Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Snajperka Ołena sieje postrach wśród rosyjskich żołnierzy

Jej zadaniem jest być niewidzialną i jednocześnie siać postrach. O tym, jak snajperka Ołena jest skuteczna, świadczy fakt, ile razy Rosjanie ogłaszali już, że zginęła. W wojsku służyła, zanim dopuszczono do służby kobiety. Wydała o tym książkę pod tytułem "Dziennik nielegalnego żołnierza". Teraz w stopniu oficera walczy z nielegalną rosyjską agresją. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Dramat zwierząt w Ukrainie. Pomagają im wolontariusze i pracownicy zoo

Przez wojnę w Ukrainie cierpią nie tylko ludzie. Ostatnie tygodnie to też dramatyczna walka o tamtejsze zwierzęta. Na szczególnie uznanie zasługuje bohaterstwo pracowników ogrodów zoologicznych, którzy robią, co mogą, by uratować podopiecznych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Ewakuacja z Buczy oczami świadków. "Zdaliśmy sobie sprawę, że zginiemy albo od bomby, albo od karabinu"

Pani Eugenia wraz z bliskimi zdążyła wyjechać z Buczy przed rozpoczęciem rosyjskiej masakry w tym mieście. Kobieta jednak również przeżyła koszmar. Jej samochód podczas ewakuacji był ostrzelany z granatnika. Wtedy pasażerowie zrezygnowali z ucieczki, ale kilka dni później, gdy utworzony został korytarz humanitarny, udało im się wydostać z miejscowości. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Rosyjski gimnastyk przegrał z Ukraińcem. Na podium nosił symbol inwazji na Ukrainę

Rosjanie i Białorusini zostali wykluczeni z zimowych igrzysk paraolimpijskich w Pekinie. W Katarze normalnie odbyły się zawody Pucharu Świata w gimnastyce. W konkurencji ćwiczeń na poręczach symetrycznych zwyciężył Ukrainiec Ilja Kowtun. Trzecie miejsce zajął Rosjanin Iwan Kuliak, który na swoim stroju miał białą literę Z - symbol inwazji Rosji na Ukrainę. Czeka go postępowanie dyscyplinarne. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"COVID-19 sprawił, że trywializowanie Holokaustu sięgnęło zenitu"

27 stycznia na świecie obchodzony jest Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Upamiętnia on rocznice wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Z przeprowadzonych ostatnio badań wynika, że antysemityzm znowu przybiera na sile - zwłaszcza w Europie. Negatywne zjawisko napędza przede wszystkim pandemia COVID-19. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"W 2014 roku podeszwy odklejały się od butów naszych żołnierzy. Teraz nic takiego już nie zobaczycie"

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zapewnił w Genewie, że Kreml żadnej inwazji na Ukrainę nie planuje, ale ci, którzy mieszkają w pobliżu granicy, nie wierzą w te zapewnienia. Najbardziej boją się dzieci z obwodu donieckiego, które przez ostatnie lata słyszą wybuchy i wystrzały z karabinów. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski apeluje do rodaków o spokój, ale jednocześnie wojsko przygotowuje się do odparcia ewentualnego ataku. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

El Ejido wykorzystuje pracę imigrantów z Afryki. Rodzi to napięcia na tle rasowym

El Ejido w Andaluzji to jedna z najbogatszych hiszpańskich gmin. Ten rejon swoje bogactwo zawdzięcza szklarniowym uprawom warzyw. Plantatorzy zatrudniają imigrantów z Afryki, co od lat wywołuje lokalne napięcia społeczne. Wysoki poziom bezrobocia przekłada się na rosnącą niechęć do migrantów, co z kolei wykorzystują politycy - na szczeblu lokalnym i krajowym. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Zjazd europejskiej prawicy w Warszawie. Gośćmi Marine Le Pen i Viktor Orban

W sobotę w Warszawie ma odbyć się zjazd europejskiej prawicy, która opowiada się za powstrzymaniem tego, co uważa za przekształcanie się Unii Europejskiej w państwo. 
Wśród gości ma być szefowa Frontu Narodowego Marine Le Pen, o której jeszcze kilka lat temu Jarosław Kaczyński mówił, że PiS ma z nią tyle wspólnego, co z Władimirem Putinem. Przyjechać ma też premier Węgier Viktor Orban. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Chwycił mnie i wsadził mi język do gardła. Wszyscy się śmiali"

