski problem. Naukowcy, szukając jej przyczyn, wskazują na groźne substancje chemiczne, które mogą dostać się do organizmu wraz z jedzeniem i kosmetykami. To między innymi Bisfenol A - obecny w foliowych woreczkach do gotowania kaszy czy ryżu, butelkach plastikowych i wewnętrznej warstwie puszek, czy w opakowaniach kosmetyków. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

CoolCola, Fancy i Street - zbieżność nazw z popularnymi napojami gazowanymi jest zamierzona. To rosyjskie zamienniki napojów amerykańskiego producenta, na których wychowali się także młodzi Rosjanie, ale teraz ich zapasy w Rosji się kończą. W niedzielę ponownie otworzono też restaurację w centrum Moskwy, gdzie mieścił się McDonald. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Amerykanie kontynuują manifestowanie swojego zaangażowania w bezpieczeństwo i współpracę wojskową z sojusznikami. Wymownym przykładem jest wizyta w Gdyni amerykańskiego niszczyciela rakietowego USS Gravely. Amerykanie pokazują, że spokojnie mogą skorzystać z sojuszniczego portu, aby uzupełnić zapasy, a Polacy, że bez problemu w razie potrzeby zapewnią to, co niezbędne amerykańskim marynarzom. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Mafia we Włoszech ciągle dość prężnie działa, jak w mieście Foggia w regionie Apulia na południu kraju. Na początku roku doszło tam do serii ataków. Dzień po dniu podkładano ogień i bomby. Nikt nie zginął, ale zapanował strach. Tropy prowadzą do mafii, która w ten sposób miała grozić mieszkańcom, bo nie chcieli płacić haraczu. Materiał telewizji CNN.

Po otrzymaniu rozkazu ukraiński pilot myśliwca "Juice" ma zaledwie kilka minut, by się przygotować. Nigdy nie jest dalej niż 200 metrów od swojego MiG-29 i cały czas jest gotowy do boju. Wywiad z wojskowym przeprowadził Hubert Kijek. "Juice" przyznaje, że Rosjanie mają przewagę technologiczną, a ukraińskie myśliwce nie wszędzie mogą latać. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Tylko w ciągu ostatnich 10 dni doszło do trzech strzelanin w USA. W Ameryce tak jest od lat - zbrodnie się napędzają, pojawiają się naśladowcy. To rodzaj epidemii, która jest już częścią rzeczywistości społecznej. Do tego stopnia, że w odpowiedzi na kolejne tragedie amerykańskie władze publikują porady, jak przetrwać - instruktażowe filmiki, co zrobić, gdy do biura, sklepu, szkoły wejdzie napastnik z bronią. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Mieszkający w Odessie chiński bloger Wang Jixian relacjonuje wojnę w Ukrainie. Nagrywa między innymi vlogi i udostępnia je w mediach społecznościowych. To jednak spotkało się z ostrą reakcją władz w Pekinie. Wanga wymazano z chińskiego internetu - zablokowano konta, a jego wizerunek trafił na "czarną listę". Bloger zaczął też dostawać anonimowe pogróżki, ale - jak mówi - nie zamierza rezygnować. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Fotograf z Mariupola znalazł pamiętnik 8-letniego chłopca, który ukrywał się w oblężonym mieście. Nie wiadomo, gdzie dziecko dokładnie przebywało, pisząc dziennik. Z zapisów wynika, że chłopiec - podobnie jak jego mama i siostra - został ranny podczas rosyjskich nalotów. Nie wiadomo, czy udało im się przetrwać. Los rodziny pozostaje nieznany. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W sądzie w stanie Wirginia trwa proces o zniesławienie, który Johnny Depp wytoczył swojej byłej żonie Amber Heard. Aktorka w środę po raz pierwszy złożyła zeznania. Stwierdziła, że to ona była w ich związku ofiarą, a Depp agresorem. Ponadto powiedziała, że jej były mąż nadużywa alkoholu i narkotyków. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

70. dzień trwa rosyjski atak na Ukrainę. Każdego dnia przybywa dramatycznych świadectw rosyjskich zbrodni. Najmłodsi ukrywający się w charkowskim metrze mogą liczyć na pomoc psychologa. Iryna swoje własne dzieci wysłała za granicę. Sama została na miejscu i pomaga dzieciom radzić sobie z tym, co się dzieje. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Do Europy Wschodniej trafi latem około 8000 brytyjskich żołnierzy - poinformował resort obrony Wielkiej Brytanii. Wojskowi zostaną rozmieszczeni w regionie w ramach ćwiczeń, aby - jak wyjaśniał minister obrony Ben Wallace - zademonstrować solidarność i siłę w jednym z największych wspólnych przedsięwzięć od czasu zimnej wojny. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Kwestia pozyskiwania energii z atomu budzi w Polsce pytania o bezpieczeństwo i koszty. Belgijskich naukowców w laboratorium Hades interesuje co innego - co zrobić z odpadami radioaktywnymi i czy napromieniowane wysypiska można bezpiecznie umieścić pod ziemią. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Jej zadaniem jest być niewidzialną i jednocześnie siać postrach. O tym, jak snajperka Ołena jest skuteczna, świadczy fakt, ile razy Rosjanie ogłaszali już, że zginęła. W wojsku służyła, zanim dopuszczono do służby kobiety. Wydała o tym książkę pod tytułem "Dziennik nielegalnego żołnierza". Teraz w stopniu oficera walczy z nielegalną rosyjską agresją. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Przez wojnę w Ukrainie cierpią nie tylko ludzie. Ostatnie tygodnie to też dramatyczna walka o tamtejsze zwierzęta. Na szczególnie uznanie zasługuje bohaterstwo pracowników ogrodów zoologicznych, którzy robią, co mogą, by uratować podopiecznych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Pani Eugenia wraz z bliskimi zdążyła wyjechać z Buczy przed rozpoczęciem rosyjskiej masakry w tym mieście. Kobieta jednak również przeżyła koszmar. Jej samochód podczas ewakuacji był ostrzelany z granatnika. Wtedy pasażerowie zrezygnowali z ucieczki, ale kilka dni później, gdy utworzony został korytarz humanitarny, udało im się wydostać z miejscowości. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.