Szokujący raport o warunkach pracy w australijskim parlamencie. Chodzi o molestowanie seksualne i zastraszanie, którego doświadczają parlamentarzyści i szeregowi pracownicy. Nawet co druga osoba padła ofiarą tego typu praktyk. Raport powstawał po tym, jak jedna z asystentek wyznała, że została zgwałcona w biurze ministra. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Ciężko pracujemy, by wygrać". Peter Marki-Zay o tym, jak chce pokonać Orbana

Sześć kluczowych partii opozycyjnych podjęło decyzję o zjednoczeniu się i wspólnym starcie w wyborach parlamentarnych, które odbędą się za kilka miesięcy na Węgrzech. Kolejnym krokiem było wyłonienie wspólnego kandydata na premiera. Został nim Peter Marki-Zay - polityk niezależny i burmistrz 45-tysięcznego miasta na południu kraju. W co wierzy Marki-Zay i jaki ma sposób na pokonanie Fideszu Viktora Orbana? O tym opowiedział w rozmowie z TVN24 BiS.

"Zaczynamy wierzyć, że dziewczynka została uprowadzona z namiotu"

4-letnia Cleo, która w miniony weekend zaginęła w Australii, mogła zostać uprowadzona - twierdzi policja zajmująca się sprawą. Dziewczynka przebywała z rodziną na kempingu. Gdy w sobotę rano jej matka się obudziła, namiot był otwarty, a dziewczynki w nim nie było. Władze wyznaczyły milion australijskich dolarów nagrody za informacje, które pomogą odnaleźć dziewczynkę. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Były żołnierz Jednostki Wojskowej GROM opowiedział o misji w Afganistanie

Minęły dwa miesiące, odkąd talibowie przejęli władzę w Afganistanie. Świat ciągle próbuje zrozumieć, jak to się stało, że po 20-letnim zaangażowaniu sił międzynarodowych i wyszkoleniu wielotysięcznej armii lokalnej, kraj znowu jest w rękach fundamentalistów. Dlatego tak cenna jest perspektywa tych, którzy w misji w Afganistanie brali udział. Z byłym żołnierzem Jednostki Wojskowej GROM o pseudonimie Naval rozmawiał Michał Sznajder z TVN24 BiS. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Można go spotkać w tramwaju, metrze lub na promie. Podróżujący pies skradł serca mieszkańców Stambułu

Tak jak inni pasażerowie musi czasem zmieniać środki transportu. Tak jak inni lubi w komunikacji miejskiej usiąść i popatrzeć przez okno. Od pozostałych różni go jednak to, że jest psem. Mieszkańcy Stambułu są zachwyceni i zafascynowani czworonogiem o imieniu Boji, który codziennie pokonuje dziesiątki kilometrów tramwajem, promem lub metrem. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W islandzkim parlamencie nie będzie przewagi kobiet. Ponownie przeliczono glosy

Islandia nie będzie pierwszym krajem w Europie z przewagą kobiet w parlamencie. Po ponownym przeliczeniu głosów w jednym z okręgów, liczba mandatów dla kobiet jednak spadła do 48 procent. Wcześniej podawane przez media wyniki wskazywały, że kobietom przypadnie ponad połowa miejsc w parlamencie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Unijna komisarz porozmawia z Mariuszem Kamińskim

Unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson w piątek ma porozmawiać z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim w sprawie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Polska, w przeciwieństwie do Litwy i Łotwy, na razie nie zwróciła się o pomoc do Frontexu. Niewykluczone, że Ylva Johansson również przybędzie do Polski. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Władimir Putin obserwował przebieg manewrów Zapad-2021 na poligonie Mulino

Od piątku trwają rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2021. To nie tylko ogromne ćwiczenia wojskowe, to demonstracja siły i sygnał do świata. Manewry odbywają się na 14-stu poligonach, a w sumie bierze w nich udział około 200 tysięcy żołnierzy. Osobiście obserwował i nadzorował je w poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Łukaszenkę nazywa się tym, który chodzi między kroplami deszczu"

Alaksandr Łukaszenka sam o sobie mówi, że jest "ostatnim dyktatorem w Europie" i nie ukrywa, że to określenie mu się podoba. Białorusią rządzi od 1994 roku. W tym czasie do perfekcji opanował co najmniej kilka umiejętności - fałszowanie wyborów, zamykanie ust opozycji i lawirowanie w stosunkach z Rosją. Czy za cenę utrzymania władzy i pieniędzy z Moskwy poświęcił dużą część białoruskiej suwerenności? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Radość po puczu w Gwinei. "Wojskowym mówimy: dobra robota"

W niedzielę wieczorem doszło do puczu w Gwinei. Wojskowi ogłosili, że rząd został obalony, a prezydent Alpha Conde jest aresztowany. Społeczność międzynarodowa potępiła wydarzenia w Gwinei, ale na ulicach stolicy jest ogromna radość i nadzieja, że to początek zmian. Alpha Conde był prezydentem od ponad dekady, a w czasie jego rządu Gwinea pogrążyła się w kryzysie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Lekcja historii o atakach z 11 września 2001 roku. "Nasza misja jest dość prosta"

Za kilka dni minie 20 lat od wydarzeń, które na zawsze zmieniły świat. 11 września 2001 roku terroryści z Al-Kaidy dokonali ataku na bliźniacze wieże w Nowym Jorku i na Pentagon. Pokolenie urodzone po zamachach czytało o nich głównie w podręcznikach historii. W jaki sposób opowiedzieć młodym ludziom o tym, co się wtedy wydarzyło? Tego zdania postanowiło podjąć się jedno z nowojorskich muzeów, w którym świadkowie zamachów opowiadają o swoich doświadczeniach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Rozpoczął się 78. festiwal filmowy w Wenecji

Wciąż w reżimie sanitarnym, ale jednak z namiastką normalności. W Wenecji startuje 78. festiwal filmowy. To najstarsza i najbardziej prestiżowa tego typu impreza na świecie. O Złote Lwy powalczy 21 filmów, w tym najnowszy obraz Pedro Almodovara z Penelope Cruz w roli głównej. Festiwal potrwa do 11 września, a nagrody za całokształt twórczości odbiorą amerykańska aktorka Jamie Lee Curtis i włoski aktor i reżyser Roberto Benigni. W jury zasiądzie trzech mężczyzn i aż cztery kobiety. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Naukowcy, dziennikarze, aktywiści i artyści uciekają z Afganistanu. "Bardzo trudno było opuścić Kabul"

Afgańczycy i Afganki, którzy od kilkunastu dni uciekają przed opresyjnym reżimem talibów, znajdują schronienie w różnych częściach świata. Wśród nich są dziennikarze, tłumacze, ale też gwiazdy muzyki pop, młodzi naukowcy czy działaczki na rzecz praw kobiet. Opowiadają o strachu, rozłące z rodziną, ale też i o nadziejach na przyszłość. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Znana działaczka środowiska LGBT wzięła udział w reklamie, musiała uciekać z kraju

Jedna reklama kosztowała utratę domu i oszczędności. Rosyjska para kobiet wystąpiła w reklamie telewizyjnej supermarketu. Niedługo potem partnerki zaczęły otrzymywać groźby śmierci. Kobiety musiały uciec z Rosji, a supermarket przeprosił - nie bohaterki reklamy, lecz swoich klientów za pokazanie osób LGBT. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Zabijali rodziców na oczach dzieci. Bili ich, odcinali ręce. Widziałem to na własne oczy"

Według szacunków UNHCR na całym świecie pod koniec 2020 roku było ponad dwa i pół miliona miliona afgańskich uchodźców. Afgańczycy, którzy znaleźli schronienie za granicą, z niepokojem obserwują to, co dzieje się w ich ojczyźnie. Wielu z nich w Afganistanie zostawiło rodziny. Nie mają z nimi kontaktu. Nie widzą, czy jeszcze żyją, bo na własne oczy widzieli, do czego są zdolni talibowie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Powrót talibów po dwóch dekadach zmian. "Moje serce krwawi"

Przed 2001 rokiem, pod rządami talibów, kobiety praktycznie wymazano ze społeczeństwa. Nie wolno było im pracować, uczyć się czy wychodzić z domu bez opieki męża. Po obaleniu talibów rozpoczęto proces demokratyzacji Afganistanu, a kobietom zagwarantowano równouprawnienie. Zaczęły one służyć w armii, policji, a także weszły do polityki. Teraz, gdy władzę w kraju ponownie przejmują talibowie, Afganki obawiają się, że powrócą stare praktyki. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.